Pyhän Hengen jumaluus?

Jeesuksen jumaluus tulee melko selkeästi ilmi Raamatusta, mutta mihin perustuu Pyhän Hengen jumaluus? Miksi Pyhä Henki on Jumala, eikä Jumalan voima, joka vaikuttaa uskovassa?
590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Paljon enemmänkin minulla olisi teille puhuttavaa, mutta te ette vielä kykene ottamaan sitä vastaan. Kun Totuuden Henki tulee, hän johtaa teidät tuntemaan koko totuuden.

Hän ei näet puhu omissa nimissään, vaan puhuu sen, minkä kuulee, ja ilmoittaa teille mitä on tuleva.

Hän kirkastaa minut, sillä sen, minkä hän teille ilmoittaa, hän saa minulta."

Kuin myös tämäkin Jeesuksen ilmoitus:

"Ei oppilas ole opettajaansa etevämpi, mutta kyllin oppia saatuaan on jokainen opettajansa veroinen."

Ja vielä Johanneksen todistus:

"Teissä kyllä pysyy se voitelu, jonka olette Pyhältä saaneet, ettekä te tarvitse kenenkään opetusta, hänen Henkensä opettaa teitä kaikessa ja on tosi, hänessä ei ole petosta. Niin kuin hän on teitä opettanut, niin pysykää hänessä."

Äänestä

Kirjoitettu ei todista vielä mitään kenenkään/minkään jumaluudesta, tai jumalattomuudesta.

Kummallaista on ettei pyhä henki ole pitänyt kristillistä oppia muuttumattomana, tai se, ettei pyhä henki edelleenkään aukaise samoista Raamatun kohdista samanlaisia tulkintoja?

Ja miksi pyhä henki tarvitsi kaikkea sitä ylöskirjauttua kristittyjen julmaa, hirveää toimintaa, hävitystä omiensakin joukossa saadakseen "puhdasta" kristioppia levitetyksi kaikkialle?

Äänestä

Pyhällä Hengellä on UT:n mukaan persoonallisia ominaisuuksia, hän mm osaa puhua itse (esim Apt. 13:2) , omistaa tunteita (Ef. 4:30) jne. Tämän pohjalta Pyhää Henkeä pidetään yhtenä kolminaisuuden jäsenistä, eikä vain persoonattomana "Jumalan voimana".

Äänestä
  • Kyse onkin pyhässä hengessä ihmisestä/opettajasta, siksi ne 'persoonalliset ominaisuudet' ovat esissä. Mitä niitä mystifoimaan, kuten Raamatun uskonnolliset kääntäjät ovat tehneet.

    Äänestä

Ette hyväksy jos sen teille selitän, teillä itsekullakin on omat mielikuvat Jumalasta ja Kristuksesta, jotka eivät vastaa todellisuutta, ei Teuvonkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trismegistos kirjoitti:

Jeesuksen jumaluus tulee melko selkeästi ilmi Raamatusta, mutta mihin perustuu Pyhän Hengen jumaluus? Miksi Pyhä Henki on Jumala, eikä Jumalan voima, joka vaikuttaa uskovassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu