Äänestäminen merkityksetöntä!

Tuomarit päättävät

Ei kannata äänestää X-Factorissa, koska jos suosikkisi on juuri se toiseksi vähiten ääniä saanut niin äänesi voi mennä hukkaan. Sillä nimittäin tuomarit valitsevat kahdesta vähiten ääniä saanesta sen jatkoon menijän ja vähiten ääniä mennyt ei välttämättä putoa.

Näin olen käsittänyt ja jos tämä on totta niin ei hyvä ihminen. Eihän näin ollen ole järkeä äänestää! Siinä tapauksessa tämän systeemin voisi hyväksyä jos äänet menisivät tasan kahdella vähiten ääniä saaneella tai sitten uusi äänestys heidän kesken.

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama täällä ja tuol

      Ei kai tässä tarvitse sen kummempia jaarittelemaan.

      • empä tiiä turhaa

        Ensin Cugi tiputtaa Tarun ja Suvin sitten tuomaristo päättä jatkoon menijä tai toisin sanoen putoajan. Ihan kuin meitä katsojia pidettäisiin jotenkin tyhminä tai sellainen olo hieman tulee. Enkö muka minä, sinä hän me te ja he. pysty pättämään kuka on vaan se heikoin ja hei hei taival tässä kisassa ainakin loppuu.

        Eipä isommin vakuuttanut tuo Finaalin ensimmäinen kierros, Enchant, Elias ja Yrjänä on tän illan perusteella kärki kolmikkossa. Yrjänä oli tänään paras seuraavksi Enchant ja kolmantena Elias jonka ääni pelasti aika paljon. Merja ja Samuli mielestäni heikoimmat ja juuri siksi, että heidän tulkintansa ei antanut itselleni mitään erikoista. Myös tässä järjestyksessä.

        Jos rehellisesti sanon niin oikeastaan tällä hetkellä kiinnostaisi ainoastaan ostaa Eliaksen tai Enchantin levy ja sielläkin pitäisi olla niitä oikeita ihmisiä sen takana, jotta hyvää materiaalia syntyisi.


    • 11.7.

      Samahan se on, vaikka tuomarit ei kahdesta heikoimmasta äänestäisi vaan kansa. Vähiten ääniä saanut tippuu joka tapauksessa. Tässä tapauksessa se saattaa olla myös toiseksi vähiten ääniä saanut, mutta ei kai sillä ole väliä. Kaksi vähiten ääniä saanutta ei ole kansan mieleen. That´s it!

      • Mua ainakin

        HALOO vaan kyllä mun mieleen enemmän oli Soulsisters ja jopa Fearless (vaikka vähän pieelen meni) kun vaikka Merja tai Samuli aivan turhia ja vääriä tyyppejä molemmat siellä finaalissa ja tämä kommentti on varaa sanoa, jos on katsonut aikaisemminkin x factoria ja sen edellisen jakson ennen finaaleja. Nyt puhutaan vain viimeisen vaiheen kilpailijoista


        Näitä loistavia laulajia Cugi ei ottanut finaaliin. Olisivat voineet voitta vaikka koko kisan ja olisivat voineet olla jopa liian suuri uhka Eliaksellekkin. Muuta syytä en keksi pudotukseen.

        Lauloit kuinka tahansa niin ei kelpaa. Eikö tämä ole laulukilpailu? Kyllä nää osas paremmin esiintyäkkin.


        Viimeisen pudotusleiri vaiheen laulut
        Taru
        http://www.katsomo.fi/?treeId=34402
        Suvi
        http://www.katsomo.fi/?treeId=34402

        Pudotus leirin vaihe 3
        Taru
        http://www.katsomo.fi/?treeId=34402
        Suvi
        http://www.katsomo.fi/?treeId=34402



        Niin ja voishan siellä olla vaikka toiseksi viimeisenä Elias ja ne voi sen tiputtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      64
      6207
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5609
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4495
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3889
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3805
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3229
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2999
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2599
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe