http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2010/04/suomalaiselokuva_pokkasi_paapalkinnon_ranskassa_1597068.html?origin=rss
Mutta eipä paljon kulttuuripalkinnot lämmitä kun venäläiset tuhoavat kansan toisensa jälkeen...
Suomalais ugrilaiset ovat liipasimella ja esim. liiviläiset on jo kaik´ tapettu.
http://vanha.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_2000/15.joulukuu/vena5000.htm
Mitenkähän lie olisi Suomen Karjalan heimon käynyt, jos olisi ollut pakko jäädä Itärajan taakse Ryssien vallan alle? Stalin olisi marssituttanut kaikki Siperiaan ja perille selvinneet tapettu pakkotyöllä ja juhlaruu`alla!
(T. Huuskosen mukaan = Turskakeittoa lähes joka päivä) ...Lue "Laps´Suomen"
Mutta eipä paljon kulttuuripalkinnot lämmitä kun venäläiset tuhoavat kansan toisensa jälkeen...
Suomalais ugrilaiset ovat liipasimella ja esim. liiviläiset on jo kaik´ tapettu.
http://vanha.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_2000/15.joulukuu/vena5000.htm
Mitenkähän lie olisi Suomen Karjalan heimon käynyt, jos olisi ollut pakko jäädä Itärajan taakse Ryssien vallan alle? Stalin olisi marssituttanut kaikki Siperiaan ja perille selvinneet tapettu pakkotyöllä ja juhlaruu`alla!
(T. Huuskosen mukaan = Turskakeittoa lähes joka päivä) ...Lue "Laps´Suomen"
Vastaukset 6
Vanhimmat
Esimerkkinä vaikkapa Karjalan Tasavallassa tehtävä työ vähemmistökielien ja suomalais-ugrilaisten sukulaiskansojen hyväksi.
Asiaa selventää myös linkki: http://www.gov.karelia.ru/gov/News/2010/04/0402_12_f.html
Vähemmistökansallisuuksien asemaa käsitellään tuossa monissa jutuissa.
Suomen Karjalaisten heimo menetti ainakin kielensä siirtolaisena Suomessa. Ei ole olemassa Karjalan kieltä Suomessa. Karjalan Tasavallassa sensijaan on.
"Pitkänäperjantaina tunteet kiihtyivät melko kuumiksi. Kukin osapuoli esitti oman totuutensa ja näkemyksensä."
Http://www.karjalansanomat.ru
Ei taida taivas seljetä? Uskotko tosissasi, että Venäjällä on tulevaisuuttaa? Vähemmistökansalaisuuksien tappamien sukupuuttoon jatkuu... menetelmä on keksitty ja sitä käytetään tehokkaasi. Muissa asioissa venäläisestä tehokkuudesta ei voi juuri puhua, vai keksiikö kuka?
teatterista. Kyse on pelkästään Luovapaja-teatterista.
Samassa rakennuksessa toimii useita teatteriryhmiä. Itseasiassa rakennus on lähes kokonaan peruskorjattu, mutta juuri tämän Luovapaja-ryhmän osa on kunnostettava.
Teatteri toimii erittäin aktiivisesti, se on hyvin suosittu Petroskoissa. Siellä on paljon myös vierailevien teattereiden näytäntöjä. Myös ulkomaalaisten. Petroskoissa teatteri (ja kansallinen teatteri) voi hyvin.
A nii se vaa on, et viienkymmenen vuuen pääst kiinalaiset on kauhian huolissaan länsinaapuristaan.
Hyö kyselööt toisiltaan, jot mitä myö noihe suomalaisiin kanssa tehhää ku ne nii kovast haluaisiit liittää
Kiinankii suuree suomalaisten kansoin koalitioon. Mistään Venäjäst hyö eivät muista ennää vuosikymmenii
mittää kuulleensakkaan. Koko Venäjähän män konkurssiin Gazpromin epäonnistuneitten investointien
jälkee, mut kuka nyt vanhoi muistaa. Jottai kaasuputkee meren pohjas...a sitä mikä jäi ihan tarpeettomaks
kun puolalaiset löysiit paljon halvemmalla tuotettavvaa liuskekaasuu koko Euroopan tarpeiks.
"Itämerensuomalaistenkin historiallinen paikka on tässä suuressa kansojen perheessä, isoveli venäläisen turvissa. Valitettavasti keskiajalla Viro joutui saksalaisten ja Länsi-Suomi ruotsalaisten valtaan. Itämerensuomalaiset kansat pääsivät kehittämään omakielistä kansallista kulttuuriaan vasta kun Venäjä oli nämä maat läntisestä herruudesta vapauttanut."
Mahtaa se Venäjänpoikaa sapettaa, kun nuo virolaisetkin ovat niin länteen suuntautuneita. Ja Usan ja NATON valvovan silmän alla pääsivät taas vapauteen ITÄmaisesta herruudesta! Tosin ilmaiset Siperian diettimatkat menetettiin, mutta korvaavana matkana nyt voi käydä jopa Suomessa tai Ruotsissa tai jopa Amerikassa asti, fiksummat sukulaiset olivatkin jo aikoinaan vainojen ollessa pahimmoillaan, näihin maihin karannet . Mukava varmaan käydä tervehtimässä viisaita ja menestyneitä sukulaisia.
Venäjäjän Siperiaan joutuneet sukulaiset eivät ole menestyneitä, paremminkin menehtyneitä, mutta pakkotahtiin tehtyjen töiden tuloksia ei näy eikä tekijöiden hautapaikkoja ei edes löydy?
Oikeaoppisia Ryssiä hermostuttaa, kun läntinenen HERUUS alkaa jyrätä jo Moskovassakin. Kaiki selviää uudesta kaupunkikuvasta ... Hrutzevskajatkin puretaan, vaikka tunkaltaiset saavutukset pitäisi suojella ikäänkuin varottavina esimerkkeinä siitä, mitä seuraa kun tyhmyrit saavat vallan.
Rakentaminen on yhtä länsimaisten oppien ja arkkitehtuurin apinointia. Ketkä nyt ovat vallassa?
Rakennuslehden mielenkiintoinen juttu:
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/lehtiarkisto/6018.html
Ja jos Sinulla on 1500 dollaria ylimääräistä, pääset "sylttytehtaalle" kuulemaan viimeist virtaukset.
Terve kaikille suuren Isänmaan työnsankareille! Ei voi kun ihmetellä tätä löyhäpäiden propagandaa, joka vieläkin kumpuaa SAIBERIAN öistä, vilusta, pakkasesta ja leivättömästä tsai-pöydästä, jonka jalatkin on käytetty lämmitykseen. Kumma juttu, että edelleen tämä pääministeri POUTIN (lue ranskalaisittain, koska PUTIN olisi ranskaksi ihan jotain muuta!) kummittelee taustalla ja vanhana Leningrad-oblast miehenä antaa käskyt presidentti Medvjedeville! Tämä on demokratiaa! Uskokaa jo - venäläinen uus-demokratia on voitava. Puhutaan asiasta tai vaikkapa ASIASTA. Voitto on meidän!!! Venäjällä on vuodesta 1918 asti vallinnut demokratia ja hallitsee edelleen - henkilöt vain muuttuvat. Näin on tosi!!!! PRAVDA!!! Voi Mathias Rust minkä teit - veit suuren Isänmaan ilmakuplan ja meidän voittoon tähtäävän ilmapuolustuksen uskottavuuden. Korealaisista matkustajakoneista ei sen sijaan ole niin väliä! Terveisin, Dasvyidania Moskovskaya Pravda!!!