Sosiaalituet

Räjähtivät nousuun vieläkö hallitus väittää Suomen olevan hyvinvointivaltio!

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/04/1109853
4132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eivät suinkaan "räjähtäneet nousuun" vaan niiden hakijoiden määrä...

Ja suomi ei ole ollut pitkään aikaan hyvinvointivaltio pienituloiselle.

Äänestä
  • Sossut Suljettava välittömasti niinkuin Muuallakin Eu.n sisällä on tehty.. espania kreika italia unkari balttia puola yms.. Ei pidä jakaa Vastikkeetonta rahaa kenellekkään.

    Äänestä

  • sossut-kiinna heti kirjoitti:

    Sossut Suljettava välittömasti niinkuin Muuallakin Eu.n sisällä on tehty.. espania kreika italia unkari balttia puola yms.. Ei pidä jakaa Vastikkeetonta rahaa kenellekkään.

    on kasvanut. Orjatyö on tavallista työtä ja työntekijälle ei makseta palkkaa. Tästä syystä työssä käyvät hakevat toimeentulotukea.

    MOT ohjelman mukaan suomessa on yli 320 000 orjaa, heitä ei lasketa työttömiksi, he tekevät palkaton orjatyötä.

    googlaa ohjelman tiedot itse, älä ole niin avuton impivaaran idiootti.

    Äänestä

Niin, nyt on alettu laukaista sitä pankkien halvalla korolla rakentamaa asuntoansaa, ihan kuten viime lamankin aikana.

Ansa toimii näin:

1. Nousukauden aikana annetaan halpaa asuntolainaa. Tyhmät ihmiset ryntäävät ostamamaan asuntoja, joiden hinnat kohoavat huimasti.
2. Seuraa laskukausi, kuten aina taloudessa. Työttömyys kasvaa, asuntojen hinnat laskevat. Pankit alkavat kiristää lainaehtoja. Osa kalliilla ostetuista asunnoista kaatuu niille, minkä lisäksi asunnottomaksi joutuneelle jää vielä vähän velkaa maksettavaksi, koska asunnon alentunut arvo ei kata velkamäärää. Pankki saa asunnon, mutta asunnon ostajalle jää velkaa, jolla pankki rikastuu. Korkoehdot ovat aivan toista kuin alunperin.
3. Tulee uusi nousukausi. Pankki myy asunnon kalliilla ja jää odottamaan koska ansa taas laukeaa. Loppu pelissä yhteiskunta kustantaa pelin, koska asunnoton työtön ei suoriudu suurista veloistaan ja päätyy sosiaalitoimiston kestoasiakkaaksi. Jos suoriutuu, hyvä niin, paitsi että itse hän joutuu viettämään loppuelämänsä kuitenkin kurjuudessa, kituuttaen lyhennyksiensä maksamista.

Nauttikaahan kesästä. Syksyllä on tiedossa vielä synkempää kyytiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4+6 kirjoitti:

Räjähtivät nousuun vieläkö hallitus väittää Suomen olevan hyvinvointivaltio!

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/04/1109853

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu