Millä sitä saisi hillittyä? Ärsyttävä, jos hamamslääkärissä va sillä peilillä ja kuidulla kattotaan niitä hampaita niin väkisin tulee semmonen kyökkäämisrefleksi... Olisikohan jotain semmosta lievästi puuduttavaa suihketta milä sitä vois hillitä tai jotain..
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ripottamalla suolaa kielelle! Suolasirotin mukaan vaan!
Kurkkulääkäreillä on käytössään tehokas puuduttava suihke, jolla kurkkua saadaan puudutettua ja yökkäämisrefleksi pois. Olen herkkä yökkäämään jos syvemmälle kurkkuuni kosketaan. Äänihuulien kuvaus ei onnistu ilman tuota puudutussuihketta.
Eli en pysty kunnolla takimmaisia hampaita peseen kun jo yökkään, mutta hammaslääkärissä kun hengittää nenän kautta, niin ei yökkäytä niin helposti. Pitäisi siis olla rentona (ei oo helppoo) ja hengittää nenän kautta, myös jos mietiskelee siinä samalla omia haaveitaan, niin sekin auttaa.