Venäjän armeija pommitti Tshetshenian pääkaupungin Groznin raunioiksi ja tappoi tuhansia tshetsheenisiviilejä
Siihen verrattuna amerikkalaisten otteet Irakissa
on erittäin pehmeitä
Amerikkalaiset jopa pitivät oma-aloitteisen tulitauon että Fallujan siviileille saatiin vettä ja ruokaa
Siihen verrattuna amerikkalaisten otteet Irakissa
on erittäin pehmeitä
Amerikkalaiset jopa pitivät oma-aloitteisen tulitauon että Fallujan siviileille saatiin vettä ja ruokaa
Vastaukset 19
Vanhimmat
Venäläiset ovat olleet tsetseniassa pitkään pahojaan tekemässä.
Jenkit ovat tulossa hyvää vauhtia perässä Irakissa. Ovathan he tappaneet jo vuodessa arvioiden mukaan 8-10 tuhatta siviiliä.
Amerikkalaisten otteet Irakissa eivät kyllä ole pehmeitä, vaan jatkavat Saddamin perintöä; kaikki kapinalliset ovat terroristeja ja heidät tapetaan lähitöllä olevista siviileistä piittaamatta.
Amerikkalaiset luultavasti pitivät tulitauon, jotta saavat keskistettyä joukkoja lisää ennen uutta verilöylyä.
Ei täällä itku auta. Eikun saatanallinen ralli päälle vaan!
Irakiin, mutta se on älyttömintä mitä voi tehdä.
Ja on Venäjän sisäinen asia.Irakhan onkin tunnustettu itsenäinen valtio.
Ja omaa kansaahan saa tappaa mielin määrin?
vierasta?
Eipäs olekaan. Itsenäinen alue, Tsetseenia valitsi itselleen laillisilla vaaleilla presidentin Aslam Mashadovin, se oli Tsetsenian kansan tahto. Tätä ei Venäjä kunnioittanut, vaan aloitti molemmat Tsetseenian sodat tappaen, murhaten ja kiduttaen. Venäjällä kun on taipumus tuhota itsenäisiä kansoja ja kansanryhmiä.
Palestiinalaiset vaativat omaa valtiotaan, mutta sehän on Israelin sisäinen asia?
Tsetsenian itsenäisyys kuuluu samaan sarjaan kuin mm. Tatarstanin ja eräiden muiden Venäjän federaation tasavaltojen.
Eli se on yksipuolisesti julistautunut itsenäiseksi, mutta ei ole saanut juuri kansainvälistä tunnustusta itsenäisyydelleen.
Ensimmäisenä pitäisi Venäjän federaation tunnustaa sen itsenäisyys.
Luepas tarkemmin maantietoa.Tsetsenia on vain yksi Venäjän osatasavalta.Voisihan suomessakin vaikka ahvenanmaalaiset äänestää keskenään ja julistautua itsenäiseksi.Eri asia tulisiko siihen kansainvälinen tunnustus?Eikähän tsetseeneille ole edes riittänyt tsetsenia,vaan on pitänyt hyökkäillä myös muualle Venäjälle.
Tsetseniasta tuli autonominen tasavalta 1936, maa julistautui itsenäiseksi 1991 yleismaailmallisesti hyväksytyllä demokraattisella tavalla, kun N:liitto hajosi
Saman tekivät Baltian maat. N:liiton seuraajalla Venäjällä ei ollut oikeutta kyseenalaistaa Baltien maiden itsenäisyyttä, kuten ei myöskään ole Tsetseenian tai entisten neuvostotasavaltojen.
Toukokuussa 1997 tehtiin "Tshetshenian ja Venäjän välinen rauhansopimus, jossa keskinaiset suhteet pohjautuisivat kansainvälisen oikeuden normeihin ja periaatteisiin. Allekirjoittajina olivat Venäjän federaation presidentti - B. Jeltsin ja Tshetshenian Itshkerian -tasavallan presidentti A. Mashadov.
Kuitenkaan Venäjä ei noudattanut yhtäkään kirjainta tästä sopimuksesta ja sopimuksen noudattamatta jättäminen muuttui määrätietoiseksi Tshetsenian kansan tuhoamiseksi, jota voidaan nimittää todelliseksi kansanmurhaksi.
Tsetseniasta tuli autonominen tasavalta 1936, maa julistautui itsenäiseksi 1991 yleismaailmallisesti hyväksytyllä demokraattisella tavalla, kun N:liitto hajosi.
Saman tekivät Baltian maat. N:liiton seuraajalla Venäjällä ei ollut oikeutta kyseenalaistaa Baltien maiden itsenäisyyttä, kuten ei myöskään ole Tsetseenian tai entisten neuvostotasavaltojen.
Toukokuussa 1997 tehtiin "Tshetshenian ja Venäjän välinen rauhansopimus, jossa keskinaiset suhteet pohjautuisivat kansainvälisen oikeuden normeihin ja periaatteisiin. Allekirjoittajina olivat Venäjän federaation presidentti - B. Jeltsin ja Tshetshenian Itshkerian -tasavallan presidentti A. Mashadov.
Kuitenkaan Venäjä ei noudattanut yhtäkään kirjainta tästä sopimuksesta ja sopimuksen noudattamatta jättäminen muuttui määrätietoiseksi Tshetsenian kansan tuhoamiseksi, jota voidaan nimittää todelliseksi kansanmurhaksi.
Yleismaailmallinen demokraattinen tapa taitaa elää vain kuvitelmissasi.Baltian maathan olivat aikaisemmin itsenäisiä valtioita,mutta milloin on ollut tsetsenia?Rauhansopimustahan eivät tsetseenit ole koskaan kunnioittaneet,ja tuskin mitkään sopimusten noudattamiset heikäläisten kulttuuriin kuuluukaan.Toinenkin tsetsenian sota alkoi terroristien hyökätessä dagestanin tasavallan puolelle.Venäjän toimet ovat suomenkin etu mitä suurimmassa määrin.
Entäs neuvostotasavallat, olivatko ne kaikki itsenäisiä? No, suurin osa on ainakin nyt. Venäjä aloitti MOLEMMAT Tsetseenian sodat.
Ennen varsinaista julkista aseellista hyökkäystä Tshetsheniaan Venäjä oli yrittänyt kaataa Tshetshenian vapailla vaaleilla valitun laillisen presidentin Dsohhar Dudajevin hallinnon erikoisjoukkojensa avulla, mutta se oli epäonnistunut. Tshetsheenit olivat "yhtenä miehenä" itse valitsemansa johtajan takana.
Venäjä hävisi tämän ensimmäisen Tshetshenian sodan ja joutui vetämään Tshetsheniasta joukkojensa rippeet Hasavjurtin rauhansopimuksen mukaisesti vuonna 1996, kun nykyisen Tshetshenian vapailla vaaleilla valitun laillisen presidentin eversti Aslan Mashadovin johtamat joukot heittivät venäläiset miehittäjät ulos Tshetshenian silloisesta pääkaupungista Groznoista (nykyisin nimeltään Dsohhar venäläisten salamurhaaman edellisen presidentin Dudajevin kunniaksi).
Venäjän ylpeys sai kovan kolauksen kun miljoonainen kansa voitti luokkaa 150 miljoonaisen Venäjän. Niinpä alkoi määrätietoinen provokaatioiden järjestäminen Venäjän salaisten palveluiden toimesta. Viimein Venäjä hyökkäsi uudelleen Tshetsheniaan vuonna 1999 ja tämä Toinen Tshetshenian sota jatkuu edelleen. Toisen Tshetshenian sodan aloittaja oli Putin.
Jos joku ei kunnoita pätkääkään minkäänlaisia sopimuksia, se on Venäjä. Säälittää tuollaiset, jotka puolustavat raukkaimaisen roistovaltion Venäjän kansanmurhaa Tsetseeniassa.
Siis milloin se tsetsenian itsenäisyys olikaan?Jos Venäjän osatasavallassa siis järjestetään presidentinvaalit,miten se liitetään itsenäisyyteen?Ainoastaan kapinoimalla...Siksi onkin asiallista puhua kapinatasavallasta,sekä terroristien tyyssijasta.
Tsetseenithän eivät kykene edes itse pitämään järjestystä omien rosvojoukkojensa keskuudessa,joten on jopa Venäjän velvollisuus huolehtia järjestyksenpidosta omassa maassaan.Kannattaisi opetella ihan maantiedon perusteita noin niinkuin aluksi.Toinen tsetsenian sotahan alkoi tsetseenien,sekä heitä tukevien ääri-islamilaisten wahhabitti-muslimien hyökkäyksellä dagestaniin.Siinähän sinulla on viitekehystä,kenestä ottaa kavereita?
Kun Venäjä hajosi, julistautuivat Baltian maat ja N:liiton osatasavallat itsenäisiksi. Miksi Tsetsenia ei sitä olisi saanut tehdä?
Kapinoivatko nämä em.valtiot? Eivät, heillä oli täysi oikeus itsenäistyä ja sen he tekivät.
Olet propagandan uhri. Venäjä aloitti molemmat Tsetseenian sodat, se on fakta, jota tietenkään se ei myönnä, koskapa sössi pahasti molemmat. Autonomisella alueella ja itsenäisellä maalla on oikeus omiin vaaleihin.
Rosvojoukoista sen verran, että Putin armeijan "urhoolliset" sotilaat suorittavat jatkuvasti (lännen ummistaessa silmänsä) siviilien kidnappaamisia, kaapataan perheejäsen, useimmiten lapsi, vaaditaan muulta perheeltä lunnaat, kidutetaan ja tapetaan kaapattu ja jotta muu perhe saisi ruumin takaisin, vaaditaan siitäkin lunnaat. Todella "sankarillista" toimintaa! Vai järjestyksenpitoa.
Venäjän velvollisuus on kunnioittaa IHMISOIKEUKSIA, mutta sitä tämä roistovaltio ei ole koskaan kunnioittanut. Kysyn, mikä saa sinut puolustamamaan Venäjän kansanmurhaa Tsetseeniassa?
Venäjä ei tule koskaan voittamaan sitä sotaa, se täytyy antaa tsetseenien itse päättää asioistaan.
...suunnalla on muuten käsittääkseni paljon öljyä. Tällainen sivuhuomautus tähän väliin.
kun kaikki on jo rautalangasta väännetty sinulle.Itsenäiset valtiot on tunnustettuja ja kansainvälisin sopimuksin oikeuden saaneita alueita.Mitähän siitäkin tulisi,jos kaikki roskajoukot ja terroristit, jotka haluaisivat julistautua itsenäisiksi, siinä onnistuisivat.Tällaisiahan esim.tsetseenit ovat.
jenkkien puuhista, paitsi että jenkeillä homma on maailmanlaajuista.
"Roistovaltion..."
http://www.thirdworldtraveler.com/Blum/Rogue_State_Blum.html
että Tshetseenitaistelijat jotka Venäjää vastustavat ovat terroristeja ja siten poistettavia, piste.