Missähän on nyt mennyt pahasti pieleen, kun 17-vuotias tyttäreni ilmoitti haluavansa erota kirkosta.. En tosin antanut lupaa, joten ei pysty vielä onneksi eroamaan ja tekemään tälläistä typerää ja ajattelematonta päätöstä.
Tosin pelkään, että hän eroaa sillä sekunnilla kun täyttää 18.
Minusta meidän pitäisi lastemme vanhempina ajaa uskonnonopetuksen etuja kouluissa. Samoin hengellisten tilaisuuksien yms. Ettei enää viattomia lapsia ajautuisi tälle peruuttamattomalle tielle ja eroon Jumalasta.
Olen kovin huolissani lapsestani, hän on vielä nuori ja minne voikaan tälläinen ateistinen tie hänet viedä..
Syytän itseäni, mitä tein väärin? Miksi juuri minun lapseni?
Tosin pelkään, että hän eroaa sillä sekunnilla kun täyttää 18.
Minusta meidän pitäisi lastemme vanhempina ajaa uskonnonopetuksen etuja kouluissa. Samoin hengellisten tilaisuuksien yms. Ettei enää viattomia lapsia ajautuisi tälle peruuttamattomalle tielle ja eroon Jumalasta.
Olen kovin huolissani lapsestani, hän on vielä nuori ja minne voikaan tälläinen ateistinen tie hänet viedä..
Syytän itseäni, mitä tein väärin? Miksi juuri minun lapseni?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tunnut olevan enemmän huolissasi siitä että lapsesi haluaa "erota" kirkosta...
Kirkosta "eroaminen" on mahdotonta, jos luterilainen kasteoppi on millään tavalla toimiva... jos tyttäresi on kastettu, ja rippikoulun käynyt/konfirmoitu.... niin hän on 100% luterilainen ihminen, oli hänen väestörekisterimerkintänsä sitten mikä tahansa.
Mitä ihmettä tarkoitat luterilaisella vauvavalelulla? Tytär tekee oikein koska ei seurakunta kuulu Raamatun mukaan uskomattomille. Äiti on uskonnollinen ja ei ymmärrä mitään elävästä uskosta kuten kirjoituksesta ilmenee.
Tytär on uskovampi kuin äitinsä, valitettavasti. Äiti syyttäköön itseään siitä, ettei koskaan oppinut tuntemaa Jeesusta, ei käynyt kasteella eikä ole saanut henkikastetta, muusta hän olkoon vapaa. Hän etsiköön itse ensin Jumalaa ja uskokoon Jeesukseen ja huolehtii sitten vasta muista!
Poika erosi kirkosta mutta joutui liittymään takaisin kun morsian halusi kirkkohäät.
Aikoinaan isäni joutui liittymään takaisin kirkkoon uuden työpaikan takia, hän häpesi tekoaan lopun elämääänsä.
Itse olen eronnut kirkosta 30 v sitten, se oli ihanan vapauttava tunne, ikäänkuin pimeästä luolasta ulos olisi astunut.
Ole ylpeä lapsestasi joka on tajunnut uskontojen olevan petosta.
Joutavaa häpeillä tuollaisia asioita, etkö olisi mieluummin iloinen, jos lapsesi pääsisi taivaaseen? Uskovainen voi aina rukoilla lastensa ja läheistensä puolesta, ja jättää huolet Jumalalle.
Uskovan on hirvittävää tietää, ettei enää tapaa lastaan tämän maallisen vaelluksen päätyttyä, että lapsi on valinnut ikuisen rangaistuksen paikan, kadotuksen.
kuulumalla homo- ja lesbokirkkoon.
Onnittelut siitä, että olet onnistunut kasvattamaan itsenäisesti ajattelevan nuoren.
En ymmärrä mitä pelättävää kirkosta eroamisessa on, oli eroaja uskossa tai ei. Kannattaisi ehdottomasti antaa uskonnottoman lapsen erota kirkosta. Jos pakotat hänen pysymään kirkossa, aiheutat tarpeettoman ristiriidan välillenne.
Jos taas et voi millään hyväksyä sitä, että lapsesi ei jaa henkilökohtaista uskoasi, niin otan osaa.
Pieleen on mennyt sinussa ei lapsessa. Kerrankin kun lapsi tekee tosi järkevän ja itsenäisen päätöksen niin ahdasmielinen ja henkisesti rappeutunut aikuinen estää sen. Oletko tosiaan sitä mieltä, että haluat lapsestasi samanlaisen toisten johdateltavissa olevan ja vanhoihin satutarinoihin uskovan surkimuksen kuin itse olet? Jos et itse viitsi ottaa selvää mikä on totuus, niin miksi haluat kieltää sen viisaammalta lapseltasi? Ole tyytyväinen että lapsi valitsee oman tavan ajatella ja sitä kautta saa ilon ja totuuden elämäänsä.
Todennäköisesti minunkin lapset eroavat.Itse olen eronnut pari vuotta sitten.Tänä päivänä pidän kristinuskoa
sadomasokistisena seksikulttina.
Haluan sanoa sinulle, että älä ole kovasti pahoillasi jos luet jotain loukkaavaa tällaisessa keskustelupaikassa, eihän tuonkaan loukkaajan tarvitse esittäytyä sinulle, joten anna loukata jos on niin ilkeä ihminen.
Jos olet uskovainen, luota Jumalaan, ja rukoile joka ikinen päivä lapsesi puolesta. Aikuinen voi vaikuttaa lapsensa päätöksiin vain kun tämä on alaikäinen, mutta ei kannata tehdä tästä edes riitaa, ettei uskosta tulisi hänelle mitenkään vastenmielinen asia. Luota Jumalaan, hän voi lopulta muuttaa lapsesi uskovaiseksi, mutta se voi kestää vuosiakin, kuten monesti käy. Mutta sinun rukouksesi kuullaan, et saa antaa periksi! Kerro rukouksessa kaikki huolesi ja pahastumisesi, siellä sinua ymmärretään kyllä!
"Luota Jumalaan, hän voi lopulta muuttaa lapsesi uskovaiseksi,"
Ja mitenkäs sen henkilön _vapaan tahdon_ kanssa olikaan...?
Ateistinen tie? Ihan mielenkiinnosta, mikäs se semmonen on? Tie huumeisiin ja sarjamurhiin?
Uskonto on jokaisen henkilökohtainen asia. Et saa häntä oikeasti uskomaan, vaikka hän kirkon kirjoissa olisikin. Parempi antaa hänen erota ja päättää omasta elämästään. Ehkä hän seikkailujensa jälkeen palaa uskontoosi tai sitten ei, mutta anna hänen kokeilla.
Huono vanhempi seisoo lapsensa kehityksen tiellä. Hyvä vanhempi ottaa asian puheeksi ja ymmärtää sekä kunnioittaa lapsen päätöstä. Minun vanhempani eivät yrittäneet estellä kun erosin kirkosta, vaan hyväksyivät asian ja välimme ovat kunnossa, sillä jokainen saa uskoa (tai olla uskomatta) mihin haluaa. Ei ole tarvetta tuntea syyllisyyttä, koska lapsesi osaa ajatella itse.
Ikävä tilanne. Ateistit ovat harhaanjohdettuja ihmisraukkoja.
Vai ihmisraukkoja... nyt sinulla "oikea uskoisella" onkin oiva tilaisuus selventää minulle muutama kysymys SINUN vapahtajasta Jeesuksesta. Mitä yhteistä on seuraavilla myyttisillä uskonhahmoilla:
Jeesus (ajanlaskun alku), Attis (Kreikka,-1200BC), Kristhna (Intia,-900BC), Dionysus (Kreikka,-500BC), Mithra (Persia,-1200BC) ja Horus (Egypti,-3000BC)???
Kaikkien edellä mainittujen hahmojen kohdalla sisältyy lähes kaikki seuraavat "teemat".
-Syntyi 25.12
-Neitsytsyntymä
-Taivaalla tähti idässä
-3 Kuningasta
-Opettaja 12-vuotiaana
-Kastettiin 30-vuotiaana
-12 opetuslsta tai seuraajaa
-Teki ihmeitä
-Aliaksia, "totuus,valo,hyvä paimen jne."
-Ristiinnaulitsiminen
-Kuolleena 3 pvää
-Kuolleista herääminen
Erikoista, että monella hahmolla näin paljon yhtäläisyyksiä??? Kuinka tämä on mahdollista???
Aloittaja on tainnut unohtaa tämän ketjun, mutta vastaan sinulle silti.
Mielestäni aloituksessa kävi hyvin selväksi, ettei aloittajan lapsi ole uskossa. Miten tälläinen tilanne on syntynyt, sinä kysyt, aloittaja.
On totta että hengellisyys on katoamassa maailmastamme. Enää ei lapsia opeteta rukoilemaan kuten ennen, enää ei kouluissa ja esiopetuksessa anneta lapsille tätä mahdollisuutta tulla Jumalan luokse.
Ateistit ovat edenneet päämäärässään poistaa nämä tärkeät elämän kehitysvaiheisiin kuuluvat askelkivet lasten alkutaipaleelta. Sen takia yhä useampi hylkää Jumalan ja ryhtyy ateistiksi.
Se on kuin vyöryvä kivi, jota emme voi pysäyttää. Voimme vain rukoilla lastemme puolesta ja toivoa, että jonain päivänä elämän karit saavat heidät avaamaan korvansa Herralle.
Aikamme on historian Jumalattomin, Saatana riehuu maanpäällä ja Jumalankieltäjät saavat julistaa sanomaansa julkisesti. Elämme lopun aikoja, mutta toivoa on niin kauan kun kykenemme rukoilemaan.
Kaikkea hyvää sekä sinulle, että lapsellesi.
Eikö aito usko tulekaan ihmiseen luontaisesti, opettamatta?
Opettamatta? Ei tietenkään. Mistä olet tuollaiseen käsitykseen päätynyt?
Aikuisten oikeasti tietenkin uskonto istutetaan ihmiseen opettamalla. Hindu oppii palvomaan omia jumaliaan, kristitty pyhää kolminaisuuttaan ja muslimi Allahiaan.
Kuitenkin, jos väittää, että uskonnot ovat ihmisen mielikuvituksen tuotetta ja arvostelee sitä, että näitä fiktioita opetetaan lapsille tosina asioina, niin saa ainakn kristittyjen puolelta usein kuulla, ettei usko tule ihmiseen suinkaan opettamalla vaan Jumalan lahjana.
Samaa mieltä. Usko on yhtä opetettua, kuin syöminen lusikalla ja haarukalla. On täysin järjetöntä väittää, että usko olisi lahja ja ns. sisäsyntyinen ominaisuus. Samaan sarjaan kuuluu myös syntyminen syntisenä jne. Kaikki tämä kirkon meuhaaminen synnistä, helvetistä, ikuisesta kadotuksesta jne. on pelkkää pelottelua ja höpö höpöä. Miksi kirkko tekee tätä pelottelua? Siksi, koska kirkko nauttii sangen erikoista erityisasemaa maailmassa, eli verotusoikeutta. Ei seurakuntalaisia, ei tuloja. Maailman vanhin huijaus ja toimii yhä. Hallittua kaaosta - pidä ihmiset pelossa, niin ne tekevät kuten käsketään.
Jos kirkko/seurakunta olisi kuten Jeesus ja Jeesuksen opit, niin yksikään pappi tai seurakunnan työntekijä ei vaatisi työstään palkkaa, veroja EI todellakaan maksettaisi jne. Kaikki olisi ilmaista hengen ravintoa, mutta yllätys yllätys seurakunta ja kirkko maksaa. Mm. televisiokanava Taivas TV 7 joka on hengellinen TV-kanava näyttää ohjelmia, missä on kansainvälisiä ja kuuluisia saarnaajia ja parantajia esim. Benny Hinn. Oletteko pistäneet merkille, että nämä herrat ja rouvat ovat pukeutuneet kuten sutenöörit? Vaatteet ei todellakaan ole mitään sekundaa. Kädet ja kaula pursuaa kultakoruja jne. Näyttää todella vaatimattomalta, kuten Jeesus aikoinaan.
Pyydetään rahalähetyksiä, myydän kirjoja, myydään DVD-levyjä jne. Aika kaupallista toimintaa???