Tietoja mormonismi.com sivustolta:
Vaarnoja: 2,865
Lähetyskenttiä: 344
Alueita: 616
Seurakuntia ja Branches: 28,424
Jäseniä yhteensä: 13,824,854
Uusia lapsia 2009: 119,722
Käännynnäisiä 2009: 280 106
Kokoaikaisia lähetyssaarnaajia: 51,736
Uusia temppeleitä 2009: 2 (Draper Utah ja Oquirrh Mountain Utah)
Yhteensä temppeleitä: 130
Vaarnoja: 2,865
Lähetyskenttiä: 344
Alueita: 616
Seurakuntia ja Branches: 28,424
Jäseniä yhteensä: 13,824,854
Uusia lapsia 2009: 119,722
Käännynnäisiä 2009: 280 106
Kokoaikaisia lähetyssaarnaajia: 51,736
Uusia temppeleitä 2009: 2 (Draper Utah ja Oquirrh Mountain Utah)
Yhteensä temppeleitä: 130
Vastaukset 54
Vanhimmat
Suomessa? Nekin luvut on teillä ylhäällä. Olisi mielenkiintoista saada ne myös näytille.
Ei ne lubut ihan "meillä" (ei kaikki jäsenet näitä tiedä / vilitä näistä) ole ylhäällä... Mutta tässä aika tarkasti...
Vaarnoja: 2
Lähetyskenttiä: 1
Alueita: 3
Seurakuntia: 29? http://mormonit.fi/tietoja-kirkosta/kirkko-suomessa/kirkko-suomessa.html
Jäseniä yhteensä:
Uusia lapsia 2009: tuntematon
Käännynnäisiä 2009: 48(?)
Kokoaikaisia lähetyssaarnaajia: 78(?)
Uusia temppeleitä 2009: 0
Yhteensä temppeleitä: 1
jäseniä as of 1 January 2009: 4548 (lähde: 2010 Church Almanac)
käännynnäinen maksaa kirkolle n.5000 €
Ja kun muistaa sen parin vuoden takaisen arvion Salt Lake Tribunesta, että aktiivisia jäseniä on maailmanlaajuisesti noin 35% saadaan arvio todelliseksi jäsenmääräksi 4.838.699 (pyöristin ylöspäin). Eli mormonismi on todella marginaalinen liike suhteutettuna muihin Raamattuun uskoviin liikkeisiin.
hyvää niinkin marginaalinen liike kuitenkin on saanut ja saa koko ajan aikaan maailmassa. Sinun lakujesi mukaan Suomen ev. lut. kirkon suuruinen.
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/FB318B0339CC6213C2257110003C92C6?OpenDocument&lang=FI
Jos 2006 on arvioitu maailmassa olleen noin 2156 miljoonaa kristittyä niin suhteutettuna tähän mormoneja on alle 3 promillea tästä luvusta. Suhteutettuna vuoden 2006 arvioon maailman väestömäärästä luku on vielä pienempi.
Kyseessä on siis todella marginaalinen liike.
kuten tunnettua, ei se määrä vaan se laatu. Portti on ahdas ja tie kaita.
jäsenet? Paljonko maassamme siis olisi luterilaisia jos vain aktiiviset jäsenet (miten sekin laskettaneen) lasketaan jäseniksi? Muutama tuhat??
Jos suhteutetaan aktiivisuuteen, niin MAP-kirkko on arvioni mukaan n. 300 kertaa suurempi kuin Ev.-lut. kirkko Suomessa.
Sinänsä vertaaminen Evlutteihin ei ole tilastollisesti pätevä argumentti Evlut kirkon erityisaseman takia vaan pitää verrata jokseenkin samalta viivalta lähtevien uskontojen kanssa. Kun verrataan esim Adventisteihin niin he näyttäisivät menestyvän huomattavasti mormoneja paremmin.
http://www.sltrib.com/ci_2890645
"Latter-day Saints lose 70 to 80 percent of their converts, while Adventists retain 70 to 80 percent of theirs."
aika yksipuolista lähdemateriaalia.
Ja entä sitten, jos noin olisikin? Mihin pyrit?
Tällä kertaa pyrin käyttämään mahdollisuuksien mukaan sellaista lähdemateriaalia, jonka alkuperä on mahdollisimman lähellä mormonikirkkoa, jotta se olisi MAP -kirkon jäsenten mielestä mahdollisimman luotettavaa. Valitettavasti tämä lähdemateriaali on yksipuolista.
Halusin vain nostaa esille sen tosiasian, että kirkon johdon ilmoittamat luvut jäsenmääristä korreloivat huonosti mormonismiin vakavasti uskovien ihmisten lukumäärän kanssa. Jos kirkko ilmoittaa, että sillä on reilut 13 miljoonaa jäsentä, mutta niistä todellisuudessa on vain keskimäärin 35% aktiivisia niin kirkon johdon motiivit näiden lukujen ilmoittamiseen ovat kyseenalaisia. Jos yritykset käyttäisivät vastaavaa raportointimallia pörssitiedotteissa olisi kyseessä petos, koska yleisölle annetaisiin väärä kuva yrityksen taloudellisesta tilanteesta.
mitä?
Tilastotiede taitaa olla hukassa....
Ensin vertaat MAP-Kirkon LASKENNALLISESTI saatujen aktiivisten määrää KOKO lakennalliseen kristitttyjen jäsenmäärään (Ja JÄTIT pois sen että kaikki kristitytkään EIVÄT ole aktiivisia..).
Ja nyt sitten huomaatkin että esimerkikis ev-lutteiin vertaaminen ei ole tilastollisesti pätevä argumentti.
No koko sinun vertailusi ei ole tilastollisesti pätevää.
"..pitää verrata jokseenkin samalta viivalta lähtevien uskontojen kanssa."
Ja tuo "sama viiva" löydetään kun vertaillaan KAIKKIA uskonkokuntia keskenään sovittujen kriteerien perusteella.... eikä vain niin että toteat että "...pitää verrata..."
Millä perustella vertaa Adventisiteihin?
Eikö ensin pitäisi sopia ne kriteerit ja sitten etsitään ne "samankaltaiset" uskonnolliset liikeet joita verrataan keskenään?
päätelmäsi ovat kestämättömiä...
No adventismi syntyi suunnilleen samoihin aikoihin mormonismin kanssa, joten sillä peruteella vertailu heihin on luonnollista.
Jonkinlaiset perustelut tietysti olisi hieman tukevoittanut sanomaasi vai kuinka?
on käsite jonka voi ymmärtää monella tavalla.
Esim. minua ei lasketa aktiiviksi kirkon jäseneksi koska en koskaan(en pysty sairauden takia) käy siellä mutta itse olen omasta mielestäni aktiivinen niine rajoituksieni kanssa jotka minulla on.
Yksittäiset rajatapaukset, anteeksi ilmaisu, eivät vääristä tilastoja merkittävästi.
Jos kirkossa on yli 13 miljoonaa jäsentä ja kirkko ilmoittaa, että sillä on yli 13 miljoonaa jäsentä, siinä ei ole yhtään mitään kyseenalaista, saati sitten, että kysymyksessä olisi petos. Jonkin toisen luvun ilmoittaminen olisi kyseenalaista.
Näet aaveita keskellä päivää.
Jos teidän omat mormonitutkijat kertoivat pari vuotta sitten, että aktiivisuusaste maailmanlaajuisesti on noin 35% niin onko se minun vikani? Asia olisi ok, jos he samalla ilmoittaisivat myös virallisesti, että vain 35% jäsenistä oikeasti käy kirkossa eikä luvuissa olisi näin ollen mitään vikaa. Nykyraportoinnilla kirkko antaa itsestään suuremman kuvan kuin se oikeasti on.
aktiivisuus on kuitenkin määritelty eri tavalla eri kirkoissa.
Tosin onneksi tutkimuksissa yleensä kysytään sitä että kuinka usein joku käy kirkossa (sen lisäksi että kysytään että onko aktiivinen...).
Odotan kyllä että väitteen esittäjä (sinä) ensin esittää perustelunsa.
Niin se asia etenee ainakin tieteissä (tilastotieteessäkin..).
on yleisesti tiedossa kirkon piirissä että aktiivisuusaste on noin 1/3.
Aktivisuusaste on täysin eri asia kuin jäsenmäärä. Ja jäsenmäärän esittäminen ei ole valheellista tai petollista.
"Valitettavasti tämä lähdemateriaali on yksipuolista."
Esitä sitten toisia lähteitä. Minulle se ei ainakaan tuota mitään ongelmaa, kunhan käytät virallisesti hyväksyttyjä tai muuten varmennettuja lähteitä.
"Halusin vain nostaa esille sen tosiasian, että kirkon johdon ilmoittamat luvut jäsenmääristä korreloivat huonosti mormonismiin vakavasti uskovien ihmisten lukumäärän kanssa."
Ja missä siis tästä on tehty tutkimus?
"Jos kirkko ilmoittaa, että sillä on reilut 13 miljoonaa jäsentä, mutta niistä todellisuudessa on vain keskimäärin 35% aktiivisia..."
Niin tämähän ei voi olla se fakta minkä perustella päädyi ylläolevaan johtopäätökseen...?
" niin kirkon johdon motiivit näiden lukujen ilmoittamiseen ovat kyseenalaisia."
Miten niin? Millä perusteilla henkilö ei saa uskoa mormonismiin jos ei käy kirkossa? Esittänet kunnon perustelut väiteellesi? Miten muiden kirkkojen ilmoittamat jäsenmäärät ovat sinun mielstäsi sitten rehellisempiä, vai onko niitä? Onko kysessä siis vain tapa toimia?
" Jos yritykset käyttäisivät vastaavaa raportointimallia pörssitiedotteissa olisi kyseessä petos, koska yleisölle annetaisiin väärä kuva yrityksen taloudellisesta tilanteesta. "
Et voi mitenkään yhdistää ja verrata näitä ....
Paitsi tietysti ns. lööppiaiheena tai smalltalkkina.
Kuten totesin, niin ensin pitää sopia ne kriteerit/raamit joiden mukaan eri uskontokuntiua vertaillan ja sitten etsitään ne uskontokunnat jotka täyttävät ko. kriteerit/raamit ja sitten suoritetaan varsinainen vertailu mudien kriteerien/parametrien avulla...
Eikä niin että keksitään ensin pari yhteensopivaa uskontokuntaa ja sitten tehdään vertailu....
Ja olisi parempi että niitä vertailtavia uskontokuntia olisi enemmän kuin 2 ... Tilastollisesti ihanne olisi noin 30 ... Mutta pienempikin määrä riittää...
Kuten todettua se oli mormonien oma vertailu. En vetänyt sitä hatusta ja jos se ei sinulle kelpaa niin etsi parempi. :)
"Esitä sitten toisia lähteitä. Minulle se ei ainakaan tuota mitään ongelmaa, kunhan käytät virallisesti hyväksyttyjä tai muuten varmennettuja lähteitä."
Kyllä heti kun sellaisia tulee saataville. Mormonikirkko ei vaan ilmoita lukuja virallisesti, joten kaikki ulkopuolisetkin lähteet perustuvat jonkin sortin hattuvakioihin. Tällä kertaa se mitä mormonilähteistä on saatavilla on siis ihan oikeasti sitä luotettavinta tietoa vaikkakin valitettavan yksipuolista kuten totesit.
"Niin tämähän ei voi olla se fakta minkä perustella päädyi ylläolevaan johtopäätökseen...?"
No tuossa ketjun ensimmäisessä viestissä Tapani1 kertoi viime vuoden luvut ja linkittämässäni Salt Lake Tribunen artikkelissa BUY:n tutkijat mainitsivat aktiivisuuden mormonikirkossa olevan keskimäärin 35%. Jäsemäärä artikkelin kirjoittamisen ja nykypäivän välillä ei ole merkittävästi muuttunut, joten tilastollisesti on perusteltua olettaa, että myös aktiivisuus kirkossa on edelleen samalla tasolla.
En ole väittänyt, että muut kirkot ilmoittaisivat lukunsa yhtään sen oikeammin kuin mormonit. Varsinkin kaikilla amerikassa majaansapitävillä lahkoilla tuntuu olevan tarvetta paisutella lukujaan. BUY:ssa vertailukohdaksi valituilla Adventisteilla kastettuja jäseniä on jonkin arvion mukaan n. 16 miljoonaa, mutta he kuitenkin ilmoittavat, että kokouksissa käy reilut 30 miljoonaa. Kyllä näissä asioissa on selkeä trendi, kaikki näyttävät paisuttelevan lukujaan pyrkien antamaan itsestään paremman kuvan. Rehellisiä lahkoja näyttää olevan mahdoton löytää.
Henkilöhän saa uskoa mihin haluaa, mutta mormonikirkolla on kaikki työkalut käytettävissään ja varmasti pilkun tarkasti tietävät ketkä ovat niitä aktiivisia, jotka lopulta maksavat kymmenyksensä. Toki USA:ssa kymmenysten maksamista ei voida pitää täysin aktiivisuuden merkkinä, koska rapakon takana yksityishenkilö saa vähentää kaikki tämänkaltaisia lahojoituksia verotuksestaan, joten tätä käytetään myös verosuunnittelun työkaluna. Kymmenysten maksaminen toisaalta toimisi varmaan aika hyvin aktiivisuuden mittarina, koska se on ikäänkuin jäsenmaksu jota kirkolle maksetaan ja on myös edellytyksenä temppelikelpoisuuteen.
Se, että vertaan raportointia lainmukaiseen ja standardoituun pörssissä yleisesti käytettyyn metodiin on mielestäni, täysin oikeutettua. Uskontokunnat pyörittävät valtavaa liikevaihtoa, mutta jostain syystä laki ei ole pysynyt uskontokuntien perässä. Uskontokuntien ei tarvitse raportoida taloudestaan millään tavalla, joka on mielestäni käsittämätöntä kun kyseessä on niinkin suuret rahat ja niin monien ihmisten taloudelliset intressit. Jonkinlaista kontrollia tähänkin olisi siis ihan perusteltua saada.
Summa summarum: tuo 1/3 on siis tunnettu fakta. J aollut ainakin kaksikymmentä vuotta, eli siitä ajata kun tein töitä kirkon jäsenrekisteri- ja tilasto-osastossa.
Kirkko ilmoittaa sen luvun mikä sillä on tiedossa jäsenrekisterissä olevien jäsenten lukumäärästä. Mitään lukujen tai tietojen paisuttelusta tai vääristelystä ei ole kysymys.
En tarkoittanut mielestäni viestissäni että olisit väittänyt yhtään mitään mistään muusta uskontokunnasta, vaan esitin mielstäni valideta kysymyksiä sille että jos ja kerran jotakin tutkitaan niin mitä pitäisi ottaa huomioon.
Kirkko pitää sisäisesti tilastoa monestakin asiasta, mutta ne ovatkin määritelmän mukaisesti sisäiseen käyttöön. Kirkon tilastoinnin mukaan henkilö joka käy vähintään kerran kuussa kirkossa, on aktiivinen, MUTTA heistä ei pidetä tilastoa, joten kirkkokaan ei voi sanoa että kuka on aktiivinen ja kuka ei, siis henkilötasolla... Sakramenttikokoukseen osallistujen määrät lasketaan ja tilastoidaan ja voitaneen todeta (ilman erillistä tarkastelua tai tutkimusta) se että ko. kokouksen osallistujen määrä korreloinee vahvasti aktiivisuuden määritelmän kanssa...
Myös Tanskassa kymmenysten maksaminen antaa veroedun... Pitäisköhän muuttaa sinne? :-)
"Kymmenysten maksaminen toisaalta toimisi varmaan aika hyvin aktiivisuuden mittarina, koska se on ikäänkuin jäsenmaksu jota kirkolle maksetaan ja on myös edellytyksenä temppelikelpoisuuteen."
Kyllä näin voisi olettaa, mutta kun sitä ei käytetää siinä tarkoituksessa.
"Se, että vertaan raportointia lainmukaiseen ja standardoituun pörssissä yleisesti käytettyyn metodiin on mielestäni, täysin oikeutettua."
Ei ole oikeutettua, koska uskontokuntien ei tarvitse raportoida jäsenmääristään yhtään mitään kenellekkään, mutta pörssiyhtiöiden raportointia varten on olemassa lait, joita tulee noudattaa.
Uskontokunnilla on todella suuri liikevaihto... Taisit nähdä saman dokumentin uskontoon liittyvävistä elokuvista? Olikohan se luokaa 65 miljardia USD yhteensä tms.?
Ja uskontokuntien PITÄÄ raportoida taloudestaan... Suomessahan PRH:n sivuiltahan löytyy ne rajat joiden puitteissa raportointia ei tarvitse tehdä julkiseksi (eli lähettää patentti ja rekisterihallitukselle), Brittien saarella hyväntekväisyyttä harjoittavien organisaatioiden pitää antaa tilinpäätöstiedot kjulkiseen rekisteriin.
Ja USA:n lkakia en ko. asian osalta tunne.
"Jonkinlaista kontrollia tähänkin olisi siis ihan perusteltua saada. "
Kysymys kuuluukin että kuka sitä kontrollia oiekin ja oikeastaan haluaa ja miksi? :-)
Minä olen tienny ttuon luvun jo 20 vuotta.
Joten ei mitään uutta auringon alla.
Ilmeisesti 65% on niin kutsuttuja kulttuurimormoneja jotka yhteisöllisten siteiden vuoksi ovat mukana liikkeessä kuten esim. mormoni perheissä kasvaneet lapset jotka eivät ole varsinaisesti kokeneet omaa hengellistä kokemustaan.
35% aktivistit ovat nähtävästi lähempänä fundamentalistista suuntausta yhteisön sisällä.
Itseasiassa en nähnyt kyseistä dokumenttia. Tuliko ko. dokkari YLE:ltä ts. onko mahdollisesti vielä nähtävissä Yle Areenassa? Minkä niminen ohjelma oli kyseessä? Ja kyllä uskontokunnat pyörittävät järkyttävän kokoista taloutta jos siellä pyöritetään 65mrdllä pekästään elokuvabisnesta.
"Kysymys kuuluukin että kuka sitä kontrollia oikein ja oikeastaan haluaa ja miksi?"
Tämä on erittäin oikeutettu kysymys ja oikeastaan mielestäni tämä halu kontrolliin pitäisi tulla uskontokunnan jäseniltä itsestään eikä ulkopuolelta. Onhan se jäsenten etu, ettei kirkon varoja käytetä väärin ja jäsenet tule huijatuiksi. Enkä mitenkään vihjaile, että MAP -kirkossa varoja käytettäisiin väärin, vaan yleisellä tasolla järjestelmä pitäisi löytyä kaikkista uskontokunnista samoin kuin normaalista yhdistystoiminnasta, jossa tehdään vuosittaiset tilintarkastukset ja vastuullisille myönnetään vuosikokouksessa vastuuvapaus. Sinällään olet oikeassa, että pörssiyhtiöiltä vaadittu tulostiedotus on ehkä hieman epäkäytännöllinen ja heikosti sovellettavissa uskontokuntiin, jossa toiminta pyörii paljolti vapaaehtoisvoimin.
nähnyt laskentatapaa jossa vain aktiiviset jäsenet laskettaisiin mukaan. Kovin olisi kansan kirkommekin pieni..Kaikki littyneet jäsenet on aina laskuissa mukana. Oli kyse puolueesta tai kirkkokunnasta. Mites suomalaisista, lasketaanko vain aktiiviset kansalaiset suomalaisiksi?
ei se nyt noin raju prosentti ole...
Paitsi ehkä Utah(Arizona/Idaho-linjalla.
Mutta kulttuuri/tapasidonaisuutta on varmasti.
"35% aktivistit ovat nähtävästi lähempänä fundamentalistista suuntausta yhteisön sisällä. "
HUH. Fundamentaalisuus ... pois se minusta :-)
Katson olevani liberaalista suuntausta edustava. Tai ainakin vapaamielisempää... Miten sen nyt ottaa...
Olisko ollut YLE Teema.
Voipi löytyä Areenalta.
Aiheena oli kristinusko elokuvissa tms.... ei muistu mieleen mikä varsinainen otsikko oli, mutta käsitteli Raamatun pohjalta tehtyjä elokuvia. viime ja tämän vuosisadan puolella.
Yritän löytää sen kun pääsen kotiin....
Kirkossa toimii hyvin sisäinen tarkistus (auditointiosasto /auditing departement) ja olen tehnyt töitä sen piirissä.
Uskallan siis sanoa että kirkossa toimii riippumaton osasto joka jopa löytää väärinkäytöksiä....
nähtävästi.
Sinä se osaat päätellä asioita, tosin vain omasta päästäsi.
Onneksi vain omasta päästäni ilman näännyttävää linkkirypästä. Omalla päällä tajuan Joseph Smithin omaa päätä.
Kiva kun teillä on erilaisia suuntauksia yhteisön sisällä. Varsinaiset fundamentalistit eivät taida teidän joukkoonne kuulua, sillä he eivät sovittele (lipsu) edes Joseph Smithin moniavioisuuskäskyn noudattamisessa.
No, en löytänyt mitään tietoa ko. ohjelmasta enään.
Ei ollut YLE:n kanavalla... taisi olla MTV Fakta tms....
ja jos ottaa niiden muiden aktiivisuus prosentin mukaan niitä on vain 1% jäsenmäärästä!
Aika jännää on myöa että mormonit luetaan usein kristillisiksi kun lasketään kuinka monta sitä ja tätä on! Juutalaiset on aina listoissa juutalaisina esillä, mutta mormonit, joita on kohta aivan yhtä paljon... puuttuvat listoilta, koska ne on laskettu mukaan kristillisiin kirkkoihin... hmmm
mormonit laskettu kristillisiin, jotta kristittyjen lukumä¨rä suurenisi.
Sisäinen auditointi kuulostaa asialliselta toiminnalta. Miten auditoitavat kohteet valitaan vai auditoidaanko kaikki tasaisin väliajoin? Joka tapauksessa on positiivista, että tällainen instanssi löytyy.
Auditointi osasto on varmasti ponnahduslauta tiedotusosaostolle. Tärkein ominaisuus tiedotusosastolla on kyky vaieta erinomaisesti.
Vaarnan auditoinneista ohessa.
http://www.lds.org/pa/display/0,17884,6074-1,00.html
Hmm. On tietysti hyvä, että näin auditoidaan, valvotaan ja koulutetaan lattiatasoa, koska lattiatasolla tapahtuu varmasti kaikkein eniten virheitä. Kuka valvoo ja miten ylemmällä tasolla niitä isoja rahavirtoja? Olettaisin, että vastaava järjestelmä löytyy myös ylemmiltä tasoilta, jossa summat vain kasvavat vaarnojen tilitysten myötä.
ei tosiaan ole viesteissäsi näkynyt. Niitä suorastaan niissä kaipaa.
Muista aina mainita, että se, mitä kerrot, on sinun omalla päälläsi tajuttua, ettei kunnia mene sille, kelle se ei kuulu.
suomen evlutkirkon aktiivisten jäsenten marginaalinen määrä?
kuin mormoneillakin..Jokatapauksessa ykköstuhansia.
No ei siinä juuri mitään menetä vaikka kunnia menisi jollekin jolle se ei kuulu. Ulkopuoliset nähtävästi kuitenkin pitävät tämän palstan kirjoituksia aivan hölmöläisten touhuina. Palstan oraakkeli Tapani hoitaa kaipaamasi linkkipuolen saturaatioon asti.
Sen olen kokenut, että ihan tavallisella maalaisjärjellä ymmärtää johdonmukaisesti Joseph Smithin ajatuksenjuoksua jos on hänen oivalluksistaan ylipäätään kiinnostunut.
Tarvitaan elämän- ja ihmisluonnon tuntemusta, psykologiaa, tietoa historiasta sekä kylmän viileää logiikkaa.
Ja kas, se 'absoluuttinen totuus' yllättäin kirkastuukin. ;-D
Audtointia tehdään joka seurakunnassa vaarnan kutsumien ja kouluttamien henkilöiden avulla.
Sen avulla saadaan ja ei saada selville väärinkäytöksiä. Auditointien tarkoituksena on seurata että krikon ohjeita sekä jäsenrekisteriin että talouteen liittysissä asioissa.
Kaikki seurakunnat auditoidaan vaarnan toimesta kerran vuodessa.
Kirkon sisäisen tarkastuksen (tai miksi sitä nykyään sitten kutsutaankin... ) tehtävänä on auditointien lisäksi etsiä ja tutkia tilejä tarkemmin.
Välillä tehdään (tehtiin...?) pistotarkastuksia, mutta väärinkäytösten löytämienn vaatii enmmän ammattitaitoa ja etsivänkin kykyjä... Isosta massasta etsitään merkkejä väärinkäytöksistä eri menetelmin...
Ja kaikki v'äärinkäytöksethän eivät valitettavasti tule ilmi...
Uskoisin, että srk ja varnan tasolla, jossa toiminta on 100% vapaaehtoista, niin väärinkäytökset ovat aika harvinaisia loppujen lopuksi. Kysymykseen tulee lähinnä huolimattomuudesta ja tietämättömyydestä johtuvat tahattomat virheet. Varmasti miljoonien joukkoon mahtuu myös niitä, jotka pyrkivät käyttämään järjestelmää hyväkseen, mutta ne tuskin ovat enemmistönä havaittujen virheiden kohdalla.
Ylempien tasojen auditointi on se johon tulisi kohdentaa suurin huomio auditoinneissa, koska ylemmillä tasoilla päätetään mihin ja miten rahoja lopulta käytetään sen jälkeen kun toimintaa ylläpitävät kulut on maksettu.
ei ole tiedon väärtti...
Nimenomaan on niin että väärinkäytökset srk ja varnatasolla ovat ne suurimmat......
Ylemmäntason johtajien toimintaa seuraa sen verran iso joukko silmäpareja että siellä ei oikeastaan voi väärinkäytöksiä syntyä.
Väärinkäytökset kirkossa korreloivat vahvasti maakohtaisten korruptiolukujen kanssa....
parempi kuin teidän isi", ei ole tyhmempää jorinaa taas nähty kuin tämä sivusto?
luetaan usein tällaisissa listaus tapauksissa Kristityiksi, mikäli heidän määräänsä ei ole erikseen samassa listauksessa mainittu.