Asun omakotitaloalueella ja minulla on pieni puutarha, jossa kasvatan kesäisin salaattia ja muuta hyödyllistä. Ongelmani on, että sen pienen maapalstan valtaa aina uskomaton määrä kastematoja ja inhoan niitä syvästi. Mieleeni tulee aina mielikuva ruumista, jota maatuessaan nämä madontapaiset syövät.... ja en voi näin ollen syödä kasvatusteni tuloksia ja jätän ne maatumaan..
Miten päästä näistä madoista eroon, sillä ne kakkaavat lisäksi takapihalleni, ajatus siitä saa minut pahoinvoivaksi. Lisäksi ne kutsuvat lintuja visiitille, joista en myöskään pidä , pysyisivät taivaalla, sieltä ne harvemmin kakkaavat päälle. Olen muuten hygienisti ammatiltani.
Auttakaa?
Miten päästä näistä madoista eroon, sillä ne kakkaavat lisäksi takapihalleni, ajatus siitä saa minut pahoinvoivaksi. Lisäksi ne kutsuvat lintuja visiitille, joista en myöskään pidä , pysyisivät taivaalla, sieltä ne harvemmin kakkaavat päälle. Olen muuten hygienisti ammatiltani.
Auttakaa?
Vastaukset 17
Vanhimmat
varmaan joku psykiatri vois tietää ratkaisun asiaan.-.
käytä rauhottavia tai pyydä joku matoasiantuntija analysoimaan sun puutarhamultas PH.
200 litran tynnyrillinen kerralla kaadettuna antaa jopa 50 vuoden matosuojan kyseiselle pläntille. Suojaa myös rikkaruohoilta ja ruohoilta yleensä ja itseasiassa kaikenlaiselta kasvulta, siistinä pysyy.
auton vanhat öljyt?
madoista pääsee kätevästi erroon
kun laettaa vaan pihalle tarpeeksi paskaa.
niin helppoo se on ja kuseksiminen nopeuttaa asiaa.
jos et itse viitsi kuseksia niin pyydä paikallisia
juoppoja auttamaan, mitä enemmän annat kaljaa,
sitä enemmän ne kuseksii :)
kaikkei matoi
yök!
ei voi edes kaivaa hiekkaa rannal
ku aina on joku matelemas varpais tai käsis
Mä en kestä matoi!
Madot ei kestä sua. Lämmin tunne on yleensä molemminpuolinen.
kakkaa hyi paskaa yäk.
Tiedätkö sinä edes mitä se kastemadon kakka on? Se on multaa.
Kastemato muuttaa maatuvia kasvin osia mullaksi joten kastemadoista on vain hyötyä kasvisten kasvattajille koska ne parantavat mullan ravinnepitoisuutta jolloin kasvit kasvavat paremmin.
Jos tuhoat kastemadot kasvimaaltasi niin se johtaa mullan laadun heikkenemiseen ja sen seurauksena sato pienenee.
Kastemadoissa on se huono puoli, että ne houkuttelevat paikalle kontiaisia jotka tunneleita kaivaessaan tuhoavat kasvien juuria.
Kastemadot eivät syö mätänevää lihaa vaan ne ovat raatokärpäsen toukkia jotka syövät mätänevää lihaa.
Olen tota kakkaamista kokeillutkin, oikean hinaripulin iskiessä käskin koko perheen ulos paskalle, mutta madot säilyivät!!!
Mutta kakka ei muuttunut mullaksi!
Ei vaikka 5 kk kulunut...Help!
empä tullu sanoneeks että hinaripuli ei käy.
liian hapokasta sanois kola olli.
polttaa ihan persettäkin paskatessa.
nyt sulla on piha täynnä paskamatoja kun
ne syä paskaa.
Ruohosilppua muutaman sentin kerros vaan mullan pinnalle, kokeile.
nostelen lasten kanssa sateella asfaltille maasta nousseet madot takaisin vihreälle nurmelle ja sanomme: menkää takaisin multaan ja kotiin. Madot tekevät maassa hyvää työtä ja kuuluvat yhtenä osana luonnon kiertokulkuun. Maastahan me ihmisetkin ollaan.
entises karjalas myö matoi nostetti kuivuma orsil ja sit ne myötiin onkimadoiks pietaris rikkail venakoil
vielä koskea ja nostella jonnekin!
Pelkkä ajatuskin koskea noihin likaisiin lieroihin saa kylmät väreet selkäpiihin.
Olisiko joku laite jolla keräisi - sellainen roskakeppi? Voisin pyytää naapurin keräämään omalle pihalleen ne matopalkalla.
Haluan epätoivoisesti ne madot pois puutarhamullastani.
sen jälkeen enää puutarhamultaa - madot ovat tehneet sen hyväksi mullaksi. Olet ihan sekopää kun meinaat hävittää hyödyllisiä elukoita maaperästä. Muuta kaupunkiin kivitaloon.
toullahan oli aikaisemmin hyvä idea.
kohta tulee kevä niin olat myymään matoja !
kaatele vähän kaurahiutaleita pihalle ja pirskottele piimää päälle.
kyllä kohta menee onkilierot kaupaksi !