Käytän e-pillereitä ja söin niitä nyt 2kk putkeen ensimmäistä kertaa. Ongelmia ei ollut, esim mitään välivuotoja, mutta unohdin ottaa pillerin yhtenä päivänä (21.3) ja olin sinä iltana muuten suojaamattomassa yhdynnässä. Söin viimeisen pillerin 2.4 eli viime perjantaina. Yleensä kuukautiset olisivat pitäneet alkaa jo sunnuntaina tai eilen maanantaina. Onko mahdollista, että voisin olla raskaana?
Raskaana?
tamakanen
5312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mahdollista että olet raskautunut.
(sinulla ei ole kuukautisia, tarkoittanet taukoviikkoa)
Kuinka toimit, kun huomasit unohduksen? Pillerit eivät suojaa pelkästään sen vuorokauden ajan, kun pillerin otat, vaan niiden teho perustuu jatkuvaan syömiseen (+taukoviikko), jolloin myös ehkäisyteho on jatkuva. Jos pillerin unohtaa yhdeltä päivältä, se ei tarkoita, ettei sinä päivänä ole ehkäisy voimassa.
Oletko lukenut ohjeesta, mitä siellä kerrotaan pillereiden tehosta? Tietänet, etteivät ne ole täysin oikein käytettynäkään 100% varmat, joten raskaus on mahdollinen, vaikka olisit napit ottanutkin ajallaan.
Entä millä viikolla unohdus tapahtui? Eri viikkoja koskevat erilaiset ohjeet. Jos tuo oli viimeinen viikko, niin olet saattanut sössiä ehkäisytehon ihan vaan sillä, ettet ole lukenut ohjeesta, kuinka pitää toimia.
Raskauden mahdollisuus on yhtä pieni kuin yleensä pillereitä käytettäessä.
Olet syönyt 2 laattaa putkeen. Unohdus on tapahtunut viikolla, joka voidaan lukea viikoksi 2.
Yleensä pillerit sallivat yhden unohduksen viikolla 2 ilman riskiä raskaudesta.
Se, että söit 2 laattaa putkeen, voi viivyttää vuodon alkamista. (jollain toisella se voi vähän aikaistaa)
Eli syön e-pillereitä, Mercilon on merkki. Harrastin seksiä miesystäväni kanssa viime torstaista lähtien joka päivä sunnuntaihin saakka. (Mies on ollut työkeikalla kauempana ja tuli pääsiäiseksi kotiin)
Sunnuntaina otin viimeisen pillerin.
Nyt on menkat kohta neljä päivää myöhässä ja on aina alkaneet ensimmäisenä tai viimeistään toisena päivänä.
Juttu on nyt niin että viikonlopun aikana unohdin ottaa pillerin, mutta otin sen seuraavana aamuna eli "unohdusväli" oli n.8-10 h
Milloin olisi syytä tehdä testi, että se näyttäisi oikean tuloksen? Kun tässä nyt alkaa raskausviikkoja kertyä jos kerta viimeisistä kuukautisista se lasketaan?
Ja mielellään kiitos luotettavien testien merkkejä, hinnalla ei ole väliä. Lapseen en ole todellakaan valmis.
Mercilonissa e-teho voi alkaa heikentyä vasta, kun pillerin unohtamisesta on yli 12 tuntia. 8-10 tuntia ei ole yli 12. Ehkäisyteho ei ole missään vaiheessa heikentynyt. Syitä vuodon (ei kuukautiset) siirtymiseen ja poisjäämiseen voi olla monia eikä vuodon poisjääminen tarkoita automaattisesti raskautta, kuten pakkausselosteestakin voit lukea.
Raskaustesti näyttää luotettavan tuloksen, kun mahdollisesta hedelmöittymisestä on kulunut vähintään 2 viikkoa. Sinulla ei kuitenkaan ole mitään syytä olettaa, että olisit raskaana. Jos väkisin testin tahdot tehdä, voit tehdä sen 2 viikon päästä sunnuntaina. Merkillä ei ole mitään väliä, kaikki ovat yhtä luotettavia.