Mamut ne saa rahaa
9+3
6184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Vantaa muuttaa luokkakokoja, Espoo panostaa tukea tarvitseviin oppilaisiin ja Helsinki kouluihin, joissa on paljon maahanmuuttajataustaisia lapsia."
Aivan samalla tavoin kuin lasten mielenterveyspalvelut, jotka on jätetty retuperälle. Sitten yht'äkkiä havahdutaan että maahanmuuttajien lapsetkin tarvitsevat mielenterveyspalveluita, joiden on annettu näivettyä määrärahojen puutteessa. Korjataanko sitten mielenterveyspalveluiden yleinen taso? Ehei! Maahanmuuttajien lasten mielenterveyspalvelut eriytetään suomalaislasten mielenterveyspalveluista, ja tuohon eriytettyyn sektoriin korvamerkitään miljoonia euroja. Suomalaislasten palvelujen annetaan näivettyä edelleenkin.
Näin toimii priorisointi.
Selitys oli, ettei ole resursseja. Samalla luokalla on kuitenkin useita maahanmuuttajalapsia, joille tuki- ja erityisopetusta järjestetään viikottain.
Mitä järkeä on enää maksaa veroja, jos tilanne muuallakin on sama. Lapset eriarvoistetaan jo alakoulussa ja he joutuvat jo pienestä pitäen alistumaan kohtaloonsa tulevina herrakansan palvelijina ja elättäjinä.
ON TURHA IHMETELLÄ MIKSI KANTAVÄESTÖ HALVEKSII MAAHANMUUTTAJIA JOISTA SUURIN OSA TULEE ISLAMISTISISTA MAISTA KUTEN SOMALIASTA !!!!!!
oikein millään vaikuttamaan kehitykseen. Meidän on vain uskottava päättäjiämme ja yrittää tyytyä kohtaloomme maksumiehinä varoen kaikin keinoin sortumasta rasismiin.
PakoLOISET vievät verovaramme. Samaan aikaan Hgin kaup.joht. Jussi Pajunen aikoo runnoa väkisin lakkautus- ja karsintalistansa läpi. Se koskee mm. terveyskeskuksia, kirjastoja ja nuorisotaloja. Onhan tärkeämpää antaa rahat vaikkapa umpimuslimi Ahmed Khadri Musawille ja hänen 20-henkiselle perheelleen, kuin kantasuomalaiselle.
Me emme voi rauhanomaisin keinoin enää mitään. Hulluus on iskenyt päättäjiin ja mielipuolisuuden vimmassa rahat syydetään ulkomaiden tukemiseen (Kreikka, Islanti ja muut) sekä maahantulleiden loisien elättämiseen. AINOA keino olisi aseellinen kapina, kansannousu, mutta ei läskiintynyt sohvaperunasössösakki saa enää mitään aikaiseksi. Naristaan vaan nasaaliäänellä että "Ihan sama".
toivottavasti porukka ei äänestä thorsia ... eikä vasuripaskoja (vasemmistoliito demarit vihreät)
eikä rkp mulkvisti ehdokkaita... muista puolueista kyllä voi äänestäää