Minulla on n. vuoden ikäinen labradorinnoutaja uros joka on ollut meillä 12 viikkoisesta asti. Kun se on omalla pihallamme tarhassa, narussa tai irti ja joku kävelee talomme ohi niin labbis nostaa niskakarvat pystyyn ja alkaa murista ja haukkua. Lenkillä se ei tee sitä vastaantulijoille mutta jos joku on vaikka omalla pihallaan seisoskelemassa niin se saattaa tehdä sen. Jos joku outo auto ajaa pihaan ja koira kuulee sisällä sen niin se menee tuulikaappiin murisemaan. Jos harvinaisempi vieras tulee sisään ilman että häntä mennään vastaan niin koira haukkuu ja murisee niskakarvat pystyssä. Jos itse menee avaamaan oven niin koira ottaa iloisena vieraan vastaan.
Ystäväni (jota koira ei tunne) oli kerran "testihenkilönä" niin että pimeällä hän tuli meille takapihan kautta kun koira oli ulkona. Koira teki saman tempun mutta kun ystäväni vain käveli kohti niin koira perääntyi mutta murisi ja haukkui koko ajan. Kun minä tulin piilostani niin sain koiran rauhoittumaan n. 10 sekunnissa ja silloin se oli myös ystäväni "paras kaveri".
Kerran kun naapurin lapset juoksivat koiraa kohti suurella metelillä niin se käyttäytyi uhkaavasti, ymmärrettävää, mutta mielestäni ei sallittavaa käytöstä koiralta eikä lapsilta. Onneksi olin vieressä, en tiedä olisiko se käynyt päälle jos lapset olisivat päässeet koiran luokse.
Koskaan se ei siis (vielä?) ole hyökännyt kenenkään kimppuun eikä ikinä ole edes tokaissut ketään missän tilanteessa enkä sitä päivää mielelläni näkisikään.
Onko tuo nyt jotain suojelua vai uhittelua? Miten sen saisi pois?
Suojeluvietti, epävarmuus?
11
2651
Vastaukset
- kauda
Tuo käytös on reviirin vartioimista. Hyvä piirre - noin yleensä.
Käyttäytymisen tarkoitus on häätää tunkeilija pois omalta reviiriltä. Tuon käytöksen viettipäämäärä on uhkan poistaminen.
Noin nuori koira luultavasti väistää, jos "tunkeilija" tulee vain kohden. Vanhempana koira voi mennä kiinni saakka. Tämä on täysin NORMAALIA koiran käytöstä. Mitä lähempänä koira on reviirin rajoja sen epävarmempi se on.
Koska koira käytääytyy lajityypillisellä tavalla (ja onhan se kiva, jos koira ilmoittaa tunkeilijoista) se täytyy opastaa oikeaan käytökseen - ei kieltää. Oma hermostuminen siirtyy koiraan ja se kokee tulevan uhkan vielä suurempana (kun johtajakin hermostuu niin tässä on pakko olla jotakin vakavaa)
Koiralle kannattaa opettaa käyttäytymismalli:
Vieras tulee pihaan, hälytä (hauku) Omistaja tulee paikalle ja ottaa tilanteen hallintaan: Koira sisälle, omistaja tervehtii tulijat. Sen jälkeen yhdessä omistajan kanssa mennään sisälle ja koira saa tervehtiä tuolilla istuvaa tulijaa. Kun tervehtiminen on suoritettu ja omistaja osoittanut tulijan olevan "luvallisella asialla" voi vieraskin liikkua normaalisti. Ei kuitenkaan koskaan ilman isäntäväkeä. Vieras on koiran reviirillä ja se sitä vartioi.
Lasten kaverit ovat ongelmallisia koiran näkövinkkelistä. Vieraita tyyppejä. Meillä koirat olivat poissa lasten aikana, jos emme olleet kotona. Varovainen saa olla ettei vahinkoja satu. Koira on koira ja sillä on koiran äly ja käyttäytyminen.
Ystävällisyydellä ja opastuksella varmasti pääsette tuloksiin. Muistaa kannattaa kuitenkin, että kun koira vartioi reviiriään - se ei ikinä lopeta sitä. Se on sen sisäisessä käyttäymisessä määrätty "eikä voi sille mitään" - siksi on tärkeää opettaa koiralle oikea toimintamalli.- ssl
vähentyäkin tuo iän myötä - meillä pystykorva, joka piti ennen rappukäytävää ja kerrostalon pihaa omana reviirinään, jossa kenelläkään ei ollut lupa kulkea hänen mielestä samaan aikaan. Ja osittain on tätä vielä nykyäänkin. Mutta huomattavasti on vartiointi laimentunut siitä mitä se oli ennen.
Aloittajan kannattaisi tässä tapauksessa ehkä järjestää kovasti paljon tulevan kesän aikana erilaisia piha-aktiviteettäjä, grillijuhlia, pihakirppiksiä ym. joihin osallistuisi koiralle jo tuttuja ja tuntemattomia ihmisiä. Tilaisuuksia joissa porukkaa tulee ja menee. Näin oppii tulemaan toimeen erilaisissa tilanteissa ja sen että vieraissa ihmisissä ei ole mitään pahaa.
Labbishan on kuitenkin periaatteessa todella ihmisystävällinen koira, joten luultavasti tuossa on vain enemmän murkkuikäisen koiran epävarmuudesta vieraita kohtaan kuin todellisesta reviirin vartioinnista.
- 1 labbis
Epävarma vielä labbis murisee epävarmuuttaan tervepäisen ja oikein opetetun labbiksen
tulee olla neutraali ja kantaa varkaan kanssa tavarat autoon ja hypätä kyytiin.- kultsun emäntä
Kultsuissa on ihan sama vika :)
- JukkaHeL
Hitto kun ihmiset omaavat koiran mutta eivät tiedä kouluttamisesta paskaakaan! Pitäisi olla samanlainen kortti koiran omistamiseen kuin ajokorttikin, täytyy läpäistä VÄHINTÄÄN se koulutusosuus.
ENSINNÄKIN kuten täällä onkin yritetty (mm. ssl -nimimerkin omaavan puolesta) näille tyhmimmille ihmisille selittää, koira on agressiivisena epävarma. Agressiot ihmisiä kohtaan ovat pelon ja epävarmuuden myötä tulevia käyttäytymismalleja (enkä tarkoita ns. "opittua agressiota" niinkuin jotkut sitä haluavat kutsua josta mainitsen lopussa), eikä koira osaa sitä fiksusti ajatella; "häädän vain pahikset pois". Varkaat ovat koiralle sama asia kuin kaikki muutkin taloon tulevat ihmiset.
Koiran ei pitäisi olla luonnostaan agressiivinen ihmisiä kohtaan, se asuu ihmisten kanssa ja pitäisi pitää perhettään laumansa jäseninä ja jos koira vain ymmärtää että ihminen on johtaja, se myös tajuaa että omistaja hoitaa vierailijat eikä koiran tarvitse sitä stressata. Koiran voi kyllä kouluttaa kertomaan haukkumalla jolloin ihmisiä on tulossa mutta agressiot pitää kouluttaa ehdottomasti pois. Tämä kouluttaminen on tärkeää siksi että siinä kerrotaan koiralle: ihminen hoitelee tämän, sinun ei tarvitse tuntea agressiivisuutta ELI toisinsanoen pelkoa tai epävarmuutta näiden ihmisten läsnäollessa.
Vaikka tapa ajatella että "koulutan koiran suojelijaksi jos vaikka joku ihminen joskus käy käsiksi" on luonnollista niille jotka eivät koiran käyttäytymistä ymmärrä yhtään, se on VÄÄRIN ja "koulutettavissa" ihmisistä pois KUN OTTAA SELVÄÄ KOIRASTA ELÄIMENÄ ENNEN SEN HANKINTAA!
Miksi se siis on väärin?
Kyse on tosiaan koiran epävarmuudesta ja pelosta. Sen rohkaiseminen, vaikka tuloksena tunnetilasta olisikin koiran kyky häätää agressiivisesti mahdolliset varkaat pois, tuottaa koiralle enemmän epävarmuutta kun johtaja sanoo sille: "Hyvä koira, on ihan oikein pelätä muita ihmisiä! Ole vain epävarma ja stressaa kokoajan!". Tottakai koira tekee sen kun sitä palkitaan, mutta lopuksi on koiran psyykeestä kyse, ja sen kanssa tässä lapsellisesti leikitään.
On valitettavaa että pikku hauvelista kasvaa epätasapainoinen ja sitten KROONISESTA STRESSISTÄ kärsivä koira.. Kun taloon tulee (enimmäkseen toivottavasti) niitä salittuja ihmisiä, koira on stressaantunut, se ei ymmärrä miksi sille opetetiin pelkäämään ihmisiä ja nyt kun se pelkää, päästetään vaikka mitä ihmisiä sisälle. Esim. ihminen pyrkii lopettamaan koiran räksytyksen kun joku kaveri tulee ja kieltää koiraa käyttäytymästä niinkuin sille opetettiin; agressiivisesti -> koira menee hämilleen mutta jää stressaamaan koska sen päässää liikkuu se mistä johtaja palkitsi sitä. Ja palkitseminen ei välttämättä tapahdu edes niin että ihminen tarkoittaa sitä, pelkästään se että huutaa koiralle on koiran mielestä myös haukkumista ja koira ajattelee että ihminen liittyy sen seuraan -> epävarmuus on palkittu.
Koiran koulutuksen ykkössääntö on aina: OLE JOHDONMUKAINEN. Agressiota palkittaessa ei voi olla koska kuka ei ikinä päästäisi vieraita sisälle taloon? Ei koira tajua esim. sitä miksi se saa välillä olla sohvalla ja välillä se häädetään pois; koira hämmentyy eikä tajua kumpi nyt on se jota johtaja haluaa; saako se siinä olla vai ei? Sama on siinä jos koiran agressiota palkitsee; palkitset epävarmuutta ihmisiä kohtaan, stressiä sekä pelkoa. Sitten yht'äkkiä se onkin väärin, ei saakaan haukkua - parin päivän päästä sitten taas palkitaan.
Sitten on poliisikoiria ja suojeluskoiria jotka koulutetaan tähän käyttäytymismalliin - miksi se olisi oikein?
Koirat koulutetaan ensiksikin OIKEALLA TAVALLA ja koirat pitävät sitä leikkinä. Agressiivisuutta ei missään nimessä palkita vaan koira on vain opetettu kohdistamaan huomion siihen mihin poliisit kohdistaa huomionsa. Tämän koira osaa luonnostaankin sillä kun sen esi-isät elivät villinä, lauman jäsenten piti katsoa mihin lauma on kohdistanut huomionsa, muutoin saalistaminen menisi ihan päin honkia. Tämän leikkimielisyyden poliisikoirissa näkee käytöksestä, ruumiinkielestä ja hännästä joka heiluu villinä puolelta toiselle. Koiran kehonkieli on innostunut ja liikkeet nopeita, se ei jäykisty missään tilanteessa vaan koira on iloinen. Samaa käytöstä tapaa agilityssakin, koirat ovat hyvin innostuneita, ne haukkuvat, eivät malta odottaa.
Video puolustusmessuilta vuodelta 2006:
http://www.youtube.com/watch?v=vupOMlRkDqM&feature=related
Kohdalla 0:57 koira menee vielä leikkiasentoon, takapuoli ylhäällä ja etujalat maassa, kutsuen "pahista" leikkimään kanssaan vaikka "leikki" on jo ohi poliisien mielestä.
Koirat eivät suinkaan ole koulutettu agressiivisiksi jolloin leikki olisi helvetin kaukana tuosta hommasta. Nämä koirat ovat oikeasti ystävällisiä ja rakastavia eläimiä!
Kuten varmaan jo kävi useimmille selväksi, olen koirankouluttaja. Ystävällisenä neuvonani; hankkikaa siitä koiran käyttäytymisestä tietoa niin varmasti osaa jokainen itsekin pohtia loogisesti milloin, mitä ja miten koiraa kannattaa kouluttaa. - uusi koiranom.
JukkaHeL kirjoitti:
Hitto kun ihmiset omaavat koiran mutta eivät tiedä kouluttamisesta paskaakaan! Pitäisi olla samanlainen kortti koiran omistamiseen kuin ajokorttikin, täytyy läpäistä VÄHINTÄÄN se koulutusosuus.
ENSINNÄKIN kuten täällä onkin yritetty (mm. ssl -nimimerkin omaavan puolesta) näille tyhmimmille ihmisille selittää, koira on agressiivisena epävarma. Agressiot ihmisiä kohtaan ovat pelon ja epävarmuuden myötä tulevia käyttäytymismalleja (enkä tarkoita ns. "opittua agressiota" niinkuin jotkut sitä haluavat kutsua josta mainitsen lopussa), eikä koira osaa sitä fiksusti ajatella; "häädän vain pahikset pois". Varkaat ovat koiralle sama asia kuin kaikki muutkin taloon tulevat ihmiset.
Koiran ei pitäisi olla luonnostaan agressiivinen ihmisiä kohtaan, se asuu ihmisten kanssa ja pitäisi pitää perhettään laumansa jäseninä ja jos koira vain ymmärtää että ihminen on johtaja, se myös tajuaa että omistaja hoitaa vierailijat eikä koiran tarvitse sitä stressata. Koiran voi kyllä kouluttaa kertomaan haukkumalla jolloin ihmisiä on tulossa mutta agressiot pitää kouluttaa ehdottomasti pois. Tämä kouluttaminen on tärkeää siksi että siinä kerrotaan koiralle: ihminen hoitelee tämän, sinun ei tarvitse tuntea agressiivisuutta ELI toisinsanoen pelkoa tai epävarmuutta näiden ihmisten läsnäollessa.
Vaikka tapa ajatella että "koulutan koiran suojelijaksi jos vaikka joku ihminen joskus käy käsiksi" on luonnollista niille jotka eivät koiran käyttäytymistä ymmärrä yhtään, se on VÄÄRIN ja "koulutettavissa" ihmisistä pois KUN OTTAA SELVÄÄ KOIRASTA ELÄIMENÄ ENNEN SEN HANKINTAA!
Miksi se siis on väärin?
Kyse on tosiaan koiran epävarmuudesta ja pelosta. Sen rohkaiseminen, vaikka tuloksena tunnetilasta olisikin koiran kyky häätää agressiivisesti mahdolliset varkaat pois, tuottaa koiralle enemmän epävarmuutta kun johtaja sanoo sille: "Hyvä koira, on ihan oikein pelätä muita ihmisiä! Ole vain epävarma ja stressaa kokoajan!". Tottakai koira tekee sen kun sitä palkitaan, mutta lopuksi on koiran psyykeestä kyse, ja sen kanssa tässä lapsellisesti leikitään.
On valitettavaa että pikku hauvelista kasvaa epätasapainoinen ja sitten KROONISESTA STRESSISTÄ kärsivä koira.. Kun taloon tulee (enimmäkseen toivottavasti) niitä salittuja ihmisiä, koira on stressaantunut, se ei ymmärrä miksi sille opetetiin pelkäämään ihmisiä ja nyt kun se pelkää, päästetään vaikka mitä ihmisiä sisälle. Esim. ihminen pyrkii lopettamaan koiran räksytyksen kun joku kaveri tulee ja kieltää koiraa käyttäytymästä niinkuin sille opetettiin; agressiivisesti -> koira menee hämilleen mutta jää stressaamaan koska sen päässää liikkuu se mistä johtaja palkitsi sitä. Ja palkitseminen ei välttämättä tapahdu edes niin että ihminen tarkoittaa sitä, pelkästään se että huutaa koiralle on koiran mielestä myös haukkumista ja koira ajattelee että ihminen liittyy sen seuraan -> epävarmuus on palkittu.
Koiran koulutuksen ykkössääntö on aina: OLE JOHDONMUKAINEN. Agressiota palkittaessa ei voi olla koska kuka ei ikinä päästäisi vieraita sisälle taloon? Ei koira tajua esim. sitä miksi se saa välillä olla sohvalla ja välillä se häädetään pois; koira hämmentyy eikä tajua kumpi nyt on se jota johtaja haluaa; saako se siinä olla vai ei? Sama on siinä jos koiran agressiota palkitsee; palkitset epävarmuutta ihmisiä kohtaan, stressiä sekä pelkoa. Sitten yht'äkkiä se onkin väärin, ei saakaan haukkua - parin päivän päästä sitten taas palkitaan.
Sitten on poliisikoiria ja suojeluskoiria jotka koulutetaan tähän käyttäytymismalliin - miksi se olisi oikein?
Koirat koulutetaan ensiksikin OIKEALLA TAVALLA ja koirat pitävät sitä leikkinä. Agressiivisuutta ei missään nimessä palkita vaan koira on vain opetettu kohdistamaan huomion siihen mihin poliisit kohdistaa huomionsa. Tämän koira osaa luonnostaankin sillä kun sen esi-isät elivät villinä, lauman jäsenten piti katsoa mihin lauma on kohdistanut huomionsa, muutoin saalistaminen menisi ihan päin honkia. Tämän leikkimielisyyden poliisikoirissa näkee käytöksestä, ruumiinkielestä ja hännästä joka heiluu villinä puolelta toiselle. Koiran kehonkieli on innostunut ja liikkeet nopeita, se ei jäykisty missään tilanteessa vaan koira on iloinen. Samaa käytöstä tapaa agilityssakin, koirat ovat hyvin innostuneita, ne haukkuvat, eivät malta odottaa.
Video puolustusmessuilta vuodelta 2006:
http://www.youtube.com/watch?v=vupOMlRkDqM&feature=related
Kohdalla 0:57 koira menee vielä leikkiasentoon, takapuoli ylhäällä ja etujalat maassa, kutsuen "pahista" leikkimään kanssaan vaikka "leikki" on jo ohi poliisien mielestä.
Koirat eivät suinkaan ole koulutettu agressiivisiksi jolloin leikki olisi helvetin kaukana tuosta hommasta. Nämä koirat ovat oikeasti ystävällisiä ja rakastavia eläimiä!
Kuten varmaan jo kävi useimmille selväksi, olen koirankouluttaja. Ystävällisenä neuvonani; hankkikaa siitä koiran käyttäytymisestä tietoa niin varmasti osaa jokainen itsekin pohtia loogisesti milloin, mitä ja miten koiraa kannattaa kouluttaa.Meillä kävi tänään koirakouluttaja olemassa pari tuntia kotona. Kertoisitko vielä, miten kieltää koiraa, kun ystäviä tulee kylään.. murisee vieraille, etenkin miehille..miehelleni murisee aina joskus, toivottavasti nyt jatkossa sekin kitkeytyy pois kun jatkamme sinnikkäästi kouluttamista. Jatkossa harjoittelemme koirani kanssa sitä että minä olen pomo, minä menen ensin, vasta sitten koira, koira ei vie minua, vaan minä päätän mitä koira tekee ja milloin..tottelevaisuus ja se että koira huomaa ettei hänen tarvitse jatkuvasti suojella meitä, vaan me olemme hänelle turva ja hän voi luottaa meihin. Koirani oli kouluttajan mukaan tosi stressaantunut tietyissä tilanteissa, jatkuva läähätys, esim eteisessä takkia päälle laittaessa alkoin kaaauhea läähätys, koira ei siis ollut todellakaan hengästynyt..Tätä ja tottelevaisuutta harjoittelemme niin kauan lenkillä, kotona ja yksinollessa, että alkaa sujua. Poistuukohan tuo muriseminen sen myötä, kun koira saa meidän luottamuksen ja huomaa ettei hänen tarvitse meitä suojella ja varoitella haukkumalla ja murisemalla.
- 1 labbis
uusi koiranom. kirjoitti:
Meillä kävi tänään koirakouluttaja olemassa pari tuntia kotona. Kertoisitko vielä, miten kieltää koiraa, kun ystäviä tulee kylään.. murisee vieraille, etenkin miehille..miehelleni murisee aina joskus, toivottavasti nyt jatkossa sekin kitkeytyy pois kun jatkamme sinnikkäästi kouluttamista. Jatkossa harjoittelemme koirani kanssa sitä että minä olen pomo, minä menen ensin, vasta sitten koira, koira ei vie minua, vaan minä päätän mitä koira tekee ja milloin..tottelevaisuus ja se että koira huomaa ettei hänen tarvitse jatkuvasti suojella meitä, vaan me olemme hänelle turva ja hän voi luottaa meihin. Koirani oli kouluttajan mukaan tosi stressaantunut tietyissä tilanteissa, jatkuva läähätys, esim eteisessä takkia päälle laittaessa alkoin kaaauhea läähätys, koira ei siis ollut todellakaan hengästynyt..Tätä ja tottelevaisuutta harjoittelemme niin kauan lenkillä, kotona ja yksinollessa, että alkaa sujua. Poistuukohan tuo muriseminen sen myötä, kun koira saa meidän luottamuksen ja huomaa ettei hänen tarvitse meitä suojella ja varoitella haukkumalla ja murisemalla.
Paikka mihin tarvittaessa käsket sen kuin "ovikello" soi ym labbis oppii muistamaan aikanaan omatoimisesti paikalleen menon.Labbis muistaa myös jos on käsitelty liian kovakouraisesti "Mies" labbis puolustautuu pelätessään.Palkitseminen oikein menneestä suorituksesta aina.
- klonkki
JukkaHeL kirjoitti:
Hitto kun ihmiset omaavat koiran mutta eivät tiedä kouluttamisesta paskaakaan! Pitäisi olla samanlainen kortti koiran omistamiseen kuin ajokorttikin, täytyy läpäistä VÄHINTÄÄN se koulutusosuus.
ENSINNÄKIN kuten täällä onkin yritetty (mm. ssl -nimimerkin omaavan puolesta) näille tyhmimmille ihmisille selittää, koira on agressiivisena epävarma. Agressiot ihmisiä kohtaan ovat pelon ja epävarmuuden myötä tulevia käyttäytymismalleja (enkä tarkoita ns. "opittua agressiota" niinkuin jotkut sitä haluavat kutsua josta mainitsen lopussa), eikä koira osaa sitä fiksusti ajatella; "häädän vain pahikset pois". Varkaat ovat koiralle sama asia kuin kaikki muutkin taloon tulevat ihmiset.
Koiran ei pitäisi olla luonnostaan agressiivinen ihmisiä kohtaan, se asuu ihmisten kanssa ja pitäisi pitää perhettään laumansa jäseninä ja jos koira vain ymmärtää että ihminen on johtaja, se myös tajuaa että omistaja hoitaa vierailijat eikä koiran tarvitse sitä stressata. Koiran voi kyllä kouluttaa kertomaan haukkumalla jolloin ihmisiä on tulossa mutta agressiot pitää kouluttaa ehdottomasti pois. Tämä kouluttaminen on tärkeää siksi että siinä kerrotaan koiralle: ihminen hoitelee tämän, sinun ei tarvitse tuntea agressiivisuutta ELI toisinsanoen pelkoa tai epävarmuutta näiden ihmisten läsnäollessa.
Vaikka tapa ajatella että "koulutan koiran suojelijaksi jos vaikka joku ihminen joskus käy käsiksi" on luonnollista niille jotka eivät koiran käyttäytymistä ymmärrä yhtään, se on VÄÄRIN ja "koulutettavissa" ihmisistä pois KUN OTTAA SELVÄÄ KOIRASTA ELÄIMENÄ ENNEN SEN HANKINTAA!
Miksi se siis on väärin?
Kyse on tosiaan koiran epävarmuudesta ja pelosta. Sen rohkaiseminen, vaikka tuloksena tunnetilasta olisikin koiran kyky häätää agressiivisesti mahdolliset varkaat pois, tuottaa koiralle enemmän epävarmuutta kun johtaja sanoo sille: "Hyvä koira, on ihan oikein pelätä muita ihmisiä! Ole vain epävarma ja stressaa kokoajan!". Tottakai koira tekee sen kun sitä palkitaan, mutta lopuksi on koiran psyykeestä kyse, ja sen kanssa tässä lapsellisesti leikitään.
On valitettavaa että pikku hauvelista kasvaa epätasapainoinen ja sitten KROONISESTA STRESSISTÄ kärsivä koira.. Kun taloon tulee (enimmäkseen toivottavasti) niitä salittuja ihmisiä, koira on stressaantunut, se ei ymmärrä miksi sille opetetiin pelkäämään ihmisiä ja nyt kun se pelkää, päästetään vaikka mitä ihmisiä sisälle. Esim. ihminen pyrkii lopettamaan koiran räksytyksen kun joku kaveri tulee ja kieltää koiraa käyttäytymästä niinkuin sille opetettiin; agressiivisesti -> koira menee hämilleen mutta jää stressaamaan koska sen päässää liikkuu se mistä johtaja palkitsi sitä. Ja palkitseminen ei välttämättä tapahdu edes niin että ihminen tarkoittaa sitä, pelkästään se että huutaa koiralle on koiran mielestä myös haukkumista ja koira ajattelee että ihminen liittyy sen seuraan -> epävarmuus on palkittu.
Koiran koulutuksen ykkössääntö on aina: OLE JOHDONMUKAINEN. Agressiota palkittaessa ei voi olla koska kuka ei ikinä päästäisi vieraita sisälle taloon? Ei koira tajua esim. sitä miksi se saa välillä olla sohvalla ja välillä se häädetään pois; koira hämmentyy eikä tajua kumpi nyt on se jota johtaja haluaa; saako se siinä olla vai ei? Sama on siinä jos koiran agressiota palkitsee; palkitset epävarmuutta ihmisiä kohtaan, stressiä sekä pelkoa. Sitten yht'äkkiä se onkin väärin, ei saakaan haukkua - parin päivän päästä sitten taas palkitaan.
Sitten on poliisikoiria ja suojeluskoiria jotka koulutetaan tähän käyttäytymismalliin - miksi se olisi oikein?
Koirat koulutetaan ensiksikin OIKEALLA TAVALLA ja koirat pitävät sitä leikkinä. Agressiivisuutta ei missään nimessä palkita vaan koira on vain opetettu kohdistamaan huomion siihen mihin poliisit kohdistaa huomionsa. Tämän koira osaa luonnostaankin sillä kun sen esi-isät elivät villinä, lauman jäsenten piti katsoa mihin lauma on kohdistanut huomionsa, muutoin saalistaminen menisi ihan päin honkia. Tämän leikkimielisyyden poliisikoirissa näkee käytöksestä, ruumiinkielestä ja hännästä joka heiluu villinä puolelta toiselle. Koiran kehonkieli on innostunut ja liikkeet nopeita, se ei jäykisty missään tilanteessa vaan koira on iloinen. Samaa käytöstä tapaa agilityssakin, koirat ovat hyvin innostuneita, ne haukkuvat, eivät malta odottaa.
Video puolustusmessuilta vuodelta 2006:
http://www.youtube.com/watch?v=vupOMlRkDqM&feature=related
Kohdalla 0:57 koira menee vielä leikkiasentoon, takapuoli ylhäällä ja etujalat maassa, kutsuen "pahista" leikkimään kanssaan vaikka "leikki" on jo ohi poliisien mielestä.
Koirat eivät suinkaan ole koulutettu agressiivisiksi jolloin leikki olisi helvetin kaukana tuosta hommasta. Nämä koirat ovat oikeasti ystävällisiä ja rakastavia eläimiä!
Kuten varmaan jo kävi useimmille selväksi, olen koirankouluttaja. Ystävällisenä neuvonani; hankkikaa siitä koiran käyttäytymisestä tietoa niin varmasti osaa jokainen itsekin pohtia loogisesti milloin, mitä ja miten koiraa kannattaa kouluttaa.Tännehän oli tullut ihan kohtuullisesti ja hyviäkin vastauksia. Se oleellinen vain puuttuu: miten tuon käytöksen saa pois? Pitääkö torua, olla huomaamatta koko asiaa, missä vaiheessa palkitaan yms.?
Mitä siis teen tilanteessa jossa olemme lenkillä ja joku katsoo meitä omalta pihaltaan ja koira alkaa haukkua ja murista.
Koira ei siis ole agressiivinen sellaista ihmistä kohtaan jonka me ihmiset "ehdimme huomata" ennen koiraa ja kenelle juttelemme. Siltä saa ottaa ruokakupin pois, lapset saavat "kiusata" sitä (huomatkaa nyt nuo lainausmerkit!), sitä saa silittää ja paijata ihan kuka vaan mutta vain jos oma lauma on ensin toivottanut tulijan tervetulleeksi. - 1 labbis
klonkki kirjoitti:
Tännehän oli tullut ihan kohtuullisesti ja hyviäkin vastauksia. Se oleellinen vain puuttuu: miten tuon käytöksen saa pois? Pitääkö torua, olla huomaamatta koko asiaa, missä vaiheessa palkitaan yms.?
Mitä siis teen tilanteessa jossa olemme lenkillä ja joku katsoo meitä omalta pihaltaan ja koira alkaa haukkua ja murista.
Koira ei siis ole agressiivinen sellaista ihmistä kohtaan jonka me ihmiset "ehdimme huomata" ennen koiraa ja kenelle juttelemme. Siltä saa ottaa ruokakupin pois, lapset saavat "kiusata" sitä (huomatkaa nyt nuo lainausmerkit!), sitä saa silittää ja paijata ihan kuka vaan mutta vain jos oma lauma on ensin toivottanut tulijan tervetulleeksi."Ravista" niskasta ja mene ohi.
Nuori,epävarma koira,joka ei luota omistajan kykyyn hoitaa tilanteita.Siihen vielä murkku-ikää päälle pukkaamassa ja tarmoa todennäköisesti kuin pienessä kylässä,jos rodunomainen on.
Vahtimistakin ehkä,mutta yleensä se kehittyy myöhemmin,eli kun koira on suht valmis päänupistaan.
Viimekädessä voisi paremmin sanoa,jos näkisi koiran,eli miten se viestittää eleillään tilanteissa.
"Miten sen saisi pois ? "No ensinnäkin,vanhanaikaisena ihmisena yksinkertaisesti,koiraa kielletään toiminnoista joita ei haluta,ja palkataan niistä joita halutaan.Eli taas kerran,opetetaan,motivoidaan ja myös tarvittaessa vaaditaan.Tuolla pääpaino,mutta tarvittaessa kielletään.Kiellon jälkeen voi ohjata oikeaan monessakin suhteessa.
JOS on kyseessä ei-pentu-ikäinen koira,joka ei tottele kieltosanaa (joka siis on sille opetettu),niin ollaan heikoilla.Ja kannattaisi ottaa yhteyttä johonkin pätevään koiraihmiseen,ihan perusjuttujakin neuvomaan ja katsomaan,että homma saadaan hanskaan.Oli syy sitten johtajuusjutuissa (koira ei luota omistajaansa)ja/tai riittämättömässä koiran ohjeistuksessa eri tilanteissa.
Ja sitten,mikä yhtä tärkeää.Jos koiralla on sitä patoutunutta energiaa,se todennäköisesti sitä jollain tavoin purkaa itsestään.Riippuen koirasta(rodustakin joskus),kuka milläkin tavoin.Ja kun vielä on nuori,kierroksilla käyvä koira,niin tärkeää olisi,että se pääsisi purkamaan sitä tarmoaan riittävän aivotoiminnan kautta.Eli sopivan harrastuksen (aivotoiminta myös) ja riittävän liikunnan.
Kun noit tarpeet täytetään,niin helpompi keskittyä olennaiseen,koiralta jää turhia hötkyilyjä pois,ja se kuunteluyhteys omistajaankin paranee kummasti ;)- kuikuikee
eli reipas kielto huonosta käytöksestä ja hyvästä asiasta reipas palkka.
Onneksi aloittajan koira ei purrut ystävää, sillä näin kävi eräälle tutulle. ;)
Tässä (liian) lähellä asuu perhe labbiksen kanssa. Koira oli pennusta lähtien hyvin arka ja nuorena aloittikin rähinän kaikille ja kaikelle. Jossain vaiheessa reilun vuoden vanhana sitä alettiin pikkuhiljaa "sivistyneesti" kieltämään. Ei se oikein tehonnut. Nyt käyttävät jo vähän ääntäkin tai ottavat koiran sisälle. Koira on huomattavasti rauhoittunut ja tuntuu jopa tottelevan kieltoa tosin ei välittömästi mutta kuitenkin.
Rähinän saisi kokonaan loppumaan ihan kunnon kiellolla ja juuri sillä hetkellä kun koira -meinaa- aloittaa räkytyksen. Silloin kielto tehoaa parhaiten.
Harmi, kun moni vain häpeää ja jättää kiellon liian ponnettomaksi. Koirahan ei häpeä ölistä niin paljon kuin sielu sietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94914
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54858Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61788Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141698- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86467Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467