Jeesuksen dokumentteja!

Yhdessä kirjassa oli maininta, että Rooman valtakunnan annuaaleissa, joihin on kirjoitettu muistiin vuoden tapahtumat, on maininta Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta v. 33 jKrs tienoilla.
Jeesuksen olemassaolosta on muitakin dokumentteja, joita löytyy netistä hakusanalla: historiallinen Jeesus
3200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Melkein kaikki antiikin kirjallisuus on välittynyt meille kristittyjen munkkien ja kirjurien kopioimina käsikirjoituksina joihin on vuosisatojen mittaan saatettu lisätä yhtä ja toista, esim. mainintoja Jeesuksesta.

Äänestä
  • Kyllä esim. Flavius Josefuksen "Juutalaisen Historiassa" on ilmiselvän tökerö lisäys siitä kuinka Jeesus oli jumalan poika ja messias.
    Mutta Tacituksen maininta Jeesuksesta on oletettavasta aito, sillä tekstikohta ei mitenkään poikkea muun teoksen korkealaatuisesta tyylistä. Kristityt eivät oikein hallinneet klassista latinantyyliä, niinpä tutkijoiden on helppo havaita kristityt lisäykset. Lisäksi Tacituksen Annales-teos oli suosittu keskiaikana ja sitä kopioitiin ahkerasti, niinpa olisi luultavaa, että osa kirjoituksista ei sisältäisi lisäyksiä.

    Äänestä

Totta, Publius Cornelius Tacituksen "Annales"-teoksessa(suomennettu "Keisarillisen Rooman historia"), mikä on kirjoitettu noin 110 jKr., on lyhyt maininta siitä että kristityt, joita Nero syytti Rooman palosta, olivat saaneet nimensa Kristuksesta, joka surmattiin prokuraattori Pontius Pilatuksen käskystä keisari Tiberiuksen aikana. Niin tarkkaa aikamäärää kuin 33 jKr. hän ei kyllä anna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukenut kirjoitti:

Yhdessä kirjassa oli maininta, että Rooman valtakunnan annuaaleissa, joihin on kirjoitettu muistiin vuoden tapahtumat, on maininta Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta v. 33 jKrs tienoilla.
Jeesuksen olemassaolosta on muitakin dokumentteja, joita löytyy netistä hakusanalla: historiallinen Jeesus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu