Olen syönyt kyseistä lääkettä jo monta kuukautta 25mg annoksella (yksi tabletti) tai puolikkaalla tabulla. Mulle ei bentsoja suostuta määräämään, ei vaikka miten pyydän, joten psykiatri sanoi että voin ottaa Ketipinoria puolikkaan tabletin ahdistukseen tarvittaessa esim. koulussa. Sitä vaan että nukahdan väkisin jo tuosta puolikkaasta, joten todella omituista määrätä ahdistukseen. Ja kuuluisiko tuossa nousta tolet, kun tosiaan olen jo monet kuukaudet nukkunut sikeästi 25mg annoksella.
Ketipinor/Seroquel ahdistukseen?
neiti-neurolepti
102610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
siis olen syönyt sitä univaikeuksiin.
psykiatri. Ei ole mitään mieltä tehdä kouluikäisestä bentsoriippuvaista pelkän ahdistuksen takia. Ahdistus pois liikunnalla ja puhumalla.
että neuroleptit voivat aiheuttaa pysyviksi jääviä pakkoliikkeitä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tardive_dyskinesia
http://www.antipsychiatry.org/jenelle.htm
Puhumalla eikä liikunallakaan.
Seroquel prolonghan on melkein kun ketipinor, mutta pidempivaikutteinen, ja nosuut on paljon lievempiä, eli ei pitäis väsyttää. Kysypäs jos saisit sitä ahdistukseen.
Moro
Ketipinor/Seroquel (nyk. myös halvempi uusi vaihtoehto mikä täysin sama lääke) kyllä nukuttaa ja kovasti. En tiedä, jos ajan mittaan sietokyky eli toleranssi nousee. Mutta ihan vahva lääke, jota käytetään mm. psyykoosin hoitoon.
Mulla lääk. määräämäänä yksi tabu illassa ja otan sen hyvissä ajoin, sillä alkaa väsyttää ja jos ottaa liian myöhään, on seur. päivänä tokkurainen olo. En voisi kuvitellakaan ottavani päivällä töissä...mähän kaatuisin kumoon väsymyksestä.
mitä te kelaatte.....mä syön 900mg ketipinooria joka päivä..ja se on vain yks lääke. mulla myös 30mg diapamia,20mg olatsapiinia sekä 100mg triptyyliä ja 12mg fentanyyliä...tuolla mä kuljen muiden seassa eikä kukaan ole koskaan sanonut et mä käyttäityisin jotenkin omituisesti,et ihmettelen kun jotku nukahtaa 25mg ketipinooria....
kyllä se 25mg voi myös väsyttää joitakin henkilöitä enemmän tai vähemmän...
hei ryynäri! ilmeisesti olet jo hieman vanhempi henkilö ja olet syönyt lääkkeitä vuosikaudet joten se on vähän eri asia kuin joku nuori joka vasta on aloittanut lääkityksen.
Koululaiselle tiedoksi, vaihda lääkäriä. Ketipinor ei ole sinun lääkkeesi. Muutamassa vuodessa olet vihannes, jonka muisti on täysin mennyt.
Neuroleptit pienentävät aivoja noin 10 prosentilla.
Lopetus ei kohta onnistu...