en käy kokouksissa.Menin jokin aika sitten läheiseni syntymäpäiville,kun olin aivan seinää vasten.Minua jatkuvasti pyydettiin ja painostettiin siihen.Eipä tuo nyt niin kauhea tilaisuus ollut.Ei siellä kenenkään kaulaa katkaistu ja tuotu vadilla kellekään.Syötiin vain kakkua ja leivonnaisia ja oltiin yhdessä.Ei jäänyt pahaa makua suuhun eikä ollut mitään pahaa sanottavaa koko tilaisuudesta.
Minä olen jehovan
todistaja,mutta
16453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
haittaa.Monet jehovantodistajat tekevät pitkiäkin matkoja viettämään perheensä kanssa Jeesuksen syntymäpäivää Jouluna.Se on heille niin tärkeä päivä,että poissa ei haluta olla,vaan maailmallisten sukulaisten kanssa juhlitaan Joulua.
Vähitellen luovimalla pääset eroon vt kahleista, niin minäkin tein.
maailmassa on.
syntinen perkeleen paska. Menit ja rikoit hallintoelimen taivaista saatua ohjetta, minkä vanhurskaat veljet omassa seurakunassa ovat julistaneet ja se on kirjoitettu Vartiotorniin.
Ellet kadu ja tunnusta vanhemille veljille (3), saat kokea kärventymisen Jehovan suuren taistelun aikana Harmagedonissa.
Häpeä luopio. Soita Haaratoimistoon ja tunnusta.
elämästä nauttimisesta.Vietän Jouluakin joka vuosi.On hyvät tarjoilut ja muut jutut,jotka kuuluu Jouluun.Samaa tuntuu ajattelevan eräs jehovantodistaja,joka käy firman pikkujouluissa joka vuosi.Saahan sitä elämästä nauttia.Eihän kukaan tuollaista elämää kestä täysijärkisenä,millaista jehovantodistajat elää.Eihän se ole elämää ollenkaan.Eräs toinen jehovantodistaja sanoi minulle,että jehovantodistajat vain puhuvat elämästä,mutta mitään elämää heillä ei ole.
Taidat olla valejehovantodistaja.Puhetyylisi on kuin itsestään P**keleestä.
syntymäpäivien vietossa?Ei kai se nyt mikään synti ole?
Ei syntymäpäivien vietossa ole mitään vikaa. Ei ainakaan raamattu kiellä viettämästä niitä.
Pointi tässä juhla päivien ei vietossa on maney menee seuralle kun ei ole juhla päiviä..! mutta nyt kun on repa- löysää niin viikonloppu juhlinta korvaa .. juhlapäivät...! ei vanhemisto todella tiedä missä seurakunta menee nykyään..mun sukupolvi on kyllä avanut tietokoneen ja tietäää ... totuuden totuudesta MUTTA SALILLA VAAN HEKUTETAAN .. kun on tähän putikiin syntynyt..! se on vaan elämän tapa...!
Nykyäänhän jt uskossa on kaikkki sallittua kun kaikkia saa tehdä omantunnon mukaan.
Onpa tosiaan ymmärtäväistä nykyelämä. Ihan kakkua voi syödä.
Onnea.
olla,että kaikki on omantunnonasioita.Ei ole oikein,että jotkut toiset sanovat,mitä saa tehdä ja mitä ei.Syntymäpäivät on ihan viaton juhla,jonka jehovantodistajat ovat halunneet demonisoida,niin kuin kaikki muutkin juhlat,jotka ovat itseasiassa omantunnon asioita.
Jeesus Kristus on Jumala ja Hän rakastaa teitä niin paljon että kuoli syntienne sovitukseksi.Uskokaa Jeesukseen niin saatte elää ikuisesti!
liittyy?
muutama nimi esimerkiksi kuka olis saanut ikuisen elämän....
suutari Andersson,
räätäli Gustavsson
maalari Eriksson