Tässä vähän stadin slangi huumoria

Hei skruudaa tsä skepaa mun rannalla

Hei kamoon sun täytyy tietää mitä sä duunaat

Oikein hyvä ilta tilia talia tallallaa
192954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Skeidaa

Äänestä
  • mä en snaijannu bointtii ei uponnu mun boltsiin, mut se kai halus bamlata et syökö joku keppii rannalla?
    Ja et joku o niin urpoeemeli ettei ymmärrä mitä se työstää.
    Mut noi stadilaiset ny on tollasii. Niist ei aina pääse idikseen mitä ne dallaa takaa?

    Äänestä

älä muikku sprookaa stadii jos et bonjaa,
ei voiku griinaa jurbaanoille.

Äänestä
  • sä kundi stongaa,pamlaa ku osaa dallaa stadin friidui vitun molopää hinttari.

    Äänestä

  • New york city kirjoitti:

    sä kundi stongaa,pamlaa ku osaa dallaa stadin friidui vitun molopää hinttari.

    käkäkäkäkääkäkäääkäkäk laitoitko sanoja peräkkäin vaikka et tiedä mitä ne tarkoittaa hehe

    tossa sulle slangisanakirja ihan ok.

    http://koti.mbnet.fi/joyhan/Sivu.htm

    Äänestä

OLIN NOPEEMPI KUIN MOULEX

Stadin slangi on sproge elikkä kiäli, mitä bamlataa siin kaupungis, mitä paljasjalkaset sanoo Stadiks ja muut, ne stogen tuamat, Hesaks. Sen yks tunnuspiirre on se, et sen bamlaamine tekee ihmisest niinku heti monta pykälää paremman ku niist landespadeist jokka ei sitä hiffaa.

Stadin slangi synty 1890-luvul ku stadilaiset skloddit - nii finskit, sveegut, slobot ku judetki - tartti yhteise kiäle mil ne pystys bonjaan toine toisiaan. Ne rupes sit bamlaan stadiks. Ja kaikki böndet oli tiätty ihan huuli pyäreen. Jokku väittää et stadin slangi ois vaan jotai hämäläismurret mihi ois blandattu sanoi sveduist, sloboist ja enkust tiätty, mut ne heebot vaa bamlaa skeidaa. Stadi on ai stadi eikä mikää häme tai muu takahikiä.

Stadin rajat on joskus annodazumal ollu Röba-Ullis-Kamppi-Tölika-Bööle-Alppila-Bärika-Valga-Heruli-Sörkka-Hagis-Krunika-Skatta-Eira, mut ku Stadi kasvo, nii stadin slangi levis Laruun, Munkkaan, Pitskuun, Laajikseen, Hertsigaan, Itikseen jiiännee, ja nykyään melkeen pual miltsii Stadis bamlaa sit.

Vanhat starbut urputtaa, et just niiden juttu ois se ainoo aito ja oikee slangi, mut ne ei hiffaa et slangi elää koko ajan ja se on just presiis niin elävä kun nekin ketä sitä bamlaa. Se on aina ollu nuarten gibojen ja gimmojen juttu, ja niiden mudet ja fadet ei aina bonjaa mitä skloddit bamlaa. Tai sit toistenpäi.

Stadin slangii skrivataan just presiis niinku sitä bamlataan. Et ei mitään kirjakiälen savolaisuuksii. Ja ei pidä skagaa beetä, geetä ja deetä eikä äffää. Ne stogentuamat ei kuitenskaan haldaa niit.

Espoos ei bamlata slangii, vaan espoolaisil on niiden ihan oma jargoni. Sipoos taas osataa vaan urputtaa.

Äänestä
  • Mitä ne buklaa ulos siellä?

    Äänestä

  • että mitäkä mikkii tarkottoo? Mie pimjailen omia tslankeja elippä tuo mikkii on tartu melaan eli mikkiin.
    Illalla mie tallaan kylille naissiin, siel o muutama karjakko vappaana kylän Buarissa Kutvosen kuppila.

    Äänestä

  • savossa säpisee kirjoitti:

    että mitäkä mikkii tarkottoo? Mie pimjailen omia tslankeja elippä tuo mikkii on tartu melaan eli mikkiin.
    Illalla mie tallaan kylille naissiin, siel o muutama karjakko vappaana kylän Buarissa Kutvosen kuppila.

    pikku kylä.

    Äänestä

  • maailmaa nähny kirjoitti:

    pikku kylä.

    siis mikä vitun hesa ?
    vittu tää on stadi eikä mikään vitun hesa.

    niin se vaan on et hesalaiset pilaa stadilaisten
    maineen ku jo muutopäivänä ollaan niin hesalaisii
    ettei ees sukulaisii maalta tunneta. eiks se oo yks vitun lysti
    mistä ihminen on kotoisin.

    tuntuu vaan et joskus jumteille nousee päähän jo kun ne nousee
    helsingin junaan.

    Äänestä

  • suomalaiset ovat juntteja,sinä myös.

    Äänestä

sanoo tohon mitään. Mää oon tampereelta enkä mää ymmärrä tollasia juttuja olleskaan:(

Äänestä

-stadin slangista... ,-)) On hauskaa kuunneltavaa ja arvailtavaa, mitä kaikki tarkoittaa....

Äänestä

pari kouvolan kundii laivalla puhu stadin slangii kun pöytäkaveri oli. "V*u meil oli kova jätkä stadist intis. skeidailtii pitki kouvola stadii"

Äänestä

Mie skruudaan röökii fledaan, sit mie duunaan daisariin hinttarii, ja fillarilla köraan sporan renkailla safkajonoon. Miekö mualta, ei pijä paekkoonsa. Mie oon tatilaene.

Äänestä

Lähretään ruuniin sano tatilaishevonen.

Äänestä

Kamoon ei kuulu stadin slangiin , vaikkakin slangi on muuttuvaa . Ei siis murre

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tää kannattaa oppia kirjoitti:

Hei skruudaa tsä skepaa mun rannalla

Hei kamoon sun täytyy tietää mitä sä duunaat

Oikein hyvä ilta tilia talia tallallaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu