samankaltaisuus? Kuka osaa sanoa? Täysin varmasti ei kukaan, luulen. Itse näen tosi paljon unia. Kesällä tulee kolme vuotta isäni kuolemasta ja aloin nähdä häntä unissani heti kohta, kun hän oli kuollut. Elävänä tietysti - ihan normaalina ja samanlaisena kuin hän eläessäänkin oli. Monet ovat tätä ihmetelleet. Minua se on vain lohduttanut.
Mutta niin: Voisiko unella ja kuolemalla olla jotain yhteistä?
Mutta niin: Voisiko unella ja kuolemalla olla jotain yhteistä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niillä ole mitään yhteistä. Kuollut ihminen on todellakin kuollut eikä kykene millään tavalla ottamaan yhteyttä keneenkään. Kuollut tarkoittaa kuollutta, ei elävää.
Ihmiset nyt näkevät kaikenlaisia unia. Joskut näkee pitkän aikaa jostakin tietystä asiasta unta ja sitä alkaa kuvittelemaan että tarkoittaakohan se jotakin. Unet tulevat omasta alitajunnastamme ja päivän tapahtumista ja ajatuksistamme. Kuolleet eivät ota meihin minkäänlaista yhteyttä.
Hyvä jos unesi lohduttaa sinua mutta älä takerru niihin uniin vaan jatka elämääsi.
Nukkuessa sielu irtoaa väliaikaisesti kehon 'vankilasta', jolloin sillä on vapaus mennä "eri maailmoihin/olemisen tasoille" ja näin ollen myös tavata ns. astraalitasojen asukkaitakin (siis "kuolleita"). Yleensä emme muista näitä 'astraalimatkojamme, sillä ne tapahtuvat tavallisemmin syvän unen aikana. Tämä tällainen yhteyden saaminen ja sen muistaminen on helpompaa, jos tapaukseen liittyy voimakas tunnelataus (sinun tapauksessa isäsi poismeno). Moni on kokenut samaa kuin sinäkin rakkaan ihmisen poismenon jälkeen ja siitä on yleensä hyvin paljon hyötyä molemmille.
Kuolema ei tarkoita muuta kuin sitä, että todellinen, kuolematon olemuksemme (sielu-henki), jättää sen kertaisen fyysisen käyttövälineensä tarpeettomana palaamaan jälleen maan energioihin ja se Itse palaa siihen 'kotiin', josta se oli lähtenytkin eli joihinkin niistä lukemattomista olemisen tasoista eli "taivaista".
ottavat yhteyttä meihin unissa koska suurin osa meistä ei ole kehittänyt mediaalisuuttaan niin pitkälle että näkisimme heitä muuten.
http://www.ruusuristi.net/pages/Tiedostot/Uni_ja_kuolema.pdf