Politiikan ideana törmäyskurssit

Viime aikojen lakkojen keskeisenä "punaisena lankana" näyttää olevan tietoinen ja suunnitelmallinen astelmien ajo törmäyskurssitilanteisiin. Ennen muuta työnantajien taholla on nähty hämmästyttävää neuvotteluhaluttomuutta.

Uusimpana näyttönä tästä politiikasta on Stockmannin johtaja Hannu Sepppälän eroaminen Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n edustajistosta ja myös Kaupan liiton hallituksesta vastalauseena tuloksettomille "neuvotteluille". Hän luonnehtii PAM:n lakkoa älyttömäksi työnantajile ja työntekijöille. Se on paljon tehty ja sanottu merkittävän työnantajapuolen johtajan kannanottona.

Aprikoimisen tuloksena mieleen tulee laaja periaatteellinen politiikan suuntavalinta. Nähtävästi työnantajaleirissä ja yleensäkin meidän talouselämämme ylimpien vaikuttajien piirissä on arvioitu aiheelliseksi törmäyskurssilinjan noudattaminen työmarkkinaneuvotteluissa. Sinänsähän tuo valinta on täysin älytöntä politiikkaa juuri niin kuin Hannu Penttilä luonnehtii. Jokin idea siinä kuitenkin täytyy olla, kun kaava toistuu kerran toisensa perään.

Mahtaisiko taustalla on psykologinen "kalavelkojen maksamisen tarve" eli nyt kun Neuvostoliittoa sen enempää kuin sosialismin uhkaakaan ei enää ole, niin nyt työnantajataho ja Iso Raha yleensäkin on katsonut tilaisuuden tulleen näyttää työväelle, kuka maata hallitsee ja mistä se kana pissii. Mitään muuta selitystä en keksi, niin tyhjänpäiväiseltä kuin tämäkin historiasta kumpuava syndrooma tuntuukin.

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punapersset!

      Demulinnakkeesta käsky punaperseiden lakoille. Saada kaaos aikaan. Vesiperä. Kaikki nauraa ja punaperseet kohta työttömiä, kuten ahtaajatkin.

    • Julkisuudessa on tosiaankin suunnattu ankaria moitteita työntekijätaholle ja sen kampanjoinnin takia on syntynyt tilanteesta kovin yksipuolinen mielikuva, joka ei ilmeisestikään sovi yhteen todellisuuden kanssa. Työnantajatahon puolella on katsottu mahdolliseksi ja aiheelliseksi ottaa käyttöön jopa työsulku pyörien pysäyttämisen menetelmänä. Jokin tarkoitushan siinäkin täytyy olla takana, kun työantajat itse laitattavat rukkaset naulaan. Siihen samaan mentaliteettiin viittaa myös Hannu Penttilän hikeentyminen oman työnantajaporukan "toimintaan". Penttilä on itse ollut paikan päällä sisäpiiriläisenä havainnoimassa niin EK:n kuin Kaupan liitonkin ilmapiiriä ja henkeä. Jos ja toivon mukaan kun rakentavaa suhtautumista tavoitellaan työmarkkinoilla, niin kyllähän sitä varten tarvittaisiin asiallisuutta sekä työnantajien taholla kuin myös ay-liikkeen puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe