TYÖTTÖMYYS=LISÄÄNTYVÄ MAAHANMUUTTO

Ollaanko täällä Parkanon sivustoilla kypsiä käymään asiasta asiallista keskustelua?
Kokoomus avasi tänään keskustelutilaisuuksien sarjan toreilla ja kuppiloissa. Keskustakin ottaa asiaan kantaa omassa kokouksessaan. Sosialidemokraatit ja Perusuomalaiset työperäisessä maahanmuutossa vihdoinkin samoilla linjoilla. Vasemmistoliiton ja Vihreiden kantaa odotellessa kommentoidaan ja kirjoitellaan kannanottoja myös tänne.
3353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pannaan se paikallinen valkonaama sosialihuoltoon. Kyllä se on saanut valittaakin ja lakkoilla vuosikymmenet. Näillä paikallisille vesseleille on maksettu 40v tyhjästä isältä poijalle.
Mitä me teemme sellaisilla valkonaamoilla joista ei ole mihkään??????

Äänestä
  • Miksi täällä on sellainen ajatus heti ensimmäisenä, että maahanmuuttajat menevät ikuisiksi ajoiksi sosiaalihuoltoon. Kyse on myös mahdollisuuksista, jota ei ole vielä tähän päåivään mennessä osattu Suomessa hyödyntää. Ajatellaan heti, että maahanmuuttajat kortistoon koska he ovat laiskoja tai muuten työtä vieroksuvia. Miksi ei anneta heille mahdollisuutta vaikka ryhtyä yrittäjiksi. Eikä pelkästään bitsa sellaisiksi. Vaan ihan tavallisille aloille. Kuljetusyrittäjäksi, taksiyrittäjäksi, rakennusyrittäjäksi, palvelualanyrittäjäksi. Kyllä näitä yritäjyyden monimuotoisia muotoja meillä riittää. Terveen kilpailunkin kannalta ajatus tuntuu hyvältä. Nyt pitäisi kuitenkin työllistää maassa jo olevat ulkomaalaistaustaiset henkilöt ja omat työttömät ennen kuin aletaan päästämään uusia kassalinjalaisia maahan.

    Äänestä

  • kassalinjalle kirjoitti:

    Miksi täällä on sellainen ajatus heti ensimmäisenä, että maahanmuuttajat menevät ikuisiksi ajoiksi sosiaalihuoltoon. Kyse on myös mahdollisuuksista, jota ei ole vielä tähän päåivään mennessä osattu Suomessa hyödyntää. Ajatellaan heti, että maahanmuuttajat kortistoon koska he ovat laiskoja tai muuten työtä vieroksuvia. Miksi ei anneta heille mahdollisuutta vaikka ryhtyä yrittäjiksi. Eikä pelkästään bitsa sellaisiksi. Vaan ihan tavallisille aloille. Kuljetusyrittäjäksi, taksiyrittäjäksi, rakennusyrittäjäksi, palvelualanyrittäjäksi. Kyllä näitä yritäjyyden monimuotoisia muotoja meillä riittää. Terveen kilpailunkin kannalta ajatus tuntuu hyvältä. Nyt pitäisi kuitenkin työllistää maassa jo olevat ulkomaalaistaustaiset henkilöt ja omat työttömät ennen kuin aletaan päästämään uusia kassalinjalaisia maahan.

    täällä olekin jo siivouspalveluyritys ja joku autohuoltamo, vai oliko se pesula. Maahanmuuttajan tie yrittäjäksi taitaa vaan olla aika työläs. Kielitaito täytyy olla ja luottokelpoisuuskin, toki moni on menestynyt ja pyörittää nytkin yritystään esimerkiksi maahantuojana, ravintoloitsija ja eri palvelualoilla. Minusta työperäinen maahanmuutto on edelleen sallittava.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PÄIVÄN PUHEENAIHEENA kirjoitti:

Ollaanko täällä Parkanon sivustoilla kypsiä käymään asiasta asiallista keskustelua?
Kokoomus avasi tänään keskustelutilaisuuksien sarjan toreilla ja kuppiloissa. Keskustakin ottaa asiaan kantaa omassa kokouksessaan. Sosialidemokraatit ja Perusuomalaiset työperäisessä maahanmuutossa vihdoinkin samoilla linjoilla. Vasemmistoliiton ja Vihreiden kantaa odotellessa kommentoidaan ja kirjoitellaan kannanottoja myös tänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu