Jos Suomi olisi halunnut taistella jatkosodassa loppuun asti, aivan kuten Saksa teki, armeija olisi voinut vetäytyä Helsinkiin ja Saksan Volksturmin tavoin aseistaa siviilit pikkupojista papparaisiin (tosin voi olla että kaikille ei olisi ollut aseita). Kuinka kauan tarkalleen luulette että olisi kestänyt kunnes Helsinki olisi vallattu.
Pisteenä i:n päällehän tähän olisi vielä ollut Mannerheimin sankarikuolema itse vielä 80-vuotiaana ase kädessä taistellen.
Pisteenä i:n päällehän tähän olisi vielä ollut Mannerheimin sankarikuolema itse vielä 80-vuotiaana ase kädessä taistellen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo, ensin olisi tietysti kehoitettu antautumaan. Kun sitä ei olisi noudatettu olisi seurannut massiiviset pommitukset ja sen jälkeen vielä tuhansien tykkien keskitykset. Näiden jälkeen henkiin jääneet olisivat jo ilomielin lopettaneet taistelun. Mihinkään katutaisteluihin ei Puna-armeija Stalingradista ja Berliinistä saadun kokemuksen perusteella olisi ryhtynyt. Eli, päivä-pari.
Tosiaan Suomessa olisi voitu käyttää lisäreserveinä vielä nuoria ja vanhoja miehiä sekä määrätä myös naiset ottamaan ase ja rintamaan,lisäjoukkoja olisi noin saatu ainakin 400-600 000 sotilasta lisää. Se olisi ollut puna-armeijalle jo kova paikka,v.-44 rynnistystä Kannaksella ei olisi ehkä tullut ja Suomi olisi voinut jatkaa sotimista,sekä sakujen ei olisi tarvinnut ehkä perääntyä Viron rajoille.
Päinvastoin Pietarin valloitus olisi ehkä toteutettu sekä sen jälkeen Sorokan radan katkaisu jolloinka puna-armeija olisi alkanut heiketä välittömästi.
Ja lisäksi kaikki Saksan pohjoisen armeijakunnan sotilaat olisi päässeet etelämmäs vahvistuksiksi eli yli miljoona miestä ja kalusto. Puna-armeijasta taas olisi jäänyt yli miljoona miestä lisää vangeiksi.
Tuolloin voimatasapaino itärintamalla olisi muuttunut ja NL todennäköisesti hävinnyt jolloinka siellä olevat saksalaisetkin sotavangit olisi vapautettu koko voimalla länttä vastaan joka olisi joutunut tekemään rauhan Saksan kanssa.
Lännenmiehet ei olisi halunneet enää hyökätä uudelleen kun ne olisi Normandiassa ajettu takaisin mereen.
Euroopan valloitus oli Hitlerille vapaaehtoinen mutta NL:ää vastaan se ei enää ollut koska NL suunnitteli jo Saksan ja Euroopan valtausta -30-luvulta lähtien kommunisminsa alle.
Ihmetyttää vaan miksi jenkit ja Britit lähti tukemaan tätä suunnitelmaa,ajautuen sitten sodan loputtua melkein heti uuteen sotaan NL:n kanssa jo tuolloin,eikä vain kylmässä sodassa?
Et sitten vissiin ydinaseista ole kuullut..
Pöhveli olisi riemuinnut näyttäessää oravakomppanioille, kuinka juostaan toisten housuissa tuleen.
Vain Tarkkispoika jaksaa ylistää vaihtoehtoista ”sankarillista itsemurhaa”?
Suomen kohdalla sellaisessa ei olisi olluttarvetta tai järkeä etenkin kin Viipurin menetyksen jälkeen saadut useat perättäiset torjuntavoitot vakuuttivat Stalinin, että hän voisi käyttää joukkonsa hyödyllisemmin muualla!
Niinpä hän tyytyi 4.9.1944 aselepoon ja välirauhaan, jolloin Suomi säästyi sovjetisoinnilta!
Pöhveli Hoi!!
pieni muistutus on nyt sinulle paikallaan.
Etkö sinä pöhveli enää nyt lainkaan muista sitä tosiasiaa että Suomihan solmi N-Liiton kanssa tuon kuuluisan YYA-sopimuksen hävityn sotansa jälkeen?
Entä sitten? Se on täysin eriluookan asia kuin vaihtoehtoinen miehitys, massaraiskaukset ja sovjetisointi!
Et tunnu koskaan ymmärtävän sitä, että en sinun tapaasi kiehu pyhässä vihassa vaan ajattelen, että siinä tilanteessa oli näin tehtävä!
Ja kuten muistat niin iso mätä pskatunkio romahti 1991!