henkilökuljetuksen ammattilaiset ajavat eli taksit. Suomen yleisimmät taksiautomerkit ovat tällä hetkellä Mercedes-Benz, Volvo, Volkswagen, Toyota tuossa nimenomaisesssa järjestyksessä. Nämä 4 merkkiä hallitsevat Suomen taksimarkkinoita. Tarkoittaako tämä nyt sitä että todella paljon vuodessa ajavat ammattilaiset ajavat tämän hetken luotetuimmilla automerkeillä?
Autot joilla
luottopelit
9300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eiköhän Corolla taksina kerro jostakin muusta kuin auton luotettavuudesta.
Corollaa taksina nähnyt, mutta Avensis on aika yleinen.
Näin tapauksen hesassa kun tolpalla avensis ei meinannut kelvata asiakkaille, oli kuitenkin pakko asiakkaan mennä, kun taksareissa on lojaalisuutta ja eivät olisi ottaneet parempaan kyytiin.
Kyllä varmaan suurin osa asiakkaista istuisi mersun tai volvon takapenkillä mieluummin, olisi rahalle enemmän vastinetta.
istun Volvon tai Mersun kyytiin :) Viimeeksi, kun taksia käytin, niin autona oli Honda Accord. Mieleen jäi kova rengasmelu. Reilun 4 kympin vauhdissa melu oli selvästi kovempi, kuin omassa Volvo S40:ssa. Tai sitten lievällä humalatilalla oli osuutta asiaan ja korvissa humisi.
Itselläni ei ole kuin kerran tullut mieleen, että nyt ei kyyti ole rahan arvoista.
En hyljeksi edes näitä pakettiautoja, mutta pari vuotta sitten osui kohdalla VW Touran ja se oli kyllä kaikkien aikojen pohjanoteeraus. Hirmuinen meteli, kuin rummun sisällä olisi istunut, ja auto oli muutenkin rimpulan oloinen, turvavyön lukkokappaleesta muovit rikki jne.
Touranin kovalla takapenkillä matkustaminen on kärsimystä, mutta kauhein kokemus on ollut Toyotan jonkun "tila-auton" kyydissä, jossa jokin putki painoi selkää koko matkan. Malli ei jäänyt mieleen, mutta ulkonäön muistan. En suostu sen kyytiin toista kertaa.
Siks ei mersulla kehtaa ajaa kun luulevat vielä taksiksi. Liikennevaloissa hyppii kyytiin vaikka minkä näköstä tyyppiä.
onhan skoodaa ja relluukin taxi käytössä
Kyllä jos minä taksin jostain syystä menen tilaamaan niin sen on oltava musta tai hopea E mersu, 500 bemu, tai audi a6. Jos siihen nenän eteen tulee joku rapee ranskalainen tai joku tila-auto ihme niin ei muuta kun puhelin käteen ja uutta eteen.