FPO/WPC/GPC...

Pari vuotta sitten FPO oli WPC:n alainen liitto, mutta nykyään niillä on enemmän tekemistä GPC:n kanssa (ja niiden sivujen mukaan myös IPA:n ja WABDL:n kanssa). Miksi näin? Onko GPC arvostetumpi liitto ja onko siellä kovemmat nostajat? Missä liitossa ylipäänsä on kovimmat nostajat?

Lisäkysymys vielä; miksi tänä vuonna ei järjestetty WPO:nrahakisoja Arnold Classicissä?
31496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos katsotaan kokonaisvaltaisesti niin kovimmat nostajat on ja on aina ollutkin IPF:ssä. tietysti poikkeuksiakin löytyy ja kovia äijiä on myös pro-puolella. fpo:lla ja wpcllä tuli riitoja (ilmeisesti anon kanssa) ja fpo on nyt tekemisissä sitten gpc:n kanssa. WPO meni nurin jo vuosia sitten. kyseistä liittoa ei siis ole enää olemassakaan eikä ole ollut ainakaan pariin kolmeen vuoteen.

henkilökohtaisena mielipiteenä pro-puoli on todella sekavaa ja pienen piirin touhua. lähinnä seuraan muutaman kovimman suomalaisen edesottamuksia mutta muuten ei kiinnosta. IPF on ainoa todellinen kansainvälinen liitto vaikka sitä ei kaikki suostu myöntämään.

Äänestä
  • Mulla on semmonen kuva, että PRO-kisat kerää kuitenkin enemmän katsojia kuin IPF:n kisat. Vai kuis on, WPC-kisat vs. IPF:n kansainväliset kisat, kumpi on suurempi tapahtumana? Tai vaikka FPO:n SM-kisat vs. SVNL SM?

    Äänestä

  • bgvtrt kirjoitti:

    Mulla on semmonen kuva, että PRO-kisat kerää kuitenkin enemmän katsojia kuin IPF:n kisat. Vai kuis on, WPC-kisat vs. IPF:n kansainväliset kisat, kumpi on suurempi tapahtumana? Tai vaikka FPO:n SM-kisat vs. SVNL SM?

    SVNL sm-kisoissa on aina ollut enemmän katsojia kuin fpo:n vastaavissa niinä vuosina kun itse olen katsomossa istunut. eli lähes joka vuosi 2000-luvulla. viime vuoden fitness expo oli poikkeus, siellä pro-kisa keräsi suuremman yleisön. kansainvälisiä kisoja on vaikea arvioida yleisömäärän osalta kun näitä tapahtumia tietenkään ei paikanpäältä ole paljoa tullut nähtyä. mutta ainakin kilpailijamäärät ipf:ssä on moninkertaiset vrt pro-puoleen. katsokaa juniorinostajien määrää. wpc-mm kisoissa tavallisesti n.10-25 junioria. ipf-puolella vastaava luku -300! olen kyllä siinä käsityksessä että ipf-mm kisat olisivat kansainvälisesti suurin voimanostotapahtuma. näin siis ainakin kilpailijoiden ja osallistuvien maiden määrässä mitattuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyhbtgrvcefdw kirjoitti:

Pari vuotta sitten FPO oli WPC:n alainen liitto, mutta nykyään niillä on enemmän tekemistä GPC:n kanssa (ja niiden sivujen mukaan myös IPA:n ja WABDL:n kanssa). Miksi näin? Onko GPC arvostetumpi liitto ja onko siellä kovemmat nostajat? Missä liitossa ylipäänsä on kovimmat nostajat?

Lisäkysymys vielä; miksi tänä vuonna ei järjestetty WPO:nrahakisoja Arnold Classicissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu