3-vuotias kävi Taivaassa?

miten on?

Saksalaispoika kertoi käyneensä taivaassa

8.4.2010 15.53 - STT (Päivitetty 8.4.2010 16.00)

Kolmevuotiaalla saksalaisella Paul-pojalla oli yllättävää kerrottavaa hänen herättyään henkiin pitkän sydänpysäyksen jälkeen.

Poika oli pudonnut isovanhempiensa puutarhan vieressä olevaan järveen. Poika ehti olla yli kolme tuntia kliinisesti kuolleena, kunnes lääkärit saivat hänet yllättäen elvytettyä.

Paulin vanhempien mukaan poika oli piipahtanut sillä välin taivaassa.

- Olin Emmi-isoisoäidin luona taivaassa. Hän käski minun palata pian takaisin, Paul oli kertonut vanhemmilleen Bild-lehden mukaan.

http://www.nelonen.fi/uutiset/viihde/saksalaispoika-kertoi-käyneensä-taivaassa

24

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • OO

        sinulla olla hiilidioksiidia liikaa korviesi välissä : D


      • Anonyymi

        Pe.ku on ollut palstan panelisti jo yli 23 vuotta!

        Kyllä se Henri Hiljander jaksaa! :)


    • leahim(ei kirj.)

      Lapsen mielikuvitus on tehnyt tehtävänsä....
      Ei siinä muuta ole!

    • Filadelfi

      Kun on noin nuoresta kysymys, hän oli viaton ja kuollut, henki sielu on kirjoitustenkin mukaan siirtyvä kolmanteen taivaaseen.

    • Daniel 7

      On hienoa, kun JUMALA antaa niin selkeitä taivaskokemuksia, että niitä julkaistaan ihan maallisissakin tiedotusvälineissä. Ja näinhän sen täytyykin mennä. Aina välillä JUMALA antaa maailman ihmisille vinkkejä, mistä suunnasta kannattaa valoa etsiä. Luulenpa, että tämä on yhtenä merkkinä JEESUKSEN pikaisesta toisesta tulemisesta.

    • Tri sv ******

      En epäile 3-vuotiaan lapsen kertomusta kokemuksistaan. Lääketieteellisesti hänen kertomansa on kuitenkin epäuskottava. Onko vanhempien kertomus luotettava?

      Lääkärinä syntyy monta kysymystä, koska lapsi on ilmeisesti hukkunut järveen eli suolattomaan veteen. Tästä on seurannut, aspiroituaan vettä keuhkoihinsa, metabolinen asidoosi, jonka korjaamiseen sydänpysähdyksen jälkeen on aikaa vain minuutteja. Kylmään veteen hukkuessa lapsia on voitu elvyttää jopa tunnin kuluttua hukkumisesta, jos se on tapahtunut hyvin suolaisessa ja hyvin kylmässä merivedessä.

      Lapsen lausuma "Olin Emmi-isoisoäidin luona taivaassa. Hän käski minun palata pian takaisin, Paul oli kertonut vanhemmilleen Bild-lehden mukaan" ei ole uskottava.

      Suomessa tunnetaan 40 vuoden ajalta kolme kuolleeksi julistettua, jotka virkosivat eloon. Näissä tapauksissa lääkärien tekemä diagnoosit ovat voineet olla virheellisiä, mutta mahdollista on myös, että sydänpysähdyksen jälkeen potilas on elpynyt. Kaikissa tapauksissa kuitenkin aina on kysymyksessä elpyminen muutaman minuutin kuluttua. Näin myös Tampereella 2009 sattuneessa tapauksessa.

      Sydänpysähdyksen saaneita henkilöitä voidaan elvyttää pitkään ja saada hyviä tuloksia, mutta tässä ei siitä ollut kysymys enkä voi uskoa sitä todeksi.

      • kysymys?

        Miten luotettava lääkärin diagnoosi sitten on tapauksessa, jossa lääkäri toteaa potilaan kuolleeksi? Jos näit henkiin heräämisiä on tapahtunut useita siitä huolimatta, että lääkäri on todennut kuolleeksi, herää kysymys onko potilaan kuolleeksi julistaminen sittenkään lääkäriltä aina harkittu teko?

        Onko jatkuva suora viiva monitorissa varma kuoleman merkki? Sehän kertoo, että sydän on pysähtynyt, hengitys lakannut ja aivotoiminta periaatteessa loppunut. Mutta onko potilas kuollut?

        Monikohan on mennyt lopulta elävältä haudattuna arkussa maahan vain siksi, että lääkäri on mokannut julistaessaan kuolleeksi? Pelottaisi ajatus joutumisesta maahan elävänä, joten pitäydyn vaatimuksessani polttohautauksesta kuolemani jälkeen.

        Miten kliininen, varma kuolema diagnosoidaan?


      • Tri sv ******
        kysymys? kirjoitti:

        Miten luotettava lääkärin diagnoosi sitten on tapauksessa, jossa lääkäri toteaa potilaan kuolleeksi? Jos näit henkiin heräämisiä on tapahtunut useita siitä huolimatta, että lääkäri on todennut kuolleeksi, herää kysymys onko potilaan kuolleeksi julistaminen sittenkään lääkäriltä aina harkittu teko?

        Onko jatkuva suora viiva monitorissa varma kuoleman merkki? Sehän kertoo, että sydän on pysähtynyt, hengitys lakannut ja aivotoiminta periaatteessa loppunut. Mutta onko potilas kuollut?

        Monikohan on mennyt lopulta elävältä haudattuna arkussa maahan vain siksi, että lääkäri on mokannut julistaessaan kuolleeksi? Pelottaisi ajatus joutumisesta maahan elävänä, joten pitäydyn vaatimuksessani polttohautauksesta kuolemani jälkeen.

        Miten kliininen, varma kuolema diagnosoidaan?

        Ote Sosiaali- ja terveysministeriön ohjeistuksesta vuodelta 2004.

        "Ihminen voidaan todeta kuolleeksi sydämen lakattua sykkimästä, kun toissijaiset
        kuolemanmerkit ovat ilmaantuneet, kun ruumis on tuhoutunut tai kun hengitys ja
        verenkierto ovat pysähtyneet. Sydämen toiminnan lakkaaminen ei siten vielä sinänsä
        merkitse kuolemaa. Toissijaisia kuolemanmerkkejä ovat lautumien ja kuolonkankeuden
        ilmaantuminen, ruumiin jäähtyminen tai hajoaminen. Ruumiin
        tuhoutuminen kattaa kaikki ne fysikaaliset, kemialliset ja mikrobiologiset prosessit,
        joiden yksiselitteisesti voidaan katsoa osoittavan kuoleman. Tällaisia ovat
        esimerkiksi elimistön vaurioituminen tulipalossa tai onnettomuuden seurauksena.
        Edellyttäen, että kaikki potilaan tilan ja olosuhteiden vaatimat hoito- ja elvytystoimenpiteet
        on suoritettu, on ihminen kuollut silloin, kun elintärkeät aivotoiminnat
        ovat peruuttamattomasti sammuneet hengityksen ja verenkierron pysähtymisen
        seurauksina. Tällaisia ovat tilanteet, joissa verenkierto ei elvytyksestä huolimatta
        käynnisty tai elvytykseen ei ole ryhdytty henkilön perussairauden, tilan tai
        hoidon aloittamisen viivästymisen vuoksi. Kysymys on aina lääketieteelliseen
        tietoon ja kokemukseen perustuvasta arviosta".


      • leahim

        Olen täydellisesti tohtorin kanssa samaa mieltä!
        Mikä kumma siinä on,
        ettei uskova usko faktoja,
        vaan haluaa uskoa sellaistakin,mikä TODISTETAAN virheeksi...????
        Tai jopa huijaukseski ja sensaation hakuiseksi...


      • Uskova lääkäri

        Tuo Tri sv****** on aivan pihalla! Kyseessä on siis henkiin herääminen KUOLLEISTA, ei mikään lääketieteellisesti perusteltavissa oleva tila, josta on mahdollista vielä toipua. Jeesushan herätti Lasaruksenkin kuolleista, vaikka Lasarus oli alkanut jo haisemaan mädäntyneeltä. Sitäpaitsi, en ymmärrä, mistä kumman metabolisesta asidoosista Tri sv****** oikein puhuu. Kun keuhkotuuletus lakkaa, seurauksena on respiratorinen asidoosi eikä metabolinen asidoosi. Pöhköä brassailla hienoilla termeillä, jos ne itselläänkin menevät sekaisin.


    • vanhapappa

      eli tuonpuoleisessa tapaamme sukulaisiamme ja ystäviämme(edesmenneitä), siellä on kaupunkeja ja ihan kaikkea mitä täälläkin puolella on. Paitsi sairauksia.
      Ja uskovaisille sinne on järjestetty jopa jonkinlainen jumala ja jeesuskin, ehkä useampia riippuen uskovaisten määrästä. Heidän kun pitää saada palvella jotakin.
      Minun tuonpuoleiseni on nähtävästi (koska en usko raamatun jumalaan ja jeesukseen) jeesus ja jumalavapaata vyöhykettä, sellainen autuuden ja onnen maa jossa ollaan lomalla.

    • Valonlapsi79

      Ehehehehe.... Tulipa täällä hyvät naurut.

      Tuota... Ihan vain selvennykseksi, että Bild-lehti on saksalainen versio vaikka iltasanomista tai hymystä. Jutut ovat sensaatiohakuisia ja eivät aina pidä ihan 100% paikkaansa.

    • Autuas aina

      ... ei siis taivaassa.

      Muistetaan pitää haihattelut erillään näistä asioista. Tietyissä "hengellisissä" piireissä on tapana kertoa tällaisia "ihmeitä". Tällaisia ilmiöitä kutsutaan rajatila kokemuksiksi, henki ei ole poistunut kehosta.

      Jeesus on noussut ylös kuolleista. Hän kuoli jotta me saisimme elämän, joka uskoo ja kastetaan Jeesukseen se pelastuu.

    • uskova

      Ei tuon ikäinen valehteleen ala ja en usko että vanhemmatkan tuollaisessa tilanteessa alkaisivat soopaa puhumaan. Olisi mielenkiintoista kuulla mitä kaikkea pojalla on kerottavaa, jos hän on todella taivaassa käynyt niin hän muistaa paljon yksityiskohtia, varmaan niistäkin tietoa vielä tulee. Näitä taivaskäynejä on paljon, suurin osa täysin uskottavia ja ihmeellisen samansuuntaisia. Jumala haluaa joskus ihmisten välityksellä asioita hieman valoittaa.

      • leahim

        Äläs nyt hupsuja puhu!
        Siinäpä olisi uskoville eräs keino
        sensaation hakuun...

        Ja kolmevuotias pieni oli,
        mielikuvitusta!!!!!


    • ml213.

      Mielenkiintoista olisi tietää onko poika uskovaisten vanhemoien kasvattama. Lapsillehan kerrotaan yleisesti miten isovanhemmat menivät taivaaseen jne......... ja näin uskon pojankin kuulleen kuolevaisten ihmisten tilasta.Siis lapsella on tieto ja ymmärrys tähän mielikuvaan.

      Itse epäilen suuresti tuon pojan käymistä taivaassa.Jos tuo olisi täydellisesti totta, niin Raamatun ilmoitukset olisivat ristiriitaisia.

      Niin, tulisin alakuloisiksi, jos tuon pojan kertomus olisi todellinen/tapahtunut asia,- koska poika kertoo miten isoäiti päätti ja määräsi, että hänenon palattava takaisin elämään. Jos tuo olisi totta, niin taivas olisi aivan samanlainen paikka kuin tämä meidän maailmamme eli ihmiset saisivat määrätä/määräilisivät kenen kanssa he haluavat olla ja kuka saa tulla ja mennä jne....
      Ei, kyllä taivaassa todellisesti ihmisen määräileminen on päättynyt. Siellä, totutuu 100% Jumalan tahto,- ei ihmisen.

      Tuo pojan kertomus voisi olla totta, jos poika olisi kertonut, miten oli nähnyt isomummin/kin, mutta jokin toinen taho/Jeesus päätti, että hänen on palattava takaisin.

      • Kummisetänkaima

        monien pohdintojesikaan jälkeen voi ymmärtää että poikaa puhutteleva henkilö oli voinut saada Jumalalta sanan pojan paluusta. Henkilö tiesi että Jumala palauttaa hänet takaisin elämään. Hän vain ilmoitti Jumalan päätöksen, ei omaa tahtoaan.


      • Anonyymi

        >>>Niin, tulisin alakuloisiksi, jos tuon pojan kertomus olisi todellinen/tapahtunut asia,- koska poika kertoo miten isoäiti päätti ja määräsi, että hänenon palattava takaisin elämään.<<<

        Et ehkä käsitä, että taivaassa ihmiset, jotka ovat siellä, ovat Jumalan välittömässä läsnäolossa ilman mitään häiriötekijää. Heillä on täydellinen yhteys Jumalaan ja siksi he TIETÄVÄT mitä Jumala tekee. Siksi isoäiti kykeni ilmoittamaan pojalle, että hänen oli palattava. Hän siis ilmoitti sen, minkä tiesi Jumalan tekevän hänelle.


    • liisa 2

      Paavali kävi 3. taivaassa, mutta hänellä EI OLLUT LUPA PUHUA KOKEMASTAA!
      Jeesus itse sanoi, että vaikka kuolleet tulisivat kertomaan uskonasioita, niin kuka ei usko, niin ei usko. Liittyy siihen Raamatun kohtaan, missä rikas mies kuoltuaan olisi halunnut evankelioida sukulaisiaan.

      • Ihme Pelastaja

        Ongelma on myös siinä että ihminen ei pelastu uskomalla taivaaseen tai taivaskokemusta tai uskomalla johonkin parantumisiilmiöön. Ihminen pelastuu vain uskomalla Jeesukseen. Mutta kyllä varmaan tällaiset asiat voivat johtaa ihmisen uskomaan Jeesukseen. Mutta pääkohta on se että ihminen pelastuu uskomalla Jeesukseen, ei ihmeisiin.


    • Anonyymi

      Se, että väännetään kättä, siitä ja tästä, onko taivasta - tahi ei.

      Itselleni tuo tilanne kertoo- kuin monessa muussakin tapauksessa, että ihmisestä- ikäänkuin irtaantuu jotain, mikä ei ole kehon, eli ruumiin sisällä.

      Joku voi olla- ateistinakin leikkauksessa. Nousee ruumiistaan kertomuksessa vaikka katonrajaan, keho jää pöydälle, jota hän katselee.
      Sitten hän herättyään, eli siinä kehossa, jätän tuon välimuodot selittelemättä, niin hän ikäänkuin raporttoi, mitä siellä puhuttiin, kuka teki mitäkin jne.
      Sillä hämmästyttää salihenkilökuntaa.

      Tiedämmekkö me- ja sanon emme tiedä, ainakaan voi väittää, etteikö kehon kuoleman jälkeen ole mahdollisuutta tietoisuuteen. Eihän sitä tietenkään ole kukaan tullut kertomaan - ruumiinavauksen ja hautauksen jälkeen. Siksi ei kannata alkaa inttämään, ettei sitä ole, inttäminen voi johtua - omasta pelosta--- että jos.

      Michio Kaku on yhdysvaltalainen teoreettinen fyysikko, professori ja yksi säieteorian haaroihin kuuluvan säiekenttäteorian kehittäjistä. Virossa- tiedelehdessä toi esiin, matemaatikkona- että luomakunnassa täytyy olla jokin viisaus takana, - tällä tarkoitti sitä olevaisuuden järjestystä. Eli hän antoi kunnian, en käytä tässä sanaa Jumala- se on meidän jäsentäminä kultainsen vasikan näköinen, vaan paljon suurempi, johon päämme ei yllä.

      Tämänmallinen, samaa kaavaa oleva- vaikka musiikki - värähdykset- äänissä, jaollisuus, joka näkyy niin monessa - on tavallaan kertomassa, ettei ihmisen kanata painia, ikäänkuin järjellään tietoisuutta vastaan.

      Ja jos tätä järjestelmää ei olisi, emme olisi käynyt vaikka kuussa, avaruudessa, jne.
      Se on jokapaikassa. Paitsi, ei ehkä sinun päässä.

      Siihen mihin kaadut, siihen maadut, eikä elämässäsi ole mitään virkaa, ei rakennetta, eikä elämää kantavaa - sanotaanko sitten sitä sielua- joka on majailemassa nyt, elämälle tärkeänä elementtinä.

      Luomisen kosminen koodi, Sanan ihmiset, Sanan kansa.
      Tavallaan huumorina heitän, että pyhä kieli- se ei sisällä rivoutta, ei tekoja, eikä ruumiinosia. -siksi pyhällä kielellä on mahdoollisutta saavuttaa "ympäristöä" korkeampia ajatuksia, sekä rakenteita.

      Siksi kielellä rakennetaan.

      • "Joku voi olla- ateistinakin leikkauksessa. Nousee ruumiistaan kertomuksessa vaikka katonrajaan, keho jää pöydälle, jota hän katselee."

        Ruumiistairtautumiskokemus ei tarkoita että oikeasti lähtee ruumiistaan. Tarinoissa kokemukseen liittyy hämmästyttäviä tietoja, jotka eivät voi selittyä millään muulla tavalla kuin sillä että kokija on oikeasti irtaantunut ruumiistaan. Mutta tarinoiden ulkopuolella tästä ei ei oikeasti ole saatu mitään näyttöä.

        "Virossa- tiedelehdessä toi esiin, matemaatikkona- että luomakunnassa täytyy olla jokin viisaus takana, - tällä tarkoitti sitä olevaisuuden järjestystä."

        Epäilen suuresti että hän on sanonut noin. Kakuun liitetään jatkuvasti erilaisia väitteitä, että hän uskoo Jumalaan tai jopa on todistanut Jumalan. Hän on oikonut näitä väitteitä toteamalla että Jumalasta ei voi saada tieteellisiä todisteita. Hän on myöskin selkeästi sanonut ettei usko persoonalliseen Jumalaan, vaan Spinozan Jumalaan, eli siis siihen että vain nimittää maailmaa Jumalaksi ilman että siihen liittyy mitään älyä tai persoonaa:
        https://innotechtoday.com/michio-kaku-clears-god-discovery/

        Onko sinulla kertoa, että mitä Kaku tarkalleen sanoi "Virossa tiedelehdessä" vai kuuluuko tuokin niihin valheisiin, joita uskovat levittelevät netissä Kakuun liittyen?


      • Anonyymi

        Kun vastasyntynyt vauva siirtyy henkenä tai sieluna (kumpana?) pois ruumiistaan, niin mitä hän ajattelee ja sanoo? Hän ei osaa nimittäin puhua.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      51
      3326
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2782
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      141
      2573
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2291
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2014
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe