Niin, olen tässä nyt jonkun aikaa seurannut useampia keskusteluja liittyen lihasmassan kasvattamiseen. Eikä minulle ole vieläkään selvinnyt, että riittääkö esim. hauislihakselle kerta viikossa kunnon treeni vai ei? Jotkut sanoo, että lihasta pitäisi harjoittaa 3-4 krt viikossa, jos haluaa lihaksen kasvavan myös kokoa.
Toiset taas, että kerta viikossa riittää. Miten on, kumpi onpi parempi?
Lihasmassaa
5
462
Vastaukset
- juupa juu
mää treenaan 2 kertaa viikos 2kunnon liikettä
- kokemustaonksdogsjb
Kyllä on parempi tehä ennemmin 1 kerta viikossa kuin 4. Hyvin kasvaa ainakii itella kun treenaan haukat ja muutkii lihakset kerran viikkoon.
- knowledge
joo. järkee taas hiukan. koitas vetää kaikki lihasryhmät läpi neljä kertaa viikossa. Kato missä vaiheessa viikkoo tulee ensmäsen kerran mieleen että tais tulla haukattua liian iso pala kerralla. aloita vaan suosiolla jokainen lihasryhmä kerran viikossa. ma , ke, pe. ja katot siitä sitten miltä treeni tuntuu ja toimii. unohtamatta aerobista treeniä.
- Massaton
väsynymies kirjoitti:
http://www.potku.net/forum/viewtopic.php?f=35&t=13900#p545047
olevan mielipiteitä yhtä montaa lajia, kuin on treenajiakin. Eli, ei se kerta viikkoon taida riittää kuin lihaskunnon ylläpitoon, mitä nyt näitä palstoja olen lukenut. Toki erot ovat varmasti hyvin yksilöllisiä, jollekin riittää vähempi toinen taas tarvii enempi treeniä.
Itsellä olen huomannut parhaaksi vaihtoehdoksi 2-3 kertaa viikko. Ainakin tuntus aika sopivalta, tän reilun puolen vuoden harjottelun jälkeen.
Sitä ennen takana piiitkä tauko treenamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2355390Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465350Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2222904Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171442444- 652052
- 701850
- 2081714
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1861362Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,231303Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3361248