Ateismiko älykästä

uskoa nyt vain asioihin joita itse nähdään.

Kuitenkin ihmisen täytyy pienestä pitäen oppia kaikki mitä opetetaan. Kielet ovat täysin irrationaalisia matemaattisesti kuin myös äänensävyllisesti. Luonnonlakien kaavat ovat monimutkaisia ja toimivat vain tiettyjen arvojen sisällä. Onko siis yhtäkkiä niinpaljon älykkäämpi kun sitten ykskaks vastustaakin yhtä uskomusta johon ympäristössä 80% uskoo?

Okei myönnettäköön että kristinusko kattaa vain kolmasosan ihmisistä ja noistakin varmasti löytyy piilo ateisteja, mutta moni silti uskoo jumalaan tai jumaliin. Ehkä tämä kaikki uskonnollinen toiminta onkin vain aivoissa tapahtuvaa aivopierua, mutta on aina olemassa se mahdollisuus että henkisyys olisikin jotain syvempää kuin se harhaluulo aivoissa.

En nyt kuitenkaan lähde vetämään mitään tyhjiä lupauksia taivaspaikoista tai helveteistä vaan jään mielummin odottelemaan niitä aivotutkimuksia joita varmasti ilmestynee kymmenen vuoden sisällä jotka paremmin tuovat selvyyttä uskonnollisten kokemusten alkuperiin.

En nyt käske elättelemään turhia toiveita vaan odottamaan suuremmalla innolla näitä tuloksia. Valmistautukaa muuttamaan mielipiteenne suuntaan jos toiseenkin. Tämä käsky koskee myös muita uskovaisia.

Jos aivoissa on kaikki uskonnolliset tapahtumat, ehkei se tee Jumalasta epätotta, mutta vähentää uskontojen uskottavuutta sinne 0% tietämille, jonne tällä hetkellä kuuluvat kaikki muut lentävistä seeproista vaaleanpunaisiin lohikäärmeisiin.

-Odinin soturi
28298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Minä en ota sinulta käskyjä vastaan, saat uskoa miten itseäsi huvittaa. Olen uskossa, ja uskon Raamatun sanoihin, en mihin sattuu!

Äänestä
  • Vaikkakaan en oikein tahtoisi uskoa aloitusta Eskon kirjoittamaksi..

    Äänestä

  • Samat sanat ! kirjoitti:

    Vaikkakaan en oikein tahtoisi uskoa aloitusta Eskon kirjoittamaksi..

    Pakkohan se on uskoa kun Eskopiste kirjoittaa, varsinkin jos vielä Odiniakin ylistää.

    Hail Odin, sanoi Manowarkin.
    http://www.youtube.com/watch?v=8QiaxvghdSk

    Äänestä

EskoPaska nyt niin että sun tarttis viellä kehitellä sitä sun paskahuusias! Näemä se ei oikein toimi kunnolla kun paskaa pukkaa virtaamaan ohi ihan helvetisti. Meil on tavallinen huusi ja siihen tippuu paska hienosti.
Ongelmana sun huusissa on liian pieni pudotus reikä.

Äänestä
  • Minulla on täydellinen huussi, paskalla se Jessekin kävi.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Minulla on täydellinen huussi, paskalla se Jessekin kävi.

    Tälläistä päivästä toiseen kirjoittavat menisivät jollekkin toiselle palstalle leikkimään.

    Äänestä

Esko. on aika suosittu ja toki vapaa nikki, mutta pientä epäselvyyttä kirjoittajan henkilöllisyydestä on välillä havaittavissa. Eipä sillä että eskoa tai sen klooneja niin kaipaisin. Tyyli vaan nykii helluntailaisesta aina kiihkoateismiin. Kuka lie nyt "puikoissa".
Vai onko eskolla eri kausia, kuuluuko mahdollisesti "ääniä" tms?

Äänestä
  • Epäilen että Eskovälipistettä ei oikeasti ole olemassakaan. Se on jokin bugi Suomi24:n ohjelmistossa, joka aina välillä purskauttaa ylimääräisen viestin sattumanvaraiseen paikkaan.

    Äänestä

  • Olin näkevinäni että Esko . sanoi yhdessä viestissä vedenpaisumusta mahdottomaksi, toisaalla puolusti Nooan arkkia.

    Äänestä

  • UPDATE_9083990 kirjoitti:

    Epäilen että Eskovälipistettä ei oikeasti ole olemassakaan. Se on jokin bugi Suomi24:n ohjelmistossa, joka aina välillä purskauttaa ylimääräisen viestin sattumanvaraiseen paikkaan.

    Matrix is everywhere:)

    Äänestä

"Kuitenkin ihmisen täytyy pienestä pitäen oppia kaikki mitä opetetaan."

Mahtavaa logiikkaa. Ihmisen täytyy myös pienestä pitäen syödä kaikki mitä syötetään.

"Kielet ovat täysin irrationaalisia matemaattisesti kuin myös äänensävyllisesti."

Eivät ole.

"Okei myönnettäköön että kristinusko kattaa vain kolmasosan ihmisistä ja noistakin varmasti löytyy piilo ateisteja, mutta moni silti uskoo jumalaan tai jumaliin."

Jotka ovat ristiriitaisia keskenään. Senhän pitäisi jo osoittaa, että sellainen yleinen jumaliin uskominen loogisesti kumoaa jumalien olemassaolon. Toisaalta se ei ole sitä, koska uskominen ei alunperinkään ole perustelu olemassaololle.

Äänestä
  • "Mahtavaa logiikkaa. Ihmisen täytyy myös pienestä pitäen syödä kaikki mitä syötetään. "
    Nimenomaan, niin ainakin kannattaisi, mutta kyllä lapsi voi myöskin yrittää torjua syötetyksi tulemista.

    "Eivät ole"
    Millä tavalla esim "is", "vara" ja "on" ovat matemaattisesti loogisia keskenään jos verrataan noita vaikka sanaan "belief", "tro" ja "usko"?

    "Jotka ovat ristiriitaisia keskenään."
    Niin ovathan tuomaritkin välillä ristiriidassa kisan voittajista mutta varmaa silti on että joku senkin voitti. Okei ei välttämättä paras mahdollinen vertaus.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    "Mahtavaa logiikkaa. Ihmisen täytyy myös pienestä pitäen syödä kaikki mitä syötetään. "
    Nimenomaan, niin ainakin kannattaisi, mutta kyllä lapsi voi myöskin yrittää torjua syötetyksi tulemista.

    "Eivät ole"
    Millä tavalla esim "is", "vara" ja "on" ovat matemaattisesti loogisia keskenään jos verrataan noita vaikka sanaan "belief", "tro" ja "usko"?

    "Jotka ovat ristiriitaisia keskenään."
    Niin ovathan tuomaritkin välillä ristiriidassa kisan voittajista mutta varmaa silti on että joku senkin voitti. Okei ei välttämättä paras mahdollinen vertaus.

    "Millä tavalla esim "is", "vara" ja "on" ovat matemaattisesti loogisia"

    Ne voidaan esittää matemaattisina operaattoreina.

    "jos verrataan noita vaikka sanaan "belief", "tro" ja "usko"?
    "

    Ne voidaan esittää matemaattisina alkioina. Näiden avulla voidaan sitten esittää matemaattisia funktioita, joista kieli syntyy.

    "Niin ovathan tuomaritkin välillä ristiriidassa kisan voittajista mutta varmaa silti on että joku senkin voitti."

    Juuri siksi uskovien määrä ei olekaan mikään perustelu. Määrällisesti häviäjiä on enemmän. Jos emme voi määrittää, kuka voitti, ei silloin ole mielekästä sanoa, että joku voitti.

    Äänestä

Kyllä tekstistä käy selväksi että uskoesko ei ole tätä kirjoittanut.

Äänestä

uskoa nyt vain asioihin joita itse nähdään.-->kuten uskova omiin havaintoihinsa

Kuitenkin ihmisen täytyy pienestä pitäen oppia kaikki mitä opetetaan.--->mutta ei lopulta tajutessaan yhteyksiä uskoa. Kielet ovat täysin irrationaalisia matemaattisesti kuin myös äänensävyllisesti.--->ne ovat matematiikkaa, kuten lopulta kaikki Luonnonlakien kaavat ovat monimutkaisia ja toimivat vain tiettyjen arvojen sisällä.---> arvojen, siis arvot ovat ne jotka toimii Onko siis yhtäkkiä niinpaljon älykkäämpi kun sitten ykskaks vastustaakin yhtä uskomusta johon ympäristössä 80% uskoo?--->uskoo, mutta huomaa vain 4% kuten kirkko opettaa

Okei myönnettäköön että kristinusko kattaa vain kolmasosan ihmisistä ja noistakin varmasti löytyy piilo ateisteja, mutta moni silti uskoo jumalaan tai jumaliin.---> tosiaan nimikritittyjä taitaa olla suurin osa, ainakin kirkon oman tutukimuksen mukaan Ehkä tämä kaikki uskonnollinen toiminta onkin vain aivoissa tapahtuvaa aivopierua, mutta on aina olemassa se mahdollisuus että henkisyys olisikin jotain syvempää kuin se harhaluulo aivoissa.-->tämä kaikki on tieteellisesti todettu ajatukseksi

En nyt kuitenkaan lähde vetämään mitään tyhjiä lupauksia taivaspaikoista tai helveteistä vaan jään mielummin odottelemaan niitä aivotutkimuksia joita varmasti ilmestynee kymmenen vuoden sisällä jotka paremmin tuovat selvyyttä uskonnollisten kokemusten alkuperiin.--->psykologiaa jota pyörittää psykologia

En nyt käske elättelemään turhia toiveita vaan odottamaan suuremmalla innolla näitä tuloksia. Valmistautukaa muuttamaan mielipiteenne suuntaan jos toiseenkin. Tämä käsky koskee myös muita uskovaisia.---> älähän mölise

Jos aivoissa on kaikki uskonnolliset tapahtumat, ehkei se tee Jumalasta epätotta, mutta vähentää uskontojen uskottavuutta sinne 0% tietämille, jonne tällä hetkellä kuuluvat kaikki muut lentävistä seeproista vaaleanpunaisiin lohikäärmeisiin.---> jonkun todistamattomuus ei todellakaan tee asiaa epätodeksi, mutta uskoa ei tarvitse ja uskoa saa, mutta se miten uskoo onkin jo toinen juttu ja merkitsee paljon

Äänestä

En ole tuota kirjoittanut. Tuo on piruilija.

Äänestä
  • Kaikkihan nyt tuon tietävät.

    Eskopistehän on tunnettu ymmärtämättömyydestä, tietämättömyydestä ja raamatunsanan ylistyksestä. Aloituksessa moinen loistaa poissaolollaan.

    Äänestä

  • old_profile_59446 kirjoitti:

    Kaikkihan nyt tuon tietävät.

    Eskopistehän on tunnettu ymmärtämättömyydestä, tietämättömyydestä ja raamatunsanan ylistyksestä. Aloituksessa moinen loistaa poissaolollaan.

    Sinulla tuntuu olevan jotain minua vastaan.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Sinulla tuntuu olevan jotain minua vastaan.

    Nooh, jos karsitaan ne turhat väärinymmärrykset, esim minä sanon että "maankuori ei ole pyöreä" niin vedät sitten "AHAA, USKOT ETTÄ SE ON LITTEÄ! AJATTELE HYVÄ MIES".
    Eli vääristelet tahallasi vastapuolta. Lisäksi sinulle tuottaa aivan suunnatonta tuskaa ymmärtää omaa tekstiäsi:
    >>Ihmisen älykkyys ei riitä ymmärtämään X -> siksi on paljon "älykkäämpää" kuin ihmisen äly.  

    Äänestä

  • old_profile_59446 kirjoitti:

    Nooh, jos karsitaan ne turhat väärinymmärrykset, esim minä sanon että "maankuori ei ole pyöreä" niin vedät sitten "AHAA, USKOT ETTÄ SE ON LITTEÄ! AJATTELE HYVÄ MIES".
    Eli vääristelet tahallasi vastapuolta. Lisäksi sinulle tuottaa aivan suunnatonta tuskaa ymmärtää omaa tekstiäsi:
    >>Ihmisen älykkyys ei riitä ymmärtämään X -> siksi on paljon "älykkäämpää" kuin ihmisen äly.  

    Annan sinulle anteeksi, olenhan minä hieman seko. Äitini pitää minua lääkityksessä. Rukoilen Osirikselta viisautta.

    Annan anteeksi myös kaikille muille joita olen loukannut.

    Äänestä

  • old_profile_59446 kirjoitti:

    Nooh, jos karsitaan ne turhat väärinymmärrykset, esim minä sanon että "maankuori ei ole pyöreä" niin vedät sitten "AHAA, USKOT ETTÄ SE ON LITTEÄ! AJATTELE HYVÄ MIES".
    Eli vääristelet tahallasi vastapuolta. Lisäksi sinulle tuottaa aivan suunnatonta tuskaa ymmärtää omaa tekstiäsi:
    >>Ihmisen älykkyys ei riitä ymmärtämään X -> siksi on paljon "älykkäämpää" kuin ihmisen äly.  

    >>Nooh, jos karsitaan ne turhat väärinymmärrykset, esim minä sanon että "maankuori ei ole pyöreä" niin vedät sitten "AHAA, USKOT ETTÄ SE ON LITTEÄ! AJATTELE HYVÄ MIES".

    Käänsit asiat täsmälleen päinvastaiseksi. Kuvasit omaa ajattelusi minun ajatteluna.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Annan sinulle anteeksi, olenhan minä hieman seko. Äitini pitää minua lääkityksessä. Rukoilen Osirikselta viisautta.

    Annan anteeksi myös kaikille muille joita olen loukannut.

    Annan myös sinulle anteeksi.

    Joo kannattaa Osirista rukoilla, hänhän on paimen josta raamattu puhuu:

    Ilm. 2:27
    Hän paimentaa niitä rautaisella sauvalla

    Egyptiläiset kuvasivat Osiriksen muumioksi, jonka kädessä oli käyrä paimensauva ja ruoska.
    -wikipedia

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Annan sinulle anteeksi, olenhan minä hieman seko. Äitini pitää minua lääkityksessä. Rukoilen Osirikselta viisautta.

    Annan anteeksi myös kaikille muille joita olen loukannut.

    Ja sillä siisti.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    >>Nooh, jos karsitaan ne turhat väärinymmärrykset, esim minä sanon että "maankuori ei ole pyöreä" niin vedät sitten "AHAA, USKOT ETTÄ SE ON LITTEÄ! AJATTELE HYVÄ MIES".

    Käänsit asiat täsmälleen päinvastaiseksi. Kuvasit omaa ajattelusi minun ajatteluna.

    Ei vaan minä tein analogian sinun ajattelustasi. En todellakaan ajattele moista.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Ja sillä siisti.

    Mitä sää nyt sekoilet? Justiinhan sinä minulle annoit anteeksi?

    Äänestä

  • No mitäpä jos REKISTERÖISIT nimimerkkisi järjenjättiläinen...? Nimimerkki Esko. on niin kauan täysin vapaa, kuten ilmeisesti älysikin?

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    No mitäpä jos REKISTERÖISIT nimimerkkisi järjenjättiläinen...? Nimimerkki Esko. on niin kauan täysin vapaa, kuten ilmeisesti älysikin?

    voit että kun pierettää.

    Äänestä

  • Esko . kirjoitti:

    Sinulla tuntuu olevan jotain minua vastaan.

    Olethan varastanut nikkini!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Esko . kirjoitti:

uskoa nyt vain asioihin joita itse nähdään.

Kuitenkin ihmisen täytyy pienestä pitäen oppia kaikki mitä opetetaan. Kielet ovat täysin irrationaalisia matemaattisesti kuin myös äänensävyllisesti. Luonnonlakien kaavat ovat monimutkaisia ja toimivat vain tiettyjen arvojen sisällä. Onko siis yhtäkkiä niinpaljon älykkäämpi kun sitten ykskaks vastustaakin yhtä uskomusta johon ympäristössä 80% uskoo?

Okei myönnettäköön että kristinusko kattaa vain kolmasosan ihmisistä ja noistakin varmasti löytyy piilo ateisteja, mutta moni silti uskoo jumalaan tai jumaliin. Ehkä tämä kaikki uskonnollinen toiminta onkin vain aivoissa tapahtuvaa aivopierua, mutta on aina olemassa se mahdollisuus että henkisyys olisikin jotain syvempää kuin se harhaluulo aivoissa.

En nyt kuitenkaan lähde vetämään mitään tyhjiä lupauksia taivaspaikoista tai helveteistä vaan jään mielummin odottelemaan niitä aivotutkimuksia joita varmasti ilmestynee kymmenen vuoden sisällä jotka paremmin tuovat selvyyttä uskonnollisten kokemusten alkuperiin.

En nyt käske elättelemään turhia toiveita vaan odottamaan suuremmalla innolla näitä tuloksia. Valmistautukaa muuttamaan mielipiteenne suuntaan jos toiseenkin. Tämä käsky koskee myös muita uskovaisia.

Jos aivoissa on kaikki uskonnolliset tapahtumat, ehkei se tee Jumalasta epätotta, mutta vähentää uskontojen uskottavuutta sinne 0% tietämille, jonne tällä hetkellä kuuluvat kaikki muut lentävistä seeproista vaaleanpunaisiin lohikäärmeisiin.

-Odinin soturi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu