Usko on mielenterveysongelma

Valitettavasti sillä perusteella ei pääse hoitoon. Siksi hurahtaneet eivät saa apua mistään.
12175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

siellä missä sun kuuluukin olla... suomi24 palstalla haukkumassa ja trollaamassa. Näin tekee ihminen, jolla ei ole muuta elämää, identiteetti kateissa ja muutenkin vähän hukassa. Mut tsemppiä.. kyl sä pärjäät..ehkä..joskus..

Äänestä
  • Ihmisellä on täysi oikeus uskoa rehellisesti siihen mihin uskoo, et sinä ole mikään toisten tuomitsija, opettele sinäkin tietämään, kuka on Jeesus.

    Äänestä

  • olisi viisaampaa kirjoitti:

    Ihmisellä on täysi oikeus uskoa rehellisesti siihen mihin uskoo, et sinä ole mikään toisten tuomitsija, opettele sinäkin tietämään, kuka on Jeesus.

    jesse on eräs satuhahmo, joka on jossakin huuhaa-kirjassa yhtenä päähenkilöä.

    Äänestä

  • hae apua kirjoitti:

    jesse on eräs satuhahmo, joka on jossakin huuhaa-kirjassa yhtenä päähenkilöä.

    Otapa selvää asioista. Jeesus henkilönä ei ole satuhahmo. Todellakin yli 2000 vuotta sitten eli mies nimeltään Jeesus Nasaretilainen. Lukuisat historialliset kirjoitukset todistavat hänet eläneen ja tämä tunnustetaan yleisesti historiantutkijoiden parissa. Se, uskotko hänen olleen Jumalan poika, on sinun asiasi. Kuitenkin Jeesuksen ihmeteoilla oli tuhansia silminnäkijöitä menneessä maailmassa. Raamattuun on kirjoitettu mm nämä ihmeteot ja Jeesuksen elämänvaiheita, sekä saarnoja.

    Jos minulta kysytään, niin mielenvikaisenpaa on uskoa maailmankaikkeuden planeettoineen, kuineen, tähtineen ja elollisine olioineen syntyneen tyhjästä. Tiede ja usko eivät ole toisiaan erottavia. Ne kulkevat käsi kädessä. Tieteen mukaan kappale ei voi ilmestyä tyhjästä, eikä energia katoa. Ihminen joka ei usko, kieltää tämän.

    Äänestä

Eli siis suurin osa maapallon väestöstä on mielestäsi enempi tai vähempi pimahtaneita koska maailmassa on useita satoja uskontoja ja niiden edustajia?

Äänestä

Uskovaiset näkevät skeptikkoja enemmän kasvoja ja sanoja siellä missä skeptikot näkevät järjettömiä kuvioita. Skeptikkojen on todettu jättävän huomiotta todellisia kasvoja ja sanoja, jotka ovat visuaalisen kohinan peitossa. Eroksi on arveltu uskovaisten aivojen korkeampaa dopamiinipitoisuutta. Kun skeptikoille annettiin L-dopaa niin skeptikkojen taipumus nähdä kätkettyjä kuvioita kasvoi.

Tällaista lukee eräässä aivojen ja neuropsykologian uudessa käsikirjassa vuodelta 2009.

Äänestä

Uskominen lisää dopamiinitasoja tai uskovilla on entuudestaan korkeammat dopamiinitasot. Tämä selittänee sen, että joillain menee kovaa.

Turvautuminen määritellään psykologiassa egon jatkeeksi. Jos ego tarvitsee turvaa, se saa sitä vahvistamalla itseään luomalla mielikuvitushahmon tai turvautumalla toidelliseen.

Uskovaiselle mielikuvitushahmo on aina todellinen, muuten se ei toimi. Turvautumisella egon vahvistaminen on ok, jos muut keinot eivät toimi.

Äänestä

Yleistä kristinuskopalstalla on nyt PSYKIATRILLA oma vastaanotto. Psykiatrimme nimi on "näin vaan on". Kaikki, joilla on jotain kysyttävää häneltä, saavat jättää tänne hänelle kysymyksensä. Hänellä on vastaus KAIKKIIN kysymyksiinne!

Tässä hän on antanut meille kaikille uskovaisille jo diagnoosin: "Usko on mielenterveysongelma" ja että "valitettavsti sillä perusteella ei pääse hoitoon". Aika painavaa tekstiä tuolta keittiöpsykiatrilta, sanoisin. Luulisinpa melkein, että kyseessä on se sama "buddha", joka täällä jatkuvasti häiritsee meidän uskovaisten kirjoituksia. En tajua, mitä tämä "näin vaan on" -tyyppi tekee täällä meidän palstallamme, vai onko hän täällä suomi24-palstoilla joka palstalla seriffinä. Vaikka minne palstalle kirjoittaa, törmää aina tähän samaiseen pakanaan.

Hänestä ei totta totisesti pääse missään eikä millään palstalle eroon. Ihmettelen, mikä into hänellä on kirjoitella kristittyjen palstallekin? Tämä hänen intonsa alkaa jo lähennellä mielenterveysongelmaisen intoa, joten minä voisin nyt vuorostani langettaa hänelle meidän kaikkien puolesta sen diagnoosin, jota hän kaupittaa meille. Hurahtanut, kuten sinä, voisit hurahdella vain siellä, johon sinä sovit, eli "omiesi" parissa.

Kuitenkin, kun sinua kristinusko niin KOVASTI kiinnostaa, niin lopeta meidän uskovien haukkuminen, sillä kuten olet huomannut, SINÄ ET SAA MEITÄ KÄÄNNYTETTYÄ POIS USKOSTA!

Äänestä

Kristillinen usko ja elämä

Kun jotkut haluavat käsittää kristillisen uskon jonkinlaisenä mielen häiriönä ja kun tuntuu että he esittävät näkemyksensä syvällä asioihin perehtymättömyyden rintaäänellä, niin mainitsisin tässä pari kirjaa, jotka lukemalla saa toivottavasti (mikäli aitoa halua ja pyrkimystä siihen oikeasti on) aluksi ikään kuin sisältä päin näkökulmaa siihen miten kristillinen usko aivan käytännössä ilmenee ja toimii:
Jaakko Romu: Romu mutta maksettu
Risto Siltanen: Matti, Jeesuksen pappi
Kärnä, Lea: Lea Kärnä: sisua, kyyneleitä ja uskoa.
- Hyviä ja antoisia lukuhetkiä.

Äänestä

Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa; ei ole ketään, joka tekee, mikä hyvää on.

Matt. 5:22

Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.

Jes. 35:8

Ja siellä (taivaassa) on oleva valtatie, ja sen nimi on "pyhä tie": sitä ei kulje saastainen; se on heitä itseänsä varten. Joka sitä tietä kulkee, ei eksy-eivät hullutkaan.

Äänestä

Ihmiset jotka ovat romanttisia ja puhuvat niinkutsutusta romanttisesta rakkaudesta,ovat kuten pienet lapset jotka takertuvat toisiinsa pelosta kun vanhemmat eivät ole paikalla.

Näillä ihmisillä on myöskin hyvin suuri uskonnollinen kaipuu ja he ovatkin siksi useimmiten hyvin uskovaisia.Siis romanttiset yhteiskunnat kuten esim. Ranska,Espanja ja yms.yhteiskunnat jossa annetaan romantiikalle suuri sija,ovat henkisesti jollaintapaa jääneet lapsen asteelle.

Jumala joka on isä useimmiten,johtuen näiden maiden miesvallasta,on heille jonkinlainen turvan antaja.

Näillä yhteiskunnilla on myöskin oraalisiin nautintoihin taipumusta ja siksi he puhuvatkin ruokakulttuurista,tässä on kaipuu lapsuuden oraaliseen aikaan,eli luultavasti äidin syliin.

Kirkko ja sen torni,joka symbolisoi fallosta,on paikka lapsenmielisille ihmisille jotka eivät ole henkisesti aikuistuneet, siksi he tarvitsevatkin isällistä ohjausta.Kirkossa siis harjoitetaan isän sanan kuuntelua.

Tässä Jeesuksen kommentti kyseisestä asiasta Evankeliumi Johanneksen mukaan 3:6-8,5:26.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin vaan on kirjoitti:

Valitettavasti sillä perusteella ei pääse hoitoon. Siksi hurahtaneet eivät saa apua mistään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu