Huono taso!

X-factor on paljo huonompi ohjelma kuin Idols. Ainakin tässä on selvästi alhaisempi taso. Suurin osa laulajista on karaokeatasoa, varsinkin Yrjänä. En ymmärrä mikä siinä on muka niin hyvää? Lauluääntä ei ole juuri yhtään ja sopisi todellakin johonkin pikku räkälän karaokelavalle. Joukosta erottuu edukseen Elias ja Samuli, joista Samuli on parempi mielestäni. Sen ääni on hyvä ja erikoinen. Eilen kuultiin siltä biisi joka sopi sen ääneen. Jatkossakin sen pitäis valita äänelleen sopivia biisejä. Et tällain..
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

menettelis, jos edes niitä laulajia kuultaisiin, mutta tyhjää jaarittelua liikaa. Lindan pullosilmät ovat vastenmieliset ja pelottavat.

Äänestä
  • kuin kai ensimnmäisen tuotantokauden; kun oma suosikki tipahtaa, menee usko koko ohjelmaan.

    Kiinnostavaahan tuomareita on kuunnella. Alkukarsinnat meni vaan niin nopesti, ettei niistä saanut juurikaan mitään irti.

    Laulaako ne tosiaan täyspitkinä kappaleet, kun ne vaikuttaa niin lyhyiltä.

    Äänestä

Tuomareista Lampenius kyllä aivan helvetin paska. Aina pitää olla silittelemässä muiden sanomisia, eikä mitään kritiikkiä voi antaa. Rennellä puolestaan on oikea asenne. Kyllä noille esiintyjille pitää antaa kritiikkä ja paljon, ei ne mitään huippulahjakkuuksia ole. Simon Cowell American Idolssista ja X-Factorista on erinomainen tuomari, josta olisi hyvä ottaa mallia. Myönnetään että se osaa välillä olla rasittava kusipää, mutta tajuaa kuitenkin ettei näitä esiintyjiä voi silkkihansikkain kohdella. Renne on samantyylinen, ei yhtä jyrkkä tietenkään.

Ei noi Samuli ja Eliaskaan mitään erikoisia oo, hah. Keskinkertaista laulua jota kuulee vaikka tangomarkkinoilla. Tässä ny rupesin miettimään... onko Suomessa enää muita artisteja kuin jotain Idols-"tähtiä"? Missä ovat The Rasmuksen ja HIMin tapaiset bändit joita arvostetaan ulkomaillakin. Ei noista kilpalaulannoista mitään tähtiä tulee, unohtuvat parissa vuodessa. Tämä on vain uusi modernimpi nimitys tangolaulannoille joissa tehdään tähtiä yhdeksi vuodeksi ja sitten unohdetaan. Todelliset tähdet pääsevät huipulle ilman Idolsseja ja X-Factoreita.

Herätkää nyt helvetti jo suomalaiset. Kyllä varmasti löytyisi osaamista täältä, mutta kun keskitytään aivan vääriin kohteisiin. Suomalainen metallimusiikki esimerkiksi on maailmalla todella suosittua eivätkä ainakaan minun mielestäni ole mistään kisoista lähtöisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blacwat kirjoitti:

X-factor on paljo huonompi ohjelma kuin Idols. Ainakin tässä on selvästi alhaisempi taso. Suurin osa laulajista on karaokeatasoa, varsinkin Yrjänä. En ymmärrä mikä siinä on muka niin hyvää? Lauluääntä ei ole juuri yhtään ja sopisi todellakin johonkin pikku räkälän karaokelavalle. Joukosta erottuu edukseen Elias ja Samuli, joista Samuli on parempi mielestäni. Sen ääni on hyvä ja erikoinen. Eilen kuultiin siltä biisi joka sopi sen ääneen. Jatkossakin sen pitäis valita äänelleen sopivia biisejä. Et tällain..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu