Luin tuon sekundasuomalaisen nyrkkeilijän jutun ja minun täytyy vain ohjastaa eräitä! Meitä suomalaisia ei todellakaan kuunnella esim. ruotsissa tai muissakaan "pohjoismaissa." He kun ovat skandinaaver niin yx finni on kärpäsen paska valtameressä!Me Suomalaiset emme kuulu skandinaaviaan joten se yhteenkuuluvaissuus kuten hurrit ja RKP toitottavat on ylijäämää.Tuorein tutkimus osoittaa että ruotsin- ja norjankielisten nuorten halu on opiskella kunnolla ENGLANNIN kieltä (on 77%) juuri niinkuin meidän Suomalaiset opiskelijat(99%)!Siis aivan erikäsitys siitä mitä Suomalaisnuori muka on halukas tekemään Hurrien ja RKP:n mielestä siellä sanotaan että noin 15% suomalaisista on halukas opiskelemaan ruotsinkieltä!! Se että RKP ja Hurrit käyttävät meistä Suomalaisista nimeä FINNI ei paranna suhteitamme tähän ryhmään olevia ihnisiä ja se on mielestäni rasismia johon myös ruotsalaiset lehdet myös reagoineet!
Engalanti vai Ruotsi kuten eka kieli?
No Hurri
2127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ruotsissa ei puhuta suomea koulukielena ollenkaan! Se on jopa kielletty määrätyissä rasistikunnissa,ilman että ruotsinvaltio siihen puuttuu! Tutkimuksen mukaan koulukieli ruotsissa niinkuin norjassakin on englanti omankielen lisäksi.Suomi on ainut valtio maailmassa jossa on pakkokielenä ruotsi ja hurrisukuiset kielet.(murteet) Olisikin kummalista jos kaikki maahanmuuttajat ruotsissa alkaisi kutsua ruotsinkieltä pakkoruotsiksi niinkuin hurrit suomessa sen tekevät! YLE on pahin hurriyhtiö joka suoltaa hurripropagandaa joka aamu sen lähetyksissä. Ajatelkaa esim. että Huvudstadsbladet saa huomattavasti enemmän julkisuutta YLEn aamu tv:ssä kuin esim. HämeenSanomat,SavonSanomat,UusiSuomi jne. Mikä tämä ns. SUOMI on?
Suomen kieli on täysin vieras elementti Euroopassa, tullut tänne jostain Aasian perukoilta. Menkää fennot takaisin sinne mistä ootte tulleetkin!