Pakonomaiset nykimisliikkeet?

Mulla tulee pakonomaisia nykimisliikkeitä lähinnä vasemmalla puolella kehoa. Syön siis seroquel 300 mg annostuksella ja olen käyttänyt lääkettä ns. satunnaisesti. Mistä helvetistä johtuu nämä nykimisliikkeet jotka tuntuu olevan 'pään sisällä' ? Eli ne eivät ole ns. ruumiillisia vaan sisäisiä.

Voiko johtua lääkkeen satunnaisesta käytöstä vai siitä, että annostus nostettiin 200 mg suoraan 300 mg? Milloin nämä menevät ohi vai menevätkö edes?
3395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Sulla voi olla mahdollinen Toureten syndrooma..

    (Tiedän mistä puhun) jos sulla on pakonomainen tarve Nykiä/Yskiä/örähdellä (Harvinainen)/muita motorisia liikkeitä (Kehon outoja liikkeitä) kantsii ottaa yhteys: 0400-75 2000 (Neuromental ajanvaraus ja puhelineuvonta).. Soita vaan tohon yksityiseen numeroon. ne kyllä osaa kertoa ja vastata puhelimen kautta. Todella ammattitaitoista porukkaa.. Numero ei ole mikään 5€/1 min. vaan normaali paikallisverkkomaksu.

    http://www.neuromental.fi/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=54

    Äänestä

  • Elfguest kirjoitti:

    Sulla voi olla mahdollinen Toureten syndrooma..

    (Tiedän mistä puhun) jos sulla on pakonomainen tarve Nykiä/Yskiä/örähdellä (Harvinainen)/muita motorisia liikkeitä (Kehon outoja liikkeitä) kantsii ottaa yhteys: 0400-75 2000 (Neuromental ajanvaraus ja puhelineuvonta).. Soita vaan tohon yksityiseen numeroon. ne kyllä osaa kertoa ja vastata puhelimen kautta. Todella ammattitaitoista porukkaa.. Numero ei ole mikään 5€/1 min. vaan normaali paikallisverkkomaksu.

    http://www.neuromental.fi/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=54

    voi olla myös (vain) TIC-oireita, eli niitä mitä touretten syndroomassa tulee. Mut ei pakosti oo se ite oireyhtymä vaikka niitä tulis. (Minäkin tiedän mistä puhun, kun on Tourette-diagnoosi mutta oireet lievittyny iän myötä)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huoh.. kirjoitti:

Mulla tulee pakonomaisia nykimisliikkeitä lähinnä vasemmalla puolella kehoa. Syön siis seroquel 300 mg annostuksella ja olen käyttänyt lääkettä ns. satunnaisesti. Mistä helvetistä johtuu nämä nykimisliikkeet jotka tuntuu olevan 'pään sisällä' ? Eli ne eivät ole ns. ruumiillisia vaan sisäisiä.

Voiko johtua lääkkeen satunnaisesta käytöstä vai siitä, että annostus nostettiin 200 mg suoraan 300 mg? Milloin nämä menevät ohi vai menevätkö edes?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu