Jos kaikki kielteinen alkaa olla rasismia, niin tuleeko suomeen malli että ruvetaan tekemään seinälehtiä. Pahapuoli tietenkin että se ei näy ymmpärimaata mutta sellaisetkin näkevät joilla ei ole interyhteyttä. Eiköhän ole niin että liijallinen kielto aieuttaan sen että entistäenenmän tulee vastenmielistä ajatuksia ja myös näin pääsevät myös kieltäjät siitä osalliseksi.
Kiinanmalliko Suomeen
27
5108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
HS 21.04.09.
Pääministeri Matti Vanhasen (kesk) mukaan länsimaat voisivat ottaa oppia Kiinasta, jossa on tiukka keskushallinto ja jossa asiat tapahtuvat nopeasti, kun kommunistipuolue niin päättää.
"Ainakin tässä tietyssä systemaattisuudessa [länsimaat voisivat oppia Kiinalta]. Siinä, että asetetaan selkeitä prioriteett...eja ja mobilisoidaan voimavaroja niiden saavuttamiseksi. Silloin myös saavutetaan tuloksia", Vanhanen arvioi Pekingissä suomalaistoimittajille.
Miten se vanhanen siihen sekaantuu.
Meillä Suomessa vallitsee hiljainen hyväksytty diktatuuri, jolla kansa on aikojen alusta pidetty aisoissa.
Sanan vapaus on kultaista helinää - demokratia on klise - kansan kyykyttäminen fakta.
Kiinan malli on tehokas mutta turhan läpinäkyvä - jopa tavallinen rivikiinalainen ymmärtää miten heitä hallitaan. Toisaalta kiinalainen elämä ja kulttuuri ovat hyvin raakoja - yksi virheaskel kansanmarssissa voi pilata koko yhteisen kuvion ja silloin virheentekijä eliminoidaan yhteisellä hiljaisella päätöksellä.
Tarvitsemmeko me Kiinan mallia, jotta palaisimme takaisin keskiajan barbaarisuuteen? malli: Silvotaan, kidutetaan tunnustus ja lopuksi hiljaa tapetaan ja tämä vain esimerkiksi muille kapinoitsijoille ja toisinajattelijoille jotta pitäisivät suunsa ja tekonsa aisoissa.
Toisaalta suomalainen on raaka ja arvaamaton kun sille päälle sattuu - vain tämä kaikki on kätketty yleisen pelon alle - "uskaltamalla puhua totta" ja seisomalla sanojensa takana - vaikka viimeisenä rivissä on harvinainen ominaisuus suomalaiselle, jolla on tarpeeksi kotipiruja nurkissaan.
Mitä uutta oppisimme Kiinan mallista - lisää eläinten kiduttamista mitä moninaisin tavoin - vain siksi että itsekin me kärsimme - kompensoisi olemasssaolevaa olotilaa ja elämää. Säälimättömyys toisten kärsimyksiä kohtaan lisääntyisi entisestään ja omatunto turtuisi tuntemaan häpeää teoistaan.
KYLMÄ maailma opettaa suojautumaan ja sulkemaan suunsa - ainoa tärkeä asia elämässä on selviytyminen?
Eikö ajattelun vapaus ja hengittäminen ilman pelkoa olisi parempi vaihtoehto kuin sisäinen kuoleman?
Vapaustaistelijat ovat aina kuolleet marttyyreinä - näin jatkuu hamaan tulevaisuuteen.
Totuudenpuhujalla ei ole sijaa majataloissa.
jo syntyessä
olen suomalainen
pitikö tämäkin kuuluttaa kaikelle kansalle
minusta näkyy kilometrien päähän että olen suomalllllllllll
kännissä ja metelöin, kompuroin elämän tiellä
länsimaissa ollaan kateellisia siitä miten kiina pitää kansan kurissa. olisi niin mahtavaa kun voisi laittaa tankit
kaduille jos kansa alkaa mieltään osoittamaan. sensuurikin on mainio juttu, se pitäisi ehdottomasti saada
käyttöön.