Tietääkö kukaan että mitä tulee tapahtumaan tuon Kreikan kriisin takia ? Hajoaako koko EU ja yhteisvaluutta EURO ?
Kreikan kriisi.
pelkään...
28722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
auinakin päästäis niistä akikista Pirkka-niksien tasoakin alhaisemmista dikekriiveistä eroon ja euro muuttuu zimpapen tollariakin arvottomammaksi ja luultavasti tulis tilalle vain yksi direktiivi: Ota pirusiru! Eli empä tiedä mutta tuntuu tuo Reikan riisi jotenkin ennalta suunnitellulta.
Kävi Kreikalle miten tahansa, meillä on edessämme todella huonot ajat. Suomessakin tulemme aivan pian näkemään ruokapulaa ja massatyöttömyyttä.
Herra on minulle näistä aluillaan olevista ajoista ensimmäisen kerran puhunut jo vuonna 1986 jollaon näin kahden laman alkupisteet. Tämä jälkimmäinen lama on huomattavan paljon pahempi kuin ensimmäinen eli 90-luvun lama.
Älä pelkää. Usko ainoastaan niin Herra on voimallinen pitämään omistaan huolen.
Synnytystuskat ovat alkamassa ja nyt näemme vasta niiden esipoltteita. Kohta kansa huutaa.
Näen asiat juuri samoin kuin K.D, tunnen hyvin vahvana että kriisit pahenee ja vitsaukset yltyy. Raha on epäjumala, Jumala puuttuu elämäämme. Nyt jokaisen kannattaa etsiä Jumalaa ja antaa elämänsä Jeesukselle ja yleensäkkin ajatella iäisyys asioita.
Ruokapula taisi siirtyä kahdella viikolla!
Edellisessä lamassa oli asuntolainnat jopa 13-18 % nykyään 2-3 % ei niin pahalta näytä!
Joo HUUTAA kadulla ettei enää elintasonnousua eikä lisää ydinvoimaa, ovat vissiin kyllästyneet jo siihen jotta on tuota rääsää niin paljon ja ei puutetta juuri mistään.
Tuo synnytystuska lause on jo n, 2000 vuotta vanha ja miksi juuri nyt se osui tähän aikaan?
kaikella on aikansa taivaan kannen alla!
Kuvitellaan oikein Kristillisen kaavan mukaan ,jotta Jumala on luonut ihmisen omaksi kuvakseen alunperin mieheksi ja naiseksi ( Ei niinkään homoksi eikä lesboksi siinä on vain joku asia toisin heidän kohdallaan ) kaikki omaksi kuvakseen ja Raamatun kirjoittajan mukaan katseli luomistyötään ja huomasi kaiken hyväksi jne,,,.
Niin miksi tuon Jumalan tulisi kiduttaa koko ihmiskuntaa nälässä ,pelossa ,sairaudessa ja kaikenlaisessa kurjuudessa ?
Oletko saanut lapsena liian vähän selkäsaunaa ja siinä huomannut jotta isä se kuitenkin rakastaa ja huomaa kun oikeinpaljon pahaa tekee ja samaa ootat nyt Jumalalta jotta kurittaisi oikein nälkäkuolemalla jotta saisi riittävästi täällä kärsiä , noH vaikka kuinka haluaisut nii täällä kärsimykset eivät jakaannu tasan ja niitä ei itse kaikkia ainakaan voi valita , voi niitä vähän lisätä jos niin haluaa.
On itsestään selvää - myös EU:n todellisille taustavoimille, jotka käyttävät vallankaappauksensa suorittamiseen nykyisiä, Jumalan ja Kristuksen pettäneitä hallituksia ja hallintoja - että nykyinen sekasikiöinen EU-tila kaatuu antikristillisen ja ateistisen petovallan tieltä, jonka naama siellä jo pilkottaakin.
Edessä on suunnaton katastrofi eikä vain taloudellinen. Kreikka on PAKOTETTU ottamaan lainaa eikä se sen ehdoista selviä kuten eivät muutkaan läpivelkaiset maat omista veloistaan. Koittaa massojen vallankumous. Nykyiset rikkaat maanomistajat ja muut ahnehtijat menettävät kohtapuoliin ihan käytännössäkin omaisuutensa, kun massat vain ottavat ne. Päätös siitä on jo tehty uuden antikristillisen ja ateistisen petovallan ytimessä. Samankaltaisella kaavalla on edetty ennenkin - kuten Venäjän bolsevikki-vallankumouksessa.
Wilkersonin Näyn mukaan jokin Välimeren maa ajautuu konkurssiin, mikä johtaa yhä suurempiin lisävaikeuksiin. Suomessa on jo useaan kertaan lakkoiltu niin, että tavallinen mukava elämäntapa kärsii pikkukolhuja, elintarvikkeet ovat "kortilla" tuon tuosta. Kenties tämä on Jumalan varoitusta ja herättelyä meille suomalaisille siitä, että nyt on alettava elämään säästeliäämmin, huomioitava profeioita ja varauduttava pahempiin kriiseihin. Tämän päivän MTV3:n nettiuutisissa on myös EU:sta asiaa: "EU:n tulevaisuus vaakalaudalla" sanoo Angela Merkel.
poliiseilla niinkuin tyypillistä hätäpaskat housussa alta aikayksikön.
Hurraa me kansat sorron yöstä noustaan !
Tää on viimeinen laulu !
Nykymuotoisena. Tilalle uusi EU josta jää pois kolme, siitä jää Suomikin pois. Venäjän painostamana.
erota EUsta, koska on varautunut jo etukäteen tällaisen tilanteen mahdollisuuteen omissa sopimuksissaan unioniin.
Ja Nykänen VOI tulla uskoon ja Vanhanen VOI myöntää virheensä ja mitä vain VOI tapahtua, kun kovasti USKOO!
Ei ole lopun ajat vielä..
Maailmankaikkeus on miljardeja vuosia vanha.. vielä meillä pitää vaeltaa muutama miljardi vuosi ennenkuin ymmärrämme edes jotain Jumalamme suunnittelemasta maailmasta.. ei ole pojat ja tytöt kiirettä.
Että
Kreikan valtion omaisuus on yli 300 mrd euroa. Kreikan valtio omistaa hotelleja, pankkeja, kasinoita yms yms...
Vertailun vuoksi Suomen valtion omaisuus on noin 48 mrd
Kreikan velkamäärä on arviolta 275-300 miljardia, joten miksei se myy noin 250 mrd euroa omistuksistaan pois yksityiselle sektorillle.... Velkasumma tippuisi roimasti. Nythän se vaan lisääntyy sen 122 mrd.
Noin 25 mrdin velkasumma ei olisi kovin paha, esim. Suomi on ylittäny jo 60 mrd vuosi sitten
Suomien valtio se köyhä on kin koska valtionvelka on jo ylittänyt valtion omaisuuden, ja jos ei osaa hoitaa omia asioitaan miksi lainnata velkakuplaansa toiselle EU valtiolle?
Miksi lainnata valtiolle jolla valtion omaisuus on velkaan nähden - 0.
Vaikka kansantullomme onkin korkeampi.
Kreikanvalton tulisi realisoida omaisuuttansa ( Näinhän Suomenkin poliitikot ovat tehneet ja tyhmyydessään tuottavimmat tietenkin , ulkomaiseen omistukseen.) ja niistä alkaa sitten kerätä verotuloa kassaansa ( jota Suomessa ei tehdä.)ja noita hotelleja mm,voisivat ostaa myös Suomalaiset.
Mutta kun tuhmät päättäjät haluaa pitää kansamme nöyränä ja köyhä on nöyrä niin näin ne nyhtävät jo syntymättömlle lapsillekkin jo varmuuden vuoksi maksettavaa ,jonka ovela rahamaailma on järjestänyt.
Ei näisä asioissa profetioita ja povarteita tarvita. Yksinkertaisella maalaisjärjellä näkee sokea reettakin, ettei tämmöinen kerskakulutus ja jatkuvaan kasvuun perustuva talous tule koskaan toimimaan.
Hyvin helppo ja yksinkertainen päätelmä ilman uskontojen hörhöilyä.
mutta suhdanteet vaihtelevat on korkeaa ja matalaa ,nousua ja taantumaa, eikä ne todellakaan ole kiinni näitten profeettojen ennustuksista. Muuten tämä on toiminut jokseenkin hyvin elintaso on kohonnut sen jako ei tietenkään ole jakaantunut tasaisesti, mutta siihenhän perstuukin tuo kilpailu kilpaillaan paremmista palkoista kuka saa mitäkin ja mieluummin enemmän kuin toinen ja kilpailun nimissä pyritään myös tekemään jateettämään enemmän töitä ja siitä vähän lisäliksaa ja aina löytyy tekijöitä ja mitä enemmän työttömyyttä sen helpommin.
Mutta sokea Reettakin muistaa jotta nyt on asiat paremmin kuin n,50 vuotta sitten, entä 100 tai 200 vuotta sitten , mutta nykyään on kaikkea liikaa ,sokean Reetan hemmotellut lapset lähtevät kaduille huutamaan elintason laskun puolesta ja vastustavat ydinvoimaa,, . hyö kun ei saa kaikkea haluamaansa ilmaiseksi niin sitten ei kelpaa mikään , kivahan sitä on köllötellä Olkiluodon tiellä aurinkoaottamassa jos heidän massavoima vain saavuttaa riittävät mittasuhteet.
joutunut Suomen kansa on johdettu harhapoluille. Dan 7:19-26 puhuu selkokielellä miten meille käy tässä EU:n emujunassa.
Sen jälkeen minä tahdoin saada varmuuden neljännestä pedosta, joka oli erilainen kuin kaikki muut ja ylen hirmuinen; jolla oli rautaiset hampaat ja vaskiset kynnet, joka söi ja murskasi ja tallasi tähteet jalkoihinsa;
sekä pedon pään kymmenestä sarvesta ynnä siitä sarvesta, joka puhkesi ja jonka edestä kolme putosi; jolla sarvella oli silmät ja herjauksia puhuva suu ja joka näytti suuremmalta kuin ne muut;
se sarvi, jonka minä näin sotivan pyhiä vastaan ja voittavan heidät,
siihen asti kunnes Vanhaikäinen tuli ja oikeus annettiin Korkeimman pyhille ja aika joutui ja pyhät saivat omaksensa valtakunnan.
--->> Hän vastasi näin: "Neljäs peto on neljäs valtakunta, joka syntyy maan päälle, erilainen kuin kaikki muut valtakunnat. Se syö kaiken maan ja tallaa ja murskaa sen.
Täytyy todeta jottet ole vielä perillä "Danielin unet" tulkinnasta Danielin kirjan sanomaakun kerrot nykyaikaan.
Miten voit noin paljon erehtyä tuossa tulkinnassasi kun;
Dan. 7 luvun alussa on se uni/näky ja KAHTEEN ERI KERTAAN SE SELITETÄÄN SIINÄ LUVUSSA MITÄ KYSEINEN UNI TARKOITTAA.
Sinun selityksesi ei pidä yhtä tuossa Dan .7 luvussa annettuihin selityksiin.
8:26 "Kaukainen aika" ja 12:13 "Päivien lopussa"
7:25--. "Hän (antikristus) puhuu sanoja Korkeinta vastaan ja hävittää Korkeimman pyhiä.
Hän pyrkii muuttamaan ajat ja lain,ja ne annetaan hänen käteensä ajaksi ja kahdeksi ajaksi ja
puoleksi ajaksi.
26. Sitten oikeus istuu tuomiolle, ja hänen valtansa otetaan pois ja hävitetään ja tuhotaan loppuun asti
27. Ja valtakunta ja valta ja valtakuntien voima kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle.
Hänen valtakuntansa on iankaikkinen valtakunta. ja kaikki vallat palvelevat häntä ja ovat hänelle alamaiset. Kaikki edellinen kertoo meidän aikamme tulevaisuutta. Se on ainakin varma asia.
Niinpä et ymmärrä Danielin kirja alkuperäistä sanomaa!
Dan.7:25." Hän ,,,. Ei muuten lue ANTIKRISTUS !
Siinä menet lankaa koska tuosta ANTIKRISTUKSESTA luotuun legendaan uskot.
Dan. 7:25. kertoo ; Antiokhos neljäe Epifaneesta ,Juutalaisten Jumalasta ja juutalaisista sekä juutalaisten vainoista n, 3.5 vuotta ajalla 169 eaa. - 164 eaa. jonka vainon loppuaika oli juutalaisille ankarampi .
Kun Daniel puhuu Kaukaisesta ajasta Päivien lopulla" jolloin Korkeimman pyhät saavat valtakunnan ja omistavat sen iankaikkisesta iankaikkiseen 7:18
Eihän sellaista Danielin kirja kerro ;
Vaan tuo jae viittaa (Dan.7:18.) Makkabien perustamaan pappisvaltioon .
Ja tuossakohtaa Danielin kirja oli jo edennyt neljännenpedon valtaan alkaen Filippoksesta ja Aleksanteri Suuresta.
Lue ! Salattu kertomus 1.Makk.1:1- alkaen niin pääset heti kiinni historialliseen tosiasiaan ja siihen tosiasiaan mitä Danielin kirjakin kirjoittaa , jotta ei tarvitse uskoa noita taruja joita Kristityt tuhannella erilaisella Danielin kirja selitysopillaa ihmisille harhautukseksi suoltavat jotteivat he tulisi huomaamaan tuota virhettä joka on ollut jo n, 2000 vuotta .
Ja mainitsin jotta tuossa luvussa asia selitetään , Dan.7:18. 2 kertaa ja se toinenkerta on Dan.7:26-27.
Ja katso jo 1992 käännös sanookin sen tarkemmin
Dan.7:17. >> Nuo neljä suurta eläintä tarkoittavat ,että neljä valtakuntaa nousee hallitsemaan maailmaa.>>
Dan.7:23. keroo tuon saman toisen KERRAN.
Ja kun ei tunne noita kirjoituksia niin silloin ei ymmärrrä asiayhteyden kstkeamista !
Siis ensimmäisen kerran samaasia päättyy Dan. 7:18. jakeeseen .
Ja asia selitetään toistamiseen samassa luvussa 7:19.alkaen.
Joten ei asioita pidä laittaa yhteen pötköön ,ja nyt sitä 1.Makk.1:1- lukemaan jotta ymmärrät mistä se neljäspeto alkaa !
Kristinuskon harhatulkintoja on tehtailtu Ameriikan mantereella lukemattomat määrät ,eikä noitten kertomuksien laatijoilla ole ollut riittävästi juutalaisten historiasta tietämystä niin erehdys on tullut heidän tulkinnan osaksi heidän uskonharhan tietämättömyydessä !
Kaikesta kauhein harha on Helluntalaisuudessa ja kauneinharha on Adventismissa ja siitä kangastus Jehovantodistajilla ,myös Luterilaisilla on jo kovasti hiipuneet nuo harhat ja kannattajakunta ei usko sellaisiin.
Tämä saattaa olla juuri se kriisi, joka saa aikaan hirmuhallitsija "hitlerille"!
Sen jälkeen minä tahdoin saada varmuuden neljännestä pedosta, joka oli erilainen kuin kaikki muut ja ylen hirmuinen; jolla oli rautaiset hampaat ja vaskiset kynnet, joka söi ja murskasi ja tallasi tähteet jalkoihinsa;
"Puhuessaan hävityksen kauhistuksesta pyhässä paikassa ja suuresta ahdistuksesta, Jeshua mainitsi sen olevan profeetta Danielin kirjan ennustusta. Monet, lähinnä liberaalit teologit, ovat tulkinneet Danielin kirjan 11. luvun ennustuksien toteutuneen jo menneisyydessä Pohjan kuninkaan (Syyrian Seleukos-suvun kuninkaiden) ja Etelän kuninkaan (Egyptin Ptolemaios-suvun kuninkaiden) välisinä sotina menneisyydessä yli kaksi vuosituhatta sitten. Danielin ennustuksen teksti 11. luvun jakeesta 40 (ehkä jo jakeesta 36) lähtien ei kuitenkaan voi olla pelkästään sen ajan tapahtumia, sillä ne liittyvät Israelin ahdinkoon, suureen ahdistukseen, Messiaan tulemukseen ja ylösnousemukseen lopun ajalla (Dan.12:1-2; Mat.24:29-31)."
Kirjasta "Messiaan tulemuksen merkit" Keijo Lindeman
http://ohjelma.yle.fi/ohjelmat/682834
EU:n rahoitusmarkkinat eduskunnassa ohjelmassa tuli selväksi, että Suomi joutuu ottamaan velkaa 1,6 mrd euroa antaakseen pienikorkoista lainaa Kreikalle, jonka vakuuksista saati takaisinmaksukyvystä ei ole mitään takeita. Lisäksi Suomi, jonkun edustajan lipsahduksesta (vai oliko tarkoitus sanoa julki?), kuulemma lähtee Kreikalle takuumieheksi vielä 8 mrd euron lisälainalle. Voi elämän kevät! Eihän Kreikka aiokaan niitä velkoja maksaa ja sitten takuumiehet ovat maksumiehinä, eli takuumiehinä on KANSA. Miten sitten takuut maksetaan? Ulosmittaamalla! Miten ulosmitataan? Jäädytetään kaikki tilit, joissa on yli 10000 euroa säästöjä ja ylimenevät säästöt pakkolainataan Suomen valtion toimesta takuumaksuihin. Eli tulee olemaan tulevaisuudessa jättisosialisointi Kreikan hyväksi jotka nauravat sitten kyllä partaansa. Näin Suomi, joka ei alunperinkään ollut Rooman alkuperäisessä imperiumissa antiikin aikaan, ajautuu itse EU:n ulkopuolelle ryöstettynä, hylättynä, hyljättynä ja raiskattuna suoraan Venäjän alusmaaksi ja uusrikkaat venäläiset jo maakaupoillaan Suomessa jo varmistavat, että tuleva vallansiirto tulee onnistumaan, kunhan muuten saadaan kansa polvilleen!
Ota siltä vaatteet, joka toista takasi, ja ota häneltä pantti vieraitten puolesta.