tuossa viikonloppun muisteltiin lapsuutta ja sitä miten sitä on maailmaa hahmottanut lapsena vähän toisesta perspektiivistä kuin sittemmin. Mä esimerkiksi aina ajatelin että koirat on poikia, kissat tyttöjä. Samoin hevoset oli poikia ja lehmät tyttöjä....havupuut poikia ja lehtipuut tyttöjä.:))
Varmaan jokaisella on ollut jotain myöhemmin vääriksi osoittatutuneita käsityksiä asioita lapsena, muistatko niitä?
Lapsen mielikuvia
17
304
Vastaukset
tässä muistella,mutta mitään ei muistunu mieleen...Ainoo jännä juttu tuli mieleen,ku luulin,että tielle vievä tie vie tielle ilman, että ei tarvi muuta kuin astua sille tielle..Oli katos pieni tie kahden pellon välissä ja sisko sanoi tien vievän isommalle tielle..:)
TaikisN kirjoitti:
tielle kyytiä odotellen :))
kanssa seistiin tien vieressä ja meitä jännitti hirveesti astua sille tielle.Muistan kun otettiin kiinni toistemme kädestä ja hypättiin sille tielle...Arvaa vaan,miten pettyneitä me oltiin..Melkeen yhtä suusta tuli,että eihän tää mihinkää vie...:¤
Nyt kyllä naurattaa koko juttu..Enpä ole muistanut pikkusysteriltä kysyäkkää,että muistaako hän vielä..:)
- pirpzuzeiccu
Mulla kans oli tuo koira on poika, kissa on tyttö.. Sitte A on kuin 4. Nelonen on hameen muotoinen ja siitä tulee mieleen punainen, josta tulee mieleen tyttö. No juu, olen syönyt lääkkeeni.. vai olenko.. heh.. *hullunkiilto silmissä* :D
oli ehdottomasti tyttö ja sininen poika minunkin värimaailmassa, samoin musta oli poika ja valkoinen tyttö. Sensijaan vihreä ja ruskea lienevät olleet sukupuolettomia :))
Olis Freudilla selittelemistä !
kovasti, että minkä eläimen TALJAA käyteään nostotöissä ja mitä apua siitä sitten on! :))
- genuiini
nahkaa, sitä käytetään niin moneen ;)
genuiini kirjoitti:
nahkaa, sitä käytetään niin moneen ;)
Ompa söpö elukka, onko tämmöistäkin pakko metsästää?
http://www.cat5ribbon.org/genuiinit/
- Adria
Uskoin tyhmänä, et mustista lehmistä tehdään lakua.
...kersana oli toiveammattina putkimies, ne kun asensivat valonlähteiksi niitä upeita loistevaloputkia joita siihen aikaan kutsuttiin yleisesti neon-putkiksi.
vain lapsen ajatusmaailmassa asiat kulkevat noin loogisesti ja suoraviivaiseti.
Minä luulin lapsena että nuorallatanssijat tanssivat ihan oikeita paritansseja nuoran päällä.
tapasin elämässäni ekan kerran ihka elävän totaalisen pikimustan miehen. Istuin vappumarkkinoilla isän olkapäillä kun tuo julmetun iso (varmaan koripalloilija) musta jättiläinen tuli ihmettelemään vitivalkoista pörröpäätäni. Lähtiessään mies kätteli minua enkä voinut mitenkään ymmärtää miksi ei käteni tullut lainkaan mustaksi. Vielä illemmalla kotonakin esittelin äidille käsiäni mitkä olivat kuin ihmeen kaupalla säilyneet ihan valkeina ;)
kyllä nää jutu on olleet ihania lukea, pienen lapsen maailma on ihmeitä täynnä, mutta hän suhtautuu niihin hyvin luonnollisesti :))
Tulipa tuosta mieleeni vielä että olin kuulemma (en itse muista mitään asiasta) kaksivuotiaana käynyt kysymässä naapurin hevoselta saanko oikaista naapuriin hevoshaan läpi. Hevonen oli kuulemma luvannut :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301896
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591071Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831053- 491049
- 1361024
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet88862Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816