Älkää höpiskö joutavia

Muutamat kuikaleet täällä kirkuvat, että nettiautossa jokaisen pitäisi laittaa esiin oma, salaamaton numeronsa ei prepaideja eikä salaisia numeroita. Jos näin olisi, niin arvioilta puolet sivuston ilmoituksista jäisi pois koska minä ja moni muu ei takuulla laittaisi "henkkareitaan" julkisiksi nettiin jossa ne säilyvät seuraavat miljoona vuotta.

Samat kiljukaulat lespaavat räkä suupielestä roikkuen, että nimet tulisi tarkistaa nettiauton toimesta. Tämä on outo vaatimus koska se on käytännössä mahdoton toteuttaa muulla tavoin kuin pankkitunnistautumisella.

Miksi sivuston joka tarjoaa palvelun ajokkien myyntiä varten ylipäätään pitäisi yhtään mitään tarkistaa?

Nämä vaatijat ovat sitä pehmytlatvaista joukkoa joka tarvitsee aina jonkun muun tahon hoitamaan asioita jotka todellisuudessa kuuluvat vain ja ainoastaan heille itselleen.

Nettiauto ei voi mitään sille, että pehmytpäiset lähettävät rahaa tuntemattomille henkilöille näiden lupaillessa ihania asioita vastapalvelukseksi. Vaikka se tekisi mitä niin aina löytyy paukapää joka lähettää rahoja joko nigeriaan.. tai notkeapuheiselle autokaupustelijalle.

Nettiauto ei voi yhtään mitään sille, että joku hömelö ei huomaa tarkastelemansa ajokin rekisteritunnuksen olevan rätillä peitetty taikka photsopilla pois raavittu.

Nettiauto ei voi sillekkään mitään, että monet tekevät huonoja kauppoja ostaessaan vanhoja autoja.

Ei ole nettiauton vika jos yksityiset pyytävät ajokeistaan enemmän rahaa kuin ostaja on säästöön saanut.

Vanhan auton osto on aina, poikkeuksetta jonkinlainen riski ja riskiä voi laimentaa ainostaan itse, ei neittiauto eikä viranomaiset.

Älä maksa senttiäkään käsirahaa koskaan äläkä mistään, kellekkään kuvien ja puheiden perusteella. Jos myyjä rahaa etukäteen vaatii pyyhi välittömästi kohde mielestäsi.. kyse on huijauksesta jota nettiauto ei voi estää vaan sinun on tehtävä se itse.

Ohita enempiä harkitsematta jokainen kohde josta on rekisteritunnus piilotettu tavalla millä tahansa. Kyse on varmuudella jonkintason huijauksesta ja ainakin tahallisesta tarkoituksesta erehdyttää.

Ohita viipymättä jokainen kohde jossa esiintyy "ei kuvan auto mutta aivan samanlainen". Merkki on luultavasti sama mutta varsinainen myyntikohde kuviin kelpaamaton, niin irstaassa kunnossa, ettei edes myyjä kehtaa siitä kuvia ottaa. Jokaisella on jonkinsortin kamera jolla kuvia saa niin halutessaan.. "kuvat myöhemmin... on myös epäillyttävää vaikka ei välttämättä aina. Harvoin tulee niin kiire myydä autoa ettei jouda kuluttaa 20 sekunttia kuvan ottoon.

Salaisessa tai prepaidnumerossa ei ole mitään pelättävää, vain harvalla on näkyvissä oma, tunnistettava numeronsa.

Myyjän nimeä tai nimimerkkiä ei tarvitse yhtään pelätä. Niiden takana on aina, poikkeuksetta henkilöyden omaava ihminen joka allekirjoittaa paperit omalla nimellään kaupan mahdollisesti syntyessä.

Jos haluta välttämättä heti tietää auton omistajan nimen saat sen kysymällä palvelunumerosta tai aken sivuilta mutta valitettavasti tämä palvelu maksaa 3.50€.

Muutama huomio jottet pettyisi niin pahoin.

Valokuvissa autot näyttävät aina huomattavasti paremmilta kuin luonnossa. Kuviin ei tallennu pintojen pikkuvirheet, naarmut, lommot, maalin himmentyminen yms ajan ja kulutuksen tuomat "viat".

Hyvät renkaat tarkoittavat lähes aina renkaita joilla ei vielä saa sakkoja mutta ei juuri muuta.. ehkä jopa sekalaista sarjaa erimerkkisiä ja erikuntoisia nakkeja.

Kaikki toimii tarkoittaa, että pääosin laitteet toimivat mutta eivät kaikki.

Juuri huollettu/nokkaremmi vaihdettu tarkoittaa mitä sattuu. Älä luota siihen vaan tarkista nämä ensimmäisenä. Öljytikusta näkee kyllä montako vuotta liemet ovat siellä seisseet ja raottamalla nokkaremmin koteloa voi ainakin yrittää päätellä onko remmi missä kunnossa.

Tjaah.. meinasin laittaa muitakin juttuja tähän mutta olkoon, tulisi pitkää lörpötystä.

Autoaan myyvä haluaa eroon autostaan syistä jotka vain hän itse tietää.. se mitä hän sinulle sanoo voi olla kokonaan muuta.

Myynnissä ei ole yhtään sellaista "helmeä" joka sinun on pakko saada.. tutki autoa huolella ja harkitse. Jos joku kiireisempi ostaja vie sillävälin auton niin anna viedä, et siinä ole menettänyt mitään.. siirry teenpäin.

Tonnin ja alle resiinoissa on fiftisiksti mahdollisuus saada hyvä tai huono, kalliimmissa, jo muutamien tonnien ajokeissa en enää luottaisi sanaankaan siitä mitä myyjä kuiskii vaan vähintään käyttäisin tohtorilla... tai siirtyisin autoliikkeisiin asioimaan.

Ihan perusymmärryksellä pärjää kaikkialla, myös autoa ostaessa mutta se järki tuppaa joiltakin katoamaan kuumeen yltyessä liiaksi.. ja sitten alkaa itku palstoilla.
471742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

olen aivan samaa mieltä. ihme touhua tuolla yhdellä vinkujalla.

Äänestä

Vuositasolla miljoonavoittoja tekevä Nettiauto ei voi ahneuksissaan sijoittaa edes muutamaa sataa euroa tietokoneohjelmaan, joka estäisi suurimman osan rikollisten ilmoitusten julkaisusta. Huijareiden käyttämä kaava on useimmiten lähes identtinen, ja petosilmoitukset voitaisiin estää yksinkertaisella ohjelmalla, joka tunnistaa kaavaa noudattavat rikolliset.

Miksi siis Nettiauto jatkaa kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen rikollisten toiminnan tukemista sivuillaan? Myös rikoksissa avustaminen on lain mukaan rangaistava teko. Monille tulee mieleen, että Nettiauto itse hyötyy rikollisten toiminnasta jotenkin, koska se ei mitenkään aktiivisesti yritä estää heitä.

Tehokas keino estää huijauksia olisi myös se, että uuden käyttäjän ensimmäistä ilmoitusta ei julkaistaisi ennen sen 10 sekuntia kestävää tarkistusta. Jos esim. auton kilvet on peitetty, niin ilmoitus pitäisi hylätä heti.

Keltainen Pörssi on jo ihan aiheestakin saanut maineen rikollisten "myyjien" turvasatamana, ja siksi mainostajat ovat hävinneet sieltä. Nettiauto on kovaa vauhtia hankkimassa itselleen samanlaisen maineen, ja jos siellä ei ryhdistäydytä todella nopeasti, niin pian tulee kaupanteon turvallisuuteen satsaava uusi sivusto, joka vie Nettiauton asiakkaat.

Äänestä
  • jos auto on poistettu liikenne käytöstä ei saa rekisterikilpi olla paikoillaan. Siitä johtuu tuo yleinen peittäminen, joten kakara nyt vaan ensin ottaa asioista selvän ja pyytää sitten vasta äitiä pyyhkimään.

    Äänestä

  • Etkö voisi olle vaikka kuukauden, vain lukevana palstan seuraajana. Muut hoitaisivat keskustelun, keskustelusi on kuin juopunutta kuuntelisi, joka jauhaa samaa asiaa päivästä toiseen.

    Ihan vaan vinkiksi.

    Äänestä

  • Teito lisää tuskaa kirjoitti:

    jos auto on poistettu liikenne käytöstä ei saa rekisterikilpi olla paikoillaan. Siitä johtuu tuo yleinen peittäminen, joten kakara nyt vaan ensin ottaa asioista selvän ja pyytää sitten vasta äitiä pyyhkimään.

    Sekoitat nyt keskenään kaksi kokonaan eri asiaa.

    Nyt puhutaan Nettiautosta löytyvistä ja normaalisti liikenteessä olevien autojen ilmoituksista, joissa kilvet on sutattu niin, että tunnusta ei ole mahdollista nähdä. Tämän lisäksi huijarit kertovat yleensä ostajia harhauttaakseen väärän rekkarin.

    Osassa tapauksia autojen kuvat on varastettu netistä, ja "myyjillä" ei edes ole mitään myytävää. He yrittävät yleensä sähköpostin välityksellä saada ihmisiä maksamaan heille käsirahoja olemattomista autoista. Huijaus onkin toiminut todella hyvin jo tuhansia kertoja. Kiitos siitä Nettiautolle, joka antaa rikollisen toiminnan jatkua sivuillaan.

    Nettiautossa on myös paljon kilvet peitettynä myytäviä autoja, joissa auto on oikeasti olemassa ja myynnissä, mutta siihen liittyvissä tiedoissa on jotakin, mitä myyjä ei halua kertoa tai kertoo väärin: esim. myyjän henkilöllisyys on eri kuin väitetään, auton kilometrit tai vuosimalli eivät pidä paikkaansa, auton omistussuhteet ovat epäselvät jne.

    Liikennekäytöstäpoistolla tarkoitetaan Suomessa rekisteröidyn auton väliaikaista liikennekäytöstä poistamista ja tämän tiedon merkitsemistä ajoneuvoliikennerekisteriin. Liikenteestä poiston ansiosta ajoneuvoveron maksu katkeaa. Auton rekisterikilpiä ei tarvitse enää nykyisin ottaa irti autosta.

    Toisin sanoen kilvet saavat olla paikoillaan, mutta autolla ei saa ajaa. Jos autolla ajetaan liikennekäytöstäpoiston aikana, ja poliisit pysäyttävät, niin seurauksena on 12 kuukauden vero viisinkertaisena, mutta aina vähintään tuhat euroa. Lisävero on autokohtainen, ja maksamaton lisävero estää auton käytön liikenteessä.

    Autoliikkeiden autojen kilvet on liikennekäytöstä poiston vuoksi usein peitetty tarralla. Auton saa kuitenkin testiajoon koeajokilvillä. Lisäksi mukaan annetaan ajolupa.

    Äänestä

  • tai kopioida kirjoitti:

    Etkö voisi olle vaikka kuukauden, vain lukevana palstan seuraajana. Muut hoitaisivat keskustelun, keskustelusi on kuin juopunutta kuuntelisi, joka jauhaa samaa asiaa päivästä toiseen.

    Ihan vaan vinkiksi.

    Viestiketjun aloittajan kirjoitus vaikuttaa tosiaankin ihan päihtyneen ihmisen höpötykseltä. Eihän siinä ole mitään järkeä. Vain joku rikollinen jobbari tai muuten sekaisin oleva voi kirjoittaa jotakin noin hämärää.

    Äänestä

Minä taas en ymmärrä, miksi nimeään ja puhelinnumeroaan ei voisi vaikka sitten netissä julkaista. Ei ne sentään mitään henkkareita ole. Menneinä vuosina lähes jokaisen täysi-ikäisen suomalaisen nimi ja puhelinnumero löytyi hakuteoksesta nimeltään puhelinluettelo, eikä siitä suurempia ongelmia aiheutunut. Edelleen puhelinnumeron saa nimen avulla tai nimen numeron avulla numerotiedustelusta, ellet ole numeroasi salannut.

Kaikesta muusta olen kanssasi suunnilleen samaa mieltä. Nämä Nettiautoa vastuuseen vaativat eivät ilmeisesti ole ymmärtäneet sitä, että Nettiauto ei myy autoja. Se tarjoaa ainoastaan ilmoituspalvelua autoaan myyvien yksityishenkilöiden ja autoliikkeiden käyttöön. Nettiauto on vain uudenaikaisempi versio marketin ilmoitustaulusta tai lehtien myyntipalstoista, eikä se ole vastuussa yksittäisten kaupustelijoiden toimista.

Äänestä
  • Vuositasolla miljoonavoittoja tekevä Nettiauto ei voi ahneuksissaan sijoittaa edes muutamaa sataa euroa tietokoneohjelmaan, joka estäisi suurimman osan rikollisten ilmoitusten julkaisusta. Huijareiden käyttämä kaava on useimmiten lähes identtinen, ja petosilmoitukset voitaisiin estää yksinkertaisella ohjelmalla, joka tunnistaa kaavaa noudattavat rikolliset.

    Mikä voisi olla Nettiauton motiivi olla laittamatta kyseistä todella halpaa rikollisten ilmoitusten estoa sivuilleen?

    Äänestä

  • euron ohjelmalla kirjoitti:

    Vuositasolla miljoonavoittoja tekevä Nettiauto ei voi ahneuksissaan sijoittaa edes muutamaa sataa euroa tietokoneohjelmaan, joka estäisi suurimman osan rikollisten ilmoitusten julkaisusta. Huijareiden käyttämä kaava on useimmiten lähes identtinen, ja petosilmoitukset voitaisiin estää yksinkertaisella ohjelmalla, joka tunnistaa kaavaa noudattavat rikolliset.

    Mikä voisi olla Nettiauton motiivi olla laittamatta kyseistä todella halpaa rikollisten ilmoitusten estoa sivuilleen?

    Mitä luulet, olisiko ne huijareiden ilmoitukset yhtä tökeroitä, jos nettiautossa olisi se ohjelma, joka suodattaisi nuo tökeröimmät ilmoitukset pois?

    Jotta järjestelmästä saataisiin toimiva, se edellyttäisi ilmoituksen jättäjän sähköistä tunnistautumista esimerkiksi pankkitunnuksilla, ja yhteyttä aken tietojärjestelmiin, joiden avulla voitaisiin varmistaa, että auton rekisterinumero vastaa ilmoitukseen kirjattua merkkiä ja mallia, ja että myyjänä tosiaan on auton omistaja. En oikein usko, että tuollaisen järjestelmän saisi pystyyn muutamalla satasella.

    Onko tosiaan liikaa vaadittu, että ihmiset ihan itse ajattelisivat vielä toisenkin kerran ennen kuin lähettävät etumaksua nimettömälle myyjälle, joka puhelimessa kehui auton maasta taivaisiin? Huijareita ja huijatuksi tulevia hölmöjä tulee aina olemaan, huijareiden menetelmät vaan vaihtelevat. Joku ilmoituspalvelun ylläpitäjä ei asialle voi mitään, ellei henkilökohtaisesti mene jokaiseen kaupantekotilaisuuteen valvomaan, että kaikki sujuu kuten kuuluukin.

    Äänestä

  • No juttuhan on niin, että kaikki mikä nettiin päätyy siellä myös pysyy ikuisesti.. kuten nyt vaikkapa tämä kirjoitus.

    Ei niin ettäkö autonmyynti-ilmoituksesta olisi tuonnempana suurempaa haittaa mutta monesta muusta voi olla. Itselläni oli muutamia ilmoituksia omalla nimellä ja numerolla netissä vuosia sitten ja nimelläni tai numerollani ne löytyvät edelleen.. minä henk.koht en pidä tästä ja toisekseen vaikka numero onkin salainen siihen alkoi jokunen kuukausi ilmoituksesta tulla upeita lehtitarjouksia ja heti alusta alkaen sain häirikkösoittajan kimppuuni eikä se meinannut millään lopettaa.

    Autossa on kyse kauppatavarasta jonka jokainen vähänkin järjissään oleva ensin katsoo ja tutkii paikanpäällä. Kauppatavara ei siis ole henkilö olipa nimi sitten Aku Ankka tai Matti Meikäläinen eikä nimi millään tavoin muuta tavaran laatua ei myöskään se onko numerona prepaid tai julkinen numero.

    Itse en laita enää koskaan yhtään mitään nettiin omalla nimelläni enkä julkisella tai virallisella puhelinnumerolla vaan aina prepaidilla jonka voin nakata roskiin jos aihetta ilmenee. Jo nyt on mielestäni liikaakin hakutuloksia nimelläni vaikkakaan ei mitään rikollista eikä vahingollista mutta silti.. yksityisyyteni tunnen olevan jotenkin hukassa jo nyt.

    Palstalla riehuvasta pökiöstä huolimatta kehoitan jokaista harkitsemaan tarkoin milloin käyttää omia tunnistetietojaan netissä asioidessaan.. siis muilla kuin salatuilla sivuilla... ettei harmittaisi vuosien päästä.

    Äänestä

  • ukon rupiainen kirjoitti:

    No juttuhan on niin, että kaikki mikä nettiin päätyy siellä myös pysyy ikuisesti.. kuten nyt vaikkapa tämä kirjoitus.

    Ei niin ettäkö autonmyynti-ilmoituksesta olisi tuonnempana suurempaa haittaa mutta monesta muusta voi olla. Itselläni oli muutamia ilmoituksia omalla nimellä ja numerolla netissä vuosia sitten ja nimelläni tai numerollani ne löytyvät edelleen.. minä henk.koht en pidä tästä ja toisekseen vaikka numero onkin salainen siihen alkoi jokunen kuukausi ilmoituksesta tulla upeita lehtitarjouksia ja heti alusta alkaen sain häirikkösoittajan kimppuuni eikä se meinannut millään lopettaa.

    Autossa on kyse kauppatavarasta jonka jokainen vähänkin järjissään oleva ensin katsoo ja tutkii paikanpäällä. Kauppatavara ei siis ole henkilö olipa nimi sitten Aku Ankka tai Matti Meikäläinen eikä nimi millään tavoin muuta tavaran laatua ei myöskään se onko numerona prepaid tai julkinen numero.

    Itse en laita enää koskaan yhtään mitään nettiin omalla nimelläni enkä julkisella tai virallisella puhelinnumerolla vaan aina prepaidilla jonka voin nakata roskiin jos aihetta ilmenee. Jo nyt on mielestäni liikaakin hakutuloksia nimelläni vaikkakaan ei mitään rikollista eikä vahingollista mutta silti.. yksityisyyteni tunnen olevan jotenkin hukassa jo nyt.

    Palstalla riehuvasta pökiöstä huolimatta kehoitan jokaista harkitsemaan tarkoin milloin käyttää omia tunnistetietojaan netissä asioidessaan.. siis muilla kuin salatuilla sivuilla... ettei harmittaisi vuosien päästä.

    "Palstalla riehuvasta pökiöstä huolimatta kehoitan jokaista harkitsemaan tarkoin milloin käyttää omia tunnistetietojaan netissä asioidessaan.. siis muilla kuin salatuilla sivuilla... ettei harmittaisi vuosien päästä."

    Siinä tapauksessa autoa EI VOI MYYDÄ YKSITYISHENKILÖNÄ nettiautossa. LUE SÄÄNNÖT - jobbari.

    Äänestä

  • onko vaikeaa kirjoitti:

    "Palstalla riehuvasta pökiöstä huolimatta kehoitan jokaista harkitsemaan tarkoin milloin käyttää omia tunnistetietojaan netissä asioidessaan.. siis muilla kuin salatuilla sivuilla... ettei harmittaisi vuosien päästä."

    Siinä tapauksessa autoa EI VOI MYYDÄ YKSITYISHENKILÖNÄ nettiautossa. LUE SÄÄNNÖT - jobbari.

    - Nettiautossa ilmoittelu tapahtuu OMALLA NIMELLÄ (Ei siis keksityllä salanimellä)
    - Ilmoittelu esimerkiksi nimimerkillä tai etu- ja sukunimen alkukirjaimilla on KIELLETTY

    - Ilmoittelussa pitää käyttää OIKEITA YHTEYSTIETOJA (Ei siis esim. toimimatonta päänumeroa lisätiedoissa pyyntöä soittaa salaiseen prepaidiin)
    - Laita myytävästä autosta vähintään yksi yleiskuva, josta käy ilmi auton väri, korimalli ja REKISTERITUNNUS (Rekkaria ei siis saa peittää)

    - Kuvien tulee olla itse otettuja, tai niiden käyttöön on oltava lupa kuvaajalta (Ei siis netistä varastettuja kuvia)

    Monet autoliikkeet ottavat autoja myyntiin. Se on hyvä vaihtoehto vainoharhaisille, jotka eivät uskalla esiintyä omalla nimellään, ja myös niille, jotka eivät pidä itse myymisestä. Myyjien tiedot poistuvat Nettiautosta heti, kun autot on myyty. Yleensä niitä ei löydy edes Googlen välimuistista muutaman viikon kuluttua.

    Jos et halua, että numeroosi tulee mitään tarjouksia, niin lue seuraava. Robinson-palvelu: Kuluttaja voi palveluun soittamalla rajoittaa itseensä kohdistuvaa puhelintarjontaa. Kaikki ASML:n jäsenyritykset ovat sitoutuneet noudattamaan kuluttajan palveluun antamaa rajoitusta toiminnassaan. Rajoitus tehdään soittamalla palvelunumeroon 0600 13404 (0,39€/min pvm).

    Äänestä

  • Älä huijaa toisia kirjoitti:

    - Nettiautossa ilmoittelu tapahtuu OMALLA NIMELLÄ (Ei siis keksityllä salanimellä)
    - Ilmoittelu esimerkiksi nimimerkillä tai etu- ja sukunimen alkukirjaimilla on KIELLETTY

    - Ilmoittelussa pitää käyttää OIKEITA YHTEYSTIETOJA (Ei siis esim. toimimatonta päänumeroa lisätiedoissa pyyntöä soittaa salaiseen prepaidiin)
    - Laita myytävästä autosta vähintään yksi yleiskuva, josta käy ilmi auton väri, korimalli ja REKISTERITUNNUS (Rekkaria ei siis saa peittää)

    - Kuvien tulee olla itse otettuja, tai niiden käyttöön on oltava lupa kuvaajalta (Ei siis netistä varastettuja kuvia)

    Monet autoliikkeet ottavat autoja myyntiin. Se on hyvä vaihtoehto vainoharhaisille, jotka eivät uskalla esiintyä omalla nimellään, ja myös niille, jotka eivät pidä itse myymisestä. Myyjien tiedot poistuvat Nettiautosta heti, kun autot on myyty. Yleensä niitä ei löydy edes Googlen välimuistista muutaman viikon kuluttua.

    Jos et halua, että numeroosi tulee mitään tarjouksia, niin lue seuraava. Robinson-palvelu: Kuluttaja voi palveluun soittamalla rajoittaa itseensä kohdistuvaa puhelintarjontaa. Kaikki ASML:n jäsenyritykset ovat sitoutuneet noudattamaan kuluttajan palveluun antamaa rajoitusta toiminnassaan. Rajoitus tehdään soittamalla palvelunumeroon 0600 13404 (0,39€/min pvm).

    Pituinen se satu.

    Äänestä

  • halpaa kirjoitti:

    Mitä luulet, olisiko ne huijareiden ilmoitukset yhtä tökeroitä, jos nettiautossa olisi se ohjelma, joka suodattaisi nuo tökeröimmät ilmoitukset pois?

    Jotta järjestelmästä saataisiin toimiva, se edellyttäisi ilmoituksen jättäjän sähköistä tunnistautumista esimerkiksi pankkitunnuksilla, ja yhteyttä aken tietojärjestelmiin, joiden avulla voitaisiin varmistaa, että auton rekisterinumero vastaa ilmoitukseen kirjattua merkkiä ja mallia, ja että myyjänä tosiaan on auton omistaja. En oikein usko, että tuollaisen järjestelmän saisi pystyyn muutamalla satasella.

    Onko tosiaan liikaa vaadittu, että ihmiset ihan itse ajattelisivat vielä toisenkin kerran ennen kuin lähettävät etumaksua nimettömälle myyjälle, joka puhelimessa kehui auton maasta taivaisiin? Huijareita ja huijatuksi tulevia hölmöjä tulee aina olemaan, huijareiden menetelmät vaan vaihtelevat. Joku ilmoituspalvelun ylläpitäjä ei asialle voi mitään, ellei henkilökohtaisesti mene jokaiseen kaupantekotilaisuuteen valvomaan, että kaikki sujuu kuten kuuluukin.

    "Mitä luulet, olisiko ne huijareiden ilmoitukset yhtä tökeroitä, jos nettiautossa olisi se ohjelma, joka suodattaisi nuo tökeröimmät ilmoitukset pois?"

    90 % Nettiautossa olevista huijausilmoituksista on sellaisia, että niissä on aina sama kaava. Se tarkoittaa vähintään useita tuhansia ilmoituksia vuodessa. Jos tuokin määrä petosyrityksiä saadaan pois, niin se on valtava edistysaskel.

    Useimmat tietokoneohjelmat ovat sellaisia, että niitä voidaan koko ajan muokata. Eli kun rikolliset keksivät jonkin uuden systeemin, niin sen kaava voidaan syöttää ohjelmalle.

    Monilla jobbareilla on tapana, että he keksivät koko ajan uusia salanimiä ja avaavat niillä tunnuksia Nettiautoon. Päänumerona on usein toimimaton numero, ja lisätiedoissa pyydetään soittamaan jobbarin omaan prepaidiin.

    Tiedän paljon jobbareita, joilla on ollut Nettiautossa jopa 10 - 20 eri salanimeä ja päänumeroa, ja niiden jokaisen lisätiedoissa on pyydetty soittamaan jobbarin salaiseen prepaid-numeroon, joka on pysynyt koko ajan samana. Kun tietokoneohjelmalle syötetään jobbareiden lisätiedoissa käyttämät numerot, niin seuraavalla kerralla ohjelma tunnistaa ne, ja ilmoituksia ei julkaista.

    On täysin käsittämätöntä, miten typeriä tekosyitä joku edes viitsii keksiä, jotta nykytekniikalla noin helppoa ja korkeintaan muutaman satasen maksavaa tapaa huijareiden määrän radikaaliksi vähentämiseksi ei muka kannattaisi tehdä.

    Äänestä

  • sen. kirjoitti:

    Pituinen se satu.

    No siinä tapauksessa koko Nettiauto on pelkkä vitsi.

    Äänestä

  • ukon rupiainen kirjoitti:

    No juttuhan on niin, että kaikki mikä nettiin päätyy siellä myös pysyy ikuisesti.. kuten nyt vaikkapa tämä kirjoitus.

    Ei niin ettäkö autonmyynti-ilmoituksesta olisi tuonnempana suurempaa haittaa mutta monesta muusta voi olla. Itselläni oli muutamia ilmoituksia omalla nimellä ja numerolla netissä vuosia sitten ja nimelläni tai numerollani ne löytyvät edelleen.. minä henk.koht en pidä tästä ja toisekseen vaikka numero onkin salainen siihen alkoi jokunen kuukausi ilmoituksesta tulla upeita lehtitarjouksia ja heti alusta alkaen sain häirikkösoittajan kimppuuni eikä se meinannut millään lopettaa.

    Autossa on kyse kauppatavarasta jonka jokainen vähänkin järjissään oleva ensin katsoo ja tutkii paikanpäällä. Kauppatavara ei siis ole henkilö olipa nimi sitten Aku Ankka tai Matti Meikäläinen eikä nimi millään tavoin muuta tavaran laatua ei myöskään se onko numerona prepaid tai julkinen numero.

    Itse en laita enää koskaan yhtään mitään nettiin omalla nimelläni enkä julkisella tai virallisella puhelinnumerolla vaan aina prepaidilla jonka voin nakata roskiin jos aihetta ilmenee. Jo nyt on mielestäni liikaakin hakutuloksia nimelläni vaikkakaan ei mitään rikollista eikä vahingollista mutta silti.. yksityisyyteni tunnen olevan jotenkin hukassa jo nyt.

    Palstalla riehuvasta pökiöstä huolimatta kehoitan jokaista harkitsemaan tarkoin milloin käyttää omia tunnistetietojaan netissä asioidessaan.. siis muilla kuin salatuilla sivuilla... ettei harmittaisi vuosien päästä.

    Miten pystyt edes pitämään autoa omalla nimelläsi. Olet liikennevaloissa joku näkee autosi rekisterinumeron ja sitä kautta nimesi. Onko autosi jonkun muun nimissä? Ainoa syy miksi pelkäät myydä autoa omilla tiedoillasi, luultavasti ulosottomies, setä tulee pian ostoksille.

    Autosi seisoo parkkipaikalla, peitätkö rekisterikilven esimerkiksi pyyheliinalla. Muutenhan joku saattaisi saada tietää, että ajat myös autolla.

    Hyvin on kyllä kaukaa haettuja nuo juttusi, että netissä pitää esiintyä väärillä tiedoilla. Toivot sitä sitten myös ostaessasi, ostat itse vielä juuri varastetun auton, koska omistaja tietojen paikkansapitävyydellä ole merkitystä.

    Äänestä

  • Tarun loppu kirjoitti:

    No siinä tapauksessa koko Nettiauto on pelkkä vitsi.

    Sinä kyllä olet pelkkä " vitsi" kopiointeinesi mutta ymmärretään koska olet vammainen meidän veronmaksajien elättämä sairaalapotilas .Nämä sinun peukalo arvostelut myös ilmoitetaan ylläpidolle tiedät kyllä miksi.

    Äänestä

  • Mutta. kirjoitti:

    Sinä kyllä olet pelkkä " vitsi" kopiointeinesi mutta ymmärretään koska olet vammainen meidän veronmaksajien elättämä sairaalapotilas .Nämä sinun peukalo arvostelut myös ilmoitetaan ylläpidolle tiedät kyllä miksi.

    Jobbarin tärkeimmät tunnusmerkit ovat, että he eivät maksa autojen myyntivoitoista veroja he huijaavat verottajan lisäksi myös autojen ostajia kaikilla keksimillään tavoilla voittojensa maksimoimiseksi.

    Jobbareiden paljastaminen ja ilmiantaminen on todella hyödyllistä toimintaa rehellisten veronmaksajien kannalta. Jobbarit ovat nimittäin erinomaisia kohteita viranomaisille siinä mielessä, että jobbareilta saadaan monia muita rikollisia helpommin takavarikoitua arvokasta omaisuutta, kuten esimerkiksi autoja. Näin jobbareiden veropetoksilla hankittu varallisuus palautuu Valtion kautta takaisin yhteiseksi hyväksi.

    Äänestä

  • Epäuskottavaa kirjoitti:

    Jobbarin tärkeimmät tunnusmerkit ovat, että he eivät maksa autojen myyntivoitoista veroja he huijaavat verottajan lisäksi myös autojen ostajia kaikilla keksimillään tavoilla voittojensa maksimoimiseksi.

    Jobbareiden paljastaminen ja ilmiantaminen on todella hyödyllistä toimintaa rehellisten veronmaksajien kannalta. Jobbarit ovat nimittäin erinomaisia kohteita viranomaisille siinä mielessä, että jobbareilta saadaan monia muita rikollisia helpommin takavarikoitua arvokasta omaisuutta, kuten esimerkiksi autoja. Näin jobbareiden veropetoksilla hankittu varallisuus palautuu Valtion kautta takaisin yhteiseksi hyväksi.

    Kopiointia "verottajan apulaiselta" kohta hoitaja antaa iltalääkkeen.

    Äänestä

  • Epäuskottavaa kirjoitti:

    Jobbarin tärkeimmät tunnusmerkit ovat, että he eivät maksa autojen myyntivoitoista veroja he huijaavat verottajan lisäksi myös autojen ostajia kaikilla keksimillään tavoilla voittojensa maksimoimiseksi.

    Jobbareiden paljastaminen ja ilmiantaminen on todella hyödyllistä toimintaa rehellisten veronmaksajien kannalta. Jobbarit ovat nimittäin erinomaisia kohteita viranomaisille siinä mielessä, että jobbareilta saadaan monia muita rikollisia helpommin takavarikoitua arvokasta omaisuutta, kuten esimerkiksi autoja. Näin jobbareiden veropetoksilla hankittu varallisuus palautuu Valtion kautta takaisin yhteiseksi hyväksi.

    http://www.youtube.com/watch?v=lp16CjG2gtc&feature=related

    Äänestä


  • Kehtaatkin kirjoitti:

    "Mitä luulet, olisiko ne huijareiden ilmoitukset yhtä tökeroitä, jos nettiautossa olisi se ohjelma, joka suodattaisi nuo tökeröimmät ilmoitukset pois?"

    90 % Nettiautossa olevista huijausilmoituksista on sellaisia, että niissä on aina sama kaava. Se tarkoittaa vähintään useita tuhansia ilmoituksia vuodessa. Jos tuokin määrä petosyrityksiä saadaan pois, niin se on valtava edistysaskel.

    Useimmat tietokoneohjelmat ovat sellaisia, että niitä voidaan koko ajan muokata. Eli kun rikolliset keksivät jonkin uuden systeemin, niin sen kaava voidaan syöttää ohjelmalle.

    Monilla jobbareilla on tapana, että he keksivät koko ajan uusia salanimiä ja avaavat niillä tunnuksia Nettiautoon. Päänumerona on usein toimimaton numero, ja lisätiedoissa pyydetään soittamaan jobbarin omaan prepaidiin.

    Tiedän paljon jobbareita, joilla on ollut Nettiautossa jopa 10 - 20 eri salanimeä ja päänumeroa, ja niiden jokaisen lisätiedoissa on pyydetty soittamaan jobbarin salaiseen prepaid-numeroon, joka on pysynyt koko ajan samana. Kun tietokoneohjelmalle syötetään jobbareiden lisätiedoissa käyttämät numerot, niin seuraavalla kerralla ohjelma tunnistaa ne, ja ilmoituksia ei julkaista.

    On täysin käsittämätöntä, miten typeriä tekosyitä joku edes viitsii keksiä, jotta nykytekniikalla noin helppoa ja korkeintaan muutaman satasen maksavaa tapaa huijareiden määrän radikaaliksi vähentämiseksi ei muka kannattaisi tehdä.

    No miksi et sitten tee sellaista ohjelmaa? Olen lähes varma, että jos pystyt poistamaan pysyvästi 90 prosenttia huijausilmoituksista, niin nettiauto sinulle muutaman satasen siitä maksaa.

    Jos nyt 90 % huijareista käyttää samaa kaavaa, ei se tarkoita että estämällä sen yhden tietyn kaavan käyttö huijausyritykset vähenisivät 90 %. Niin saattaa käydä hetkellisesti, mutta muutaman päivän sisällä 90 % huijareista on keksinyt tavan kiertää suotimesi, ja huijausyritysten määrä on taas lähes ennallaan.

    Millaisella ohjelmalla saat karsittua esimerkiksi huijarit, jotka ottavat aina uuden prepaid-liittymän ja salanimen jokaista ilmoitusta varten, tai käyttävät samoja tietoja korkeintaan kolmessa ilmoituksessa? Nimiä pystyy kuka tahansa keksimään miten paljon tahansa, eikä se viiden euron prepaidkään ole suuri investointi, jos kaupasta nettoaa edes pari satasta...

    Minä todellakin olen sitä mieltä, että on täysin nettiauton oma asia, miten noiden huijareiden ilmoitteluun suhtautuivat. Huijareiden ilmoitukset eivät luonnollisestikaan tee hyvää palvelun maineelle, mutta jokainen joka edes vähän osaa omilla aivoillaankin ajatella, pystyy kyllä välttämään 99,9 prosenttia huijausyrityksista.

    Äänestä

  • huijaukset? kirjoitti:

    No miksi et sitten tee sellaista ohjelmaa? Olen lähes varma, että jos pystyt poistamaan pysyvästi 90 prosenttia huijausilmoituksista, niin nettiauto sinulle muutaman satasen siitä maksaa.

    Jos nyt 90 % huijareista käyttää samaa kaavaa, ei se tarkoita että estämällä sen yhden tietyn kaavan käyttö huijausyritykset vähenisivät 90 %. Niin saattaa käydä hetkellisesti, mutta muutaman päivän sisällä 90 % huijareista on keksinyt tavan kiertää suotimesi, ja huijausyritysten määrä on taas lähes ennallaan.

    Millaisella ohjelmalla saat karsittua esimerkiksi huijarit, jotka ottavat aina uuden prepaid-liittymän ja salanimen jokaista ilmoitusta varten, tai käyttävät samoja tietoja korkeintaan kolmessa ilmoituksessa? Nimiä pystyy kuka tahansa keksimään miten paljon tahansa, eikä se viiden euron prepaidkään ole suuri investointi, jos kaupasta nettoaa edes pari satasta...

    Minä todellakin olen sitä mieltä, että on täysin nettiauton oma asia, miten noiden huijareiden ilmoitteluun suhtautuivat. Huijareiden ilmoitukset eivät luonnollisestikaan tee hyvää palvelun maineelle, mutta jokainen joka edes vähän osaa omilla aivoillaankin ajatella, pystyy kyllä välttämään 99,9 prosenttia huijausyrityksista.

    Joko Nettiauton edustaja ei ymmärrä tietotekniikasta mitään, tai sitten hän vain esittää tyhmää. Useimmat tietokoneohjelmat ovat sellaisia, että niitä voidaan koko ajan helposti muokata, ja niille voidaan syöttää uutta informaatiota, jonka mukaan toimia.

    Osa rikollisista osaa varmasti keksiä uusia huijauskaavoja, mutta se ei ole tietokoneohjelmille mikään ongelma. On myös huijareita, jotka ovat vain kopioineet jonkun toisen kehittämän kaavan, ja kun se paljastetaan ja eliminoidaan, niin he ovatkin taas tyhjän päällä.

    Kysyit:
    "Millaisella ohjelmalla saat karsittua esimerkiksi huijarit, jotka ottavat aina uuden prepaid-liittymän ja salanimen jokaista ilmoitusta varten, tai käyttävät samoja tietoja korkeintaan kolmessa ilmoituksessa?"

    Nuo ovat vain yksi pieni osa huijareista, ja sen takia ei kannata unohtaa muita hämärämiehiä. Myös salanimiä ja prepaideja koko ajan vaihtavia jobbareita on paljastettu tälläkin palstalla useita kymmeniä. Jos katsot viestiketjuja, niin huomaat, miten heilläkin on ilmoituksissaan lähes aina samoina toistuvia elementtejä, joista he jäävät kiinni.

    Yksi jobbari vaihtoi koko ajan salanimelä ja prepaidia, mutta ilmoituksen lisätiedoissa luki aina: "ei myydä vikojen takia vaan eurojen takia". Monet jobbarit pyytävät aina lisätiedoissa soittamaan samaan numeroon.

    Myös uusilla salanimillä tarjouksia muiden autoista tekevät pyytävät usein soittamaan vanhaan numeroonsa. Rikollisten perusominaisuus on tyhmyys, ja he tekevät paljon virheitä. Siksi heidät on yleensä helppo paljastaa ja ottaa kiinni.

    Kertokaa tilanteenne ja ottakaa tarjoukset tietokoneohjelmasta ainakin kolmesta eri paikasta. Alla muutama vaihtoehto.

    http://www.cheapsite.fi Klikkaa

    http://tietokannat.fi/tuotteet.php Klikkaa

    http://medialukko.fi/palvelut/ohjelmointi Klikkaa

    Nettiauto voisi nyt lopettaa sen tekosyiden keksimisen ja ottaa aktiivisen otteen rikollisten torjunnassa. Tämä edellyttäen sitä, että Nettiauto haluaa olla tulevaisuudessa sivusto, jonne ihmiset uskaltavat tulla etsimään itselleen autoa. Jos Nettiauton maine rikollisten suosijana ja uhrien ihanteellisena metsästyspaikkana leviää, niin pian Nettiautosta häviää myös suurin osa maksavista asiakkaista.

    Äänestä

  • Nettiauton vastuu kirjoitti:

    Joko Nettiauton edustaja ei ymmärrä tietotekniikasta mitään, tai sitten hän vain esittää tyhmää. Useimmat tietokoneohjelmat ovat sellaisia, että niitä voidaan koko ajan helposti muokata, ja niille voidaan syöttää uutta informaatiota, jonka mukaan toimia.

    Osa rikollisista osaa varmasti keksiä uusia huijauskaavoja, mutta se ei ole tietokoneohjelmille mikään ongelma. On myös huijareita, jotka ovat vain kopioineet jonkun toisen kehittämän kaavan, ja kun se paljastetaan ja eliminoidaan, niin he ovatkin taas tyhjän päällä.

    Kysyit:
    "Millaisella ohjelmalla saat karsittua esimerkiksi huijarit, jotka ottavat aina uuden prepaid-liittymän ja salanimen jokaista ilmoitusta varten, tai käyttävät samoja tietoja korkeintaan kolmessa ilmoituksessa?"

    Nuo ovat vain yksi pieni osa huijareista, ja sen takia ei kannata unohtaa muita hämärämiehiä. Myös salanimiä ja prepaideja koko ajan vaihtavia jobbareita on paljastettu tälläkin palstalla useita kymmeniä. Jos katsot viestiketjuja, niin huomaat, miten heilläkin on ilmoituksissaan lähes aina samoina toistuvia elementtejä, joista he jäävät kiinni.

    Yksi jobbari vaihtoi koko ajan salanimelä ja prepaidia, mutta ilmoituksen lisätiedoissa luki aina: "ei myydä vikojen takia vaan eurojen takia". Monet jobbarit pyytävät aina lisätiedoissa soittamaan samaan numeroon.

    Myös uusilla salanimillä tarjouksia muiden autoista tekevät pyytävät usein soittamaan vanhaan numeroonsa. Rikollisten perusominaisuus on tyhmyys, ja he tekevät paljon virheitä. Siksi heidät on yleensä helppo paljastaa ja ottaa kiinni.

    Kertokaa tilanteenne ja ottakaa tarjoukset tietokoneohjelmasta ainakin kolmesta eri paikasta. Alla muutama vaihtoehto.

    http://www.cheapsite.fi Klikkaa

    http://tietokannat.fi/tuotteet.php Klikkaa

    http://medialukko.fi/palvelut/ohjelmointi Klikkaa

    Nettiauto voisi nyt lopettaa sen tekosyiden keksimisen ja ottaa aktiivisen otteen rikollisten torjunnassa. Tämä edellyttäen sitä, että Nettiauto haluaa olla tulevaisuudessa sivusto, jonne ihmiset uskaltavat tulla etsimään itselleen autoa. Jos Nettiauton maine rikollisten suosijana ja uhrien ihanteellisena metsästyspaikkana leviää, niin pian Nettiautosta häviää myös suurin osa maksavista asiakkaista.

    Ole se maksava asiakas vaan yhteiskunnan elättämä loinen muut ostaa sinä et.

    Äänestä

  • Et, kirjoitti:

    Ole se maksava asiakas vaan yhteiskunnan elättämä loinen muut ostaa sinä et.

    Jobbareiden paljastaminen ja ilmiantaminen on todella hyödyllistä toimintaa rehellisten veronmaksajien kannalta. Jobbarit ovat nimittäin erinomaisia kohteita viranomaisille siinä mielessä, että jobbareilta saadaan monia muita rikollisia helpommin takavarikoitua arvokasta omaisuutta, kuten esimerkiksi autoja. Näin jobbareiden veropetoksilla hankittu varallisuus palautuu Valtion kautta takaisin yhteiseksi hyväksi.

    Äänestä

  • Nettiauton vastuu kirjoitti:

    Joko Nettiauton edustaja ei ymmärrä tietotekniikasta mitään, tai sitten hän vain esittää tyhmää. Useimmat tietokoneohjelmat ovat sellaisia, että niitä voidaan koko ajan helposti muokata, ja niille voidaan syöttää uutta informaatiota, jonka mukaan toimia.

    Osa rikollisista osaa varmasti keksiä uusia huijauskaavoja, mutta se ei ole tietokoneohjelmille mikään ongelma. On myös huijareita, jotka ovat vain kopioineet jonkun toisen kehittämän kaavan, ja kun se paljastetaan ja eliminoidaan, niin he ovatkin taas tyhjän päällä.

    Kysyit:
    "Millaisella ohjelmalla saat karsittua esimerkiksi huijarit, jotka ottavat aina uuden prepaid-liittymän ja salanimen jokaista ilmoitusta varten, tai käyttävät samoja tietoja korkeintaan kolmessa ilmoituksessa?"

    Nuo ovat vain yksi pieni osa huijareista, ja sen takia ei kannata unohtaa muita hämärämiehiä. Myös salanimiä ja prepaideja koko ajan vaihtavia jobbareita on paljastettu tälläkin palstalla useita kymmeniä. Jos katsot viestiketjuja, niin huomaat, miten heilläkin on ilmoituksissaan lähes aina samoina toistuvia elementtejä, joista he jäävät kiinni.

    Yksi jobbari vaihtoi koko ajan salanimelä ja prepaidia, mutta ilmoituksen lisätiedoissa luki aina: "ei myydä vikojen takia vaan eurojen takia". Monet jobbarit pyytävät aina lisätiedoissa soittamaan samaan numeroon.

    Myös uusilla salanimillä tarjouksia muiden autoista tekevät pyytävät usein soittamaan vanhaan numeroonsa. Rikollisten perusominaisuus on tyhmyys, ja he tekevät paljon virheitä. Siksi heidät on yleensä helppo paljastaa ja ottaa kiinni.

    Kertokaa tilanteenne ja ottakaa tarjoukset tietokoneohjelmasta ainakin kolmesta eri paikasta. Alla muutama vaihtoehto.

    http://www.cheapsite.fi Klikkaa

    http://tietokannat.fi/tuotteet.php Klikkaa

    http://medialukko.fi/palvelut/ohjelmointi Klikkaa

    Nettiauto voisi nyt lopettaa sen tekosyiden keksimisen ja ottaa aktiivisen otteen rikollisten torjunnassa. Tämä edellyttäen sitä, että Nettiauto haluaa olla tulevaisuudessa sivusto, jonne ihmiset uskaltavat tulla etsimään itselleen autoa. Jos Nettiauton maine rikollisten suosijana ja uhrien ihanteellisena metsästyspaikkana leviää, niin pian Nettiautosta häviää myös suurin osa maksavista asiakkaista.

    Oletko ottanut tämän asian tiimoilta yhteyttä suoraan nettiautoon? Jos pystyt muutamalla satasella hoitamaan asian kuntoon, niin kerro se ihmeessä myös nettiauton ylläpidolle. Hullujahan he ovat, jos eivät noin hyvään tarjoukseen tartu!

    Siitä ei ole mitään hyötyä kenellekään, että selität samaa asiaa päivästä toiseen tällä palstalla...

    Äänestä

  • Väärä foorumi kirjoitti:

    Oletko ottanut tämän asian tiimoilta yhteyttä suoraan nettiautoon? Jos pystyt muutamalla satasella hoitamaan asian kuntoon, niin kerro se ihmeessä myös nettiauton ylläpidolle. Hullujahan he ovat, jos eivät noin hyvään tarjoukseen tartu!

    Siitä ei ole mitään hyötyä kenellekään, että selität samaa asiaa päivästä toiseen tällä palstalla...

    Minä ja moni muukin on ehdottanut Nettiautolle useita myös täällä kerrottuja edullisia keinoja huijareiden ilmoitusten vähentämiseksi. Toistaiseksi Nettiauto on kuitenkin pitänyt kiinni ajatuksestaan, että sillä ei olisi tarvetta suojella autojen ostajia sivuillaan vaanivilta rikollisilta.

    Nettiauto on kasvanut nykyiseen kokoonsa sen ansiosta, että suuri määrä ihmisiä ovat jättänyt sinne paljon ilmoituksia, ja vieläkin suurempi joukko on lukenut niitä. Näin on saatu houkuteltua myös ulkopuolisia mainostajia. Nettiauto on kiittämätön ja ahne, jos se ei voi miljoonavoitoistaan irrottaa edes muutamaa satasta sen eteen, että Nettiautosta saataisiin turvallisempi tavallisille autonostajille.

    Äänestä

  • Suoraan + tuloksetta kirjoitti:

    Minä ja moni muukin on ehdottanut Nettiautolle useita myös täällä kerrottuja edullisia keinoja huijareiden ilmoitusten vähentämiseksi. Toistaiseksi Nettiauto on kuitenkin pitänyt kiinni ajatuksestaan, että sillä ei olisi tarvetta suojella autojen ostajia sivuillaan vaanivilta rikollisilta.

    Nettiauto on kasvanut nykyiseen kokoonsa sen ansiosta, että suuri määrä ihmisiä ovat jättänyt sinne paljon ilmoituksia, ja vieläkin suurempi joukko on lukenut niitä. Näin on saatu houkuteltua myös ulkopuolisia mainostajia. Nettiauto on kiittämätön ja ahne, jos se ei voi miljoonavoitoistaan irrottaa edes muutamaa satasta sen eteen, että Nettiautosta saataisiin turvallisempi tavallisille autonostajille.

    Eli toisin sanoen sinulla on ainoastaan ideoita, mutta ei aavistustakaan siitä, miten asia käytännössä hoidettaisiin ja mitä se tulisi maksamaan. Kunhan piekset suutasi...

    Teeppä näin. Sen sijaan, että kerrot nettiautolle mitä heidän pitäisi tehdä, jalosta ideasi kaupalliseksi tuotteeksi, teetä varsinainen ohjelmointityö vaikka jollakin mainitsemistasi yrityksistä ja myy valmis tuote nettiautolle. Sillä tavalla saat jotakin konkreettistakin aikaan, ja samalla tienaat itsekin vähän. Myydessäsi tuotettasi, muista kertoa myös se mitä nettiauto hyötyy ostaessaan ohjelmistosi (maineen parantuminen ja uudet maksavat asiakkaat).

    Valmis tuote on paljon helpompi myydä, kuin epämääräiset ideat, joiden toteuttaminen jäisi yrityksen huoleksi ja joiden aiheuttamista kustannuksista ei kenelläkään ole selvää käsitystä. Yritysjohtajat yleensä ymmärtävät ja arvostavat selkeitä lukuja enemmän kuin epämääräisiä ilmassa leijuvia lupauksia.

    Viimeistä lausettasi kommentoisin sen verran. Että Nettiauto on tavalliselle autonostajalle aivan yhtä turvallinen kanava etsiä autoa kuin mikä tahansa muukin. Vaarallinen se on ainoastaan joillekin sinisilmäisille hölmöille, jotka suhtautuvat ilmoituksiin ja myyjien lupauksiin täysin kritiikittömästi.

    Äänestä

  • valmiiksi tuotteeksi kirjoitti:

    Eli toisin sanoen sinulla on ainoastaan ideoita, mutta ei aavistustakaan siitä, miten asia käytännössä hoidettaisiin ja mitä se tulisi maksamaan. Kunhan piekset suutasi...

    Teeppä näin. Sen sijaan, että kerrot nettiautolle mitä heidän pitäisi tehdä, jalosta ideasi kaupalliseksi tuotteeksi, teetä varsinainen ohjelmointityö vaikka jollakin mainitsemistasi yrityksistä ja myy valmis tuote nettiautolle. Sillä tavalla saat jotakin konkreettistakin aikaan, ja samalla tienaat itsekin vähän. Myydessäsi tuotettasi, muista kertoa myös se mitä nettiauto hyötyy ostaessaan ohjelmistosi (maineen parantuminen ja uudet maksavat asiakkaat).

    Valmis tuote on paljon helpompi myydä, kuin epämääräiset ideat, joiden toteuttaminen jäisi yrityksen huoleksi ja joiden aiheuttamista kustannuksista ei kenelläkään ole selvää käsitystä. Yritysjohtajat yleensä ymmärtävät ja arvostavat selkeitä lukuja enemmän kuin epämääräisiä ilmassa leijuvia lupauksia.

    Viimeistä lausettasi kommentoisin sen verran. Että Nettiauto on tavalliselle autonostajalle aivan yhtä turvallinen kanava etsiä autoa kuin mikä tahansa muukin. Vaarallinen se on ainoastaan joillekin sinisilmäisille hölmöille, jotka suhtautuvat ilmoituksiin ja myyjien lupauksiin täysin kritiikittömästi.

    Kirjoitit:
    "Vaarallinen se (Nettiauto) on ainoastaan joillekin sinisilmäisille hölmöille, jotka suhtautuvat ilmoituksiin ja myyjien lupauksiin täysin kritiikittömästi."

    Nettiauton rikolliset eivät ole myyjiä vaan rikollisia, ja ne pitää saada pois.

    Nuo yritykset mainostavat räätälöivänsä tietokoneohjelmat asiakkaiden tarpeiden mukaan. Koska olet koko ajan noin kovasti puolustamassa Nettiautoa, niin olet ilmeisesti siellä töissä. Ainakin siltä vaikuttaa. Kertokaa siis tilanteenne ammattilaisille ja ottakaa tarjoukset tietokoneohjelmasta ainakin kolmesta eri paikasta. Alla muutama vaihtoehto.

    http://www.cheapsite.fi Klikkaa

    http://tietokannat.fi/tuotteet.php Klikkaa

    http://medialukko.fi/palvelut/ohjelmointi Klikkaa

    Äänestä

  • ihmettelen asiaa kirjoitti:

    Miten pystyt edes pitämään autoa omalla nimelläsi. Olet liikennevaloissa joku näkee autosi rekisterinumeron ja sitä kautta nimesi. Onko autosi jonkun muun nimissä? Ainoa syy miksi pelkäät myydä autoa omilla tiedoillasi, luultavasti ulosottomies, setä tulee pian ostoksille.

    Autosi seisoo parkkipaikalla, peitätkö rekisterikilven esimerkiksi pyyheliinalla. Muutenhan joku saattaisi saada tietää, että ajat myös autolla.

    Hyvin on kyllä kaukaa haettuja nuo juttusi, että netissä pitää esiintyä väärillä tiedoilla. Toivot sitä sitten myös ostaessasi, ostat itse vielä juuri varastetun auton, koska omistaja tietojen paikkansapitävyydellä ole merkitystä.

    Kun ostan autoa, siis autoa, vain auton kunto, hinta ja se että autoa paikanpäällä myy auton omistaja merkitsee, se ettei ilmoituksessa ole kuin prepaidnumero tai nimimerkki ei todellakaan merkkaa mitään, ketjun alkuperäinen aloittaja puhuu asiaa. Peloittelusi varastetulla autolla ja ulosottomiehillä on täyttä puppua loppupelieissä koeajossa ja myyjää jututettaessa homma selviää.
    Ja todellakin jos nyt myisin autoani niin kaltaistesi kyylien takia aivan varmasti nimimerkillä ja prepaidilla

    Äänestä

  • selviää kirjoitti:

    Kun ostan autoa, siis autoa, vain auton kunto, hinta ja se että autoa paikanpäällä myy auton omistaja merkitsee, se ettei ilmoituksessa ole kuin prepaidnumero tai nimimerkki ei todellakaan merkkaa mitään, ketjun alkuperäinen aloittaja puhuu asiaa. Peloittelusi varastetulla autolla ja ulosottomiehillä on täyttä puppua loppupelieissä koeajossa ja myyjää jututettaessa homma selviää.
    Ja todellakin jos nyt myisin autoani niin kaltaistesi kyylien takia aivan varmasti nimimerkillä ja prepaidilla

    Jos olisit rehellinen ihminen, niin voisit antaa liikkeen hoitaa autosi myynnin. Luuletko, että ihmiset lähtevät pitkien matkojen päästä katsomaan autoa, jonka tunnistetiedoista ja todellisesta omistajasta ei saa selvää ilmoituksessa? Jos ostat auton väärältä henkilöltä, niin voi käydä esim. niin, että ulosottomies ehtii merkitä auton hukkaamiskieltoon ennen kuin ehdit rekisteröidä sen itsellesi.

    Äänestä

  • Huijarille kirjoitti:

    Jos olisit rehellinen ihminen, niin voisit antaa liikkeen hoitaa autosi myynnin. Luuletko, että ihmiset lähtevät pitkien matkojen päästä katsomaan autoa, jonka tunnistetiedoista ja todellisesta omistajasta ei saa selvää ilmoituksessa? Jos ostat auton väärältä henkilöltä, niin voi käydä esim. niin, että ulosottomies ehtii merkitä auton hukkaamiskieltoon ennen kuin ehdit rekisteröidä sen itsellesi.

    Itse sain pitää nettiautossa ilmoituksessa kilvet peitettynä autoa kuukauden, mutta sitten joku joka ei ollut edes autosta kiinnostunut, teki valituksen. No jouduin laittamaan esille sen kilven.

    Ei siinä mitään epärehellisyyttä ole jos haluaa päättää kenelle jakaa puhelinumeroaan, nimeään tai osoitettaan.
    Yhtä lailla nettiautoon voi helposti laittaa keksityn nimen ja väärennetyt kilvet, harva niitä aikaa ilmoituksesta tarkistamaan, joten on lähes turhaa vaatia että ne näkyy. Rehellisiä ilmoituksia joissa ei näy kilvet löytyy kyllä koko ajan. Varmaan niitä epärehellisiäkin löytyy.

    Kyllä myyjän rehellisyys tulee varmaan esille puhelimessa puhuessa, mutta näyttää harvempi edes uskaltavan soittaa. Turhia kysymyksiä tai tarjouksia kyllä sataa.

    Siitä vaan itse vaikka käyttämään omaa nimeään täälläkin jos kerran ei ole mitään piiloteltavaa.

    Äänestä

  • UPDATE_9149364 kirjoitti:

    Itse sain pitää nettiautossa ilmoituksessa kilvet peitettynä autoa kuukauden, mutta sitten joku joka ei ollut edes autosta kiinnostunut, teki valituksen. No jouduin laittamaan esille sen kilven.

    Ei siinä mitään epärehellisyyttä ole jos haluaa päättää kenelle jakaa puhelinumeroaan, nimeään tai osoitettaan.
    Yhtä lailla nettiautoon voi helposti laittaa keksityn nimen ja väärennetyt kilvet, harva niitä aikaa ilmoituksesta tarkistamaan, joten on lähes turhaa vaatia että ne näkyy. Rehellisiä ilmoituksia joissa ei näy kilvet löytyy kyllä koko ajan. Varmaan niitä epärehellisiäkin löytyy.

    Kyllä myyjän rehellisyys tulee varmaan esille puhelimessa puhuessa, mutta näyttää harvempi edes uskaltavan soittaa. Turhia kysymyksiä tai tarjouksia kyllä sataa.

    Siitä vaan itse vaikka käyttämään omaa nimeään täälläkin jos kerran ei ole mitään piiloteltavaa.

    Kerroit, että sait myydä autoasi kuukauden Nettiautossa ennen kuin jouduit laittamaan ilmoituksen, jossa kilvet näkyivät. Siinäs näet, peittämällä kilvet aiheutit vain sen, että ihmiset eivät uskaltaneet ostaa autoasi.

    Koska Nettiautossa on niin paljon huijareiden ilmoituksia, hyvin monet ihmiset haluavat tarkistaa auton rekkarilla, että pitävätkö kerrotut tiedot paikkansa, ja että kuka on auton todellinen omistaja. Jos rekkaria ei ole saatavilla, niin useimmat siirtyvät katselemaan enemmän rehelliseltä vaikuttavien myyjien autoja. Rehellisillä ihmisillä ei ole mitään salattavaa, ja siksi he uskaltavat esiintyä omilla nimillään.

    Tiedän aika montakin autoliikettä, jotka ottavat asiakkaiden autoja myyntiin. Ne eivät veloita asiakkaalta mitään, vaan toimittavat hänelle sovitun kauppahinnan kun auto on myyty, ja pitävät ylijäävän osuuden itse.

    Äänestä

  • Oma vikasi kirjoitti:

    Kerroit, että sait myydä autoasi kuukauden Nettiautossa ennen kuin jouduit laittamaan ilmoituksen, jossa kilvet näkyivät. Siinäs näet, peittämällä kilvet aiheutit vain sen, että ihmiset eivät uskaltaneet ostaa autoasi.

    Koska Nettiautossa on niin paljon huijareiden ilmoituksia, hyvin monet ihmiset haluavat tarkistaa auton rekkarilla, että pitävätkö kerrotut tiedot paikkansa, ja että kuka on auton todellinen omistaja. Jos rekkaria ei ole saatavilla, niin useimmat siirtyvät katselemaan enemmän rehelliseltä vaikuttavien myyjien autoja. Rehellisillä ihmisillä ei ole mitään salattavaa, ja siksi he uskaltavat esiintyä omilla nimillään.

    Tiedän aika montakin autoliikettä, jotka ottavat asiakkaiden autoja myyntiin. Ne eivät veloita asiakkaalta mitään, vaan toimittavat hänelle sovitun kauppahinnan kun auto on myyty, ja pitävät ylijäävän osuuden itse.

    Oma vikasi: "Tiedän aika montakin autoliikettä, jotka ottavat asiakkaiden autoja myyntiin. Ne eivät veloita asiakkaalta mitään, vaan toimittavat hänelle sovitun kauppahinnan kun auto on myyty, ja pitävät ylijäävän osuuden itse. "

    Ethän vain ole näin lapsellinen kuvitelmissasi?

    Kun euro on aina euro, niin ei ole mitään eroa veloittaako liike myynnistä jotain tai "sopii" autolle sopivan hinnan ja pitää ylimenevän osuuden itsellään eli käytännössä hommansa osaavina asiakas maksaa tietämättään vielä enemmän.

    Äänestä


Niin kyllä kaikkien pitää aina itse vastata itsestään ja tekemisistään. Ostajan käytännössä pitää tarkistaa mitä ostaa. Myyjänkin pitäisi olla rehellinen, mutta aina näin ei ole. Ilmoitus paikka ei ole, eikä sen olisi mitään järkeä olla vastuussa siitä mitä ihmiset ilmoittavat. Tekemällä ilmoittelusta hankalaa karkoitetaan ilmoittajat.

http://mattiviikate.newsvine.com/

Äänestä
  • Vittu, pitäisi vain välillä ottaa joku huijari kiinni ja laittaa torille roikkumaan nimilappu kaulassa. Kun raato alkaa haisemaan, niin voi kuopata jonnekin. Aina sama paskan jauhaminen, ettei asioille voida mitään, vaikka ei ole edes yritettykään. Vastuuta pitää vaatia kaikilta osapuolilta.

    Äänestä

  • Montanya Ruiz Jaume kirjoitti:

    Vittu, pitäisi vain välillä ottaa joku huijari kiinni ja laittaa torille roikkumaan nimilappu kaulassa. Kun raato alkaa haisemaan, niin voi kuopata jonnekin. Aina sama paskan jauhaminen, ettei asioille voida mitään, vaikka ei ole edes yritettykään. Vastuuta pitää vaatia kaikilta osapuolilta.

    Sosiaalipummi pitäs ottaa kiini ja laittaa kelan eteeen nimilappu roikkumaan nimilappu kaulassa veronmaksajat kustantaa tommosten surfailut täällä netissä mee urpo töihin.

    Äänestä

  • joku, kirjoitti:

    Sosiaalipummi pitäs ottaa kiini ja laittaa kelan eteeen nimilappu roikkumaan nimilappu kaulassa veronmaksajat kustantaa tommosten surfailut täällä netissä mee urpo töihin.

    Saattaa minulla olla jo työvuosia enemmän kuin sinulla ikää...

    Äänestä

  • Montanya Ruiz Jaume kirjoitti:

    Vittu, pitäisi vain välillä ottaa joku huijari kiinni ja laittaa torille roikkumaan nimilappu kaulassa. Kun raato alkaa haisemaan, niin voi kuopata jonnekin. Aina sama paskan jauhaminen, ettei asioille voida mitään, vaikka ei ole edes yritettykään. Vastuuta pitää vaatia kaikilta osapuolilta.

    kyllä se on vaan niin että pahin huijari omistaja jolla auto ollut pitkään.Sitten selitetään että kaveri katto pikku vika tai ei muka tiedetä mikä vikana vaikka auto ollut viisi vuotta.Oikea kauppias tai joppari yleensä sanoo suoraan ettei auto ollut pitkään,aika paha tietää vioista.Mulle käynyt näin auton ja kahden mopon kanssa,toinen ostettiin viitasaarelta täys paska ei ikinä käyntiin ja ehjänä myytiin..No sitten toinen piti turusta asti melkein ja leikkas kiinni heti että se ihmisten rehellisyydestä.Ajatetaan ihmisiä ja myydään täysin paskaa tavaraa naama pokalla.Leuhkitaan että ollut pitkään ja taatusti kunnossa että se näistä luotettavista omalla numerolla ja nimellä ilmoittajista ja piste

    Äänestä

Kerrankin keskustelussa on järkeväkin kirjoittaja!

Minäkin ihmettelen näitä lapsellisia vaatimuksia mm. Nettiautoa kohtaan tai jotain "jobbareita".

Näistä suurimmat vouhkaajat ovat tainneet olla niitä avuttomia, jotka ovat menneet tekemään huonot kaupat ihan omaa tyhmyyttään. Raukat eivät voi sitä tunnustaa edes itselleen ja nyt yrittävät löytää syyllistä muualta vaikka peiliin katsominen olisi tärkeintä.

Äänestä
  • Kyllä myyjiltä pitää vaatia rehellisyyttä ja myös nettiautolta. Ei pidä suosia huijareita. Kännykkänumero ei saa olla mikään pre paidi. Ukonruippana on väärässä. Näin on. Rehellisyys maan perii, ja tämänkin threadin juntit, ja törkyturvat, menkäähän pesemään suunne saippualla, ja opetelkaa sivistyneiden ihmisten tavoille.

    Äänestä

  • Tyhmien opettaja kirjoitti:

    Kyllä myyjiltä pitää vaatia rehellisyyttä ja myös nettiautolta. Ei pidä suosia huijareita. Kännykkänumero ei saa olla mikään pre paidi. Ukonruippana on väärässä. Näin on. Rehellisyys maan perii, ja tämänkin threadin juntit, ja törkyturvat, menkäähän pesemään suunne saippualla, ja opetelkaa sivistyneiden ihmisten tavoille.

    Sivistyneet ihmiset eivät suosi huijareita. Fiksut eivät mene helposti itse retkuun, mutta he eivät silti anna noin vain murentaa yhteiskuntaa. Joillakin on vielä "arvot" tallella.

    Äänestä

hyvä uskoisia ostajia.

Äänestä
  • Pitkätukkaasia saa jymähyttää - vanha suomalainen sananlasku. Nettiä kun on hankala valvoa, niin ei ole syytä rangaistuksiinkaan. Poikkeuksena tummaihoisiin kohdistunut rasismi ja jutikat, mutta valkoisista suomalaisista ei niin väliä.

    Äänestä

Auto on meille metsäsuomalaisille vielä jollain tavalla henkimaailman vehje. Sillä pidetään rahallista ja maagista arvoa vielä sittenkin kun se on käytännössä kaatopaikkakamaa. Ajokki herättää tunteita joita ei synny muiden tuotteiden yhteydessä ja siksi moni murehtii itsensä hengiltä miettiessään maksaako myyjä veroja, saako romun ostaja romusta enemmän kuin siitä maksoi, kestääkö A.lla alkava merkki pisemmän aikaa kuin B.llä alkava... ym ym

Satakin vuotta vielä eteenpäin niin metsäsuomalainenkin ryhtyy kokemaan auton vain liikkumisvälineenä jonka ainoa arvo on siinä, liikkumisessa tai liikkumattomuudessa ja maagiset arvot unohtuvat tulevilta polvilta. Mitä luultavammin tulevat polvet nauravat persettään repien lukiessaan nykypäivänä sommiteltuja tarinoita siitä miten tonnin kulkuneuvosta nostettu meteli kattoi koko maan, ajoi henkilön itsemurhaan ja massat epätoivoon.

Nopeuttakaa prosessia ja lopettakaa tyhjästä kohkaaminen.

Äänestä
  • Autoissa on keinotekoinen autovero, joka pitää romuläjän arvon liian korkeana. Ilman veroa auto lähtisi romikselle kuin putkitelevisio.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ukon ruippana kirjoitti:

Muutamat kuikaleet täällä kirkuvat, että nettiautossa jokaisen pitäisi laittaa esiin oma, salaamaton numeronsa ei prepaideja eikä salaisia numeroita. Jos näin olisi, niin arvioilta puolet sivuston ilmoituksista jäisi pois koska minä ja moni muu ei takuulla laittaisi "henkkareitaan" julkisiksi nettiin jossa ne säilyvät seuraavat miljoona vuotta.

Samat kiljukaulat lespaavat räkä suupielestä roikkuen, että nimet tulisi tarkistaa nettiauton toimesta. Tämä on outo vaatimus koska se on käytännössä mahdoton toteuttaa muulla tavoin kuin pankkitunnistautumisella.

Miksi sivuston joka tarjoaa palvelun ajokkien myyntiä varten ylipäätään pitäisi yhtään mitään tarkistaa?

Nämä vaatijat ovat sitä pehmytlatvaista joukkoa joka tarvitsee aina jonkun muun tahon hoitamaan asioita jotka todellisuudessa kuuluvat vain ja ainoastaan heille itselleen.

Nettiauto ei voi mitään sille, että pehmytpäiset lähettävät rahaa tuntemattomille henkilöille näiden lupaillessa ihania asioita vastapalvelukseksi. Vaikka se tekisi mitä niin aina löytyy paukapää joka lähettää rahoja joko nigeriaan.. tai notkeapuheiselle autokaupustelijalle.

Nettiauto ei voi yhtään mitään sille, että joku hömelö ei huomaa tarkastelemansa ajokin rekisteritunnuksen olevan rätillä peitetty taikka photsopilla pois raavittu.

Nettiauto ei voi sillekkään mitään, että monet tekevät huonoja kauppoja ostaessaan vanhoja autoja.

Ei ole nettiauton vika jos yksityiset pyytävät ajokeistaan enemmän rahaa kuin ostaja on säästöön saanut.

Vanhan auton osto on aina, poikkeuksetta jonkinlainen riski ja riskiä voi laimentaa ainostaan itse, ei neittiauto eikä viranomaiset.

Älä maksa senttiäkään käsirahaa koskaan äläkä mistään, kellekkään kuvien ja puheiden perusteella. Jos myyjä rahaa etukäteen vaatii pyyhi välittömästi kohde mielestäsi.. kyse on huijauksesta jota nettiauto ei voi estää vaan sinun on tehtävä se itse.

Ohita enempiä harkitsematta jokainen kohde josta on rekisteritunnus piilotettu tavalla millä tahansa. Kyse on varmuudella jonkintason huijauksesta ja ainakin tahallisesta tarkoituksesta erehdyttää.

Ohita viipymättä jokainen kohde jossa esiintyy "ei kuvan auto mutta aivan samanlainen". Merkki on luultavasti sama mutta varsinainen myyntikohde kuviin kelpaamaton, niin irstaassa kunnossa, ettei edes myyjä kehtaa siitä kuvia ottaa. Jokaisella on jonkinsortin kamera jolla kuvia saa niin halutessaan.. "kuvat myöhemmin... on myös epäillyttävää vaikka ei välttämättä aina. Harvoin tulee niin kiire myydä autoa ettei jouda kuluttaa 20 sekunttia kuvan ottoon.

Salaisessa tai prepaidnumerossa ei ole mitään pelättävää, vain harvalla on näkyvissä oma, tunnistettava numeronsa.

Myyjän nimeä tai nimimerkkiä ei tarvitse yhtään pelätä. Niiden takana on aina, poikkeuksetta henkilöyden omaava ihminen joka allekirjoittaa paperit omalla nimellään kaupan mahdollisesti syntyessä.

Jos haluta välttämättä heti tietää auton omistajan nimen saat sen kysymällä palvelunumerosta tai aken sivuilta mutta valitettavasti tämä palvelu maksaa 3.50€.

Muutama huomio jottet pettyisi niin pahoin.

Valokuvissa autot näyttävät aina huomattavasti paremmilta kuin luonnossa. Kuviin ei tallennu pintojen pikkuvirheet, naarmut, lommot, maalin himmentyminen yms ajan ja kulutuksen tuomat "viat".

Hyvät renkaat tarkoittavat lähes aina renkaita joilla ei vielä saa sakkoja mutta ei juuri muuta.. ehkä jopa sekalaista sarjaa erimerkkisiä ja erikuntoisia nakkeja.

Kaikki toimii tarkoittaa, että pääosin laitteet toimivat mutta eivät kaikki.

Juuri huollettu/nokkaremmi vaihdettu tarkoittaa mitä sattuu. Älä luota siihen vaan tarkista nämä ensimmäisenä. Öljytikusta näkee kyllä montako vuotta liemet ovat siellä seisseet ja raottamalla nokkaremmin koteloa voi ainakin yrittää päätellä onko remmi missä kunnossa.

Tjaah.. meinasin laittaa muitakin juttuja tähän mutta olkoon, tulisi pitkää lörpötystä.

Autoaan myyvä haluaa eroon autostaan syistä jotka vain hän itse tietää.. se mitä hän sinulle sanoo voi olla kokonaan muuta.

Myynnissä ei ole yhtään sellaista "helmeä" joka sinun on pakko saada.. tutki autoa huolella ja harkitse. Jos joku kiireisempi ostaja vie sillävälin auton niin anna viedä, et siinä ole menettänyt mitään.. siirry teenpäin.

Tonnin ja alle resiinoissa on fiftisiksti mahdollisuus saada hyvä tai huono, kalliimmissa, jo muutamien tonnien ajokeissa en enää luottaisi sanaankaan siitä mitä myyjä kuiskii vaan vähintään käyttäisin tohtorilla... tai siirtyisin autoliikkeisiin asioimaan.

Ihan perusymmärryksellä pärjää kaikkialla, myös autoa ostaessa mutta se järki tuppaa joiltakin katoamaan kuumeen yltyessä liiaksi.. ja sitten alkaa itku palstoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu