vanne irti!!!

Ajattelin tuossa viikonloppuna vaihtaa kesägummit alle. Olen tehnyt sen viitenä keväänä nykyiseen autooni (BMW 523) joten homma on aika rutiinia. Mutta mutta...

Miten saan vanteen irti, pultit irtosivat ongelmitta mutta vanne istuu kuin täi tervassa.
Olen yrittänyt lämmittää vannetta, ei apua. Olen moukaroinut putkella rengasta auton alta, ei apua.

Miten ihmeessä alumiinivanne on noin jämäkästi jumiutunut teräslaippaan?
91588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

itse oli sama ongelma aikoinaan -98 eskon kanssa. eräs vaihto hakattiin kaverin kanssa (renkaaseen) puolitopista metrisellä putkella ennenkun antoi periksi. Nopea terävä nytkäys auttaa joskus.

Se on se alumiini vasten takorautaa ilma(happi typpi ja hiilidioksiidi muut yhdisteet)suola piki yms. Vanne hapettuu kiinni laippaan.

Äänestä
  • mä kerranirrotin sillai et jätin pultit löysälle...sit ajelulle.oli eturengas jumissa.joten tiukka kurvaus..ja pam rengas irti!!pultit oli paikallaan joten ei rengas vaeltamaa lähteny

    ulosvetäjä vois olla inhimmillisempi ratkasu

    Äänestä

  • ajatellen laittakaa siihen keskireikään TERVAA! Se on ainoa toimiva aine, eikä tarvi enää tapella koskaan. Käy myös pyäränpulttien kierteisiin ym. alustan liitoksiin.
    Tätä käytetään kuorka-autojen pyöränkiinnityksissä ja perävaunutehtailla yleisesti KAIKISSA liitoksissa, joita auotaan hrvoin.
    Sitä myydään autotarvikeliikkeissä (ainakin raskaan kaluston) jopa sprayna. Halvempaa on kyllä ostaa purkki venetervaa, riittää loppuiäksi.

    Äänestä

  • jude kirjoitti:

    mä kerranirrotin sillai et jätin pultit löysälle...sit ajelulle.oli eturengas jumissa.joten tiukka kurvaus..ja pam rengas irti!!pultit oli paikallaan joten ei rengas vaeltamaa lähteny

    ulosvetäjä vois olla inhimmillisempi ratkasu

    irrotusainetta keskireikään ja hetken päästä lyönti sisäpuolelle ja sitten uuteen vanteeseen tervaa!

    Äänestä

Itselläni jäi jokunen vuosi sitten Corollaan vanne kiinni. Ei auttanut potkimiset, hakkaamiset, CRC:t... Olin nostanut auton hallitunkilla ylös ja kun hermot petti lopuksi, niin päästin tunkista ilmat pois melko rivakasti ja auto putosi melkein vapaasti noin viisi senttiä. Ja katso, vanne irtosi. Ei liene suositeltava tapa, mutta mitään vaurioita ei tullut. Vastaisuuden varalta olen putsannut mahdolliset ruosteet ja möhnät pois vieläkin paremmin.

Äänestä

Hioppa hapettumat vanteesta ja pyörännavasta pois ja sipaset vaseliinia keskiöön ja samalla pultteihin tai sitten sitä hopeanväristä mönjää, mitä nyt sitten nimeltään onkin löytyy varaosaliikkeistä ei ainakaan jää vanne kiinni ja pultit jumetu tai käytä tota edellamainittua tervaa kaikki pitäis toimia

Äänestä
  • kun jarruista siirtyy lämpöä se menee liruksi ja huuhtoutuu pois suolakylvyssä. Terva on P A R A S T A !

    Äänestä

  • Joo, kyllähän sitä jälkeenpäin voi ajatella mitä olisi pitänyt tehdä. Vaan kun on housuissa niin se on silloin myöhäistä. viisi vuotta ongelmitta tuuditti uskomaan että moisia temppuja ei aluvanteiden kanssa tarvitsisi tehdä.

    No, enköhän laita koko auton vaihtoon hiukan ajateltua aikaisemmin niin ei tarvitse murehtia moista. Uudessa pelaa kuitenkin hyvin.


    Niin, kiitos kaikille neuvoista. Irroitin renkaat laittamalla puupalan vannetta vasten (sisäpuolelle) ja tunkin avulla vääntöä vastapuolen renkaaseen tukien senverran että irtosi.

    Äänestä

laita finikor kotelonsuoja-ainetta pyörän laippaan ja pulttien kierteisiin niin irtoaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

Ajattelin tuossa viikonloppuna vaihtaa kesägummit alle. Olen tehnyt sen viitenä keväänä nykyiseen autooni (BMW 523) joten homma on aika rutiinia. Mutta mutta...

Miten saan vanteen irti, pultit irtosivat ongelmitta mutta vanne istuu kuin täi tervassa.
Olen yrittänyt lämmittää vannetta, ei apua. Olen moukaroinut putkella rengasta auton alta, ei apua.

Miten ihmeessä alumiinivanne on noin jämäkästi jumiutunut teräslaippaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu