Uusi voimala rakennetaan kaupungin viereen, jotta saadaan jäähdytysvedestä lämpö talteen. Nythän voimalat lämmittävät ja samalla saastuttavat itämeren suomenlahtea, mutta tulevan voimalan lauhdevedellä tullaan lämittämään kaupungin asuntoja meren sijasta. Se on järkeä jos joku, ja nyt enerkia yhtiö saa sähkön myynnin lisäksi myydä lämpöä, eli kaksinkertaistaa liikevoittonsa/vaihtonsa. Kaupungin ilmaa saastuttavat lämpövoimalat voidaan sulkea ja se on hyvä asia jos mikä. Siis lauhdevedestä talteen otettu lämpö suojelee merta sekä ilmaa.
YDINVOIMALA HELSINKIIN
mat,
13187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
TVO ja Fennovoima saivat luvat ja kummallakaan ei ole aikomusta rakentaa lähellekään Helsinkiä!
sillä lauhdevedellä.
yhtään riskitekijää ydinvoimaan?
Ainakin ydinjätteet voitaisiin sijoittaa Helsinkiin, siellähän on paljon esim. työttömiä somaaleja ja pitäähän ydinjätettä aina uudelleen muuttaa uusiin astioihin 50 vuoden välein, ehkä noin 1 miljoonan vuoden ajan.
Niin kattaako sähkövero sen, Pekkarinen voisi sen vielä kertoa?
http://www.greenpeace.org/finland/fi/ydinvoima/Riskit/ydinjaete
Toinen asia on miksi saksalaiselle yhtiölle annettaisiin ydinvoimala lupa Suomeen? Mikä on se tapa, millä vapaassa kilpailussa elävät sähköyhtiöt paikoittaa myymään sähkön vain Suomen markkinoille?
Pekkarinen kuitenkin antoi ymmärtää, että tämä oli yksi luvan myöntämisen syy, ja siten saadaan korvattua Venäjän tuonnilta.
Fortumin myy sähkön sisaryhtiöilleen ulkomaille ja ostaa takaisin Suomeen ja siten saadaan tilastot osoittamaan, että Suomi tarvitsee lisää ydinvoimaa. Fortumin johtaja sanoi, että Suomi tuo yhden ydinvoimalan verran, mutta Pekkarinen puhui kahdesta, näin epämääräistä on ydinvoima lobbaaminen.
Pekkarien on ilmeisesti laskuissaan unohtanut, että Olkiluoto 3, maailman suurin ydinvoimala ei ole vielä käynnissä.
Suomessa ei ole tarvetta lisä ydinvoimaan, sähkönkulutus laski viime vuonna 6 %!!!!!!!!! Ydinvoimalan verran.
Pekkarisen mielestä ydinvoima on edullista, mutta todellisuudessa asia ei ole niin, ydinvoimala eivät tuota voittoa n. 10 vuoteen käyttöön otosta. Kun tiedämme, että ydinvoimalat ovat ulkolaista ydintekniikkaa ja ne rakennetaan ulkomaalaisella halpatyövoimaalla ja vielä ulkomaalaisten omistukseen on järjetöntä puhua edullisesta energiasta. Päinvastoin kun yhteiskunta saa ydinjätteet ennemmin tai myöhemmin vastuulleen.... lapsillemme..
sähköä 50% ja lämpö energiaa 50% = 100 % , siis voimalan lauhdelämmöllä voi voidaan pitää jokainen helsingin tönö lämpinä kovimmallakin pakkasella. Valtavista asioista on todellakin kysymys, siis maailma pelastuu jos olemme rohkeita ja rakennamme kaikki voimalat suurkaupunkeihin. Suomen on oltava esimerkkinä maailmalle ja rakennettava voimala helsinkiin näin saamme kaiken hyödyn talteen.
no eihän meillä pelkuruuden vuoksi ole oikeutta hyljätä 50% tia ydinvoimalan tuottamasta energiasta kippaamalla se mereen kuten nyt tapahtuu.
Kyllä mie ainakin meen kalaan ihan voimalaitoksen viereen,
Mikäs siinä lämmintä vettä siellä on rannassa ja ihan kivosti kalaakin tulee. Välillä ihan pinnalla kelluu :D Vähän hassu maku niissä välillä on kyllä ollu ja poikakin köhiny jo vähän tuossa ku valittaa että pahaolo. Mutta mitäs tuosta FennoVoima sanoo että Turvallista on
http://www.fennovoima.fi/kysyttya/ydinturvallisuus-ja-sateily
http://takku.net/article.php/20071208132311429
Saksalaiset ne ei tiedä mittään se on suomalainen kova luonne ja puhdas äly joka hauen pyytää ja kestävät Tsernobylit rakentaa!
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/12/589752
Tämä oli mielikuvituksellinen tarina oma mielipiteeni =
http://www.facebook.com/pages/Ydinvoima-kuuluu-menneisyyteen/158239293514?v=app_7146470109
Älkää nyt hyvänen aika niitä Ydinvoimaloita tänne rakentako.
Miksi rakentaa ydinvoimala kaupungin viereen kun sen voi rakentaa rautatientorille.
Siinä olisi turisteille ihmeteltävää kun Helsingin rautatieaseman vieressä olisi ydinvoimala ja jos se sattuisi räjähtämään koko pääkaupunkiseutu muuttuisi asuinkelvottomaksi.
sieltä hlppo vetää kuparijohdoilla sähköä oikeille ihmisile etelään.. Ja jokainen joka sanoo tunnustaa olevansa -työtön-pummi-sossu-hyypiö pannaan lakaisemaan lehtiä roskia voimaloiden maastoon ja talvella lunta tamppaamaan.. saadaan vähennettyä sossukuluja yms...
pitäisi riittää.Sinnetänne ja Helsingin kommuunin kettutytötkin voivat suorittaa alapesun nyt lämpimällä vedellä.
No ainakin eduskanta talon viereen saa mielestäni kaks samantien.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/7330-ydinvoimalan-lahella-asuminen-aiheuttaa-syopaa
http://www.jyvaskylankaupunkilehti.fi/Tapahtumat/Tapahtumakalenteri/Leukemia-ydinvoimaloiden-laheisyydessa-vierailuluento
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/12/589752
Toisaalta taas niin kun noita lukee niin saa eduskunta varmaan ihan yksin jäädä sinne sitten pyörittelemään noita "puhtaita" energia muotojaan. Terve järkinen ihminen poistuu jo paikalta ennen ku rakennushommat alkaa.
ihan siihen eduskuntatalon viereen. Ja ydinjätteet sijoitetaan eduskuntatalon kellariin välivarastoon toistaiseksi odottamaan lopullista sijoituspaikkaa. Tätä reikää taas on kaavailtu Pekkarisen kesämökin takapihalle, koska tämä on sitä itse niin kovasti toivonut.
on purettava ja tilalle rakennettava ydinvoimala että somalit saisivat töitä ettei tarvitsisi notkua rautatieasemalla.
ehdotin aikanaan että ydinvoimalan voisi rakentaa rautatientorille, kun työläiset pääsevät kätevästi töihin junalla. nyt kuitenkin pitää perua tuo ehdotus. junalla ei pääse yhtään minnekään, ainakaan aikataulussa.
pitää ottaa käyttöön toissijainen ehdotus, jossa ehdotin että rautatientorille rakennetaan jättimäinen kullitettu paavo lipposen patsas.