Saako ihminen nauttia elämästä?

Salomon viisauksia lainaten:

Saarn. 9:7 Tule siis, syö leipäsi ilolla ja juo viinisi hyvillä mielin, sillä jo aikaa on Jumala hyväksynyt nuo tekosi.
9:9 Nauti elämää vaimon kanssa, jota rakastat, kaikkina turhan elämäsi päivinä, jotka Jumala on sinulle antanut auringon alla - kaikkina turhina päivinäsi, sillä se on sinun osasi elämässä ja vaivannäössäsi, jolla vaivaat itseäsi auringon alla.

Neh. 8:10 Ja hän sanoi vielä heille: Menkää ja syökää rasvaisia ruokia ja juokaa makeita juomia ja lähettäkää maistiaisia niille, joilla ei ole mitään valmistettuna, sillä tämä päivä on pyhitetty meidän Herrallemme. Ja älkää olko murheelliset, sillä ilo Herrassa on teidän väkevyytenne.
11163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mitä se ihminen lyhyen elämänsä aikana tässä fyysisessä ruumissaan kannattaa otta elämää liian vakavasti, koska kaikkihan häneltä päättyy aikanaan ajallisen elämän päättymiseen. Sillä elit niin tai näin, niin sama kohtalo on kaikilla- paitsi, jos elää etiikan sääntöjen mukaan, eli siveellisesti ja muuten terveellisesti kuluttamatta fysiikkaansa turhuudella, niin onhan se tavallaan sielun hoidollisesti ehkä antoisenpaa.. Mutta niinkuin Salomo kirjoittaa Saar.3:22."Niin minä tulin näkemään, että ei ole mitään parempaa, kuin, että ihmiset iloitsee teoistansa, sillä se on hänen osansa. Sillä kuka tuo hänet takaisin näkemään iloksensa sitä, mikä tulee hänen jälkeensä?

Samasta luvusta 19 jae "Sillä ihmislasten käy niinkuin eläintenkin; sma on kumpienkin kohtalo. Niinkuin toiset kuolevat, niin toisetkin kuolevat; yhtälainen henki on kaikilla ihmisellä ei ole mitään etua eläinten edellä, sillä kaikki on turhuutta. 20 jae. Kaikki menee samaan paikkaan. Kaikki on tomusta tullut, ja kaikki palajaa tomuun. Sentähden ei tällä meidän fysiikalla kummoista arvoa ole, siksi sielulla on, se niin sanottu Jumalallinen arvo ja merkitys, koska sen arvo tulee säilymään hengessämme. Sen tähden tietysti kannattaa tämän fyysisen majan välityksellä hankkia kokemuksen rikkautta, sielulliseen varastoaittaan, eli taivaalliseen varastoon johon me keräämme hengen hedelmiä maallisen vaelukksen aikana.

Äänestä
  • Adventisteilla asia kuitenkin toisin. He eivät saa iloita, vaan heidän väkevyytensä keksinäinen kyräily.

    Adventisti ei esim. saa kesäkuumalla ostaa kioskista vapattina jäätelöä. Tai jos sen tekee, hänestä tulee laittomuuden ihminen, hän ottaa pedon merkin, palvoo aurinkoa, sekä koska tekee tieten tahtoen syntiä eikä yritä täyttää lakia, ei hänellä enää ole puolustajaa eikä Jeesus täytä loppua sitä mitä ei itse pysty hänestä edestään, vaan hänet tuomitaan.

    Äänestä

Mielestäni ihminen ei saa tyydyttää itseään minkäänlaisilla nautinnoilla.
Pitää ajatella lähimmäistä. Ainoa oikea nautinto on mielestäni se tuomion
ilosanoma, jolla Ellen G Whiten perilliset uhkaavat kristittyjä.
Pelotella ei-adventisteja, vaan ei itseään - se tuottaa autuasta nautiskelua.

Olen tekstikriittinen tähän ja tähän Jumalan kummalliseen lausahdukseen nähden:

Jes. 25:6
Tällä vuorella Herra Sebaot valmistaa pidot kaikille kansoille, herkkuruokien aterian, valioviinien juhlan:
ydinrasvalla maustettuja herkkuja, kypsiä, kirkkaaksi seestettyjä viinejä.

Saarn. 9:7
Syö siis leipäsi iloiten ja juo viinisi hyvillä mielin,
sillä jo kauan sitten Jumala on hyväksynyt nuo tekosi.

Luuk.15:24
Minun poikani oli kuollut mutta heräsi eloon,
hän oli kadoksissa, mutta nyt hän on löytynyt.'
Niin alkoi iloinen juhla.

Isä meni hulttiopoikaa vastaan ja suuteli tätä, eikä kuunnellut ripittäytymistä,
vaan käski järjestää ilottelujuhlat. Vanhempi poika, täydellistä uskollisuutta
ja lainkuuliaisuutta - jopa orjamaisen täsmällistä - noduattanut kelvollinen
poika tuli SYYSTÄKIN mustasukkaiseksi petturipojalle.
Isä unhotti kunnon pojan niinkuin Jeesuskin kertoi unhottavansa ja lähtevänsä
palaavaa kaikentuhlannutta vastaan - 99 hyvää jättää yhden pahan taluttaakseen
kotiin!

Kun sekä Isä että Jeesus osoittavat olevansa tuo tuhlaajapojan isä, niin täytyy
sanoa, että kyllä se niin väärin on tunnollista Jumalan lasta kohtaan. Mutta mikä
on ihminen tuomitsemaan Itsevaltiasta. Minä olen yksi noista tuhlaajalapsista.

Luuk.15:28
Silloin vanhempi veli suuttui eikä halunnut mennä sisään. Isä tuli ulos ja suostutteli häntä,
29
mutta hän vastasi: 'Kaikki nämä vuodet minä olen raatanut sinun hyväksesi enkä ole kertaakaan jättänyt käskyäsi täyttämättä. Silti et ole koskaan antanut minulle edes vuohipahaista juhliakseni ystävieni kanssa.
30
Mutta kun tämä sinun poikasi tulee, tämä, joka on hävittänyt omaisuutesi porttojen parissa, sinä teurastat hänelle syöttövasikan!'

31
Isä vastasi hänelle: 'Poikani, sinä olet aina minun luonani, ja kaikki, mikä on minun, on sinun.
32
Mutta olihan nyt täysi syy iloita ja riemuita. Sinun veljesi oli kuollut mutta heräsi eloon, hän oli kadoksissa mutta on nyt löytynyt.'"

Äänestä
  • syödä Kellogsin raksuja, onhan niissäkin jotakin makua..

    Äänestä

  • X-hirvas kirjoitti:

    syödä Kellogsin raksuja, onhan niissäkin jotakin makua..

    Väkisinkin tulee hieman ironinen virne huulille, kun ajattelee että adventistin ei
    ole lupa juoda kahvia kun se on nautintoaine, mutta on lupa juoda TEETÄ, josta
    saa kertakaikkiaan paljon paremman nautinnon kuin kahvista - vaikka siitä nauttii aivan jumalattomasti tai
    jumalaisesti tai miten vaaan.
    Jotenkin on joka asiassa adventtitohtoreiden määräykset aivan eri taivaasta
    kuin heidän perustelunsa kullekin asialle erikseen.

    Äänestä

Ihmisen ruumis"!

Onko sen Sanan mukaan meissä Jumalan temppeli?

Jos on, koska Jumalan Henki asuu tässä temppelissä, niin astuuko meille vastuu temppelin hoidosta?

Sana sanoo tässä Uudessa testamentissa, että jos joku turmelee Jumalan temppelin, eli ruumiin, niin Jumala saattaa turmioon hänet. ts. puhuttaisiinko tässä tämän temppeliruumiin omistajasta, sinusta ja minusta?

Lisäähän Sana, että Jumalan temppeli on pyhä ja tämä temppeli olette te.

Eikös olekin selevee savvoo, jonka ihminen ymmärtää.

Mitä siitä nousee mieleenne?

Temppeli on tämä ruumis ja turmelemisesta nousee vastuullisuus ja Jumala vastuullistaa temppelin omistajan, eli sinut, minut, Antin x- hirvaksen, Riitan, kolmen-enkelin, papin siellä ja papin täällä.
jne. jne. jne.

Eli nyt pojat meitä vastassa onkin Jumalan Sana ja opetus.

Nyt kun ihminen tapaa saada elintasosairauksia, sokeritauteja, verenpaine- tauteja, sydänsairauksia ja tällä tarkoitan lihassa olevaa, ohitusleikkausta tarvitsevaa.

Kun ja jos se on elämäntavalla ansaittua sairautta, ei perinnöllisellä syillä syntynyttä ja tällä tarkoitan sairautta joka tulee silti vaikka elää hyvin, niin miten tämä Sanan asettama vastuukysymys nostaa mieleenne?

Ollaanko vastuussa, vai turhaanko Jumala tällaisia haastelee? Onko sanaa otettava vakavasti, vai rapsutetaanko korvasyyhynmukaan sitä uskoa, mikä milloinkin tyyvyttää tätä lihan liiallista himmoo=?

Mielipiteitä, kun on peli avattu, missä on raja? Kertooko puntari, mittari, vasta kun vahinko on käynyt vai sitä ennen tehty elämän asenne mikä on raamatullinen vastuu ydinsopan ääressä vaeltavan elämässä.

Eikös maa kasvata ympäristöä suosien suoraan ravinnon, ettei sitä niin paljon tarvitse pötsin kautta kierrättää ja viljellä sekä varjella tekomme jää vähäpätöiseksi.


Kuinkas tuo työsopimus on tänään pätevä?
15. Herra Jumala asetti ihmisen Eedenin puutarhaan viljelemään ja varjelemaan sitä.

Eli puutarhan ulkopuolella viljely ja varjelu on mitätön sopimus.

Totta maar, se usko on kyllä paskinut meidän ympäristön saastumaa täysi.
Ehkä se kylvö sitten saastuttaa 1/3 osan kaikesta... ajan merkkinä.

Huastellaanpa vähän, noin vappaasi kukin, iliman ellenii ja villenii.

Meillä on ruumis, temppeli, sen hoito ja vastuun asettaja vaatimusten kanssa.
Miten siihen vastataan päivittäin, sekä ympäristö, kas, kas.. tulipa laaja aihe.

Äänestä

Matt. 11:19
"Ihmisen Poika tuli, hän syö ja juo, ja he sanovat: 'Katso syömäriä ja viininjuojaa, publikaanien ja syntisten ystävää!' Ja viisaus on oikeaksi näytetty teoissansa."

Jeesus viihtyi aikalaistensa "rupusakkiin" kuuluvien seurassa juoden ja syöden ja nauttien seuraelämästä.
Publikaanit olivat tunnetusti varkaita ja oman edun tavoittelijoita, pistäen suuren osan sen aikaisen yhteiskunnan varoista omaan taskuunsa.
Syntiset taasen olivat sen ajan maksulliset naiset, viinin liikakäyttäjät, ja kaikki sairaat ihmiset.
Jeesus kuitenkin viihtyi heidän seurassaan paremmin, kuin kirjanoppineiden ja lainoppineiden.

Äänestä
  • Oletko vaan sitä mieltä, että Johanneksessa oli riivaaja?

    Vertaapa lainaamaasi jaetta edelliseen jakeeseen.
    Matt11:18:"Sillä Johannes tuli, hän ei syö eikä juo, ja he sanovat: 'Hänessä on riivaaja'."

    Siis tuossa samat ihmiset sanovat nuo kummankin asian. Ovatko ihmiset niissä oikeassa vai väärässä sinun mielestäsi?

    Äänestä

  • Niillä maksullisilla naisilla oli tapana kyynelin kastella Jeesuksen jalat ja pyyhkiä hiuksillaan ja poislähtiessään ei enää syntiä Vapahtajan kehoituksesta tehty, ainakaan luvalla.

    Toisaalta, nykyajan naiset eivät ehkä peseskele ehtoollisella jalkoja ja opettele sen sanoman sisältöä, ainakaan mielellään.

    Ja ne elintasosairaat jotka eivät ole tienneet siitä vastuuta, temppelistä, kun eivät sitä ole tienneet, että Herra haluaisi olla temppelin Herra, Herra on armollinen.
    Mutta kun matkaan lähdetään niin opetus pitäisi temppelin haltijoille olla Sanan mukainen.

    Mutta vähänpä sitä opetusta halutaan opettaa, koska se ei ole sydäntä saanut tavoittaa.
    Tosin, kuinkahan tuo vastuullisuus on siinä tapauksessa.
    Herra paljon kärsii tietämättömyyden aikoja, mutta jospa se tieto Sanasta saa valaista mieltä tästä eteenpäin.

    Siitähän se parantuminen alkaa, vaikka samoin kun helluntaikristitty sai lääkäriltään viestin.
    Painoa pitää pudottaa, saada verensokeri hallintaan ja sydänoireensa kuriin.
    Olisiko Ylilääkärimme samaa mieltä=?

    Kehoittaisiko hän vastaanotolla kiinnittämään parempaa huomiota siihen, mitä valintoja tehdään niillä lihatiskeillä?

    Eli katseltaisiinko tässä nyt sitä raja-arvopaikkaa.

    Syntinen nainen, se sinun sanasimitalla maksullinen. Ennen rajaa, elämä lihan mukaan.
    Parannus, ja rajan ylitettyä uskonpuolelle, mene mutta älä enää syntiä tee.
    Kas Pyhän Hengen temppeli saa hyvän hoitajan mukaan.

    Samoin vaivanen matkalainen, tulee parantajansa luo.
    Mene ja hoida ruumiisi kuntoon, niin saat elää.
    Eli raja olikin tuossa uskon kautta vaikuttavissa teoissa, eli kuuliaisuudessa.

    Äänestä

Nautittavaa on golfkentällä juoksevat rotukoirat, vai mitä?

Äänestä
  • Adventtikirkossa ei siis ole lihavia. Tai jos on, he ovat luopioita, he eivät ole olleet kuulisiaisa ja synti paistaa heistä läpi.

    Toisaalta se hyvin selkeä jako puhtaisiin ja syntisiin, että laihat ovat puhtaita ja lihavat syntisisiä. Joskin se myös samalla hyvin julmaa. Aivan kuin seurakuntakokous olisi joku bodauskilpailu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaan kirjoitti:

Salomon viisauksia lainaten:

Saarn. 9:7 Tule siis, syö leipäsi ilolla ja juo viinisi hyvillä mielin, sillä jo aikaa on Jumala hyväksynyt nuo tekosi.
9:9 Nauti elämää vaimon kanssa, jota rakastat, kaikkina turhan elämäsi päivinä, jotka Jumala on sinulle antanut auringon alla - kaikkina turhina päivinäsi, sillä se on sinun osasi elämässä ja vaivannäössäsi, jolla vaivaat itseäsi auringon alla.

Neh. 8:10 Ja hän sanoi vielä heille: Menkää ja syökää rasvaisia ruokia ja juokaa makeita juomia ja lähettäkää maistiaisia niille, joilla ei ole mitään valmistettuna, sillä tämä päivä on pyhitetty meidän Herrallemme. Ja älkää olko murheelliset, sillä ilo Herrassa on teidän väkevyytenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu