Lapsen mielikuvia

TaikisN

tuossa viikonloppun muisteltiin lapsuutta ja sitä miten sitä on maailmaa hahmottanut lapsena vähän toisesta perspektiivistä kuin sittemmin. Mä esimerkiksi aina ajatelin että koirat on poikia, kissat tyttöjä. Samoin hevoset oli poikia ja lehmät tyttöjä....havupuut poikia ja lehtipuut tyttöjä.:))

Varmaan jokaisella on ollut jotain myöhemmin vääriksi osoittatutuneita käsityksiä asioita lapsena, muistatko niitä?

17

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä muistella,mutta mitään ei muistunu mieleen...Ainoo jännä juttu tuli mieleen,ku luulin,että tielle vievä tie vie tielle ilman, että ei tarvi muuta kuin astua sille tielle..Oli katos pieni tie kahden pellon välissä ja sisko sanoi tien vievän isommalle tielle..:)

      • tielle kyytiä odotellen :))


      • TaikisN kirjoitti:

        tielle kyytiä odotellen :))

        kanssa seistiin tien vieressä ja meitä jännitti hirveesti astua sille tielle.Muistan kun otettiin kiinni toistemme kädestä ja hypättiin sille tielle...Arvaa vaan,miten pettyneitä me oltiin..Melkeen yhtä suusta tuli,että eihän tää mihinkää vie...:¤
        Nyt kyllä naurattaa koko juttu..Enpä ole muistanut pikkusysteriltä kysyäkkää,että muistaako hän vielä..:)


    • pirpzuzeiccu

      Mulla kans oli tuo koira on poika, kissa on tyttö.. Sitte A on kuin 4. Nelonen on hameen muotoinen ja siitä tulee mieleen punainen, josta tulee mieleen tyttö. No juu, olen syönyt lääkkeeni.. vai olenko.. heh.. *hullunkiilto silmissä* :D

      • oli ehdottomasti tyttö ja sininen poika minunkin värimaailmassa, samoin musta oli poika ja valkoinen tyttö. Sensijaan vihreä ja ruskea lienevät olleet sukupuolettomia :))

        Olis Freudilla selittelemistä !


    • kovasti, että minkä eläimen TALJAA käyteään nostotöissä ja mitä apua siitä sitten on! :))

      • genuiini

        nahkaa, sitä käytetään niin moneen ;)



      • luulisi nyt ainakin olleen karhun voimat nostamiseen? :)


    • Adria

      Uskoin tyhmänä, et mustista lehmistä tehdään lakua.

      • mistäköhän tuollainenkin ajatus lapsen päähän on pälkähtänyt :)


    • ...kersana oli toiveammattina putkimies, ne kun asensivat valonlähteiksi niitä upeita loistevaloputkia joita siihen aikaan kutsuttiin yleisesti neon-putkiksi.

      • vain lapsen ajatusmaailmassa asiat kulkevat noin loogisesti ja suoraviivaiseti.

        Minä luulin lapsena että nuorallatanssijat tanssivat ihan oikeita paritansseja nuoran päällä.


    • tapasin elämässäni ekan kerran ihka elävän totaalisen pikimustan miehen. Istuin vappumarkkinoilla isän olkapäillä kun tuo julmetun iso (varmaan koripalloilija) musta jättiläinen tuli ihmettelemään vitivalkoista pörröpäätäni. Lähtiessään mies kätteli minua enkä voinut mitenkään ymmärtää miksi ei käteni tullut lainkaan mustaksi. Vielä illemmalla kotonakin esittelin äidille käsiäni mitkä olivat kuin ihmeen kaupalla säilyneet ihan valkeina ;)

      • kyllä nää jutu on olleet ihania lukea, pienen lapsen maailma on ihmeitä täynnä, mutta hän suhtautuu niihin hyvin luonnollisesti :))

        Tulipa tuosta mieleeni vielä että olin kuulemma (en itse muista mitään asiasta) kaksivuotiaana käynyt kysymässä naapurin hevoselta saanko oikaista naapuriin hevoshaan läpi. Hevonen oli kuulemma luvannut :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1649
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1551
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      28
      1179
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1121
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      83
      951
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      921
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      913
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      61
      788
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      761
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      756
    Aihe