Yhdessä kirjassa oli maininta, että Rooman valtakunnan annuaaleissa, joihin on kirjoitettu muistiin vuoden tapahtumat, on maininta Jeesuksen ristiinnaulitsemisesta v. 33 jKrs tienoilla.
Jeesuksen olemassaolosta on muitakin dokumentteja, joita löytyy netistä hakusanalla: historiallinen Jeesus
Jeesuksen dokumentteja!
3
191
Vastaukset
- Skeptinen ateisti
Melkein kaikki antiikin kirjallisuus on välittynyt meille kristittyjen munkkien ja kirjurien kopioimina käsikirjoituksina joihin on vuosisatojen mittaan saatettu lisätä yhtä ja toista, esim. mainintoja Jeesuksesta.
Kyllä esim. Flavius Josefuksen "Juutalaisen Historiassa" on ilmiselvän tökerö lisäys siitä kuinka Jeesus oli jumalan poika ja messias.
Mutta Tacituksen maininta Jeesuksesta on oletettavasta aito, sillä tekstikohta ei mitenkään poikkea muun teoksen korkealaatuisesta tyylistä. Kristityt eivät oikein hallinneet klassista latinantyyliä, niinpä tutkijoiden on helppo havaita kristityt lisäykset. Lisäksi Tacituksen Annales-teos oli suosittu keskiaikana ja sitä kopioitiin ahkerasti, niinpa olisi luultavaa, että osa kirjoituksista ei sisältäisi lisäyksiä.
Totta, Publius Cornelius Tacituksen "Annales"-teoksessa(suomennettu "Keisarillisen Rooman historia"), mikä on kirjoitettu noin 110 jKr., on lyhyt maininta siitä että kristityt, joita Nero syytti Rooman palosta, olivat saaneet nimensa Kristuksesta, joka surmattiin prokuraattori Pontius Pilatuksen käskystä keisari Tiberiuksen aikana. Niin tarkkaa aikamäärää kuin 33 jKr. hän ei kyllä anna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597474Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421746
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671384- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707