Mustalaisilta vinkkejä?

Mustalaiset ovat jo vuosikymmenien ajan eläneet sossun minimirahoilla. Hyvin tuntuu silti pyyhkivän. Olisiko meidän muiden köyhien aika mennä hakemaan mustalaisilta hyviä neuvoja, kuinka tulla toimeen vähillä rahoilla? Veikkaan, että heidän yhteisöllisyytensä mahdollistaa jokaiselle paremman elintason, kuin perussuomalaisilla, jotka käyvät tätä olemassaolon taistelua kukin omassa pienessä poterossaan.
5329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hae rahaa mahdollisimman monelta paikkakunnalta joka kuukausi ja vielä ruotsista kerran kuussa. Romaneita kun ei erota naamasta niin samalla naamalla voi hakea joka kylästä mihin sattuu poikkeamaan. Nimeä voi vähän muutella ja sotua kanssa. Romaneistahan kukaan ei ota selvää kun "ne kulukee".

Äänestä

Romaneissa eli mustalaisissa on niitä jotka eivät osaa lukea, niin tuskin nettiä käyttävät. Mustalaiset tekee aika paljon soskun lisäksi kauppaa ja käyvät raveissa, kun oikein osaa sieltäkin saa rahaa. Opettelet vaan kaikki toimeentulotuen pykälät ulkoa, niin hekin tekevät ja sitten menet soskuun istumaan ja luettelet ne pykälät millä perusteella milloinkin sieltä rahaa pitää sinulle antaa. Epäilen myös, että ovat sen verran sosiaalisia että heidän yhteisö auttaa tarvittaessa, toisin kuin tämän meidän valtaväestön parissa. Mehän kyyräillään toisia ja nautitaan jos jollakin menee huonommin kuin itsellä.

Äänestä

Joo,ja hameen alla on toinen tavaratalo mistä on hyvä sipasta tiukan paikan tullen myyntiä. Myös pulsujen nimille väännetyt luotot ja kännykäliittymät viinapulloa vastaan on oiva keino parantaa elämän laatua. Päälle kun laskee heidän notkumisensa työkkärissä,sossussa,kelassa valituskierroksella niin kaippa sekin työstä käy.

Äänestä
  • vanhusten luona "juomassa lasillisen vettä"

    Äänestä

täällä on ainakin ystävällisiä ja auttavaisia romaneja, suukopu toisten heiniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


köyhimys kirjoitti:

Mustalaiset ovat jo vuosikymmenien ajan eläneet sossun minimirahoilla. Hyvin tuntuu silti pyyhkivän. Olisiko meidän muiden köyhien aika mennä hakemaan mustalaisilta hyviä neuvoja, kuinka tulla toimeen vähillä rahoilla? Veikkaan, että heidän yhteisöllisyytensä mahdollistaa jokaiselle paremman elintason, kuin perussuomalaisilla, jotka käyvät tätä olemassaolon taistelua kukin omassa pienessä poterossaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu