Olen pitkäaikaistyötön, ei perittyä omaisuutta, ei rikkaita sukulaisia, käteen jää 417,45 euroa kuussa ja sillä pärjään. Suurin syy on se että reilu vuosi sitten vähensin alkoholin käyttöä puolella. En lopettanut mutta nykyään vain pari kolme kertaa kuukaudessa, ennen melkein kaikki rahat meni kaljoitteluun, teräviä en juonut enkä juo.
Enkä muuten poltakaan, siinäkin säästää. Minä en ymmärrä miten ei reilulla neljässä sadalla kuussa muka tule toimeen?
Enkä muuten poltakaan, siinäkin säästää. Minä en ymmärrä miten ei reilulla neljässä sadalla kuussa muka tule toimeen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siinä on selkärankaa. Olen aina ollut sitä mieltä, että tämä ns. rahattomuus on pitkälti itse aiheutettua. Jos juot rahat, oma valinta. Jos pelaat rahat, oma valinta. Sitten on turha kitistä.
Viestin kirjoittajalla 100 pointsia!!
Hyvää kevättä sinulle!
Jääkö sulla noin paljon asumiskulujen jälkeen? Kyllä kai tuolla tulee toimeen, meillä jää nelihenkiselle perheelle 700 ja ihan hyvin pärjätään - puoliso käy töissä, minulla on nollat. Itse en ole kyllä koskaan juonut enkä polttanut, mutta joskus ostan suklaapatukat tai lakut, joihin menee 20-30 senttiä/henkilö.
hyvin riittää., todellakin. Mulla ja ukolla on yhteiset tulot nippa nappa alta tonnin kuussa, ja pidetään autoa ja koiraakin. Ei vaan ole telkkaa eikä tule lehtiä. Radio kuuluu, ja keräyspisteistä löytyy lehtiä, samoin kirjastosta. Ruoka on halpaa, senkus lukee mainoksia. Niin, todellakin se kuningas alkoholi on se, joka rahat vie ja prinssi tupakki hyvänä kakkosena. ( tupakkiaskin hinnalla saa 2 kg perunoita litran maitoa koiranmakkarapötkän, eli päivän ateriat tai vastaavasti 30 km edestä bensaa.)
Miehen(?) puhetta. Ihminen tulee loistavasti toimeen pienemmilläkin tuloilla, jos pitää menopuolen kurissa. Taitaa monilla juuri tuo alkoholi ja tupakka tehdä ison loven lompakkoon, vaikka harva sen suostuu myöntämään.
No, mulla on sama tilanne ja käteen jää kutakuinkin toi sama summa, en polta enkä oikeastaan juo, ei se sen kummempia taikatemppuja tarvitse että rahaa jää säästöönkin vaikka on pitkäaikaistyötön.
tätä köyhyyspalstaa luet? Jos on asiat noin hyvin ei todellakaan juolahda mieleen tulla lueskelemaan toisten köyhyydestä. Häpeä valehtelija!
Jos ryyppää tai narkkaa rahansa niin varmasti on kovaa, jos ei niin varmasti rahat riittää.
yksi ihminen pärjää, mutta kun kahden pitää pärjätä 650 eurolla, niin ei ole olekaan enää niin helppoa.