Luthersäätiön toiminta on selvässä kasvussa. Kiteelle ja Rovaniemelle on perustettu uusi yhteisö ja ensi syksynä kun uusia pappeja vihitään toimintaa vilkastuu entisestään.
Lutherkirkko kasvussa
Näkijät
39399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Jos kaikki Luthersäätiön kannattajat ja työntekijät erotetaan luterilaisesta kirkosta, niin sittenhän syntyy pakostakin uusi kirkko ja lieneekö siinäkään mitään pahaa.Syntyihän se Nokiamissiokin ja hyvin näyttää toimivan jopa ulkomailla asti.
voida perustaa oma luterialainen kirkko ja vihkiä siihen itsemme omaksi piispaksemme, mitä demokratiaa tämä muuten on
Luthersäätiö lisää kannattajia ja monille paikkakunnille syntyy uusia yhteisöjä kun sitten uusia pappeja vihitään silloin taivaassa on suuri ilo ja riemu.
Kasvussa ollaan.
" Älkää syökö mitään verinensä. Älkää merkeistä ennustelko, älkääkä harjoittako noituutta." Sanotaan Sanassa.
Jeesus ei ollut uskossa! ..vaikka saatanan kiusasi Jeesusta 40 vrk niin Hän pysyi Isälle uskollisena. Tämä herra pilkkas Jeesusta: "Kaikki, mikä ei perustu uskoon, on syntiä" - Paavali
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
Luterlaistenkaan papit ei saa olla Jumalan ja Jeesuksen Laille työssään kuuliaisia vaan heidän tulee noudattaa kirkkolakia!!!
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon noudattaa kirkon lakia ja järjestystä sekä palvella alttiisti seurakuntaa ja sanankuulijoita. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
Onko luterilaisten homojen määrä laskussa?
Liity Luther-säätiön Facebook-ryhmään:
http://www.facebook.com/group.php?gid=177553748911&ref=mf
Kommentoi ja vastusta naispappeutta!!! Laita kommentit suoraan säätiön jäsenille! Väännä kättä uskonkiistoista. Paikalla tiukkoja hengenmiehiä. Naisilla on siellä valitettavasti rajoitettu sananvapaus. NAINEN VAIETKOON SEURAKUNNASSA!!!
tuohon ryhmään ne patavanhoilliset miehet ja naiset, jotka vielä vuonna 2010 ovat sitä mieltä, että naisten tulee vaieta seurakunnassa. Heidän mielipiteestään riippumatta seurakunnan ulkopuolella naiset kelpaavat presidenteiksi, ministereiksi, insinööreiksi, lääkäreiksi, opettajiksi jne.
patavanhoillisista miehistä, jotka haluavat naisen vaikenevan seurakunnassa, on valitettavasti itse kolmiyhteinen Jumalamme.
Vai luuletko että Paavali omasta päästään keksi sen vaikenemiskäskyn, ja vielä kehtasi huijata, että Jumala puhuu hänen kauttaan?
Useimpien tutkijoiden mielestä niin kutsutut pastoraali- eli paimenkirjeet ( Ensimmäinen ja Toinen kirje Timoteukselle sekä Kirje Tiitukselle ) eivät ole Paavalin itsensä vaan jonkun hänen seuraajansa kirjoittamia, sillä niissä käytetty kreikan kieli poikkeaa huomattavasti Paavalin muiden kirjeiden kielestä. Jos tuo on totta, niin kenestä silloin puhutaan, kun sanotaan puhuttavan Paavalista?
Jumalasta, jonka Pyhä Henki on johdattanut totuudessa kaikkia Raamatun kirjoittajia.
vain erehtyväinen ihminen.
naiselle sopivan aseman lisäksi muita asioita, joissa Paavali erehtyi?
koko uskonnossa , kristinusko on suuri kusetus
Tuota odotinkin.
liikkeellä. Miksi käytät samaa nikkiä kuin mitä minä olen käyttänyt ja sekaannut tähän keskusteluun nikilläni kirjoittamalla näin epäasiallisesti:" koko uskonnossa , kristinusko on suuri kusetus"? Etkö keksi omaa nikkiä? Miten olisi Lukija77?
nikkivaras sekaantuu keskusteluun ja kirjoittaa käyttämälläni nikillä tällaista puutaheinää:" koko uskonnoissa, kristinusko on suuri kusetus"? Vai odotitko, että minä kirjoittaisin epäasiallisesti? Sitä en tee, en myöskään ala virkettä pienellä alkukirjaimella, pane pilkkua väärään paikkaan, käytä asiatyylissä arkityylistä sanaa "kusetus" enkä yleensäkään muodosta tuommoista huonosti rakennettua virkettä.
Hei haloo!
Miksi yleensä naisten pitäisi kuulua koko seurakunta hömppään?
Miksi kenenkään yleensäkään pitäisi kannattaa lahkoa joka lupaa hänelle vain statistin osan?
Annetaan kundien pyöriä siellä ihan vain poikien kaa.
Muutenkin vaikuttaa tuo koko kirkon ukkosakki jotenkin saamattomalta porukalta, jolla ei näissä mainitsemissasi oikeissa ammateissa juuri menestymisen mahdollisuuksia olisikaan.
Noissa oikeissa ammateissa kun nyt joutuu hankkimaan tietoa vähän laajemmin luin jonkin ikivanhan eepoksen pohjalta.
Se, ettei noille lusmuileville, virkatehtäviään laiminlyöville änkyröille ole jo paiskattu lopputiliä käteen osoittaa että heillä on kannatusta myös kirkon nykyisessä johdossa.
Toivotan koko joukolle hyvää jatkoa (ilman meikäläisen veroeuroja)!
seurakunta hömppään koska enemmistö heistä on liian taikauskoisia ja epäloogisia ymmärtääkseen hömppää.
Älykkäät naiset (äo yli 140) ovat yleensä ateisteja. Heitä on harvassa, mutta onpa kuitenkin joitain.
Naiset kuuluvat seurakunta hömppään koska enemmistö heistä on liian taikauskoisia ja epäloogisia ymmärtääkseen sen olevan hömppää.
Älykkäät naiset (äo yli 140) ovat yleensä ateisteja. Heitä on harvassa, mutta onpa kuitenkin joitain.
Unohdin mainita ,että minulla on jatkuvasti vasemman käden peukalo perseessäni
sinä se nikkivaras olet! nimimerkki Lukija5 on minun nimimerkkini älä kuule yhtään yritä!
tuo nimimerkki Lukija5 hyvänäsi. Otan uuden nimimerkin. Kotikasvatukseeni kuului ohje: Vanhempi ja viisaampi väistyy.
nimimerkki Lukija5 hyvänäsi, kun et kerran muuta keksinyt.
on maailmassa n. 2,2 prosenttia ( 147,7 miljoonaa ) ja heidän lukumääränsä on vähenemään päin.
Oletko lukenut Tieteen Kuvalehdessä olleen artikkelin "Geeni altistaa uskonnolle"? Tuossa artikkelissa on myös esitetty, miksi tuo geeni on ollut tärkeä.
kaikkein älykkäimmillä naisilla ei ole sitä geeniä, joka saa uskomaan hömppään.
Hömppä tarkoittaa paitsi hölynpölyä myös joutavaa tavaraa. Jos jollakin on ulllakko täynnä joutavaa tavaraa eikä hän kaikkein älykkäimpiin naisiin kuuluvana usko siihen, että näin on, niin mitä se kenellekään kuuluu. Pitäköön ullakkonsa täynnä joutavaa tavaraa. Meitä on moneksi.
"""Vai luuletko että Paavali omasta päästään keksi sen vaikenemiskäskyn""""
Naulan kantaan.
""""kehtasi huijata, että Jumala puhuu hänen kauttaan?""""
Naulan kantaan.
Ihmisuros on kautta aikain alistanut ihmisnaarasta, koska ihmisnaaraalla on jotakin mitä ihmisuros eläimen himolla hamuaa. Jossakin vaiheessa joku on keksinyt, että taikauskon avulla ihmisnaaras voidaan tehokkaasti kahlita nyrkin, hellan ja peniksen kolmiyhteyteen.
Onneksi länsimaissa naisten asema on hieman parantunut.
Suomen evl-kirkkoon eikä siis mihinkään omaan kirkkoon.
eikähön nämä rikkurit lennä pellolle rakkaasta kirkosta näin minä ainakin rukoilen
Kuka ne ulos heittäisi?
Se heidän pappisköörinsä on jo tehnyt senverran virkavirheitä ja myyräntyötä omaa työnatajaansa kohtaan, että heidät olisi jo ajat sitten ollut mahdollista lempata kilometritehtaalle.
Se ettei mitään ole tapahtunut vaan homma jatkuu samaan tahtiin, tarkoittaa että koko piispojen äijälauma on loppujen lopuksi heidän takanaan. Median edessä kyllä ollaan niin nykyaikaisia ja suvaitsevaisia että ällöttää, mutta pohjimmiltaan hyväksytään noiden muinaisjäänteiden touhut täysin, mitä nyt muodonvuoksi muutamia nuhteita jaellaan.
Samaa se on tuolla sakilla ollut aina, eikä se mihinkään muutu vaikka heidän painotuksen alla ja "firmansa" liikevaihto turvatakseen on täytynyt muutama kiintiöhenkilö papiksi vihkiäkin.
siinäpä on kirkolla ongelma noudattaako se kirjaimellisesti Raamattua ja miellyttää pientä vähemmistöä
on muitakin hyväksyttäviä tulkintatapoja kuin vain sen kirjaimellinen tulkinta. Raamatun kirjaimellisen tulkinnan mukaan nainen ei saisi olla pappina eikä myöskään opettaa. Suomessa tulisi opettajapula, jos vain miehet kelpaisivat opettajiksi. Varmaan tulisi pappispulakin, jos vain miehet saisivat olla pappeina, sillä nykyisin jo kaksi kolmasosaa teologiaa opiskelemaan päässeistä on naisia. Miehet opiskelevat mieluummin dipl. insseiksi, juristeiksi, ekonomeiksi yms. kuin papeiksi, joilla on huonompi palkka ja epäsäännöllisemmät työajat.
käsityksen mukaan vain ammatti? Kristillisessä krikossa pappeus on aivan erilainen asia, se ei ole ammatti eikä palkkatyö, pappeus on oikeasti hengellinen sääty.
On mielenkiintoista huomata miten suuria erot ovat luterilaisuuden ja Kirkon välillä.
Kerrohan, kuka määrää, mitkä Raamatun tulkintatavat ovat hyväksyttäviä ja mitkä eivät ole.
Sinäkö?
Vai suosikkipappiesi mielikuvitus?
sanakirjan selitys sanalle pappi: ( Suomessa ) teologisen koulutuksen ja pappisvihkimyksen saanut henkilö, laajemmin henkilöstä, jonka tehtävänä on uskonnollisten toimitusten suorittaminen.
"Kristillisessä kirkossa pappeus on aivan erilainen asia, se ei ole ammatti eikä palkkatyö, pappeus on oikeasti hengellinen sääty. On mielenkiintoista huomata miten suuret erot ovat luterilaisuuden ja Kirkon välillä."
Tarkoitatko "Kirkolla" katolista kirkkoa, jolla on suuria vaikeuksia sen piirissä eri puolilla maailmaa ilmenneiden pedofiiliskandaalien vuoksi? Jos katolisen kirkon papitkin saisivat mennä naimisiin, niin pedofiiliskandaalit voisivat loppua siihen.
oikealla tulkinnalla huomaa että raamattu on ihmisten kusettamiseen keksitty bisnes. Laiskat ihmiset eivät halunneet tehdä töitä ja sitten ne keksivät että jospa me valehtelisimme näille idiooteille niin saisimme rällästää yllinkyllin ilman että tarvitsitsi tehdä mitään muuta kuin suutansa soittaa
Raamattu on Jumalan sanaa ja Jumala on sama eilen tänään ja iankaikkisesti.
Naispappeus on saatanasta - Eeva lankesi paratiisissa ja sai miehensäkin lankeamaan.
Uskovat papit on ajettu ulos kirkosta - viimeisimpänä Vesa Kiertokari, joka on uskossa ja halusi toimia Raamatun opettamalla tavalla ja tavalla jota suurinosa Kritillisestä kirkosta noudattaa.
Katolisella kirkolla on omat harhansa mutta naispappeuden harhaan se ei ole mennyt eikä myöskään Ortdoksit.
Jeesus ei valinnut apostoliksi ja opetuslapsekseen yhtään naista vaikka hän ei ollut riippuvainen kenestäkään ihmisestä.
Yleinen pappeus koskee kaikkia. Mutta Jumala on säätänyt järjestyksen miten seurakunnassa tulee toimia.
""""Naispappeus on saatanasta - Eeva lankesi paratiisissa ja sai miehensäkin lankeamaan.""""
Naisviha sinänsä on inhottavaa, mutta erityisen huolestuttavana pidän tilannetta jossa naisviha pohjautuu mytologisiin tapahtumiin.
""""Mutta Jumala on säätänyt järjestyksen miten seurakunnassa tulee toimia.""""
Mielikuvitusolennot eivät säädä mitään ainakaan sivistysvaltioissa.