Mitä Kreikka-rahalla saisi?

Poliisiasemia harvennetaan, kouluverkkoa harvennetaan, samoin terveysasemia. Nämä kaikki olisivat vain 10 miljoonien juttuja KOKO MAASSA seuraavien 10 vuoden aikana! Yht´äkkiä annetaan kuitenkin pois yli miljardi, joka maksetaan KALLIILLA LAINALLA! Nimenomaan KALLIILLA LAINALLA! Jos se raha olisikin tosta vaan antaa, mutta kun se pitää lainata.

Koko poliisitoimi vie vuodessa reilut 500 miljoonaa! Ja se pitää muistaa, että iso osa tulee HETI veroina takaisin valtiolla ja loputkin rahat kulutuskierrossa eli aina ei tajutakaan miten halvalla oikeasti voisi pitää koulu- ja terveyspalveluverkkoja yllä.

Miljardi valtiolta pois on oikeasti paljon paljon isompi raha kuin miljardi johonkin suomalaiseen asiaan!!!
19210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tänkin Kreikka-lainan korot on suomalaiselle duunarille paljon enemmän kuin mitä maksaisi mainitsemiesi palveluiden ylläpitö.

Äänestä

ei ollu varaa pitää 2:n miljoonan takia.

Äänestä

porvarihallitus. enempää ei tarvitse sanoa. muutaman matin kaverin arvopaperi kauppoja tässä sosilisoidaan. kansa ottaa miljardi velat, kapitalisti säästää miljoona voitot.

Äänestä

Onkohan valtio miettinyt, mistä saa halvimmalla korolla lainaa? Eikö tässä pitäisi vähän pankkeja kilpailuttaa? :)

Äänestä

Miten paljon Ryssät olivat pyytämässä Karjalan palauttamisesta tässä vuosikymmen sitten?

Manu Koivisto, tämä turhakepresidentti, oli jo silloin niin tokkurassa, ettei asialle korvaansa lotkauttanut. (vaikka Eestissä tapettiin ihmisiä)

Näitä Kreikan lainoja tarvitaan paljon ensiarvoisempaan kohtapian Suomessa.
Kajalan palautuksen jälkeen on heti korjattava Neuvostoliiton roistovaltoion aiheuttamat ympäristötuhot Karjalan kunnailla aina säteilyvaurioita myöten.

Äänestä

kun lisättäisiin maataloustukeen niin maajussien tulot nousisivat 10 %, ja ehkä sen kylkiäisinä saisimme Suomen ruuan omavaraisuutta lisätyksi.

Esim. ananaksista on kiljuva pula koko ajan. Puolella miljoonalla vuodessa voitaisiin tuottaa isoja kasvihuoneita joita lämmitettäisiin esim. sähköllä ja rakennettaisiin suuria aurinkolamppuja joiden avulla voisimme kasvattaa omat ananakset! Se olisi Isänmaallista! Ensimmäiset isänmaalliset ananakset!

Äänestä

Suomi saa rahaa 3%:n korolla ja Kreikka maksaa meille 9%! Lainaaminen Kreikalle on aivan oiva liiketoimi - on meillä viisaat päättäjät!

Äänestä
  • Hieno homma. Nythän kansa on tyhmempi kuin koskaan, kun äänestää 97-3, että kreikalle annetaan liikaa lainaa. Enemmänhän sitä sitten pitäisi antaa. Nyt olisi oiva tilaisuus tehdä TYHJÄSTÄ rahaa, kun kerran korot menee noin!!!

    Äänestä

  • ilmoittanut että ei pysty koskaan maksamaan lainoja takaisin.

    Äänestä

  • Homma ratkes! kirjoitti:

    Hieno homma. Nythän kansa on tyhmempi kuin koskaan, kun äänestää 97-3, että kreikalle annetaan liikaa lainaa. Enemmänhän sitä sitten pitäisi antaa. Nyt olisi oiva tilaisuus tehdä TYHJÄSTÄ rahaa, kun kerran korot menee noin!!!

    en itse keksinyt.

    Äänestä

  • on kannattava vasta silloin , kun on saanut omansa pois ja tuottoa päälle ja tässä tapauksessa ei kummastakaan ole varmuutta.

    Äänestä

Voisikohan katainen ja vanhanen pienen painostuksen jälkeen puottaa edes 500milj. kreikan lainasummaa ja ylläpitää sillä hyvinvointivaltiota. Sillä saisi paljon aikaan ja hyvinvointia SUOMALAISILLE!

Äänestä

Ostetaan koko suar,suahaan lommaella koko aeka.

Äänestä
  • Muahan tuo taetaa olla, mut kylykiäesenä suahaan suarettii, kannattaa tuolla hinnalla ostoo.

    Äänestä

Eiköhän kansa vähitellen tajua.

Äänestä

1,5 miljardilla eurolla saataisiin kustannettua 50 000 somalille vuoden oleskelu Suomessa.

Äänestä
  • Saavat pelkästään Suomelta ilmaista rahaa 1,5 miljardia... Ilmaistahan se tulee olemaan sillä eivät maksa sitä koskaan takaisin ja ovat sen suoraan jo sanoneetkin ettei kellekään jäisi epäselväksi. Kreikkalaiset riehuvat ja osoittavat mieltä kaduilla kun maassa tullaan menoja leikkaamaan. Aletaan vallan veroja maksattamaan ja palvelut heikentyvät eikä eläkkeellekään välttämättä pääse jatkossa aivan yhtä nuorena eli vähän päällle viisikymppisenä. Vallan kamalaa... No Suomalaiset tyytyvät vähän suupielestä kiroamaan kun joutuvat toisen maan kieroilut ja ylivarojen elämistä maksamaan. Eihän se nyt niin paha asia ole kun täällä veroja taas hieman nostetaan ja palveluja heikennetään. Siihen täällä jo totutta. Eikä Suomalainen osoita mieltään ikinä vaikka mitä tahansa tapahtuisi.

    Äänestä

juonesta. Sama homma kuin usassakin: kansa pannaan maksamaan pankeille. Nyt kaikki Euroopan kansat joutuvat maksumiehiksi kun pankkiirit ja sijoittajat ajoivat Kreikan konkurssiin.
Näin tulee käymään muillekin maille. Raha virtaa kansalta pankkiireille, jotka vaativat hallituksia koviin säästökuureihin ja leikkauksiin.
Uusi feodalismi on syntymässä. Kansat ja kansalaiset ovat pian korviaan myöten velassa pankkiireille, jotka kiristävät surutta otettaan tavoitteenaan maailmanhallitus.

Äänestä
  • Jos se noin on, niin se on pysäytettävä! Eikö "tavallisessa kansassa" löydy niin viisaita ja rohkeita, jotka toisivat asiat oikeasti julki eikä pelkästään jollakin kämäsellä nettisaitilla. Megafoni käteen ja eduskunnan eteen niin, että TV ja mediatalot ovat paikalla! Pitää päästä iltapäivälehtien nettisivujen ylälaitaan ISOLLA, jotta kansa saa tietää. Joku pitkä keskustelu Suomi24:ssa ei riitä.

    Kellä viisaus, sillä vastuu, että maailma pelastuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MUISTAKAA TÄMÄ!!! kirjoitti:

Poliisiasemia harvennetaan, kouluverkkoa harvennetaan, samoin terveysasemia. Nämä kaikki olisivat vain 10 miljoonien juttuja KOKO MAASSA seuraavien 10 vuoden aikana! Yht´äkkiä annetaan kuitenkin pois yli miljardi, joka maksetaan KALLIILLA LAINALLA! Nimenomaan KALLIILLA LAINALLA! Jos se raha olisikin tosta vaan antaa, mutta kun se pitää lainata.

Koko poliisitoimi vie vuodessa reilut 500 miljoonaa! Ja se pitää muistaa, että iso osa tulee HETI veroina takaisin valtiolla ja loputkin rahat kulutuskierrossa eli aina ei tajutakaan miten halvalla oikeasti voisi pitää koulu- ja terveyspalveluverkkoja yllä.

Miljardi valtiolta pois on oikeasti paljon paljon isompi raha kuin miljardi johonkin suomalaiseen asiaan!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu