Katainen yrittää maksattaa

kreikkalaisten virkamiesten ökyelämää suomalaisille veronmaksajille.
Katainen on virkamies ja täyspaska.

Onneksi me olemme oppineet olemaan maksamatta veroja ja ihan laillisesti, joten me emme maksa euroakaan Kreikan tai Suomen virkamiesten ökyelämästä.

Tsemppiä maksajille.
20194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

"pelastuu".

Äänestä

EN MAKSA CENTTIÄKÄÄN,KATAINEN JA VANHANEN MAKSAKOOT.

Äänestä
  • Matti maksaa jos muistaa.

    Äänestä

  • Demis. kirjoitti:

    Matti maksaa jos muistaa.

    Oliko se matti, kun alkuvuodesta sanoi, että Suomi on ihan samassa asemassa kuin Kreikka?

    Kai me nyt saadaan miljardien tuki, kun Nokiankin maine on mennyttä?

    Äänestä


suomalaisten rahojen siirtömisestä kreikkalaisille. Jos ei saisi välityspalkkiota, ei välittäisi ja inhoaisi asiaa yhtä paljon kuin me rehellisetkin ihmiset.

Äänestä

Onko Kataiselle luvattu ilmaisia lomia Kreikassa kunhan ensin lahjoittaa sinne muutaman miljardin suomalaisten rahoja?

Äänestä
  • TÄNNE ON AINA LAITETTU TILAPÄISIÄ "TUULILASIVEROJA" Tässä olisi taas "hyväksytty" syy !

    Äänestä

ei Kataska laita suomalaisia maksamaan kreikkalaisille mitään, siellä on keski-Euroopan mafiat vaatimassa rahaa ja siinä ei kannata paljoa vikistä tai tule kuula kalloon!

Äänestä
  • ehkä ovat uhkailleet Kekkosen tai Palmen kohtalolla jos ei rahaa tule

    Äänestä

kun menitte äänestämään
Miten on ensi vuonna vaalien laita?

Äänestä
  • välittävät kansalaisten rahaa, nyt myös uilkomaille ja ottavat välityspalkkion itselleen..

    Äänestä

Mitä mieltä kansa on?

Minä olen lainaamista vastaan jyrkästi!

Otetaan lainaa, jotta voidaan antaa lainaa! Keneltä Suomi lainaa? Kuka vie voiton?

Turha on edes kuvitella, että Kreikallla olisi edes varaa korkoja maksaa! Todellista hölmöläisten hommaa!

Äänestä

Näin Kreikassa: Tule töihin ajoissa, saat bonuksia

Kreikassa kansalaiset ovat saaneet nauttia melkoisista eduista - ainakin ennen. Maassa on maksettu lisiä esimerkiksi siitä, että tulee ajoissa töihin. Seuraavassa erittely hulppeista eduista, joita moni kreikkalainen nauttii.
Valtion virkamiesten naimattomat tyttäret

Virkamiesten naimattomat tai eronneet tyttäret ovat oikeutettuja saamaan ns. "lesken eläkettä", jos vanhempi kuolee.

Tätä bonusta saa arviolta 40 000 naista ja se maksaa Kreikan valtiolle noin 550 miljoonaa euroa vuosittain.

Tämän lisäksi laki suojaa valtion virkamiehiä niin, että he ovat oikeutettuja jäämään eläkkeelle nelikymppisinä.
Bonukset ja lisät

Kreikkalaisessa järjestelmässä bonukset voivat olla 5 - 1300 euroa perus kuukausipalkan päälle.

Virkamies voi saada lisiä esimerkiksi siitä, että joutuu työssään käyttämään tietokonetta. Myös vieraan kielen osaamisesta saa lisiä.

Bonuksia sataa myös siitä, että tulee ajoissa töihin. Metsureille puolestaan maksetaan lisää siitä, että he joutuvat työskentelemään ulkona.

Kaikki Kreikan julkisen ja yksityisen sektorin työntekijät saavat palkan 14 kuukaudelta vuodessa.

Pääsiäisenä ja kesällä työntekijä saa bonuksena puolen kuun palkan.
Ilmaiset lennot

Kreikassa virkamiehet perheineen ovat voineet matkustaa ilmaiseksi ympäri maailmaa Olympic Airwaysin koneilla.
Valtion yhtiöissä liikaa väkeä

Kreikassa valtio omistaa noin 74 lähinnä kuljetukseen ja hankintaan erikoistunutta yhtiötä, joissa työskentelee tehtäviin nähden liikaa väkeä.

OECD:n mukaan monet näistä yhtiöistä tuottaa myös jatkuvasti tappiota.

(MTV3 - Reuters)

Äänestä
  • Ei centtiäkään Kreikalle! Itse ovat aiheuttaneet tilanteensa joten itse heidän se täytyy myös korjata. Jos nykyinen hallitus antaa rahaa ja vielä velkarahaa kreikan pelastamiseksi, pitäisi eduskunta hajottaa ja järjestää aikaistetut uudet eduskuntavaalit. Suomalaisten veronmaksajien ääntä on kuunneltava tässä asiassa, sillä meiltä se raha tulee lainojen maksuun.

    Kyllä on järjetön tuo lista kreikan julkisen puolen eduista. Hävytöntä! Ovat konkurssinsa ansainneet. Ulos EU:sta ja heti!

    Äänestä

kaivoi melko ison kuopan itselleen , mutta se kyllä on ollut odotettavissakin , pintaliito päättyy aina mahalaskuun.

Äänestä

Sitä Katainen on. Kun varastaa kansalta ja siirtää rahaa sekä itselle että muille talousrikollisille, niin on rikollinen. Kun perii kulukorvauksia vastoin lain periaatteita, niin se on rikollista toimintaa. Katainen on paatunut rikollinen, mutta leveästi silti elelee. Niin, ja onhan se välillisesti jo tapppanut paljon köyhiäkin ajamalla nämä valtaansa hyväksikäyttäen itsemurhaan. Suomi onkin maa, jossa rikollisista tehdään kuninkaita ja rehellisistä näiden orjia. ainakin vielä toistaiseksi...

Äänestä

Sinnehän kaikki sieluttomat päätyy vaihtoehtona helvettiin. Ei ole jyrkillä tulevaisuutta enää Suomessa.

Äänestä

Uudet vaalit!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyi ka.... kirjoitti:

kreikkalaisten virkamiesten ökyelämää suomalaisille veronmaksajille.
Katainen on virkamies ja täyspaska.

Onneksi me olemme oppineet olemaan maksamatta veroja ja ihan laillisesti, joten me emme maksa euroakaan Kreikan tai Suomen virkamiesten ökyelämästä.

Tsemppiä maksajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu