Ammattini puolesta olen viimeiset vuodet todistanut läheltä erityisesti lasten ja nuorten pahoinvointia ja psyykkistä oireilua. Nuorten suomalaisten kansantauteja ovat jo masennus, ahdistus-ja pelkotilat, paniikkihäiriö. Itsetuhoinen käyttäytyminen esim. viiltely on hyvin yleistä. Huumeet ja sekakäyttö lähtevät pian käsistä kokonaan. Lasten huostaanotot ja vanhusten heitteilejätöt lisääntyvät. Järjetön väkivaltä ja moraalittomuus kukoistavat.Kirkosta eroaminen lisääntyy ja ateisimi lisääntyy samaa tahtia. Samoin myös pahoinvointi. Paha ja pahuus saa valtaa yhä enemmän.
Vastaus löytyikin täältä: TOP 10 Palstoista komeilee tämä ateisimin palsta. Kun ihmisellä ei ole uskoa, ei ole hänellä toivoakaan. Minulla on ja ilman sitä en voisi elää.:)
Vastaus löytyikin täältä: TOP 10 Palstoista komeilee tämä ateisimin palsta. Kun ihmisellä ei ole uskoa, ei ole hänellä toivoakaan. Minulla on ja ilman sitä en voisi elää.:)
Vastaukset 28
Vanhimmat
"Vastaus löytyikin täältä: TOP 10 Palstoista komeilee tämä ateisimin palsta."
Top ykkösenä on miehen logiikka.
Jotenka maailman pahoinvointi johtuu siitä että miehen logiikka jyllää maailmalla.
Suomi24:n "Ateismi"-palstahan se on kaiken pahan alku ja juuri. :) :( :/ :\ :|
"omg! lol! wtf!".
Kun sinä olet ammattilainen, sinulla on varmasti antaa näyttöä noille väitteillesi. Mikä ammattisi on?
... on vissiin rakkauden ammattilainen, kun hän näkee noin paljon rikkinäisiä ihmisiä töissään.
"Vastaus löytyikin täältä: TOP 10 Palstoista komeilee tämä ateisimin palsta. Kun ihmisellä ei ole uskoa, ei ole hänellä toivoakaan. Minulla on ja ilman sitä en voisi elää.:) "
- Suosittelen siirtymistä sille toiselle tuolille...
Ei näiden Ateismipalstalla riehuvien fundamentalistiuskovaisten, lähinnä äärikristittyjen täällä esittämän epätoivon ja moraalittomuuden pitäisi ahdistaa muita liikaa. Aina nämä hihhulit voi ottaa huumorillakin ja helvetillä pelottelun vain osoituksena krisselin omalaatuisesta näkemyksestä uskosta, toivosta ja rakkaudesta.
Nauramalla pärjää aina. Täälläkin! :D
Tässä uskovaisten aikakauden loistosta:
http://www.youtube.com/watch?v=JGNQIMLyFOAt=35s
Kristityt oikeasti jopa keksisivät asioita...
MUTTA ei maailmaa parantamaan vaan maailmaa kiduttamaan:
http://www.youtube.com/watch?v=1SNhPqAIM24
Luin juuri tällä palstalla erään ateisit tilityksen elämän tyhjyydestä: millään ei ole mitään valiä!
Ei todellakaan ihme, että nuoriso voi pahoin, monet tekevät itsemurhan. Mitä tämä kannattaa? Ja varsinkin jos vielä ei pärjää, kiusataan, kotiolot ovat surkea!
Ateismin hedelmät näkyvät jo!
Miksi olet niin katkera ja vihainen?
Ps. "Luin juuri tällä palstalla erään ateisit tilityksen elämän tyhjyydestä: millään ei ole mitään valiä!"
Hannari-kulta, Meinkött on hihhuli.
"Luin juuri tällä palstalla erään ateisit tilityksen elämän tyhjyydestä: millään ei ole mitään valiä!"
Se oli kristityn tekemä kirjoitus.
"Ateismin hedelmät näkyvät jo! "
Ateismi on eri asia kuin teiami. Älä syytä ateismia teismin ongelmista.
Usko, Toivo ja Rakkaus... Missä kohdin tässä käsketään ottamaan Zeus, Allah, Jumala, Joulupukki tms. mielikuvituksen tuote mukaan? Eikö se, jos jokin, luo irrationaalisuuden tunnetta entisestään, että TÄYTYY uskoa mielikuvitushahmoihin?
No, saathan sinä omassa pikku päässäsi kuvitella olevasi oikeassa.
Mitäpä meinasit asioille tehdä?
Raamatun Jumala on siis sallinut tämän Rappiotilan
EROA siis kirkosta, ja kisko Jumalan pää irti käsivoimin.
Älä valehtele. Minulla on ainakin toivoa, mutta ilman uskoa. Ateisti ei ole paha ihminen jos et vielä tiennyt.
Ja sinä nyt tietysti vierität ateistien syyksi maailmanlaajuisen lamankin. Eiks vaan.
"Vastaus löytyikin täältä: TOP 10 Palstoista komeilee tämä ateisimin palsta. Kun ihmisellä ei ole uskoa, ei ole hänellä toivoakaan. Minulla on ja ilman sitä en voisi elää.:)"
En ymmärrä miten pystyt palvomaan hullua verenhimoista kuolemasta innostuvaa kontrolloijaa?
Onko kyseessä pelko tämän olennon rangaistuksesta vai mistä?
Kaikki yllä olevat eivät johtu kirkosta eroamisesta tai ateismista.
Monessa muussakin ammatissa toimii kaltaisiasi ammattitaidottomia ihmisiä, et siis ole yksin.
Asiaa auttaa jos tulevaisuudessa keskityt työtehtäviisi rukoilemisen sijaan.
Keskustelua on näyttänyt syntyvän- niin kuin arvasin. Ja omilla kommenteillanne kerrotte mitä teillä on kerrottavana. Monessa viestissä on hyvin uhkaava sävy ja asiallista keskustelua ei juurikaan synny.
Voin nyt paljastaa, että en ole hihhuli. Kuulun kyllä kirkkoon, mutta käyn siellä muutaman kerran vuodessa. Silti uskon, toivon ja rakastan. Ja näen työssäni miten pahuus,arvottomuus ja välinpitämättömyys lisääntyvät maassamme hurjaa vauhtia. Hyvän puolella on vaikea olla tänä päivänä. Niin kuin nämä viestinnekin viestittävät. Te saatte olla uskomatta-ei se ole minulta pois.
Olen koulutukseltani sairaanhoitaja ja työskentelen ensiavussa ja jossa päivittäin seuraan aitiopaikalta asioita ja käyn nuorten kanssa keskusteluja. Ja kuuntelen nuorten ihmisten toivottomuutta ja epätoivoa. Itsemurhayrityksiä, viiltelyä, väkivaltaa jne. Olen nähnyt kuolemaa, tuskaa ja kipua ja silti uskon. Minulla on valo, jota te ette näe. Ja ilman valoa minulla ei olisi mitään.
Jumalasta ei ole tuskassa mitään apua. Jumala nauttii vain sodista ja hädissään apua rukoilevista.
Seli seli... Voisitko jo hihhuli vastata mitä aiot tehdä asialle?
Vai aiotko vain kitistä internetissä ja syytellä jotain mistä et mitään tajua kun et muutenkaan tajua mistään mitään?
Vai mitenkä?
Sinun valosi on tyhmyyden ja ihmisyyden alistamisen kirkas loiste joka sokaisee ja saa sylkemään ihmisyyden päälle ja polkemaan ihmisoikeudet lokaan.
Miksi nimimerkissä on lopussa 666? Ja olet ateisti-eihän sinun pitäisi silloin uskoa mihinkään..Ja edelleenkään en ole hihhuli- sinusta en ole niin varma tekstistäsi päätellen. Onko tuo asiallista tekstiä?
Kerrotko oman koulutuksesi ja työkokemuksesi kun väität minua tyhmäksi:) Eivät hoitamani potilaat ole ainakaan syyttäneet minua sylkemisestä ihmisyyden päälle tai ihmisoikeuksien polkemisesta. He ovat kiittäneet hyvästä hoidosta.
Niin kuin sanoin-jokainen saa uskoa tai olla uskomatta. Mutta kumman puolen valitset-siitä tässä on kyse. 666 kertoo, kummalla puolella olet.
Aika vahva uskonnollisuus sinusta paistaa kun kolme numeroa saavat sinut vetämään johtopäätöksiä. Minulle siinä on vain kolme numeroa. Sillä tavalla voi toimia kun ei ole uskontojen talutusnuorassa tai pelkää kaikkea mitä ne käskevät pelkäämään.
Ja missä sanoin että _sinä_ olet tyhmä. Minä puhuin kristinopista joka ylistää tyhmyyttä ja epäinhimillisyyttä.
Lisäksi, jos haluat antaa itsestäsi kuvan koulutettuna ihmisenä, voisi kuvitella, että osaisit a) lukea ja b) käsittää analogioita.
Oletko sinä ansainnut asiallista tekstiä? Sinä syyllistät ateismin ja ateistiset ihmiset kamaliin asioihin ilman mitään perusteluita ja odotat kunnioitusta? Aika vääristynyt maailmankuva minusta.
Oletko Saanana Raamatun Jumalan, joka mahdollisti Islamistien terrori-iskut?
Minäkö muka tyhmä?!
Lopetan osaltani keskustelun tällä palstalla aiheesta tähän. En lähde todistelemaan miksi uskon tai mihin uskon. Tai kuka on tyhmä ja miksi terrori-iskut tapahtuivat. Minun ei tarvitse- Tiedän totuuden.Sain vastauksen minkä odotinkin saavani- vastauksissanne. Keskustelu jos jatkuu tästä- jatkuu se loputtomana väittelynä. Sain ainakin keskustelua aikaiseksi ja se oli tarkoitukseni.
Rakkaus ei koskaan kuole.
Tästä eteenpäin jos joku käyttää nikkiäni se ei ole ketjun aloittaja, vaan joku muu.
Jep.
Sait itse rakentamasi ennakkoluulot täytettyä itse tulkitsemillasi vastauksilla ja näin ollen mikäänlaisella "totuudella" ei ole väliä.
Keskusteluun tai perusteluihin sinusta ei ollut joten jäät muistoihimme taas yhtenä säälittävänä puluna joka yritti shakkipeliä.
Helppo lähteä tuon Usko,Toivo, Rakkaus - tyypin pois tekosyiden avulla, kun huomasi joutuneensa pussiin.
Tyypillistä "aidanseiväs" kanssauskovaisille tuolainen käytös?