Pitääkö hänen saada vielä nekin rahat omaan käyttöönsä? Vai oliko hänen tarkoituksensa saada mediahuomio muualle, kun muualla tapahtuu. Vielä on kansantaloudessa jotakin kovhoijattavaa omaan pussiin.
Vai oliko hänen puheessa vinha perä "kehitysapu Kankkulan kaivoon"? Jenkithän olivat tutkineet asiaa, että melko pieni pros. kehitysavusta löytää perille.
Vai oliko hänen puheessa vinha perä "kehitysapu Kankkulan kaivoon"? Jenkithän olivat tutkineet asiaa, että melko pieni pros. kehitysavusta löytää perille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta ne voisi käyttä paremmin.
Esim. naistenpankki, jossa laina maksetaan takaisin ja on kokoperheen hyväksi
Yhteinen sosiaalinen apu joka sitten siirtyy toiselle.
Suomessa tämä ei toimi mutta monessa u-maassa kylläkin.
Eikä kuten nyt, > mustan pörssiin > sotatarvikkeisiin jne.
Tosin mikäli ne annettaisiin Wahlroosille, niin jopa siitäkin olisi enemmän hyötyä kuin niiiden antamisesta afrikkalaisille
Kiikuta nyt vaan kiltisti se eurosi peltikippoon ja
soita siihen tv kehitysapu konserttiin, että saat yösi
nukuttua ja Ruandalaiset uusia kalasnikoveja kansanmurhaa varten.
NUKU HYVIN.
Kyllähän Wahlroosi puhui järkeä, ja lausui totuuksia, kankkulan kaivoonhan nuo avustukset ovat menneet yli 90 prosenttisesti! Kaikenmaailman puliveivarit ja konsultit ovat käärineet avustukset omiin plakkareihinsa, ja vain murto osa on mennyt aavikoille kaivonporauksiin, ja noihin kaivoihinkaan ei ole saatu vettä kuin kantamalla ! Nuokin kehitysapu rahat olisivat tarpeen SUOMALAISTEN vanhusten, sairaiden ja lasten hoitoon !
Alla pieni lisä kommentti asiaan !
Eduskunnassa rustataan vanhusvaltuutetun virkaa, mikä on naurettavaa venkoilua vakavassa asiassa, vanhuksemme ovat jo vittuuntuneet yhteiskuntaamme niin läpeensä, jotta kruuvaavat jo jopa henkensä pellolle! Vanhusten heitteille jättö on ollut poliittisten pellejen tiedossa jo lähes 20 vuotta , eli 1990 luvun alun lamasta asti! vaikka he nyt taivastelevat ja jeesustelevat, jotta noinko heikosti meillä vanhuksemme hoidetaan! Vanhustemme oloja ei kuitenkaan yksikään hallitus ole vaivautunut laittamaan kuntoon, ja tuskin vaivautuu tämä nykyinenkään, suurista puheistaan huolimatta!
Paula Risikon pitäisikin ottaa mallia VANKEINHOITOLAITOKSESTA, suunnitellessaan vanhustemme asioiden kuntoon laittoa !
Alla ilmainen vinkki Risikolle ja muille vanhustenhoidosta vastaaville poliittisille pelleillemme!
VANHUKSET VANKILOIHIN HETI OIKEAAN HOITOON !
Suomen vanhusten elinolojen PARANTAMISEKSI, heidät on viipymättä siirrettävä VANKILOIHIN ! Siellä heillä olisi noin yksi hoitaja per potilas, eikä heidän tarvitseisi maksaa omasta eläkkeestään ruokiaan, juomiaan eikä muutakaan hoitoa, vaan eläke jäisi pankkiin säästöön!
Vanhukset saisivat jopa pientä palkkaa siellä, osallistuttuaan pienimuotoiseen virikkeelliseen työntekoon! Iltaisin he voisivat keitellä porukassa kahvia telkkarin katselun lomassa, tai mennä vaihtoehtoisesti veronmaksajien kustantamalle PUNTTISALILLE, pitämään kuntoaan yllä! Tai he voisivat jopa surffailla netissä, talon maksamilla laajakaista yhteyksillään! Tanssiaisetkin voitaisiin järjestää, elävän musiikin tahdissa, jonka senkin luonnollisesti kustantaisi Suomen vankeinhoito viranomaiset, veronmaksajien rahoilla!
Pakolaisten keräily keskuksissakin vanhuksillamme, olisi lähes yhtä hyvät olot kuin maamme vankiloissa, mutta nuo keskukset ovat hieman ahtaita, joten emme tunge vanhuksiamme niihin !
JAAHAS! VAI ETTÄ MIHINKÄS VANGIT PANTAISIIN?
No vangithan siirrettäisiin luonnollisesti KÄRSIMÄÄN rangaistuksiaan , terveyskeskusten vuodeosastoille ja kunnalliskoteihin, siellä he saisivat henkilökunnan puutteessa, ylilääkityksen turruttamana löhöä hetekoidensa pohjalla, miettimässä mitä tuli siviilissä tehtyä, siellä he viimeistään hogaisivat, jotta rikollisuus EI KANNATA! Se vie jopa rötöstelijän liikuntakyvyttömäksi, makoilemaan Buranalla huumattuna, loppuiäksi laitoksen sängyn pohjalle!
Yllä oleva juttu jäi hieman kesken edellisellä kerralla, jeesustelen ja taivastelen yhä, jotta miksi Suomeen värvätään pakoloisia hyysättäviksi ja paapottaviksi, jatkuvasti lisää? vaikka enään ei pystytä hoitamaan edes välttävästi, omia vanhuksia, sairaita ja lapsia!
Kouluunkin kutsutaan oikein poliisin karhuryhmä, jos oppilas ottaa nälkäänsä yhden ylimääräisen kalapuikon, vanhukset makaavat sairaaloissa ja vanhainkodeissa paskat housuissaan, koska määrärahat riittävät, vain yhteen vaippaan vuorokaudessa! Nämä samaiset vanhukset ovat kuitenkin nostaneet rehellisellä ja kovalla työllään maamme, tälle tasolle millä nyt ollaan!
EIKÖ NÄIN ? Late Lapista! Vanhuus kunniaan RY ! Lapin osasto !
olen aina epäillyt rahojen käytön oikeellisuutta ja mm. eilen 21.3 valotti lisää ohjelmassa arto nyberg,
kun kertoi eräs nainen läheltä seuranneena ja asiaa tutkineena todellisuuksia kehitysmaatukien käytöstä.
hän kertoi,että arviolta n. 5% varoista menee kehitystukeen ja kaikki loput n.95% jää välikäsille,jotka muka
asioita hoitaa ja orginisoi.
jo tuon tiedon perusteella kaikki pitää lopettaa heti tai järjestelmää muuttaa täysin läpinäkyväksi
ja rehelliseksi. nyt apu on täysin järjetöntä "välikonsuttien" kusetuksen vuoksi.