E-pillerit ja huima hemoglobiininnousu

Eli olen aloittanut e-pillerit n. 3 vuotta sitten, olen nyt vähän päälle parikymppinen. Silloin hemoglobiinini oli n. 120 luokkaa, eli ihan normaali... Siinä sitten sen jälkeen pari kertaa käynyt Hb kokeissa ja aina on tullut nousua ja viimeksi kun kävin Hb oli luokkaa 156!! Terkkari sanoi, että on vielä ihan normaalia ja erittäin hyvä hemoglobiini eikä maininnut mitään veritulppariskistä. Onko siis syytä pelätä, että jos se Hb jatkaa tuota huimaa nousuaan niin veritulppariski kasvaa? En tupakoi ja elän muutenkin suht terveellisesti; liikun ja syön hyvin. Rupesi vaan arveluttamaan, kun monesti olen kuitenkin kuullut että e-pillerit saattavat aiheuttaa veritulpan. Itse myös mainitsin tästä terveydenhoitajalle, mutta hän sanoi että hemoglobiinini on erittäin hyvä ja mitään ohennuksia ei tarvitse tässä vaiheessa aloittaa.

Olenko turhaan huolissani?
31325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ohennuksia?? Eikös kaikkein terveellisin vaihtoehto ole vaihtaa e- pillereitä....

Äänestä

suvusta löytyy ns. tulppariski (paksu veri eli korkea HB), asia kannattaa ottaa puheeksi lääkärin kanssa.

Söin e-pillereitä useita vuosia ilman mitään oireita tai haittoja. Sitten yks kaks pyörryin kahdesti, ensimmäisellä kerralla pyörryin parkkipaikalla ja toisella kerralla kotona, olo oli kamala. Menin lääkäriin, jossa EKG osoitti hieman normaalia pidemmän t-aallon. Lääkäri lähetti lisätutkimuksiin, verikokeet (HB 153 ja 158), Holter, rasitus-EKG, veren happipitoisuus, sydämen ultra ja viimeisenä jalkojen ultra. Jalkojen ultraäänessä havaittiin 2 veritulppaa pohkeessa, yli 20 cm pitkä trombi oikeassa reisilaskimossa. Pyörtymiset olivat ilmeisesti keuhkoveritulppia, onneksi henki säilyi, koska olin muuten erinomaisessa kunnossa. 4 päivää sairaalassa, 6 kk marevania (alussa 1-3 kertaa viikossa verikokeet oikean lääkemäärän selittämiseksi, parin kuukauden jälkeen 2 kertaa kk) ja kaikki hormonaalinen ehkäisy on täysi poissuljettu. 6kk lääkityksen jälkeen kuukausi ilman lääkkeitä ja hyytymistekijä- verikoe, joka onneksi osoitti, ettei Marevania jatkossa tarvittu.

Suosittelen, että keskustelet lääkärisi kanssa mahdollisesta veritulppariskistä ja pyydät lähetteen verikokeisiin.

Äänestä

Mielestäni olet turhaan huolissasi. Hemoglobiini kuitenkin vaihtelee.

Olet muuten erittäin toivottu vieras veripalvelussa. Jokainen luovutuskerta laskee väliaikaisesti hemoglobiinia. Verta voi luovuttaa kolmen kuukauden välein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erinomainen Hb kirjoitti:

Eli olen aloittanut e-pillerit n. 3 vuotta sitten, olen nyt vähän päälle parikymppinen. Silloin hemoglobiinini oli n. 120 luokkaa, eli ihan normaali... Siinä sitten sen jälkeen pari kertaa käynyt Hb kokeissa ja aina on tullut nousua ja viimeksi kun kävin Hb oli luokkaa 156!! Terkkari sanoi, että on vielä ihan normaalia ja erittäin hyvä hemoglobiini eikä maininnut mitään veritulppariskistä. Onko siis syytä pelätä, että jos se Hb jatkaa tuota huimaa nousuaan niin veritulppariski kasvaa? En tupakoi ja elän muutenkin suht terveellisesti; liikun ja syön hyvin. Rupesi vaan arveluttamaan, kun monesti olen kuitenkin kuullut että e-pillerit saattavat aiheuttaa veritulpan. Itse myös mainitsin tästä terveydenhoitajalle, mutta hän sanoi että hemoglobiinini on erittäin hyvä ja mitään ohennuksia ei tarvitse tässä vaiheessa aloittaa.

Olenko turhaan huolissani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu