Hesarikin myöntää mamukulut
"Kustannukset yli 50 000 euroa / vuosi /kähäräpää"
http://hommaforum.org/index.php?action=dlattach;topic=25908.0;attach=5776;image
"Kustannukset yli 50 000 euroa / vuosi /kähäräpää"
http://hommaforum.org/index.php?action=dlattach;topic=25908.0;attach=5776;image
Vastaukset 41
Vanhimmat
Hesari ei lukeudu sensaatiolehtiin. Siksi summa on noinkin maltillinen. Tuostahan ei tule kuin 4000e /kk
Asunto,asumiskulut, käyttövarat, terveyspalvelut, kieliopinnot,tulkki, lainsäädäntö tukea, työpaikan
järjestelyä, tukea työnantajalle, syntyneet vahingot, rikokset, käräjät, ei siinä kaikki, mutta hyvä alku.
Nero Matti Vanhanen määritteli mamutavoitteen 750 per vuosi. Tuo määrä kähäräpäitä maksaa
50 000 x 750 = 37 500 000 vuodessa. Kolmekymmentäseisemän ja puoli miljoonaa.
Suomen eläkemummot / papat 400 e kk. 4800 e vuodessa. Vertailuna 750 kpl kulut 3,600 000
1 % alv lisää, tuottaa 3 000 000 vuodessa. Mamuja varten pitäisi alv korottaa 12,5 % .
Älkää ihmetelkö. Laskekaa itse.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/kunta-vei-vanhuksilta-jalkiruoan-perustelu-yleinen-kaytanto/174595
Näin täytyy tehdä jotta mamuilla olisi jälkiruokaa.
kun samalla mamuvanhuksista huolehditaan ohi lakien ja kiirehditäänj lakimuutoksia. SAIRASTA!
ruokana.
vanhushuollon kustannuksien karsintaan.
http://bambuser.com/channel/Fucusa/broadcast/618365
jälkiruokaa:
Maanantai, 29.3.2010:
Lounas: Kirolohikiusaus, lämmin kasvis
Lindströmin pihvi, sipulikastike, perunat, lämmin kasvis
Jälkiruoka: Omena-kanelikiisseli
Riisi-kauralesepuuro
Tiistai, 30.3.2010:
Lounas: Lime-hollandaise kuorrutettu kala, perunat, lämmin kasvis
Omenainen-rosépippuripata, perunat, lämmin kasvis
Jälkiruoka: Mustaherukkakiisseli
Raparperipiirakka, vaniljakastike
Keskiviikko, 31.3.2010:
Lounas: Juustoinen lammaspata, perunat, lämmin kasvis
Lihapyörykät tomaattikastikkeessa, perunat, lämmin kasvis
Jälkiruoka: Aprikoosikiisseli
Mämmi
http://www.tampere.fi/tampereinfo/asiointi/ateriapalvelut/ruokalistat/palvelukeskukset.html
En ole aivan varma syövätkö vastaanottokeskuksissa tätä samaa ruokaa.
On nää hirveitä lukemia. Vaikka osan poistaisikin,tosin ylöspäin nuo kulut aina menee. Jos ei heti
niin seuraavana vuonna.
Kun ajattelee tätä velkaista pikkuvaltiota, niin pahalta tuntuu.
Typerät politiikot. Yleislakon kautta järkipohjalle.
Sairasta se on. Suomalaisilla on viimeinen tilaisuus äänestää oikein. Jos nuo vihreät. rkp hyysäreineen hallituksessa määrää suunnan, niin sairaana se jatkuukin. Ei heillä ole vastuuntuntoa tavallisesta suomalaisesta.
pakoloista pitäisi ottaa vähemmän, että saataisiin Ylen rahoitus hoidettua se kun näyttää olevan ylitsepääsemätön homma meidän poliitikoillemme.
JA TEEN KAIKKENI ETTÄ SUOMI PUHDISTUU NIISTÄ.
Sekä kotimaisista että roudatuista eläteistä.
positiivinen puoli on siinä, että he eivät vie suomalaisten työpaikkoja, koska Suomessa ei ole heidän kieli- luku- ja ammattitaidoilleen sopivia töitä!
... hukassa, kuten aina näillä tämän palstan provoilla tai sellaisiksi aikovilla. Sama juttu kun kerrotaan jostain väkivallanteosta "uutena" ja viitteeksi laitetaan lehtiotsikko 90-luvulta.
Jos kirjoittaja olisi lukenut alkuperäisen kirjoituksen (linkki oli hommaforumiin), olisi helposti selvinnyt että Hesari ei "myöntänyt" mitään. Miksi olisikaan tuollaisien valheiden kanssa!
Kyseessä oli jälleen yksi päätön, järjetön vihakirjoitus hs.fi-mielipidepalstalta. Jos Hesarin mielipidepalstalle kirjoittaa rasisti jonkin valheen, ei se mitenkään tee asiasta totuutta eikä Hesaria syylliseksi valheellisesta väitteestä.
Tällä palstalla taas aloittajalla on selvä pyrkimys vankentaa harhaanjohdettujen allah-aholaisten kieroutuneita mielipiteitä.
tarvita.
Väität että kulut eivät pidä paikkansa, niinpä laita linkkiä, missä kerrotaan sitten ne mielestäsi todelliset kulut mamuilusta.
Teillä rasisteilla ei ole muuta keinoa kuin yrittää hiljentää todenpuhujat. Kenkuttaako kun vielä joskus näkee ettei propagandanne uppoa kaikkiin?
mamuilu? Onko se samaa kuin muilutus jota 30-luvulla harrastettiin ja perustulailliset edelleenkin harrastavat? Vai onko se samaa kuin mamistelu, joka sana kehitettiin 70-luvulla tarkoittamaan epäröintiä?
Kerro mitkä ovat mielestäsi maahanmuuttajasta aiheutuvat todelliset kulut vuodessa, jos mielestäsi 50 000 euroa on väärä summa. Laita vielä linkki, kiitos.
... kulut taitavat olla siinä 150 miljoonan paikkeilla. Todelliset kulut per maahanmuuttaja on siis n. 3000 euroa per maahanmuuttaja. Linkki löytyy esim. valtiovarainministeriön sivuille helposti.
Vertailun vuoksi maanviljelyn kustannukset Suomessa pelkästään tukien kautta ovat n. 7 miljardia euroa vuodessa, joka tekee siis maanviljelijää kohti n. 47 000 euroa. Päälle tulevat sitten kulut vesistöjen likaamisesta, kaavoituksista, ruuan tuesta... ei kokonaiskulut per kärsä jossain parin sadan tuhannen euron hujakoilla vuosi. Siinä on perunalla hintaa.
Tiedät varmasti itsekin, että maahanmuuttoviraston kulut ovat vain murto-osa todellisista kuluista. Kerro kuinka paljon maahanmuuttajista aiheutuu erilaisia sosiaalimenoja. Mainitsemasi 3000 euroa ei riitä edes kuukauden kokonaismenoihin.
Tuon maataloudesta jauhamisen voit jättää kyllä pois, teet itsesi vain vielä naurettavammaksi.
... nyt vain sattuu olemaan suuri syöpä tälle maalle ja jotain olisi sille tehtävä.
Esimerkiksi monet tuttavani ovat tulleet tänne Ruotsista ja USA:sta paluumuuttajana ja ihmettelevät mitä nuo kulut oikein tarkoittavat. Mitähän kuluja esim. minusta on tälle maalle ollut, kerropa.
Jos kerta sosiaalimenotkin ruvetaan laskemaan mukaan, nousee maanviljelijäkulut helposti puoleen miljoonaan per maajussi vuodessa.
Toisaalta, jos vaikka joskus edes vähän puhuttaisiin maahanmuuttajista tulevista hyödyistä. Allah-Ahon suuresti vihaama James Finlayson esimerkiksi kaukonäköisenä ihmisenä aloitti sähkön käytön tässä maassa. Millaista hyötyä sähköstä on tälle maalle ollut pitkän päälle? Jos tuo hyöty lasketaan per maahanmuuttaja, saadaan varmaan aika suuri summa. Sitä kokonaishyötyä/kustannustahan tässä pitää ruveta laskemaan eikä keskittyä vain yhteen pieneen osuuteen.
Mitä tuo mainittu "per kähäräpää" muuten tarkoittaa? Suurimmat väkimäärät tulevat Suomeen tosiaan Ruotsista ja Venäjältä ja molemmissa on ihmisillä enimmäkseen suora tukka. Millä tavalla tuo haitta/hyöty pitäisi laskea että summa saataisiin vain kiharatukkaista kohti. En ymmärrä...
Tuon minun neuvomiseni siitä mistä saan kirjoittaa voisit kyllä jättää pois. Teet itsesi vain yhä naurettavammaksi.
Jussuf on päässyt vauhtiin. Hyvä. Tuo hesarin juttu ei ollut rasistinen mielipidekirjoitus.
Vaan kokosivun artikkeli tästä mamu-touhusta. Lisäksi siinä ei otettu kantaa suuntaan
eikä toiseen. Tuo mainitsemasi 3000 e / kk on vuodessa 36 000 e Ei ole väliä onko
summa tuo vai 50 000 e. Se on liikaa joka tapauksessa. On suuri määrä suomalaisia,jotka
on maata rakentaneet. Olipa kyseessä matalapalkka-ala 1200 e/kk ennen veroja,
työtön saa 450 e/kk ennen veroja. Eläkeläiset 600 e/kk ennen veroja. Verot vie noin 5-20 %
Mamut ei maksa veroja. Lisäksi kun heitit tuon summan. Helsigin kaupunki ja valtio
lisäsi 4,600 000 e joulukuussa -09 pelkästään koulutukseen. Siis lisäsi. Nämäkään rahat ei
liity maahanmuuttovirastoon.
Tuo mainittu 50 000 e on alakanttiin jos ruvetaan asiaan paneutua syvällisemmin.
Toisaalta on turha vertailla maanviljelykseen tai muihin liian isoihin kokonaisuuksiin.
Vertaa noihin yllämainittuihin.
Ihme kieroilua. Ensin sanotaan että Hesari on "myöntänyt" tuon 50 000 "per kähäräpää" olevan totta, ja nyt sitten nimimerkki "seepran raidat" väittää että Hesari ei ottanut mitään kantaa. Päättäisit jo.
Puhuttiin muuten vuosikustannuksista, eikä esimerkiksi minuuttikustannuksista joita perustuslailliset yleensä vetävät näihin kirjoituksiin (57 000 euroa sekunti/minuutti). 3000 euroa VUODESSA, joka kyllä selviää asiayhteydestä jos on lukutaitoa. Se tekee alle kolmesataa euroa per kk.
"Mamut ei maksa veroja". Mitähän tuohon sanoisi. Miksi sitten minunkin tilistäni on "ennakonpidätys" paljon yli 40 %? Mihin ne rahat sitten menevät jos eivät veroihin? Voisitko selventää? Olen kuitenkin maksanut satojatuhansia veroja tässä muutaman vuoden aikana ja minullla on se käsitys että veroselvitykset valtiolta ovat olleet totta. Onko tässä siis kyse jostain perustuslailisten huijaushommasta?
Et maininnut mitään niistä hyödyistä... Kerro nyt omat lukusi siitä kuinka paljon maahanmuuttajien tänne tuoma sähkö ja muu hyvä on Suomea hyödyttänyt. Ja jaetaan sitten kaikki kulut ja tulot vain kiharatukkaisia kohti. Ihan mielenkiintoinen laskelma varmaan...
Ai jaa että koulutusrahat lasketaan mukaan. Se tietää sitten että maajussia kohti meidän (valtion) kulumme ovat n. 650 000 euroa vuodessa.
"Kyseessä oli jälleen yksi päätön, järjetön vihakirjoitus hs.fi-mielipidepalstalta". Mitä ihmettä sinä sekoilet, lienetköhän nähnyt koko juttua hesarissa, mutta voin valistaa sinua ,juttu löytyy sunnuntain sivulta 2 , eikä mistään mielipidepalstalta.
puhu paskaa , ei kenenkään sossurahoista mene 40% veroa , ei myös sinunkaan!
... enkä koko jutusta löytänyt sellaista kohtaa jossa HS on "myöntänyt" maahanmuuttajakulujen olevan 50 000 euroa vuodessa. Voisit ehkä osoittaa sen paikan.
Muuten, se juttu löytyy 28.3.2010 Helsingin Sanomien sivulta D1, eikä mistään "sunnuntain sivulta 2".
juttu löytyy kylläkin sunnuntai osastolta sivunumerolta D2 , mainitsemaltasi sivulta D1 löytyy juttu joka on otsikoitu "ei homoistakaan voi kukaan pitää" ,ymmärrän kyllä miksi sinua tuo otsikko niin kovasti vetää puoleesi.
Tuo sivun D2 juttu on itse asiassa alkanut jo sivulla D1. Jos osaat lukea, on ensimmäinen jutun rivi "jatkoa edelliseltä sivulta".
Ja koska tämäkin keskustelu meni tällaiseksi henkilöön käyväksi vänkäämiseksi, katson keskustelun osaltani päättyneen tähän. Vie homohaaveesi muualle, en ole kiinnostunut niistä.
... sossurahoista puhui? Luuletko ettei tässä maassa kukaan käy töissä?
Palkasta tuo vero menee. Palkka taas on sellaista jota saa kun käy töissä. Tuo työ on luultavasti sinulle vieras käsite, mutta ota selvää wikipediasta.
monikin käy töissä, eihän verorahoja muuten riittäisi elättämään sinuakin.
Pale ämmä
Kulttuurierot kiusaa, Jussuf ei ymmärrä Hesarin uutisointia. Lehti on täynään
toimittajia joilla on taloustilastoa koneet täynä. Artikkelin julkaisu on käänteinen
hyväksyntä kyseiselle asialle. Mutta lehti ei ottanut kantaa summan suuruuteen.
Koska milli sinne tai tänne ei tässä kokoluokassa ole oleellista.
Kun kerrot antamani luvut 12, saat haluamasi vuositason.
Tuo ilmoittamasi 3000 e on niin outo luku vuositasolla,että oletin laatuvirheeksi.
Väittämäsi tekee 250 e / kk eli 8,3 e päivä. Tämä voi olla tupakkaraha,jos ei ketjussa
polta.
On outoa sekoilua heittää noita lukuja,kun muut pohtii yhteiskunnan kokonaistappiota.
Halpaahan tuo olisi itsellekin, jos kaikki olisi ilmaista,asunto,ruoka, terveyspalvelut,
koulutus, noin malliksi.
Se,että joku maksaa veroja, ei merkkaa mitään tässä maahanmuuttoasiassa.
Laskennallinen kulu,4000e kuukaudessa, joten veronmaksusi kattaa 1 kiharapään
noin viikon ajalta.
Maanviljelystä, maataloudesta saadaan kuules ruoka pöytään. Eli aika tärkeä juttu Jussufillekin, vaikka Jussuf ei sitä ymmärrä. Siitä tuleekin maksaa tukia, että homma pyörii. Ja se on hyvin tärkeää saada omasta suomen maasta. Emme me ala mieluusti toisten maiden elintarviketuotannon varaan.
Tottakai Jussufille se käy, koska sitten voisi nimitellä suomalaisiakin aivan muiden varassa eläjiksi. Sehän sopii Jussufille-suomalaisvihaajalle, joita ei tähän maahan tarvita. Sehän olisi aivan hullua, että alettaisiin muiden varaan jättämään asiat, se olisi hyvin afrikkalaismaista. On maailmanlaajuisesti ekologista, kun ei kaikkea tarvitse kuljettaa ristiin rastiin. Nytkin sitä tehdään liikaa jo.
Suosikaa suomalaista työtä siis, sillä siitä se hyvinvointi lähtee-tietysti. on täällä palstoilla omituisia yksilöitä, jotka eivät ymmärrä hyvinvointiyhteiskunnan peruspilareita edes.
Ulkomaalaiset suomalaisvihaajarasistit ulos suomesta !
Kauppalehdestä sai eilen lukea homo ja maahanmuutto fobiasta !
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=152237&tstart=0&forumID=24
Löytyykö laskutaitoista, joka laskisi kuinka monta pakolaista pitäisi vähentää Ylen rahoitukseen.
x= heti työllistyvä 20-vuotias maahanmuuttaja tuottaa Suomelle 350 000 euron nettovoittoa
y= työelämän ulkopuolelle jäänyt maksaa kansantaloudelle noin 700 000 euroa.(Valtiontalouden tarkastusvirasto )
z= Ylemaksu 450 miljoonaa
Tästä näppärä matemaatikko laskee asian pikaisesti
sellaiset työpaikat jotka on perustettu vain sen vuoksi , että maahanmuuttajilla olisi töitä , sekä ne työpaikat jotka johtuvat siitä , että meillä on maahanmuuttajia( vastaanottokeskusten työntekijät , pakolaisten lakimiehet , tulkit , sossumammat ym joita ei tarvittaisi ilman maahanmuuttoa.
noille mamuille suomalaisten reseptillä tehdyt ruuat kelpaa vai luuletko että mämmiä syövät.Kyllä niille pitää tuoda ulkomaalaisia raakaaineita että saavat sitä ruokaa mihin ovat tottuneet.Ja älkää yhtään kadehtiko mitä suomalaiset elekeläiset syövät sillä he ovat sen ansainneet.Tehneet töitä tämän maan hyväksi ja kasvattaneet lapsensa veronmaksajiksi jotta mamuilla olisi jotakin muuta kun ylähuuli leivän päällä.
2004: 16-vuotias Abdulaziz raahasi samanikäisen tytön talon taakse puskaan ja yritti raiskata tämän, mutta jokin meni mönkään. Muutama viikko myöhemmin Abdulaziz kaappasi samaisen tytön koulun vessaan ja pahoinpiteli tämän vakavasti, mm potkimalla ympäri kehoa ja pukkaamalla polvella naamaan. Lisäksi hän heitteli tyttöä pitkin toilettia ja hakkasi tämän päätä seinään. Abdulazizin kaveri vartioi vessan ovella, etteivät tytön ystävät päässeet apuun. Rangaistukseksi pahoinpitelystä sossun tädit silittivät Abdulazizin päätä jonkin aikaa.
2005: Abdulaziz kavereineen matkustivat ratikalla varhain aamulla. 20-vuotias töistä kotiin palaamassa ollut neitokainen oli pahaksi onnekseen samassa vaunussa. Abdulaziz tarttui tyttöä lanteilta ja teki seksuaalisluonteisia liikkeitä ja lopulta potkaisi tätä selkään. Ratikan turvakamera tallensi tapahtuman (ks edellisen viestin kuva) ja Abdulaziz joutui suorittamaan 40 tuntia nuorisopalvelua.
2007: Abdulaziz tuomittiin neljäksi kuukaudeksi vankilaan törkeästä varkaudesta. Tuomio tosin muunnettiin sadaksi tunniksi yhteiskuntapalvelusta.
http://hommaforum.org/index.php?action=dlattach;topic=19967.0;attach=5726;image
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.280840-flickan-kan-ha-mordats-med-flaska
Harvinaisen häijyssä surmassa oli ilmeisesti käytetty rikottua virvokepulloa, jonka sirpaileita löytyi rikospaikalta. Kohtalokkaan hyökkäyksen jälkeen tyttö oli onnistunut raahautumaan kymmenisen metriä kävelytielle, mistä hänen ystävättärensä löysi hänet. Ystävä oli lähtenyt isänsä kanssa etsimään tyttöä sen jälkeen, kun heidän kännykkäpuhelunsa oli katkennut äkisti kesken.
Kymmenittäin poliiseja työskentelee tapauksen kimpussa. He muun muassa kiertävät ovelta ovelle lähialueen taloissa. Mitään läpimurtoa ei tutkimuksissa ole tapahtunut.
http://www.gp.se/image_processor/1.280842!image/1414591827.jpg_gen/derivatives/wide/1414591827.jpg?maxWidth=440
http://hommaforum.org/index.php/topic,19967.0.html
kukkahattuhyysärit haluaavat lisää rikastuttamaan kulttuuriamme.
Henkirikosten selvitysprosentti Ruotsissa on 80%, kun itänaapurin poliisi selvittää puolta pienemmällä porukalla vuodesta riippuen 90 - 100% tapauksista.
Vain kymmenen päivää ennen murhaa 30-vuotias nainen oli joutunut erittäin brutaalin raiskausyrityksen kohteeksi samantyyppisissä olosuhteissa, missä murhattu Nancy sai Pommmac-pullosta päähänsä. Tuon tapauksen jäljiltä poliisilla on nyt kiinniotettuna 21-vuotias nuorukainen.
http://gt.expressen.se/polopoly_fs/1.1872466!slot100slotWide75ArticleFull/3447786819.jpg
Tässä vuodelta 2005 olevassa turvakamerakuvassa samainen nuorukainen puolestaan nostattaa matkustajien tunnelmia raitiovaunussa. Ahdisteltuaan ensin seksuaalisesti naispuolista kanssamatkustajaa, hän tuli potkineeksi parastaan ymmärtämätöntä uhria 40 nuorisopalvelutunnin edestä.
21-vuotias on käynyt samaa koulua Nancyn kanssa, oli tämän Facebook-kaveri ja oli läsnä samoissa bileissä tuona kohtalokkaana joulukuun iltana.
21-vuotiaan kiinniotto on herättänyt voimakkaita tunteita Hjällbon lähiössä ja poliisi on lisännyt läsnäoloaan alueella. Hyvin sosiaalisena tunnetun 21-vuotiaan ystävät ovat ymmällään, sillä nuorkainen on ollut nuorempien esikuvana nuorisotalolla ja haluaisi niin kovasti ammattijalkapalloilijaksi.
http://hommaforum.org/index.php/topic,19967.0.html
Eikö Suomen kannattaisi tehdä Venäjän kanssa yhteistyötä ja asuttaa Karjalasta autioitunut kylä näillä mamuilla.Ostetaan palvelut venäläisiltä ja lähetetään koko porukka sinne.Ne jotka näitten mamujen
täällä oloa on halunnut voi mennä sinne talkootyöhön auttamaan monikulttuurisen kylän luomista.
Siellä on voi sitten keskenään tehdä kunniamurhia,Raiskauksia ja varkauksia