Matt. 2:9
Kuninkaan sanat kuultuaan tietäjät lähtivät matkaan, ja tähti, jonka he olivat nähneet nousevan taivaalle, kulki heidän edellään. Kun tähti tuli sen paikan yläpuolelle, missä lapsi oli, se pysähtyi siihen.
Selittäisikö miten tähti pysähtyy taivaalla paikalleen? Siis lähtikö se kiertämään kenties useita kymmeniä valovuosia sitten maapallon pyörimisliikkeensuuntaisesti?
Entä miksi "tietäjät" ovat niin pöhköjä että lähtevät seuraamaan tähteä? Ehkä joku fiksu olisi kirjannut korkeintaan tapahtuman ylös mutta kuvitella nyt että pääsisi sinne tähden osoittamaan paikkaan.
Ja jos tähti on valovuosien päässä niin on kyllä tietäjillä oli tarkat silmät kun osasivat liikkua juuri tähden alle, nimittäin tuommoinen parinkilometrin liikkuminen maapallon pinnalla ei paljoa tähden paikkaa vaihda.
Eikös tämän kuuluisi olla melko tärkeä vaike kristinuskossa, hyvänen aika. Itse sankarin synty hetki. Ja jos tämä tarina on puppua niin miksei loppukin?
Kuninkaan sanat kuultuaan tietäjät lähtivät matkaan, ja tähti, jonka he olivat nähneet nousevan taivaalle, kulki heidän edellään. Kun tähti tuli sen paikan yläpuolelle, missä lapsi oli, se pysähtyi siihen.
Selittäisikö miten tähti pysähtyy taivaalla paikalleen? Siis lähtikö se kiertämään kenties useita kymmeniä valovuosia sitten maapallon pyörimisliikkeensuuntaisesti?
Entä miksi "tietäjät" ovat niin pöhköjä että lähtevät seuraamaan tähteä? Ehkä joku fiksu olisi kirjannut korkeintaan tapahtuman ylös mutta kuvitella nyt että pääsisi sinne tähden osoittamaan paikkaan.
Ja jos tähti on valovuosien päässä niin on kyllä tietäjillä oli tarkat silmät kun osasivat liikkua juuri tähden alle, nimittäin tuommoinen parinkilometrin liikkuminen maapallon pinnalla ei paljoa tähden paikkaa vaihda.
Eikös tämän kuuluisi olla melko tärkeä vaike kristinuskossa, hyvänen aika. Itse sankarin synty hetki. Ja jos tämä tarina on puppua niin miksei loppukin?
Vastaukset 20
Vanhimmat
pahoittelen parista kirjoitusvirheestä
Viimeisin kuulemani tulkinta tälle on se, että kyseiset viisaat miehet olivat aikaisemmin kauemmas muuttaneita juutalaisia. Heillä oli siis muutakin perustelua sille, että löysivät perille kuin taivaan tähden perässä kulkeminen.
Matteus 2:7 Silloin Herodes kutsui salaa tietäjät luokseen ja otti heiltä juurta jaksain selville, milloin tähti oli tullut näkyviin.
Ei tosta oikein käy selväksi että kyseessä olisi jotain kauemmaksi muuttaneita juutalaisia. Jos asia on noin niin silloinhan Herodes tuskin käski mitään tietäjiä ja tämä kohta raamatussa menettää merkityksensä, kuten varmasti kaikki Herodekseen liittyvä, kuten hänen kohtaamisensa Jeesuksen kanssa.
Tulkinnassa ei yleensä tukeuduta sinänsä itse tekstiin vaan kontekstiin. Viisaat miehet menivät ensin Herodeksen luo katsomaan tuota uutta kuningasta. Kait jokaista kuningasta maan tuleva kuningas jotenkin kiinnostaa.
Eikös Herodes ollut se joka nuo "viisaat" miehet kutsui luokseen? Eli Herodeksella olisi jo ollut valmiiksi nimitetty henkilöstö kyseiseen tehtävään.
Toki saattoi olla että nämä just sattuivat sopivasti muuttoaikeissaan sinne Herodeksen temppeliin, mutta tämmöinen selitys ei itseasiassa muuta lainkaan sisältöä vaan lisää jotain ekstraa johon pitäisi uskoa.
Ei tämä sen paremmin anna selvyyttä siihen miksi jotain tähteä tulisi seurata ja jotenkin oudosti pysähtyisi talon päälle. Se että "tähti" edes tulisi tämän taivaankannen alle tarkoittaisi että kyseessä olisi meteoriitti ja tämä posauttaisi koko paikan maantasalle.
Tietysti voitaisiin kehittää jokin oikeasti järkevä ratkaisu joka olisi jotain tämäntyyppistä:
http://www.comingsoon.net/nextraimages/supermanreturnsset3.jpg
http://leagueofavatars.files.wordpress.com/2008/02/alien-jesus.png?w=468
Eli Jeesus laskeutui avaruusaluksellaan siihen 5 metrinkorkeuteen ja siitä laskeutui sitten vauva. Sitten sieltä satoi vaikka mitä sotilaita ulos sieltä alukselta turvaamaan tämän olennon syntymää.
Siitä tietysti joku aavikko kansa voisikin luulla että kyseessä olisi jokin jumala joka tämän lapsen aiheutti. Selittäisi myös miksi Jeesuksella oli niin kiire feikata oma kuolemansa.
Matteus 2:ssa ei ollutkaan sanottu, keneltä Herodes tuon kuuli. Vain, että kuultuaan kyseli julkisesti ylipapeilta ja kirjanoppineilta ja salassa noilta matkalaisilta.
Kyseistä tapahtumaa pidetään myös yleisesti valoilmiönä, eli tähdenkaltainen
älykäs neuvonantaja, joka tosin ei ollut tähtien etäisyydellä vaan lähellä.
Koska näitä valoilmiöitä on nykyisin paljon, ovat asianharrastajat päätyneet
tällaisen saattajan apuun.
kyseinen tähti voisi olla hyvin tämänkaltainen ilmiö
http://www.youtube.com/watch?v=EPjPJV3hLKg
esimerkki on aivan tuore kaikenlisäksi
Tämä on minustakin aina ollut hämmentävää. Vaikka niihin aikoihin oltaisiin oltu kuinka tietämättömiä tähtien todellisesta olemuksesta, niin luulisi että tuo tähden pysähtyminen oikealle paikalle on silti ollut ihan yhtä mahdoton ajatus kuin nykyään. Niin että miksi tarinan kirjoittajat ovat sellaisen jutun keksineet?
Taivaanrannassa näkyvää tähteä kohti kulkeminen on tietenkin ihan mahdollista, mutta miten voi nähdä olevansa täsmälleen tähden "alapuolella"? (Alapuoli tarkoittanee kai kohtaa jossa maapallon keskipisteestä tähteen vedetty suora linja leikkaa maanpinnan, jolloin tähti näkyy kohtisuorassa maanpintaan nähden?)
"Selittäisikö miten tähti pysähtyy taivaalla paikalleen? "
- Taikuutta
"Entä miksi "tietäjät" ovat niin pöhköjä että lähtevät seuraamaan tähteä?"
- Oli kirjoitettu paljon aikaisemmin ja aivan tosessa uskonnossa, toisessa kulttuuriassa, että noin käy :)
sanotaan suurentuneen, mitä lähempänä Jeesuksen takaisin tuleminen on..
Silloin olisi kysymys Venuksesta, joka on suurentunut. Olisi vaikea kuvitella
Venuksen toimineen oppaana, toki se on mahdollista. Pleijadien tähdistöstä
voi tulla myös opas
http://www.youtube.com/watch?v=jUj4sn_J1ys
No tuo on vain raamatun tarina. Sillä ja todellisuudella ei ole mitään tekemistä keskenään.
tuo on vain ateistijääräpään mielide ilman todisteita
Mitä pitäisi todistaa? hehehee
ala todistaa vääräksi Raamatun ilmoitus ko. asiasta ja oma satusi todeksi,
lollia pukkaa runsaasti kaatamalla, ei suinkaan vihaa. Tätä asiaa, liikkuvaa
tähteä, käsitellään nykyisin paljon ja perustana pidetään Raamatun ilmoitusta
Eiköhän se todistamisen taakka ole jossain ihan muualla. hehhehhee...
kukahan se täällä on se osapuoli joka on AINA ilman ainoatakaan todistetta
yhtään mistään. Eivät ne keisarin vaatteet muutu oleviksi inttämällä tyhjää.
Kopioinut Markuksen tekeleen ja puskenut sekaan omia fantasia juttujaan ihan surutta ja aina jaksaa ihmetyttää miten hihulit voivat ottaa vakavasti mitään hänen kirjoittamaansa.
yliluonnollinen ilmiö. Ei mikään Saturnuksen ja Jupiterin kohtaaminen. Jumala johdatti miehiä niin.