Minulla ja ex-miehelläni on yhteinen auto (molempien nimet papereissa). Käytännössä auto oli miehen käytössä, joka on vastannut vakuutusmaksuista ja veroista jne. (tai niin luulin...) Mies lähti, auto on seissyt pihassa yli vuoden ja miehen mukaan saisin ostaa sen itselleni pilkkahintaan.
Tuleeko minulle mahdollisesti joitain kuluja maksettavaksi, esim. uudelleen rekisteröinti jne., jos ostan auton ja laitan sen ajokuntoon? Kaikki autoa koskevat verot ja vakuutusmaksut peritään mieheltäni ulosoton kautta (?)
Tuleeko minulle mahdollisesti joitain kuluja maksettavaksi, esim. uudelleen rekisteröinti jne., jos ostan auton ja laitan sen ajokuntoon? Kaikki autoa koskevat verot ja vakuutusmaksut peritään mieheltäni ulosoton kautta (?)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin käyttömaksu tulee maksettavaksi moninkertaisesti, jos sitä ei ole maksettu
"Ainakin käyttömaksu tulee maksettavaksi moninkertaisesti, jos sitä ei ole maksettu"
Miten niin "moninkertaisesti"? Eihän siihen tule kuin normmaali korko. Summan saa selville kysymällä AKE:sta. Ei ole mitenkään utopistisen kallista.
Vakuutusmaksuista ei tarvi välittää, teet vain uuden vakuutuksen omalla nimelläsi alkamaan samalle päivälle, kuin olet päivännyt rekisterotteen "ilmoitusosan".
Ja varmista AKE:sta samalla jos vaikka olisivat saaneet sen käyttömaksun perittyä ulosottoteitse?
Kumma mies. Sen ymmärtää, että akka jää, mutta että autokin!
Taitaa olla niin huono ettei kannata kunnostaa, jos kerran kävellen lähti.
Kumpaa ei kannata kunnostaa:akkaa vai autoa, kun kerran luovutti ja lähti?
on mahdoton tehtävä. Huono akka ei parane kuin vaihtamalla. Autoa pystyy vielä kunnostamaan, mutta jossain tulee siinäkin raja vastaan eli kannattaako enää satsata rahaa.
Ikävä, jos kaksi perusasiaa pettää yhtaikaa niin pahasti, että on vain lähdettävä kävelemään.
Toisaalta, saattoihan kaverilla olla parempikin auto ja jätti vain p...kan jälkeensä.