Kuka on Metatron?Juutalaisuudessa, muutamissa kristinuskon suuntauksissa ja Islamissa hän on yksi enkeleistä. Ennen kuolemaansa, enkeliksi tulemistaan, hän oli mies nimeltä Henok(Enoch). Henokin kirja on yksi VT:n apokryfikirjoista. Metatronista käytetään nimitystä "vähäisempi JHWH". Hän on Jahven ja Kristuksen lisäksi ainoa joka saa istua taivaassa(en ihan tiedä miten tämä juttu oli).
Metatron on enkeleistä kaikkein ylin.
Metatron
11
1894
Vastaukset
- kokija
Uskontojen legendoissa on monesti vähän perääkin. Ehkä Metatron oli se joka puhui Moosekselle ja neuvoi häntä. Mahdollisesti Metatronilta ovat peräisin kymmenen käskyä, jotka on suunnattu yksinkertaisiksi moraaliohjeiksi oppimattomalle kansalle. Juttu Metatronista Mooseksen neuvonantajana on myös legenda. Yhdistän Metatronin äkkiseltään arvioituna tahdonvoimaisuuteen ja tieteeseen, myös matematiikkaan ja fysiikkaan.
- Iiili
Jeesus uskovaiset pilaavat taas tämänkin järkevän keskustelun. Luuletteko te todella että teitä voidaan arvostaa missään ja uskoanne voidaan arvostaa missään jos jokaiseen asiaan mielestänne vastaus on "JEESUS sit ja JEESUS tätä".
Metatron toimii Kristuksen kanssa yhteistyössä ja Jeesus oli kunnioitettava ihminen aikanaan, luullakseni.
- ...
Nimi tarkoittaa "Valtaistuimella istuja" Hän ei ole Heenok, eikä Heenok tai kukaan muukaan ihminen ole koskaan muuttunut enkeliksi. Metatron on enkeleitä korkeampi, Jumalan veroinen. Kyseessä on toinen nimi Jeesukselle.
- UT on kopio
muuttunut enkeliksi, ehkä ei ja Jumala ei ole koskaan syntynyt ihmiseksi.
Jumalan veroista ei ole.
Jeesuksen tarina on kopioitu Metatronin tarinasta siksi yhtäläisyydet.Heenokin kirja osittaa UT;n huijaukseksi ja kopioksi - Näinontotuus
UT on kopio kirjoitti:
muuttunut enkeliksi, ehkä ei ja Jumala ei ole koskaan syntynyt ihmiseksi.
Jumalan veroista ei ole.
Jeesuksen tarina on kopioitu Metatronin tarinasta siksi yhtäläisyydet.Heenokin kirja osittaa UT;n huijaukseksi ja kopioksiSilkkaa valhetta.
Rovasti Risto Santala
http://www.kirjasilta.net/santala/index.html
on asunut jonkun tovin Israelissa, on hieman perehtynyt juutalaisuuteen ja osaa jonkun sanan hebreaa. Tässä hänen selityksensä siitä, kuka on Metatron:
http://www.kirjasilta.net/santala/jesaja53/kristus.html- Selitys ontuu
ja ulkopuolisesta katsottuna vielä erittäin ontuva:
Ensisikin ei Jesajassa sanota tuon kärsivän Herran palvelijan olevan itse Jumala vaan palvelija.
Eikä siinä kirjoiteta mitään Jeesuksesta vaan juutalaisesta kansasta.
Metatron on enkeli eikä Jeesus/ihminen
Metatronia ei suoraan rukoilla vaan Jumalaa.
Toiseksi UT.n mukaan henki meni Jeesukseen vasta Johanneksen kasteessa.
Hän oli toisin sanoen hengen vallassa.Jeesus oli sijaiskärsija vain tässä tilanteessa ei kaikille ihmisille kaikkina aikoina.
Jaakob ei paininut Jeesuksen kanssa vaan Herran enkelin
- Chakroissa
Tuo Kasvojen ruhtinaskin oli aika hyvä kuvaus, sillä sillä alueella pyöritään, kenties pään yläpuolellakin.
Eli chakrajärjestelmästä jos tiedät, niin aluksi siis käydään ne tavalliset chakrat lävitse puhdistuen ja sitten siirrytäänkin yllätys yllätys uusiin chakroihin ja korkeampaan tietoisuuteen ja näissä chakroissa vaikuttaa metatron. Jos siis haluaa itse olla oman elämänsä Jumala, eikä pidä muita jumalia kuten kirjassakin mainitaan, eli säteily voit olla sinä itse siis sinussa ja avot voit alkaa huolehtimaan/luomaan parempaa tästä maapallosta joka on juuri nyt kovin kaltoin kohdeltuna :) - Anonyymi
Metatron oli kapinallinen eli hän kuului taivaalliseen todella korkeaan asemaan ja metatron oli myös yksi taivaallisista johtajista joka oli todella korkeassa Asemassa mutta hän oli kapinallinen ja hän oli yksi Luciferin seuraajista joka seurasi häntä pimeälle puolelle ja Metatron oli ja on todella väkevä ja todella voimakas Jumalolento ja hän kuului taivaalliseen todella korkeaan asemaan ja hän kuului myös taivaallisen korkeaan joukkoihin ja hän oli myös yksi taivaalline johtaja ja Luciferin veli Eenokin kirja kertoo myös tästä että metatron oli Luciferin seuraaja ja veli ja kapinallinen joka todella oli todella korkeassa Asemassa ja joka kuului taivaan korkeimpiin joukkoihin ja hän on voimassaan todella väkevä ja todella voimakas on metatron mutta hän on nyt Luciferin seuraaja ja veli ja kapinallinen joka alko haastaa isä Jumalaa ja hän oli myös yksi ihmiskunnan opettajista joka opetti ihmiskunnan alkuu mistä Eenokin kirja kertoo myös mutta isä Jumalan silmissä se oli muka pahaa kun nämä taivaasta tulleet Jumalat ja jumalattaret toivat ihmisillä jumalallista teknologiaa ja opetti ihmiskuntaa alkuu eli opetti kaiken ja toivat tieto taidon ja tekivät myös lapsia ihmisten kanssa ja auttoivat ihmiskuntaa ja rakastivat ihmiskuntaa mutta isä Jumalan silmissä se oli kuulema pahaa se kun he alkoi opettamaa ihmiskuntaa alkuu eli he toivat ihmisille sellasta jumalallista tietoa mitä ei olis saanu opettaa ihmisille mutta se on hyvä asia että he opettivat ja auttoivat ihmiskuntaa alkuu vaikka isä Jumalan silmissä se oli pahaa ja heidän lapsista tuli muinaisajan kuuluisia sankareita tai siis heistä tuli kuninkaita ja supersankareita ja tässä jumalten joukossa oli muute naisia ja miehiä jotka tulivat maanpäälle auttamaa ihmiskuntaa alkuu ennen kun he lähtivät henkimaailmaan ja nämä oli kotoisin taivaasta eli he olivat ja ovat taivaallisen korkeimmasta osastosta tai asemassa olivat he ja he myös kuuluivat korkeimpaan asemaan koko jumalan valtakunnassa ja he kuuluivat myös isä Jumalan ensimmäiseen erikoisjoukkoihin koska he syntyivät tai siis luotiin ensimmäisinä joukkona jotka olivat Eedenin vartijoita ja kuuluivat taivaan yli johtaja asemaan ja olivat korkeassa Asemassa ja todella lähellä isä Jumalaa
- Anonyymi
Kolmas Eenokin kirja kertoo Metatronin olemuksen ja elämän..
siitä vaan lukemaan www.bod.fi - Anonyymi
Molokin kita syö kaikki roskat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3524105Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei82130- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1441656Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481030Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915