Poistuu: 26.4.2010 klo 20.00 mutta vielä ehtii katsoa mitä megamunausta Suomessa oikein valmistellaan.
http://areena.yle.fi/video/914240
http://areena.yle.fi/video/914240
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
TVO:n Jarmo Tanhua hokee kuin mantraa tuossa ohjelmassa:
"siitä on tulossa hyvä laitos"
"siitä on tulossa hyvä laitos"
(tarkoittaen Olkiluoto 3)
toimittajan kysyessä että jos olisiva tienneet
että tulee näin paljon ongelmia, niin olisitteko
ottaneet ranskalaisen toimittajan?
"siitä on tulossa hyvä laitos"
tuo mandra kuvaa kyllä hyvinkin paljon eli
ei ole kaikki kunnossa mutta mitään ei haluta myöskään kertoa
juuuuu, tässä onkin ihan turvallinen olo,valmistuvan ydinvoimalan läheisyydessä:(
Jos ei siis ehdi katsomaan:
http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot/kasikirjoitus
Ranskasta tullut kirje varoittaa, että EPR-reaktori (jota tyyppiä myös Olkiluoto 3 eli OLK3 edustaa) on altis ydinvoimalaonnettomuudelle jo käynnistyshetkellä.
http://riikkasoyring.blogit.uusisuomi.fi/2010/04/03/ydinvoima-tunkee-luihin-ja-ytimiin-osa-12/
http://riikkasoyring.blogit.uusisuomi.fi/2010/04/07/ydinvoima-tunkee-luihin-ja-ytimiin-osa-22-taloudellisuus/
Rakentajat kertovat Olkiluodon ongelmista
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Rakentajat kertovat Olkiluodon ongelmista/1135252524882
Olkiluoto3 on pommi..!
Ranskan ydinjäte skandaali. (ei ne osaa tehä edes autoja,hahaaa)
http://www.youtube.com/watch?v=oHvnmcaOnCU&feature=PlayList&p=A7C7AEBEB4480961&playnext_from=PL&index=0&playnext=1
MOT: Eli Suomi on juuri siinä tilanteessa, mistä OECD:n ydinvoimajohtaja meitä varoittaa.
Echavarri: "On tärkeää varmistaa, että malli on loppuun asti suunniteltu ja että sille on jossain annettu lupa, jonka viranomaiset ovat tarkan tutkimuksen jälkeen myöntäneet."
Echavarri hämmästelee Suomen kiirettä ydinvoimapäätöstensä kanssa.
Echavarri: "Espanjan kielessä on sanonta, joka kuuluu: “Pue minut hitaasti, sillä minulla on kiire.” Ymmärrättekö mitä se tarkoittaa?"
MOT: "Meidän pitäisi siis odottaa?"
Echavarri: "Kun tässä vaiheessa odottaa, menettää paljon vähemmän aikaa kuin rakennusaikana, jos tulee ongelmia."
Echavarri: "Ja käyttäkää testattua teknologiaa."
Thomas: "Ei ole täysin selvää, mikä Olkiluodossa meni pieleen. Moni asia meni pieleen. On hyvin optimistista ajatella, että ensi kerralla kaikki menee nappiin. En ymmärrä, mistä se optimismi on peräisin."
Juonto: Suomi siis marssii iloisena kohti yhä ydinvoimavaltaisempaa tulevaisuutta, sähkösyöpön teollisuustuotannon ehdoilla.
lupasi pari ydinvoimalaa? Kokoous ja Keskusta laittoi heti toimeksi:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010042511537335_uu.shtml
Millään ei ole mitään merkitystä, kun on homoudesta kysymys Sinnemäen kohdalla:
"suurimmaksi voitoksi parisuhdelain voimaantulon"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anni_Sinnemäki
Kaikilla on suruton meno... sinnemäkeä myöten, tuhat rekallista ydinjätettä ei riitä syyksi lähteä hallituksesta. Sinnetännemäki ei välitä tippaakaan luontoarvoista, pohjavedestä, ilmasta, maasta... ei muuta kuin lisää oikeuksia homoille, vaikka kauppahintana olisi koko elinympäristömme, näin hän antoi ymmärtää, kun toimittaja kysyi: "miksi ette jätä hallitusta". Siis määrättömästi ydinvoimalaarakentaa Suomeen ja he pysyvät hallituksessa. Vihreät ovat isänmaan viholliset no. 1., onhan ulkomaalisen firman tulo Suomen ydinjätepuolelle jo todellinen painajainen (Fennovoima).
Epäilyt käyvät toteen, että EU:n myötä Suomesta on tuolossa EU:n ydinjätekaatopaikka.
Kiitos Sinnemäki, Katainen ja Pekkarinen...
http://www.greenpeace.org/finland/fi/ydinvoima/Riskit/ydinjaete
"Yksittäistapauksien käsittely mediassa saattaa antaa hieman väärän kuvan työmaasta", TVO:n Silvennoinen sanoo.
Niin ne Olkiluoto 3:n yksittäistapaukset? Lokakuussa 2009 STUK huomautti siitä, että jäähdytysjärjestelmän putkien hitsauksessa ja valvonnassa ei ole noudatettu sääntöjä. Toukokuussa 2009 se vaati pääkiertoputkien hitsauksen keskeyttämistä ja selvitystä vioista. Heinäkuussa 2008 STUK totesi automaatiosuunnittelussa puutteita. Vuonna 2007 työmaalla oli valettava uudestaan pääkiertoputkistot. Vuonna 2006 STUK löysi huokoisuutta betonista, jolla oli valettu reaktorirakennuksen pohjaa. Sen lisäksi STUK on vaatinut lisäselvityksiä muun muassa rakennuspiirustusten puuttumisesta ja kielimuureista.
"Eri osapuolilla oli aluksi liiankin ruusuiset kuvitelmat siitä, että tämä olisi helppoa", STUKin johtaja Tiippana sanoo.
Keitä nämäsinisilmäiset osapuolet ovat?
"Laitostoimittajat, tilaaja Suomessa ja suuri yleisö."
Jouni Silvennoinen, oletteko TVO:lla olleet sinisilmäisiä? "En usko, että meidän puolelta on kuviteltu, että tämä olisi helppo projekti. Meillä on paljon henkilöitä, joilla on kokemusta aikaisempien voimaloiden rakentamisesta."
Entä ne puolalaiset rakentajat. Mikä maku heille jäi Olkiluodon työmaasta?
"Olen onnellinen, että lähdin sieltä, olen nyt kotona ja työskentelen rauhallisesti", puolalainen Zbigniew Mulczynski sanoi haastattelussa. "En koskaan palaisi sinne mistään hinnasta. Ihan totta. Raha ei ole tärkein asia. Stressi siellä oli uskomaton."
Loviisa on toiminut moitteettomasti jo monta kymmentä vuotta ja oli venäläis suomalainen yhteistyö projekti.Nykyinen ranskalainen huipputurvallinen malli kompastuu lillukanvarsiin ja täysin turvvallista ydinvoimalaa ei ole olemassakaan ja siksipä tämä suomalaisranskalainen yhteistyöprojekti ei tule ikinä valmiiksi.
Vahvistui uskoni entisestään siihen että mihin monikansallistava kokoomus lyö kätensä niin se lyö aina paskaan.
http://www.youtube.com/watch?v=4OwwLpR5zR0
Jälleen yksi surullinen ihmiskohtalo ,josta olisi voinut tulla vaikka mitä.Alku ja koulutus oli hyvä mutta poliittinen ura ja turhamainen elämä tekivät selvää jälkeä josta saamme kaikki kansa nauttia seuraavat 500miljoonaa vuotta.
Jo vuosia sitten.Tuo valtiohan on saastunut jo lopullisesti eikä edes ilmainen lentolippu hotellihuoneineen saisi minua astumaan tuolle maaperälle.
Thomas: "Uuden sukupolven laitoksista on vain vähän näyttöä. Vain kahdesta laitoksesta on merkittävää rakentamiskokemusta. Käyttökokemusta ei ole lainkaan. Kaksi esimerkkiä ovat molemman sujuneet huonosti. Olkiluoto3 on selvästikin sujunut hyvin huonosti. Ranskan Flamanville näyttää sujuvan huonosti myös. Vuoden rakentamisen jälkeen se oli ylittänyt budjetin 20 prosentilla. Kahden vuoden rakentamisen jälkeen se näyttää olevan kaksi vuotta aikataulusta jäljessä."
http://www.hs.fi/keskustelu/%26%2334%3BPuunpolton+p%E4%E4st%F6t+l%E4mmitt%E4v%E4t+ilmastoa%26%2334%3B/thread.jspa?threadID=239956&tstart=0
Tsoukki-Mauri takuulla tiesi, että Tiurilta on tulossa tämän suuntaista kommenttia. Nyt kepu ja kokoomus voivat hyvällä omalla tunnolla jättää risupaketin toteuttamatta (mikä sinänsä on päästöjen kannalta tietysti ok) ja keskittyä täysillä ydinvoiman ihanuuteen. Eihän ydinvoimalla tietenkään mitään ilmastonmuutosta pystytä hidastamaan, se ei ole turvallista eikä halpaa eikä sen hyötysuhde ole mikään häävi mutta saatiinhan nyt kuitenkin ja jälleen kerran kumarrettua markkinavoimille.
Kiitti Mauri ja riemuitse Katainen.
Sääli vaan, että Suomen resurssit menevät vanhan teknologian kehittelyyn ja korjailuun samaan aikaan kun muut maat porskuttavat yli ja ohi uuden teknologian parissa.
Ydinvoiman suhteen täydellinen sarvikuonojen maa, siitä pikku pekkariset, pinoccio kataiset, tiurit jne. ydinvoimateollisuuden ja suuren rahan juoksupojat ja tytöt ovat tulevaisuutta säästämättä, laadusta ja turvallisuudesta tinkimällä, kuin hurmiossa pitäneet huolen.
Toivottavasti nämä kaikkein ydinvoima myönteisimmät herrat ja rouvat velvoitetaan Olkiluodon POMMI 3:sta käynnistettäessä sinne aitiopaikalle, "pirupullon" vihkiäisiin!
Luulisi, että riittävästi on tarpeeksi - vaan kun ei riitä.
Onneksi loppupeleissä aina tulee ensin omatunto vastaan, sitten vastuu, sitten häpeä ja sitten ei naurata.