Minkälaiset turvalukot/hälyttimet katsoisitte tarpeellisiksi ulkomaille mentäessä?
Etuoviin, matkustamon oveen, takaluukku, joka aukeaa suoraan kerrossänkyyn?
Entä kaasuhälyttimet, vähän epäilevällä mielellä onko moisia kaasuryöstöjä edes ikinä oikeasti tapahtunut?
Auto on vm 2000 joten ei ole ajonestolaitetta, onkohan aiheellista joku tankoviritelmä?
Etuoviin, matkustamon oveen, takaluukku, joka aukeaa suoraan kerrossänkyyn?
Entä kaasuhälyttimet, vähän epäilevällä mielellä onko moisia kaasuryöstöjä edes ikinä oikeasti tapahtunut?
Auto on vm 2000 joten ei ole ajonestolaitetta, onkohan aiheellista joku tankoviritelmä?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jaa että ihan ulkomaille olisi mieli?? No mutta sitten varautuminen kannattaa tehdä vaan kohdemaan ja retkikohteiden mukaan. Pohjois-Norjaan et tarvitse sen kummempaa kuin Suomessakaan. Voipi olla että täällä kotomaassa tarvitset itärajan tuntumassa jopa enemmän kuin siellä. Valko-Venäjälle sitten kaikki mitä vaan keksii ja valpas vartiointi päälle. Ja monessa muussa maassa sitten siltä väliltä.
Eroja on varsinkin siinä missä päin mitäkin maata olet ja aiot kierrellä ja pysähdellä. Yleensä ei syrjäseudulla tarvitse mitään erikoista ja läpikulkuväylien varrella ja isojen kaupunkien turistikohteissa saapi olla tarkkana. Ihan maasta riippumatta.
jos tästä ajelen viro, latvia, liettua, puola, unkari, krotia, slovenia, italia, itävalta, saksa, tanska, ruotsi ja torniosta takas kottiin niin aattelikko, että vaihan ne turvavermeet joka v... rajalla
joka vuosi ulkomailla noin 7000km eri maissa lähinnä Saksa Ranska ym. Matkoja ollaan tehty varmaan toista kymmentä vuotta ja ei ole meillä sen enemmän lukkoja ja vempaimia kun mitä kotonakaan ole.
Asuntoautossa on lukot ovissa kun kuuluvat vakiovarustukseen. Paloilmoitin ja häkäilmointin samanlaisia kun kotona on katossa.
Sitten pussilinen maalaisjärkeä mukaan niin hyvin pärjää. Ikinä ei ole sattunut mitään ( onneksi ) vaikka on tullut käytyä Eestissä, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Saksassa, Hollannissa, Belgiassa, Luxemburgissa, Ranskassa, Espanjassa ja Gibraltarilla.
Lisäksi on tullut autolla käytyä Kanariansaarilla ja Pietarissa sekä Moskovassa mutta ei asuntoautolla.
Ei kun baanalle vaan.
kiitti vastauksesta. Lentäen olen minäin paljon matkustellut ympäri maapalloa ja koskaan ei ole mitään viety. Asuntoautolla Ruotsi ja Norja ovat myös vaikuttaneet turvallisilta.
Emme aio yöpyä tienvarsilla, koska mukana on lapset joiden turvallisuus tärkeä.
Joka tapauksessa vierailemme varmaan isommissa kaupungeissa ja auton joutuu varmasti jättämään vartioimattomiin parkkipaikkoihin. Eteenkin asunto-osan oven lukko vaikuttaa aika hempulilta aukeaa varmaan näppärästi rautalanka pätkällä (niikuin leffoissa:). Olen ajatellut siihen oveen ainakin jotakin hidastetta.
Eli jos jollakulla löytyy vinkkiä mitä kannattaa laittaa ja mistä hankkia niin kiva jos viitsitte kertoa.
Laitappa osoitteeksi www.caravan-gasadapter.com niin jo löytyy. Eikä muuten ole minun firma.
kiitos! On täällä sittenkin vielä täyspäisiäkin ihmisiä :)
itse siitä muovi-ikkunan alareunasta hehe ei edes lukitukset rikkoudu kun aukeaa.......
Voisit harkita pasi panssariajoneuvoa.......
Vältä paikkoja joissa nuoriso luuhaa.....pimeyttä, muuta ei tarvi. Avarassa yöpyjä Euroopassakin.
herättää pikkasen enemmän huomiota kömpiä ikkunoista kuin avata ovi ja kävellä sisään :)
Mielestäni normaali varovaisuus ja varusteet ovat järkevä valinta. Pidän esim kotona oven lukossa vaikka vieressä on ikkuna jonka voi näppärästi lyödä kivellä sisään.
Varkaat itse pelkää varkaita,siis pysykää kotona ovet ja ikkunat tukossa ja lukossa.
pysy kotona, lukkojen takana. Jos haluat olla varma. Akalle siveysvyö.........
Turvavarusteet ovat aivan välttämättömiä ulkomailla. Tosiasiassa Suomen rajojen ulkopuolella tapahtvat kaikki matkailuajoneuvihin kohdistuvat murrot ja varkaudet.
Kaikki ovet on hyvä varustaa vahvoilla lisälukoilla, murtoraudoilla, ovisilmällä, varmuusketjuilla ja hälyttimellä. Ikkunoihin ja kattoluukkuihin on asennettava hälyttimien lisäksi sisäpuolelle kalterit, ja ulkopuolelle lukittavat umpiteräsluukut.
Myös kaikki ilmanottoaukot on tukittava mahdollisten nukutuskaasuhyökkäysten varalta. Helposti irroitettavat osat ja varusteet, kuten tuulilasin pyyhkimet, polttoaine- ja vesisäiliön korkit, mahdolliset polkupyörät ja polkupyörätelineet, markiisit ja televisioantennit on hyvä siirtää aina yöksi sisälle turvaan. Ajoneston puuttuessa täytyy polttoaineputki irroittaa syöttöpumpulta. Varalta myös virtalukkon on hyvä työntää vaikka purukumia, sekä piilottaa avainnippu esim. vesisäiliöön luvattomien käynnistysyritysten estämiseksi. Lisäksi on vielä asennettava muutama mainitsemasi tankoviritelmä ajonestolaitetta korvaamaan. Ja sitten vaan kohti uusia seikkailuja.
Turvallista matkaa !
päästä sisälle vaunuun/autoon,on se tosi helppo homma.Korirakenteet ei kestä purkuraudan voimaa,aina löytyy sauma tai saranapuoli josta on hyvä kammeta.Paras varkaudenesto on nyrkki naamaan ja kova meteli voron yrittäessä murtautua yksityisalueellenne.Tai sitten kun hommaa pitovaikeuksien takia lahjoitettavan luonnevikaisen susikoira uroksen,ei meinaa enään itsekkään päästä omaan kotiinsa.
että asuntoauto pitää kiinnittää maahan jotta voro ei voi viedä sen hinurilla!
Lukot ovat ainoastaan rehellisiä ihmisiä varten
Olen minäkin Ruotsissa käynyt
Ja vielä että ulkoseinässä oleva vedentäyttöputki on lisäksi deaktivoitava, siitä rikollisjoukot laittavat heti rajojemme ulkopuolella juomaveteen tyrmäystippoja. Sama toimenpide on tehtävä myös polttoaineen täyttöaukolle. Unohtamatta asentaa sisätiloihin tietenkään palo- kaasu, häkä- ja narkoosivaroittimia.
Pysäköintiä poliisiasemien, lähetystöjen ja liikekeskusten tulee välttää itsemurha- ja autopommien vuoksi.
Leirintä- paikoitus- sekä levähdysalueilla on yleensä 3 - 6 rikollisryhmittymää passissa odottamassa suomalaista matkailijaa puhdistettavaksi. Myös alle 50 kmt nopeuksissa kaikkia mahdollisia turvavarusteita suositellaan käytettäväksi, ulkomailla paikalliset kriminaalit ovat nopeita juoksemaan hitaasti ajelevat karavaanarit kiinni.
Myös valtaväyliä on syytä välttää, roistot järjestävät siellä ansoja matkailijoille. Se tapahtuu aiheuttamalla autobaanalla sadan auton ketjukolari, jolloin sekasorron aikana ryöväreiden on helppo tyhjentää valitut kohteet rahoista, korteista ja arvotavaroista. Tätä tapahtuu, tosin pienemmässä mittakaavassa, myös pikkuteillä.
Ja koskaan ulkomailla ei saa paikallaan oltaessa poistua autosta tai vaunusta, tilaisuutta kyttäävät varkaat iskevät muutoin kohteeseen välittömästi.
Ajakaa varovasti.
Viinoistanne alkoholistit,ettei niitä kukaan pääse varastamaan.Tulee muuten pitkä ehtoo olla kuivinsuin parkissa
tais olla rankka yövuoro vai unohtuko sulla ottaa iltalääkkeet. Matkustaisit vaikka välillä jonnekkin niin vähän ajatukset vaihtuis. Monissa kaupungeissa on myös tarjolla paikkoja joissa voi käydä juttelemassa mieltä painavista asioista. Ei sitte tarvis välttämättä kaataa koko ämpärillistä tänne palstalle missä ihmiset yrittää puhua matkustelusta. Voimia vaan sinulle, oikealla lääkitykselle varmaan helpottaa.
jos joku kysyy asiallisen kysymyksen niin odottaisin asiallista vastausta
vai onko tämä joku mielenterveys kuntoutujien purkautumis palsta.
kyllä kokemuksesta tiedän että kaasua käytetään ryöstöissä,mutta lukothan vain hidastavat eivät estä ,niin että yöpymispaikan valinta ja maalaisjärki auttaa paljon.
Onko sinun peli ropottivaihteilla?
Ei ole
No nythän Jokinen on päässyt esille oikein viiden viestin siivittämänä. Oikein henkevää keskustelua Reinolta ihan oman itsensä kanssa.
Niin on , aloittelee yleensä jo klo 02;30 kun palailee lehtiä jakamasta Puijolta
Onko normaalia jos auto on vuosimallia 2008 ja on rekisteröity 2009 mutta asuntoosan lukot ja Ford-alusta ovat 2007?
Se johtuu siitä kun alusta on valmistettu 2007, niin sitten se alusta on seisonut koritehtaan pihalla odottamassa koritusvuoroaan seuraavan vuoden, jonka jälkeen se on taas seisonut jälleenmyyjän pihalla myymättömänä vähintään yhden vuoden.
Eli 2009 se on myyty jollekin onnelliselle ostajalle uutuusmallina, jolloin se on myös ensi kertaa rekisteröity.
On tainnut todella olla monivaiheinen valmistus, mokomalla tötteröllä.